Results 1 to 9 of 9

Thread: Kyoto - Arashiyama

  1. #1
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Kyoto - Arashiyama

    Arashiyama 1

    U nekoliko postova da opisemo ovaj deo Kjota koji mnogima nije na dnevnom redu, mada bi se tamo reklo da su svi turisti tu. Lokalni turisti, devojke i zene u kimonima, dodatno oplemenjuju prostor i pogled.



    Jeste van grada i dovoljno je interesantno da se provede ceo dan. Ima onsen na ostrvu i tamo smo sedeli od 19-21h, umesto da sedimo u saobracajnoj guzvi (koja je do tada prosla).

    Na mapi Kjota, najpoznatije atrakcije (iz postova 1-8) su u donjoj desnoj cetvrtini mape. Arashiyama ne bi stala u tu razmeru pa je ona kao ubacena u gornji levi ugao.



    Kada se vec dodje tamo, sve sto sledi sa ovog mesta je u crvenom krugu (ova mapa je tabla na ulici) i to je 500 metara, mozda malo vise, precnika.



    Prvi dodir sa mestom je zeleznicka stanica, pre ce biti tramvajska, voz je turisticki. Ima druga, "prava" stanica za gradsku zeleznicu, sa druge strane reke.



    Sve perfektno, lepo sredjeno,


    aerodromske table za polaske



    A voz je, jedan vagon, vise kao tramvaj koji ide do stanice Kjoto (mislim da ima 3-4 stanice)



    Isto, tabla kaze kako da se stigne njime do drugih poznatih atrakcija (sve je na 3-4 stanice)



    Ima lepe radnje i kafice, mozda i bolje nego sve okolo




    Prodavnica suvenira



    Ima cak i ovaj "foot-spa". Cena je 200Y (200 dinara), kupi se karta na salteru stanice, kada se zavrsi ubaci se u kutiju. Niko ne kontrolise karte, tacno moze da sedne i proba za dzabe.



    E, ovo stanici daje poseban sarm, cak je cini i odredistem iako se ne putuje tim vozom: "Suma kimona"



    To su rolne platna u dezenima koji se koriste za kimono, u staklenim cevima





    Preko dana izgledaju lepo



    A tek nocu, kada se upale svetla, spektakularno je



    Prolaz kroz sumu kimona







    Cekao sam da padne mrak da odem i vidim ih po noci.
    To je jos jedna napomena: niko ne bi rekao da je mesto u 19h potpuno mrtvo, sve radnje zatvorene, svi restorani zamandaljeni, ni zive duse na ulici. Ni turista ni lokalaca. Jedino je otvorena stanica.
    Azija, moja dežela.

  2. #2
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Arashiyama 2

    Bas ovde se nalazi najvazniji od 5 Zen hramova u Kjotu, Tenryu-ji, osnovan 1339.



    Slika je sa istog mesta kao na linku iz Wikipedie samo su na mojoj azaleje u cvatu. Jezero je proglaseno mestom specijalne pejzazne lepote.
    Hram je, kao sto tabla kaze, na listi Unesco-a



    Goreo je bar 10 puta, ovo sto danas stoji je iz druge polovine Meiji perioda (ceo period je bio 1868-1912), znaci stotinak i nesto godina.



    U same odaje uglavnom ne moze da se udje, moze da se gleda ovako od spolja



    Sam hram je za pola sata, ako se sedne da se uziva u divnoj basti, mozda sat vremena. Ovi sede "da izvade trosak"





    Ima divnu ogromnu bastu, to je bila prva od svih u Japanu da dodje pod zastitu drzave.





    Ima i pescanu zen-bastu

    Azija, moja dežela.

  3. #3
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Kyoto: Segano, put kroz sumu bambusa

    Arashiyama 3

    Na Windows 7 za japansko trziste ima 6 tema iz Japana, jedna je kao ova



    Slicna je ali nije ista, na mojoj nema stepenica i ograda nije potkresana. Mesto je Segano Bamboo Grove.
    To je javna ulica, nema otvaranja/zatvaranja ni placanja ulaza. Treba 20 minuta da se prodje i vrati ali svi ostaju duze - da slikaju ili jednostavno da uzivaju u spektakularnom okruzenju.



    Ovo mesto je isto u krugu od 500m kao u postu "Arashiyama -1".



    Neki kazu da ima nocu, sa osvetljenjem. Nasli slike na netu. To kada ima je nekim posebnim danom. Kod mene je bio mrtvi mrak a zive duse na ulicama nije bilo, to je nemoguce ako ima osvetljenja u ovom prolazu kroz bambusovu sumu. Takve stvari bi privukle desetine hiljada turista, vise nego po danu.



    Evo i na mapi gde je, na glavnoj turistickoj ulici, 200m od stanice Arashiyama

    Azija, moja dežela.

  4. #4
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Kyoto, veslanje na reci Oi

    Arashiyama 4

    Reka Oi ima kao polu-branu, vise da ukroti maticu nego za drugo. Jezero ima camce za iznajmljivanje i ovo su verovatno lokalci ili neki koji iz bilo kog razloga imaju vremena da se relaksiraju i ne jure sa mapama od hrama do hrama.




    Interesantno je da se ova reka razlicito zove na razlicitim mapama i vodicima. Tacno je da se zove Oi do ovog mosta a posle njega se zove Katsura.



    Cena je 1,500Y za 1 sat





    Sve se zatvara u 17h a red do poslednjeg izdavanja (16h) je bio 2 sata cekanja



    Gledano sa leve obale reke, vide se hramovi koje nisam u ovom jednom danu (postovi 9 - 13) stigao da obidjem



    Azija, moja dežela.

  5. #5
    Nikakvo cudo nije onda da je Arashiyama zeleznicka stanica (turistickog) voza udesena da odslikava lokalnu atrakciju i znamenitost - bambusovu sumu.

    Bambusi kao ograda zardinjera i posadjeni zivi oko radnji na stanici



    Stubovi i plafon



    Da plafon i obloga betonskih stubova u samoj stanici, sve bambus



    Neki dodju i u kimonima, parovi

    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  6. #6
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Kyoto, Arashiyama, drugi put.

    Ovaj put smo nasli gde su bambusi sa teme Windows za japansko trziste. To je hram Arashinobutsu, mali i neugledan, zapravo bivse groblje. Placa se ulaz i najbolje (ako ne i jedino) sto vredi pogledati je ova 150m dugacka staza kroz bambuse:



    Moze da se ostane pola sata i gleda levo desno



    Da, to je bas ta, sa ove slike koju je Microsoft ukljucio u svoje teme za Win 7:

    Azija, moja dežela.

  7. #7
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Opet u Kjotu, ovaj put isticem ovu predivnu scenu iz "Kimono Forest". Ove zenske su znale da ih slikam, svesne su koliku paznju izazivaju ovako odevene, verovatno su slikane hiljadu puta tog dana.



    Taman one odose, naidjose jos dve



    Ovaj par, muskarac nije bio bas prezadovoljan, dok njegova devojka jeste

    Azija, moja dežela.

  8. #8
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Posle mosta, reka menja ime

    "Moon crossing bridge", Arashiyama,



    Uobicajena scena



    Posle mosta, Reka Oi menja ime u Katsura river

    Azija, moja dežela.

  9. #9
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ulica u kojoj je stalna vreva



    Bi nekoga prevarila da uzme smestaj tu negde blizu pa da uvece ide u provod, restorane



    Nista od toga: sve se zatvara u 5 popodne. Do 17:30 bas sve, navucene roletne i ulica ovako izgleda (zimi je to totalni mrak i pre 5 popodne, sada je bilo 19:00)

    Azija, moja dežela.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •