Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 58

Thread: Koh Samui,ostrvo palmi

  1. #1

    Koh Samui,ostrvo palmi

    Ko Samui, jun 2015, to je ono što zamišljamo kao rajsko more, sa razglednica. Oaza belih peščanih plaža,kristalno čiste tople vode,palminog drveća ,vodopada u unutrašnjosti....

    Name:  20210203_220410.jpg
Views: 196
Size:  31.1 KB

    Name:  20210203_220358.jpg
Views: 198
Size:  35.6 KB

    Ko Samui ili Puket-Krabi to je uvek pitanje na mnogim forumima.Oba su ono najbolje na Tajlandu . Ranijih sam godina odlazio na Puket gde su prirodne formacije no. 1 na Thai ali je to klimatski ograničeno na 5-6 meseci (od decembra do aprila) .U junu ,kada obično idem, tamo je već kišna sezona a Andamansko more zna biti nemirno a monsuni beskrajni.I zadnji put kada sam Air Asiom jedva sleteo na Puket airport usred monsuna a 10 dana kiša nije prestajala a talasi bili 2 m napustio sam to i od tada , evo već 4 godine , odlazim na Ko Samui i nisam se pokajao.

    Klima Ko Samuia u Tajlandskom zalivu je drugačija , reklo bi se pitomija od divljeg ali fascinantnog Puketa i Krabija.
    Cele godine 24 do 34 C a pravi kisni periodi su tek Oktobar-Novembar.Doduše nema pravila pa već od juna -jula bude nešto kiše ali sat,dva ,kao pod toplim tušem .Osim toga na Ko Samuiu nije zagađena voda čak ni na glavnoj plaži Chaweng dok na Puketu na glavnoj plaži Patong se ne kupa isto kao u Pataji ili Hua Hinu.To je važno jer se ovde na jednom mestu mogu spojiti kupanje,infrastruktura, noćni život i nema onda deranja glupih turista prevozom sa nekih plaža do mesta za izlazak, problema sa oštećenjem rentiranih motora i sl.

    Ovo je pogled sa vidikovca između dve najpoznatije plaže Chaweng i Lamai

    Name:  20210203_220313.jpg
Views: 188
Size:  19.3 KB

    Ova gore levo je Noi Chaweng a dalje iza gore desno je najpoznatija i najduža Chaweg.U pozadini se vidi planinska uzvišenja sa prirodom, vodopadima...

    Idemo sada dole direktno na glavnu plažu Chaweng gde se uvek smeštam

    Name:  20210203_220330.jpg
Views: 185
Size:  29.9 KB


    prospekti kažu treba je izbegavati zbog gužve.Ne znam kako je u špicu Januar-Februar ali u junu kada idem i kada cene smeštaja padnu reklo bi se da je čak i polupusta


    moja ćerka uživa u toplom i kristalno čistom moru

    Name:  20210203_222717.jpg
Views: 187
Size:  27.3 KB

    a i drugi isto tako...




    i još nešto slika

    Name:  20210203_220238.jpg
Views: 188
Size:  25.9 KB


    nastaviću sa ovom foto pričom ....

  2. #2
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Quote Originally Posted by onnut View Post
    Ovo je pogled sa vidikovca između dve najpoznatije plaže Chaweng i Lamai



    Ova gore levo je Noi Chaweng a dalje iza gore desno je najpoznatija i najduža Chaweg.U pozadini se vidi planinska uzvišenja sa prirodom, vodopadima...
    Lepo su sredili vidikovac. Kad sam ja bio, bio je mnogo skromniji

    Azija, moja dežela.

  3. #3
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Hotel "Conrad", Koh Samui. Conrad je Hiltonova marka, u Bangkoku to je oficijelni hotel moje firme.



    Spektakularno. Zanima me kako se svidja onima sto trace zivot na transsibirskoj zeleznici kroz ruske tajge u drustvu lumpenproletarijata i vodke iz casa od 2 dl?

    "Putnici" sa Khao Sarn Rd u Bangkoku bi mislili da su se ovo svemirski brodovi vanzemaljaca spustili na Zemlju. Jedno je slepacenje, drugo je turizam.

    Na bekpekerskom sajtu, neki pita da mu se kaze gde je u cenu ukljucen WiFi ali da radi. Pa neka vidi nesto dobro, ne mora ovo, tamo ce sigurno da radi.
    Azija, moja dežela.

  4. #4
    Da nastavimo....
    Vidikovac je uređen .Ima piramidalna nadstresnica a tu je i neki kiosk-prodavnica gde smo se osvežili sladoledom od kokosa.




    Vidi se na slici iza nas(ćerka i ja) popločana staza koja vodi dole do mora.

    Glavna plaža Chaweng ( 7 km) ima i ovaj mini akvapark



    Na svakih 200-300 m su ove zamotane žene sa šeširima koje imaju svoj "stalak" na pesku sa roštiljem i mini frižiderom.



    To može biti jeftina opcija za ručakileći bataci ,krilca,male ribe a u mini frižiderima su ananas,lubenica ,kokos...Prave odličan "somtum"(salata od papaje) sa malo mrvljene sitne ribe savršen lagan obrok po onoj vrućini.
    I ova na slici nosi u kesi obrok .
    Ono što ostane posle jela (npr.kosti) poješće ovi psi...




    Ne može bez njih čak ni ovde -na Chaweng.Ali miroljubivi su oni ovde,nisu kao ovi naši u Srbiji,skoro da nisam čuo da zalaju.

    Na prospektima ne piše,ali nije svih 7 km ove plaže pogodno za kupanje.Gornji,severni deo ima neki greben,kamenito a ima tamo dobrih hotela ,a ono kad je oseka izgleda ovako..




    Prelomna tačka plaže (označena crveno) je kod hotela Chaweng Beach Garden Resort a vidi se i na ovom satelitskom snimku druga struktura u moru...




    Iako je Ko Samui poznat po čuvenim partijima (pre svega na susednom Ko Panganu)nema preterane buke.Uveče ima nešto animacija sa vatrom, nešto bučne muzike(na nekim tačkama), vatrometa u vreme ful moon partija ali ništa strašno.
    Pre bi se reklo da idilu na plaži ponekad remeti ovo....



    Avioni koji u niskom letu ,malo iznad palmi sleću na obližnji aerodrom (5 min voznje) uz Chaweng...



    Butik aerodrom je jedan od najčudnijih (možda i najlepših) u svetu.
    To je otvorena zgrada ,kao moderna koliba sa nadstrešnicom.



    Aerodrom je napravio Bangkok Airways sa 2 km piste.U ovoj zgradi uz pistu je zaista udobno čekiranje....




    Tu je i tabla da ne pomešamo gate...




    Ima i ovih grickalica i slatkiša ..




    Može i da se gleda na pistu..




    I evo ga sprema se...




    još malo besplatnog wi-fi..




    Bangkok Airways sve to ume dobro da naplati.Na svakih otprilike sat vremena ima let do/od Bangkoka ali je cena oko 110 € u jednom smeru.Tako ispadne apsurd da od Beograda do BKK može da se nađe povratna karta za
    450-500 € a od BKK do Ko Samuia povratna je 220 €.Napravljena je pored ove i još jedna zgrada i ima međunarodni terminal.

    Nastaviće se...

  5. #5
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Quote Originally Posted by onnut View Post
    Na svakih 200-300 m su ove zamotane žene sa šeširima koje imaju svoj "stalak" na pesku sa roštiljem i mini frižiderom.
    One su ogrnute maramama jer rade napolju, na suncu, svaki dan u godini. Tako su isto ogrnute i kada rade na gradjevinama.

    Quote Originally Posted by onnut View Post
    Iako je Ko Samui poznat po čuvenim partijima (pre svega na susednom Ko Panganu)nema preterane buke.Uveče ima nešto animacija sa vatrom, nešto bučne muzike(na nekim tačkama), vatrometa u vreme ful moon partija ali ništa strašno.
    Partiji su na Lamai plazi, tamo je bekpekerski getto.

    Quote Originally Posted by onnut View Post
    Butik aerodrom je jedan od najčudnijih (možda i najlepših) u svetu.
    To je otvorena zgrada ,kao moderna koliba sa nadstrešnicom.
    Bangkok Airways sebe zove "Boutique Airline". Aerodrom je isti kao u Trat, isto vlasnistvo BKK Airways.

    Quote Originally Posted by onnut View Post
    Bangkok Airways sve to ume dobro da naplati.Na svakih otprilike sat vremena ima let do/od Bangkoka ali je cena oko 110 € u jednom smeru.Tako ispadne apsurd da od Beograda do BKK može da se nađe povratna karta za
    450-500 € a od BKK do Ko Samuia povratna je 220 €.Napravljena je pored ove i još jedna zgrada i ima međunarodni terminal.
    Trebalo je imati petlju 1982. i napraviti aerodrom na ostrvu koje je imalo 100-nak turista godisnje i gde nije ziveo niko osim ribara koji su avione tada zvali "gvozdena ptica". Rizik im se isplatio i sada sa 25 letova dnevno prakticno zive od Koh Samui.

    Niko drugi tu ne moze da leti ako ne plati dobro. Thai Airways je konacno prekinuo frustracije svojih putnika koji su njegovim letovima dolazili u Bangkok pa onda trebali da uzmu prtljag, ponovo se cekiraju za BKK Airways let za Koh Samui. Sada Thai Airways ide 2 puta dnevno na sledeci nacin: sam prevozi putnike sa veznih letova, placajuci na njih aerodromsku taksu koja je kao cena karte na BKK Airways. Prakticno, on ih vozi a placa im kartu kao da ih vozi BKK Airways. Toliko se mrze da nisu mogli da naprave codeshare.
    Pre nego sto je Thai Airways pristao na to ponizenje, 2003. kada je bilo jasno da se troma drzavna firma uspavala a mala privatna (BKK Airways) joj ga zavukla sledja, pretili su da ce i oni da naprave svoj aerodrom na ostrvu pa da vidimo. Masovni protesti, ne samo na ostrvu nego i u Bangkoku pod parolom "Don't rape Samui with another airport" su prekinuli te namere.

    Sa 1.5 miliona putnika godisnje, aerodrom uopste nije naivan iako izgleda kao oveca koliba. Zagreb i Beograd, glavni gradovi, su na oko 2.5 miliona putnika sa svim linijama i prevoznicima koje imaju.
    Azija, moja dežela.

  6. #6
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ime Samui je doslo od Kineza (Hairam) koji su se kao ribari tu doselili. Prvo su se naselili na jug Tajlanda, onda deo presao u mirnije i ribom bogate vode Gulf of Siam.
    Oni su koren danasnjih domorodaca. Zvali su ga Saboi, Samoi, razlicite deformacije pa je danasnje ime Samui ono koje znaci "velika skoljka".
    Azija, moja dežela.

  7. #7
    Nije samo Thai Airways morao da se pokloni Bangkok Airwaysu.Za nas ,iz Srbije, su interesantniji ovi koji lete iz Beograda ili okoline a imaju codeshare sa Bangkok Airwaysom kao: Etihad, Aeroflot, KLM, Air France....
    a imaju i ovi sa kojim sam ja krenuo na put za Thai...




    Qatar Airways (slika sa aerodroma u Beogradu) , najgora kompanija sa kojom sam ikad leteo za Thai, morali bi biti bar 150 € jeftiniji od drugih da bi razmislio da letim sa njima( nejestivi obroci na sva 4 leta, stresiranje sa tehničkim sletanjem i čekanjem 1 h u Sofiji, ponoćne avanture i čekanja u Dohi...).Imaju i oni codeshare sa
    Bangkok Airways ali ...ja sam opet taj frustrirani putnik koji mora u BKK ići na Imigration, pokupiti prtljag , popeti se 2 sprata gore i čekirati kod BKK Airways za Samui.
    Zašto?
    Akcije ,koje stalno imaju i koje mame putnike(ja sam platio 470 € povratnu kartu za BKK) važi samo do BKK.Pokušaš li kartu uzeti za Samui odmah nema više akcije ,vraća te na osnovnu cenu + cena još do Samuia.

    Inače ovu dominaciju Bangko Airwaysa pokušava i delimično uspeva razbiti Air Asia svojim letovima iz BKK do najbližeg kopnenog aerodroma u Surataniju.Ona košta
    naizgled puno niže 35-40 € umesto 110€ .Ali radio sam kalkulaciju : polazi se iz BKK sa starog aerodroma Don Muang koji je na drugom delu grada i treba možda 1,5 h da se prođe sa Suvarnabumia kroz gužvu mada sada ima i besplatni shuttle bus, zatim sa aerodroma iz Suratani za luku Donsak pa onda do luke Lipa Noi na Samuiju(ovo je sve uračunato u cenu Air Asie)ali ima još taxi do npr. Chawenga oko 20€ ,nema tu ni obroka (u BKK Airwaysu ima) i na kraju ušteda je možda 30 € a izgubi se ceo dan.

  8. #8
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Quote Originally Posted by onnut View Post
    Qatar Airways (slika sa aerodroma u Beogradu) , najgora kompanija sa kojom sam ikad leteo za Thai
    Otkuda odjednom Arapi postali avijaticari, oni su vise izbeglicki talas nego avionske firme?

    Sve te Emirates, Qatar, Etihad firme, to vode mangupi iz Engleske koji koriste bezakonje (u radnim odnosima) i nepostojanje poreza u tim mikimaus drzavicama da posluju bez bukagija na nogama koje imaju Amerika i Evropa.

    Quote Originally Posted by onnut View Post
    Inače ovu dominaciju Bangko Airwaysa pokušava i delimično uspeva razbiti Air Asia svojim letovima iz BKK do najbližeg kopnenog aerodroma u Surataniju.Ona košta
    naizgled puno niže 35-40 € umesto 110€ .Ali radio sam kalkulaciju : polazi se iz BKK sa starog aerodroma Don Muang koji je na drugom delu grada i treba možda 1,5 h da se prođe sa Suvarnabumia kroz gužvu mada sada ima i besplatni shuttle bus, zatim sa aerodroma iz Suratani za luku Donsak pa onda do luke Lipa Noi na Samuiju(ovo je sve uračunato u cenu Air Asie)ali ima još taxi do npr. Chawenga oko 20€ ,nema tu ni obroka (u BKK Airwaysu ima) i na kraju ušteda je možda 30 € a izgubi se ceo dan.
    Nista to ne smeta BKK Airways. Thai Airways ide za Surat Thani nekoliko puta dnevno, oduvek, pa nista. To je bekpekerima prihvatljivo da prodaju svoj dan za 30EUR pa da se yebavaju sa kombijima i ferijima, taksijima.

    Ja sam isao kolima, rentacar (bio je veliki 4WD) je ispao za 10 dana 200 EUR. Koh Samui 5 dana, do njega i posle njega isli na razna mesta, stajali, prespavali.
    Azija, moja dežela.

  9. #9
    nastavljamo.....
    Ono sto je 70-ih bilo provincijsko ostrvo bez puteva sa nešto bekpekera koji su dolazili,izgradnjom aerodroma 80-ih , buknula je 90-ih izgradnja infrastrukture.Ipak,za razliku od Puketa i Pataje,ovde lokalni propisi ne dozvoljavaju gradnju objekata većih od palminog drveta(isto je i na Baliju-Indonezija).
    Tako danas na ostrvu vrličine 25 km x 21 km i populacijom od 60.000 ima ,kažu,oko 20.000 soba.Tu je mix svega:bungalova, hotela, resorta, privatnih luksuznih vila...Danas je to mesto gde dolaze mnogi iz sveta showbiznisa i sporta kao:Bred Pitt i Angelina Jollie,Britney Spears,Lewis Hamilton,Nico Rosberg,Samanta Fox,Schumaher a neki imaju i vile u svom vlasništvu ovde( Beckham,Ericson,Hingis.Čuvena je ovde i priča o Mick Jaggeru koji je nakon otkazivanja koncerta u Bangkoku(zbog SARSa)pobego ovamo u Ban Talign Nam Resort(danasnji Intercontinental) a onda otišo u Fisherman Village da se zayebava sa lokalnim ribarima...
    Tu su renomirani hoteli-resorti kao Anantara,Banyan Tree,Six Senses,Sala Samui, pomenuti Conrad,Four Seasons,Le Meridien...i svi oni su uglavnom smeštene ,osamljeni van ovih glavnih plaža Chaweng i Lamai.

    Izbor smeštaja je i pored velike ponude -misaona imenica.Kada dođe do toga googlatori uđu u najveće sajtove za to(npr. Trip Advisor) i misle da sve znaju.A tamo neke rang liste hotela,restorana ..koje veze nemaju sa stvarnošću.Konkurencija pljuje jedna po drugoj,provizije pljušte a Trip Advisor trlja ruke -rekao bi naš seljak "ne vidi se žito od kukolja".Npr. bio sam u jednom restoranu u Chawengu ,u samom vrhu liste,gde osim one nalepnice sove na izlogu nije bilo žive duše,u drugom ,takođe visokorangiranom, samo nešto google populacije koja lepi po zidovima utiske a hrana presna,nikakva itd.
    Prvi put sam tako i ja ,priznajem, ubo jedan hotel na Chawengu , hvaljen,(Baan Chaweng Resort) i pogrešio jer sem pozicije ništa nije valjalo.
    Umesto googla počeo sam razmišljati u duhu stare narodne pameti-ako ne znaš u koju ćeš kafanu gledaj gde je najviše parkiranih kamiona.U ovom slučaju bi to značilo-gledaj gde je najviše gostiju na plaži.
    I tako iako su skoro svi hoteli uz Chaweng plažu uglavnom stari, neki su i ruine,neki se renoviraju rezultati tog mog rezonovanja i izvršene inspekcije bi bili sledeći:
    U junu , najveći broj gostiju bio je ispred ( i u) Ark Baru,u severnom delu Chaweng plaže..

    Name:  20150616_162343.jpg
Views: 1356
Size:  30.3 KB

    Nov objekat ,odlična lokacija , izlazi na plažu,ima bazen a na ulazu iz Beach Roada je uz noćni život .Cena sobe oko 40 €.Vidi se dobar izbor i nije ni čudo što je pun ali....
    To je party mesto ( od 2 pm do 2 am) samo party, i u bazenu, bučna muzika ,live DJ, uveče fire animacije..
    Name:  20150616_162330.jpg
Views: 1366
Size:  46.3 KB

    Iako je ispred ovog Ark Bara onaj greben i ne može se tu kupati već bi se trebalo spustiti nekih 100 m juznije i ući u more čini se da to nikog ovde ne interesuje.Tu se samo partija, cirka,sluša muzika..Za one koji vole taj stil ovo je za preporuku ....a za mene porodično-ne.
    Dakle idemo dalje i sad dolazimo do drugog po redu tj. po poseti mesta a to je samo 50 m južnije ,dakle i dalje odlićna lokacija-hotel Chaweng Garden Beach Resort hotel u kojem sam evo već 3 poslednje godine i neću ga menjati....

    Name:  image-fdc538cb4f979b8375d0e03ea756c4e30c5a7449529080149a98c46e95832c5c-V.jpg
Views: 1394
Size:  55.4 KB

    tropska bašta sa sobama,bungalovima..

    Name:  Point Blur_Jan222016_141115.jpg
Views: 1268
Size:  33.9 KB

    odličnim bazenom....

    Name:  20150616_141928.jpg
Views: 1299
Size:  65.6 KB

    direktan izlaz na plažu tačno na onom mestu gde počinje onaj greben pa se može lepo kupati....

    Name:  20150616_141000.jpg
Views: 1360
Size:  48.5 KB

    Resort je privatno vlasništvo(sopstvena zemlja) i vlasnik čak ima kuću i tu i živi u ovoj tropskoj bašti.Iako ima samo 3,5 * resort je puno više od toga i nekih izvikanih hotela u okolini.Na onoj listi je tek negde 35 -kakva glupost.Cena sobe (trokrevetne ) je oko 80 € sa bufet doručkom i to jednim od najboljih u Thai ,po meni boljim od Hiltona.Šta će mi u Hiltonu 50 opcija kad ću jesti jedno ili dva jela a ovde je upravo to.Opcija od 4 Thai jela i to kakva - 5+ i to sve bogato sa mesom ,shrimps ...( a to u Thai i daje cenu jelu).Ne samo da je hotel solidno popunjen,za razliku od drugih u okolini,već prepoznajem iste ljude od ranije što znači da se i njima dopada.
    Evo još nešto slika....

    Name:  image-2914317db42c3d31da99ef58715c7151f1faaa07f011b41bfb539dab9ab37187-V.jpg
Views: 1354
Size:  46.8 KB

    ovo je terasa za doručak sa pogledom na more i levo na bazen..



    za jelo..beef in oyster sause, shrimps in cary powder...

    Name:  20150618_092746.jpg
Views: 1315
Size:  46.7 KB

    toliko dobro da moram miksati dva jela...

    Name:  20150618_093518.jpg
Views: 1275
Size:  47.0 KB

    i još nešto slika iz ovog hotela..

    Name:  image-b42ccb0da7de2000bb1f7485db792a471a07ee88c418daf57d88aae8763c34c0-V.jpg
Views: 1275
Size:  54.9 KB

    ove maserke uz bazen rade punim kapacitetom...

    Name:  20150616_162129.jpg
Views: 1288
Size:  39.2 KB

    Lokacija resorta je strateška -u sredini svega:napolju na Beach Road su odmah restorani,noćni život,5 min do novog shopping mall....



    svež sok od manga na plaži....




    Ako se nešto može zameriti to su stare "standard"sobe sa zastarelim nameštajem i njih treba renovirati, ponekad buka od obližnjeg Ark Bara i možda komarci ali to je razumljivo zbog ove tropske bašte i to je rešivo sprejom ili lampom...
    nastaviću....
    Attached Images Attached Images      

  10. #10
    nastavljamo....
    Sada kada smo se smestili da vidimo opcije za ishranu.Za bufet doručak smo već rekli da je bogovski (i ukusan) i uključen je u cenu smeštaja.Ali gde bi za ručak i večeru?
    A Samui,kao mondensko letovalište, vlada mišljenje da su cene više nego u drugim delovima Thai što je i tačno ako se dobro ne poznaje "teren".
    Žene koje imaju one "stalke" na plaži jesu jeftina opcija ali je problem što je u vreme ručka "ograničen kapacitet" .Par porodica i za čas se isprazni ono što je tu ponuđeno i one su za taj dan završile i odlaze.Restorani hotela koji su uz plažu naravno nisu jeftini.Za razliku od npr. Pataje i Kao Sana gde uvek ima uličnih stalaka ,po ceo dan, ovde toga sa hranom i voćem ima tek uveče i to ne masovno.Ako se u obzir uzme da jeftini supermarketi kao Tesco-Lotus i Big C su na periferiji i nedostupni nemotorizovanim turistima ,čini se da je postavljena klopka glupim turistima da ih "uteraju" u restorane duž Beach Roada koji izgledaju ovako....

    Name:  2016samui2401-01.jpg
Views: 1245
Size:  44.7 KB

    To se sprema na roštiljima koji se pripale tek uveče

    Name:  2016samui2401-02.jpg
Views: 1204
Size:  45.9 KB

    Ima tu i drugih opcija...

    Name:  2016samui2401-03.jpg
Views: 1219
Size:  55.0 KB

    Može i ovako celo prase na ražnju...

    Name:  2016samui2401-04.jpg
Views: 1221
Size:  49.8 KB

    Cene u tim restoranima su one koje se opisuju kada se kaže da je Samui skup.Ima li jeftinijih opcija?
    U ovoj Beach Road ne puno.Postoji jedan jeftin restoran NINJA (preko puta Chaba hotela) sa desetak stolova ,toalet papirom na stolu, nešto mrava po stolu ,nehigijenskom kuhinjom ali zaista ukusnim jelima ( oko 80 B -100 B).Uvek je predveče red ispred i dugo se čeka da donesu jela kad se sedne.Poslednjih godina su malo popravili ove nehigij.uslove ali i nešto podigli cene.
    Godinama sam tražio neko dobro mesto i zadnji put sam dobio preporuku od lokalaca koji i sami idu tamo plus turisti koji su saznali za to.Pa da podelimo ovo malo tajno mesto koje je pun pogodak.
    Evo mape tog restorana Mit Samui Redsturant (ranije se zvao Mitra).

    Name:  2016samui2401-05.jpg
Views: 1160
Size:  24.3 KB

    M=Mit Samui Restaurant
    G=moj hotel Chaweng Garden Beach Resort
    CF(ljubičasto)=shopping mall Central Festival( o njemu ću kasnije opširnije.

    Vidi se da je taj restoran u onoj drugoj ulici,malo skriven, očima turista bukvalno iznad mog hotela.Ali evo problema.Za razliku od Pataje gde brojni soi spajaju Beach Road i drugu ulicu ovde se svi soi završavaju u ćorsokaku tj.nečijem ruiniranom dvorištu plus psi.Mora se ići skroz desno do raskrsnice za aerodrom pa nazad ili skroz levo pa kroz novi shopp.mall pa onda nazad do tog restorana.To je u obe varijante oko 1 km. po onoj vrućini.
    Ali našao sam prolaz -od hotela malo desno 100 m možda ulazi se u jednu malu kao pijacu tj shopping plazu i na samom kraju ,kad se prođe kroz tu plazzu evo ga prolaz...






    Mora se proći kroz ovaj "ruralni Thai"koridor nekih 100 m

    Name:  2016samui2401-07.jpg
Views: 1128
Size:  24.9 KB

    i evo ga MIT restoran....

    Name:  2016samui2401-08.jpg
Views: 1161
Size:  32.5 KB

    Sveži morski plodovi na ledu...tu se biraju..mere ...neki lokalci vidim nose i kući -dakle dobar pokazatelj cene , kvaliteta i svežine....

    Name:  2016samui2401-09.jpg
Views: 1163
Size:  52.1 KB

    Jela domaćinski ukusna,porcije ogromne (bar 50%veće od standardnih...




    Svako pojedinačno jelo oko 120 B perfektnog ukusa..

    Name:  2016samui2401-11.jpg
Views: 1130
Size:  38.9 KB

    Ovo jelo povrće sa shrimps u oyster sosu obožavam

    Name:  2016samui2401-13.jpg
Views: 1200
Size:  41.7 KB

    Siguran sam da ni kolega Yoyogi ovde ne bi imao primedbi(možda jedino što nema pogled na more).
    I ovako svaki dan ,posle bogovskog kupanja ,ručak ili večera ovde.Dobro-bogovski a nije skupo(ručak oko 500-600 B).
    Kada se tako osmisli dan plus ekskurzije okolo (o tome ću kasnije) moglo bi se nazvati -rajski.

  11. #11
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Da bi bilo prihvatljivo lokalcima, trebalo bi da bude 500-600THB za sve na stolu. Nije njima to jeftino ali je podnosljivo, ponekad.

    Vise zato sto to svi znaju da spreme, imaju gde da spreme i znaju koliko bi ih kostalo. Sve to bi u provinciji Isaan (iz koje je doslo verovatno pola stanovnika Samuija) bilo 20-40THB po jelu, ne racunajuci komadnu ribu. Znaju oni gde su i kolike su cene, ako kupuju i nose kuci da jedu, to je znak pristajanja na to. Ne mogu da ih zamislim da idu po onim restoranima uz plazu, na to ne pristaju.

    Kada odes u provinciju, pijaca ili restoran, vidis cemu sluze satanzi (1EUR =40THB; 1THB = 100 satang). Tamo imas cene od 8.40 THB, na primer.

    Mi svaki dan imamo bar jedan obrok Thai, nekada i sve. Danas sam, znajuci da necu imati vremena da izadjem na rucak nosio bas onaj przeni prinac sa rakovima (pad khao). Zanimljivo je koliko malo vremena treba da se spreme Thai jela. Taj pirinac cak i ja pravim za manje od 5 minuta, pocev od belog luka, rakova, jaja, sosova.

    Neko ko nije probao ne bi primetio sa slika da je povrce polu-przeno, negde 60%. Hrskavo a nije potpuno presno. Takav je Thai recept.

    Imas ovde nesto slicno, restoran u zgradi gde mi je zena stanovala. Mislim da sve na stolu nije bilo vise od 120THB. Pored toga, na tom linku ima 13 strana "Azijska kuhinja", mozes da ogladnis dok gledas.
    Azija, moja dežela.

  12. #12
    Pa da-cena je i bila 500-600 B za nas troje.S obzirom kakve su cene na Samuiu ovde je OK.Dakle sve na stolu je koštalo 500-600 THB.Taman posla da je jedno jelo toliko.
    Možda nisam jasno napisao.

  13. #13
    Kad govorimo o Tajlandu često ističemo značaj shopping mallova.Nije ovde samo reč o mogućnosti jeftinije kupovine u odnosu na restorane već je bitno da se u njima može rashladiti u onoj tropskoj klimi ukoliko nismo uz vodu bazena ili mora.
    Kada je u proleće 2014 otvoren prvi shopping mall, Central Festival ( Thai lanac) , bio je to najveći događaj ,posle 25 godina ,od otvaranja aerodroma.
    Objekat je koštao 90 miliona $ i prostire se na 6 ha .
    Ovo je glavni ulaz iz Beach Road.




    Nije se moglo zidati u visinu ,ima 2 sprata ,ali zato jeste u dužinu.Objekat je otvorenog tipa sa dve paralelne dvospratne zgrade između kojih je zelenilo,bašta...

    Name:  2016samui2501-02.jpg
Views: 1144
Size:  52.4 KB

    I ovaj pogled...

    Name:  2016samui2501-03.jpg
Views: 1151
Size:  51.6 KB

    I tako u dužinu oko 300 m do druge ulice ka jezeru.Ovako izgleda izlaz/ulaz sa druge strane od jezera...

    Name:  2016samui2501-04.jpg
Views: 1106
Size:  39.5 KB

    Na toj zadnjoj strani je smešten i supermarket Tops Market (ne baš jeftin kao Big C ili Tesco) i Food Hall koji je poluprazan što najbolje govori o ceni i kvalitetu hrane..




    Tu je u sredini smeštena robna kuća Central

    Name:  2016samui2501-06.jpg
Views: 1070
Size:  41.0 KB

    Prisustvo mnogo modnih brendova i cene koje su tamo(visoke) očigledno ciljaju na bogatiju klijentelu što je i razumljivo sobzirom da je 80% hotela na Samuiu sa 4 i 5 zvezdica.
    Koliko je dugačak ovsj objekat može se zaključiti i po ovom kretanju obezbeďenja...



    Lokalci se ovaj put nisu bunili jer im je ovaj objekat sa 600 parking mesta za kola i 1200 za motocikle rešio gužvu oko parkiranja na Chaweng Beach Road.
    Iz mog ugla Central Festival nije ono što sam očekivao.U Pataji je on mesto br.1 za dnevno okupljanje i može se dobro osvežiti jer je zatvorenog tipa a ovde -ne.
    Dalje,očekivao sam neki jeftiniji supermarket sa npr. dobrom i jeftinom ponudom voća a ovde ponude ima a cene su visoke.
    Dalje, čak je možda i gore ,za turiste na Chaweng plaži jer je manji Tops Market ,ranije uz plažu,sada zatvoren i sada je prebačeno u ovaj Tops supermarket koji je daleko kod jezera.

  14. #14
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Quote Originally Posted by onnut View Post
    Dalje,očekivao sam neki jeftiniji supermarket sa npr. dobrom i jeftinom ponudom voća a ovde ponude ima a cene su visoke.
    Dalje, čak je možda i gore ,za turiste na Chaweng plaži jer je manji Tops Market ,ranije uz plažu,sada zatvoren i sada je prebačeno u ovaj Tops supermarket koji je daleko kod jezera.
    To se nikada nece promeniti. Mora da bude skuplje zbog prevoza. Ako sam kamion ne ide na ferry, onda treba da ga istovare negde na brod pa onda brod da ide pa da se opet istovara pa opet na manje kamione. Jos ako se 2-3 veca trgovca dogovore da nesto ne daju ispod neke cene, to podigne sve ostalo.

    Dok 2003. nije dosao prvi Tesco/Lotus, to je bila divljacija bez kontrole. Tek je njihovo prisustvo unormalilo, mada i kod njih vece cene nego na kopnu, zbog transporta.

    Ziveo sam na Papua Novoj Gvineji godinu dana, tamo se niti gaji niti proizvodi bilo sta, sve uvoz iz Australije pa jos ostrvo. Mleko 4$ za litar. U supermarketima straza izmedju gondola, ne da neko ne bi ukrao nego da ne bi otvorio i poceo da jede na licu mesta bez da ide na kasu.
    Australijanci se udruze, naprave spisak sta im treba pa napune kontejner koji im iz Cairns posalju u Port Moresby.
    Azija, moja dežela.

  15. #15
    Ta udaljenost jeste bitan faktor tih visokih cena npr. voća ali ima i drugih .Evo imam sliku baš iz Tops Marketa u Central Festival Samuiu..

    Name:  2016samui2601-01.jpg
Views: 1128
Size:  63.6 KB

    Vidimo npr. da je ananas 69 THB/kg.Ovo je Sriracha sorta koja uspeva u provinciji Chonburi i Chatanaburi (kod Pataje).Ako je razlog tome udaljenost trebalo bi da je u Pataji u tom istom Tops Marketu u Pataji niža cena jer im je voće pred nosom a -nije.
    Ananas je voće koje tamo konzumiram svaki dan bar 2 puta dnevno.Em je dobar za digestivni trakt em samo 200 grama zadovoljava dnevne potrebe za vitaminom C i manganom.
    Onaj ko nije probao tajlandski ananas ne zna šta je to.U Srbiji ga ima samo u konzervama ali to nije to.Onaj svež koga ima u supermarketima , a i nije više skup, je uvoz iz Kostarike i ukus mu je drugačiji-nekako kiselkast.Možda zato što kreće na put zelen.
    Tajland ima (uz Havaje) kažu najukusniji.Postoje dve osnovne sortevaj pomenuti Sriracha ,koji je krupniji zelene boje ,sladak kao med i sočan, i sorta Puket(uspeva na Puketu i provinciji Trat ka granici Kambodže) koja je žute boje i manji je i isto sladak ali manje sočan.Postoje i podvrste.
    Ovde nisam kupovao ali na lokalnoj pijaci u Chawengu kod Boxing stadiona-jesam...

    Name:  2016samui2601-02.jpg
Views: 1092
Size:  51.5 KB

    Jeste ruralan ambijent ali su cene prirodnije.Ovaj isti Sriracha ananas od preko 1.5 kg sam platio 40 THB što znači da je cena oko 25 THB/kg naspram one od 69 THB/kg.Šta je tu sa faktorom prevoza?Mislim da je to ipak iz neke lokalne plantaže..

    Name:  2016samui2601-03.jpg
Views: 1115
Size:  19.2 KB

    Kad se očisti i iseče bude toliko sladak da ga ose napadaju.
    Inače jedna od interesantnih stvari vezane za ananas je da uspeva u niskim žbunovima i ide obično na plantaži zajedno sa guminim drvetom.

    Name:  2016samui2601-04.jpg
Views: 1120
Size:  13.8 KB

  16. #16
    Ko Samui-ostrvo kokosa i rambutana.
    Posle turizma i ribarstva dva najvažnija izvozna artikla su kokosov orah i neobična tropska voćka -rambutan.
    Lokalna pijaca u Chawengu je ujutru zatrpana tek ubranim kokosovim orasima....

    Name:  2016samui2701-01.jpg
Views: 1142
Size:  38.7 KB

    Tu se seče mačetom,čisti i oblikuje....

    Name:  2016samui2701-02.jpg
Views: 1199
Size:  31.7 KB

    Može i ovakav biti....

    Name:  2016samui2701-03.jpg
Views: 1163
Size:  44.3 KB




    Turisti konzumiraju ,ovako rashlađen ,sok koji je hranljiv,zdrav ali nekako opor...

    Name:  2016samui2701-04.jpg
Views: 1215
Size:  33.0 KB

    Ponekad treba i pomoć majmuna da se bere...

    Name:  2016samui2701-05.jpg
Views: 1275
Size:  57.9 KB

    Unutrašnji deo ostrva je prekriven kokosovom šumom.Samui izveze oko 2 miliona kokosovih oraha.

    Ovo čupavo tropsko voće je malo poznato kod nas.Zove se -rambutan što na malajskom znači baš to-kosa,dlaka.
    Evo ga na lokalnoj pijaci...

    Name:  2016samui2701-06.jpg
Views: 1250
Size:  49.1 KB

    Kad se preseče unutra je ovaj beličasti deo koji se jede..

    Name:  2016samui2701-07.jpg
Views: 1212
Size:  29.0 KB

    Ukus mu je slatko -kiselkast i najviše podseća na belo grožđe...

    Name:  2016samui2701-08.jpg
Views: 1225
Size:  27.9 KB

    Unutra je ova velika koštica..

    Name:  2016samui2701-09.jpg
Views: 1198
Size:  20.1 KB

    Na Tajland otpada oko 50% svetskog izvoza ove voćka a njegova baza je upravo ovde u provinciji Surat Thani.

  17. #17
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Jeste, tradicionalni vocarski krajevi, bas kako si rekao.

    Chantaburi i Trat su ananas, uglavnom. Onda, odjednom, dragon fruit, na ustrb prva dva. Kako se pojavi inicijativa (ekonomska) oni prestanu jedno da gaje a pocnu drugo ili trece pa to onda utice na cene.

    Ja kupujem na malo, za jedan obrok, nikada ceo ananas, meni je tesko i neprakticno da ga rezem, pa razlika u ceni bude neprimetna na tako malo.



    Slike iz Chantaburi, bas se vracao iz Trat, na putevima polovina vozila su pikapovi



    I kokos, isto



    Te devijacije u cenama su, pored transporta za ostrvo, najvecim delom zbog preokretanja uzgajanja na nesto drugo, tada aktuelno.

    Vidi ovo: moja tazbina, pilicarski kraj, kaze tasta zeni "Donesi nam jaja iz Bangkoka i piletinu, ovde je mnogo skupo!". Sta se desilo: slucaj pticjeg gripa, otkriven na jednoj farmi, doveo do pokolja pilica u celom kraju pa jaja i piletina skupi.
    Azija, moja dežela.

  18. #18
    Da krenemo u obilazak ostrva.
    Prva stvar koja se vidi nakon sletanja na Samui airport je statua Big Buddha.

    Name:  2016samui2801-01.jpg
Views: 1247
Size:  48.5 KB

    Sagrađena je 1972 godine i onako pzlaćena , visine 12 m, dominira ostrvom i vidi se sa nekoliko kilometara.




    Nedaleko odatle nalazi se drugi Wat Plai Laem

    Name:  2016samui2801-03.jpg
Views: 1224
Size:  48.1 KB

    Hram je aktivan.Tu su dve statue.
    Prva je Guanyih,kineska boginja saosećanja i milosrđa,prikazana sa 18 ruku



    Kao zaštitnik žena i dece, bolesnih i siromašnih ima puno ruku da bi istovremeno pomogla puno ljudi



    Druga statua koja tu dominira je 30 m visoka debelog, nasmejanog kineskog bude,koja pokazuje prosperitet i izdašnost



    U kompleksu hrama se nalazi nekoliko dekorisanih zgrada sa koloritnim muralima iz života bude

    Name:  2016samui2801-07.jpg
Views: 1237
Size:  54.9 KB

    Inače poseta ovom aktivnom hramu je besplatna i radi dok ima dnevne svetlosti.

    U unutrašnjosti ostrva dominira planinski predeo u kojem ima nekoliko vodopada.
    Najpoznatiji je Namuang 1 i 2 u južnom delu unutrašnjosti



    U junu kada sam bio jedva da je bilo vode.Mnogo je intenzivniji posle kišnog perioda u Januaru i Februaru.Neki su se i osvežili




    18 m bude slap.Totalna visinska razlika je 80 m



    U blizini je i safari park

    Name:  2016samui2801-11.jpg
Views: 1196
Size:  36.5 KB

    Jahanje slonova,pokazna vežba kako majmuni beru kokosove orahe,šetnja visećim stazama...




    Ponekad se na visećem šumskom mostu treba mimoići i sa psom lutalicom



    Kod Lamai plaže ima i ovih neobičnih formacija stena

    Name:  20210203_220257.jpg
Views: 175
Size:  26.2 KB

  19. #19
    U tirkiznom i tropski toplom moru nekako se lepo i pluta.



    Pa se onda, kao igla kompasa, zarotiramo na drugu stranu



    Pa kada od besa ne znamo sta cemo, onda plutanje u bazenu



    Cekaj, cekaj, fraeru, k'o da mi to ne znamo



    Gde su tu transsibirske zeleznice i tajge, Tadzkistani, koze, putovanje biciklom.
    In the darkness of the jungle,
    We are merry jungle people.
    Ooo-jungle people,
    We are happy people.


    "Jungle People"
    Soulful Dynamics
    Columbia, single, 1976

    (clone of Yoyogi)

  20. #20
    Za Chaweng Noi (Mali Chaweng) kažu da je najlepša plaža na Samuiu.
    Pokušao sam peške plažom Chaweng doći do nje.Ali ,onako bos, nisam mogao preći taj kameni deo koji deli dve plaže.
    Inače usput ,dok sam šetao od Severnog Chaweng do kraja Južnog ,primetio sam da samo jedna uska ulica praktično izlazi direktno na plažu.To je negde između sredine i juga plaže Chaweng.Sve su to načičkani,uz plažu, hotel do hotela.To praktično znači da oni koji nisu smešteni u nekom od hotela,uz plažu, moraju do ove ulice (Wallking street) ,i tek tu izaći na plažu.Ili da prođu kroz neki od hotela na plaži čiji nisu gosti.Mislim da ovo drugo ne bi bio problem(ako hotel nema striktna pravila)Ja sam tako prošao kroz jedan i niko me nije zaustavljao.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •