Results 1 to 16 of 16

Thread: MEXT Stipendije - testovi

  1. #1
    Junior Member mayodi's Avatar
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Srbija, Nis
    Posts
    8

    MEXT Stipendije - testovi

    E ovako, zdravo svima, iz Nisa sam i kopala sam po rudniku dok nisam naisla na vas.

    Vec od svoje 12-te godine zelim da studiram u Japanu i napokon sam dosla do tih godina gde mogu da se prijavim za MEXT stipendije, za dodiplomce. Vec godinu i nesto unazad se raspitujem sta sve treba da se polaze i kako to izgleda ali mi niko nije dao neki konkretan odgovor jer su svi uglavnom ili postdiplomci ili japanolozi. Vec sam upucena kako izgleda test iz engleskog i japanskog i tu jos neke informacije. Ali mi je jako bitno da mi neko kaze ili eventualno posalje kako izgledaju testovi iz matematike, koji izgleda mora da se polaze iako bih upisala drustvene nauke. Takodje me interesuje kako ce izgledati taj intervju i da me jos malo uputi u taj proces.

    Engleski odlicno znam ali sto se tice japanskog znam osnove osnova i ne znam jos uvek da ga citam, ali sam voljna da ga naucim.

    Htela bih da upisem knjizevnost, umetnost ili nesto u vezi kulture jer me je to uvek interesovalo.

    Hvala puno svima unapred

    P.S. Zasto se polaze matematika kod drustvenih nauka???

  2. #2
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Quote Originally Posted by mayodi View Post
    P.S. Zasto se polaze matematika kod drustvenih nauka???
    Moje citanje testiranja kaze da se ne polaze matematika.

    Kaze "Course 1" za one koji idu na drustvene nauke i "Course 2" za one koji idu na tehnicke i prirodne nauke.



    Tebi je neko rekao da se polaze matematika? Odakle ti to?
    Azija, moja dežela.

  3. #3
    Junior Member mayodi's Avatar
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Srbija, Nis
    Posts
    8
    Procitala sam u "uputsvtima za dodiplomce" na sajtu Japanske Ambasade

    Name:  Screenshot_1.jpg
Views: 888
Size:  21.1 KB

  4. #4
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Sad razumem sta ono znaci:

    Course 1: Drustvene nauke: Matematika, engleski, japanski
    Course 2: Prirodne nauke: Matematika, engleski, japanski i 2 od 3: fizika, hemija, biologija.

    Onda je pitanje: da li su testovi iste tezine za prirodne i drustvene nauke gde mozda nema nijednog predmeta sa racunanjem.
    Azija, moja dežela.

  5. #5
    Junior Member mayodi's Avatar
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Srbija, Nis
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by yoyogi View Post
    Sad razumem sta ono znaci:

    Course 1: Drustvene nauke: Matematika, engleski, japanski
    Course 2: Prirodne nauke: Matematika, engleski, japanski i 2 od 3: fizika, hemija, biologija.

    Onda je pitanje: da li su testovi iste tezine za prirodne i drustvene nauke gde mozda nema nijednog predmeta sa racunanjem.
    Pa da, ali ne znam vise kome da se obratim.

  6. #6
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Poslao sam PM Raamenu, on verovatno zna. Oko njega ima na desetine stranih studenata na stipendijama, ako nije licno on isao kroz to sigurno jeste neko od tih koji oko njega zive i koje vidja svaki dan.
    Azija, moja dežela.

  7. #7
    Junior Member mayodi's Avatar
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Srbija, Nis
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by yoyogi View Post
    Poslao sam PM Raamenu, on verovatno zna. Oko njega ima na desetine stranih studenata na stipendijama, ako nije licno on isao kroz to sigurno jeste neko od tih koji oko njega zive i koje vidja svaki dan.
    Hvala, dobro dodje svaka pomoc

  8. #8
    Yoyogi,

    не причате о истој стипендији и истом тестирању.

    Mayodi,
    Имам пријатеља који је сад у Цукуби, он је полагао бар три пута за додипломце, он би знао да ти опише какви су тестови.
    Пробаћу да га контактирам, па ако има времена уредићу да те контактира директно и лепо ти објасни у вези математике, ако се слажеш?
    Ја сам на постдипломским, имао сам само јапански и енглески, па ти не могу помоћи.

    За ово остало:
    1) не вреди да се питаш чему математика Небитно је и која је тежина, свима је исто.
    2) врло тешко ћеш добити стипендију за ове области. Без намере да те обесхрабрујем, предност имају природне науке и инжењерски смерови.
    3) Врло тешко је иначе добити стипендију за додипломце. Само једну такву доделе годишње, некад ниједну. Конкуренција је веома јака.
    4) у коју средњу школу идеш, какве су ти оцене?
    5) За интервју ти могу ја помоћи, дати неке оквирне савете. Интервју је такође испит, мораш се спремати за њега. Наравно, прво мораш да прођеш писане тестове.
    「吾唯足知」 (吾唯足るを知る)- "Samo za dovoljno ja znam"

  9. #9
    Junior Member mayodi's Avatar
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Srbija, Nis
    Posts
    8
    Da, puno bi pomoglo da kontaktiram sa njim. Hvala.

    Zavrsila sam eletrotehnicku skolu, Elektrotehnicar multimedija, i bila sam odlicna ucenica, u cetvrtoj godini sa samo jednom cetvorkom i bila sam vrlo dobra u drugom razredu jer me zeznula profesorka fizike ali to nije toliko bitno.

    Sada sam vec na filozofskom fakultetu, novinarski departman ali to sam upisala kako zbog roditelja tako i kao plan B ako ne prodjem na sve nacine.

    Svesna sam ja toga da jako tesko primaju generalno, posebno iz oblasti koje zelim da studiram ali kad nesto nameracim ne odustajem. Pa i da padnem znam da sam pokusala.

    I da, puno ce mi trebati pomoc oko intervjua tako da hvala unapred.

  10. #10
    Шта се онда бојиш математике? Ја сам стекао утисак да си ишла у уметничку

    Добро је да имаш план Б, ако не успеш да добијеш за додипломске можеш да наставиш да покушаваш за постдипломске.
    Добро је и да си упорна. Ако сваке године унапредиш своју апликацију и поене на тестовима и будеш упорна имаш шансе.

    Другару сам послао поруку, па кад ми одговори јављам ти. Можда би било добро да ми пошаљеш мејл адресу у приватној поруци да ја могу њемо да проследим чим се јави.
    За интервју има времена.

    За почетак било би добро да проучиш понуду на јапанским универзитетима, што се тиче смерова и студијских програма, јер то јако варира од универзитета до универзитета.
    Одмах искључи Универзитет у Токију, Осаки и Кјотоу. Гледај неке мање.
    Имаш на Википедији list of national univerities in Japan, крени одатле.
    「吾唯足知」 (吾唯足るを知る)- "Samo za dovoljno ja znam"

  11. #11
    Junior Member mayodi's Avatar
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Srbija, Nis
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Raamen View Post
    Шта се онда бојиш математике? Ја сам стекао утисак да си ишла у уметничку

    Добро је да имаш план Б, ако не успеш да добијеш за додипломске можеш да наставиш да покушаваш за постдипломске.
    Добро је и да си упорна. Ако сваке године унапредиш своју апликацију и поене на тестовима и будеш упорна имаш шансе.

    Другару сам послао поруку, па кад ми одговори јављам ти. Можда би било добро да ми пошаљеш мејл адресу у приватној поруци да ја могу њемо да проследим чим се јави.
    За интервју има времена.

    За почетак било би добро да проучиш понуду на јапанским универзитетима, што се тиче смерова и студијских програма, јер то јако варира од универзитета до универзитета.
    Одмах искључи Универзитет у Токију, Осаки и Кјотоу. Гледај неке мање.
    Имаш на Википедији list of national univerities in Japan, крени одатле.
    Zato sto nemam matematiku vec godinu dana hahahah, ne bojim se ja matematike ali moram da znam da pitam ove moje koji su prirodno-matematicki smerovi da mi pomognu da se prisetim jer kad ne znam koju oblast matematike traze moze da bude gadno.

    Ja jesam umetnik u dusi ali sam i svestrana, tako da znam i sa tehnologijom i sa programima.

    Vec sam pregledala tu listu i naisla na neke dobre fakultete. Najvise mi pao za oko University of Tsukuba i jos malo cu da protalaskam kroz ostatak kad zavrsim sa ovim nekim obavezama na fakultetu.

    Puno ti hvala, mnogo mi znaci

  12. #12
    Другар је то полагао пре десет година, слабо се сећа, каже да мисли да је било лако.
    Ја ти могу рећи генерално да су тестови такви да се за њих не спрема посебно. Све ти је то "или знаш или не знаш".
    Тако је и са математиком, врло вероватно да је и ту у питању заокруживање.

    Јапански и енглески су у потпуности на заокруживање једног од четири понуђена одговора.
    Јапански је сличан као jlpt, слична питања и типови питања. Мало канђи и хирагана, мало вокабулар, мало граматика, мало разумевање текста, нема слушања.
    Кад сам ја други и трећи пут полагао било је три теста А, Б, Ц, отприлике су одговарали jlpt 4, 3, и 2 нивоима (5 је најнижи, 1 је највиши ниво знања).
    Ти реално не можеш ни овај 4 да прођеш (ако не знаш хирагану и катакану), али то није битно, поготово за додипломце, нити ту нешто пуно можеш да урадиш за пар месеци.
    Енглески је сличан као и јапански, али има један тест. Вероватно је узор неки од оних тестова за студенте, toeic или ielts,
    али нисам никад радио ни један ни други па да не лупам. Могуће је и да су мало променили систем, али то ти опет ништа не значи.

    Послаће ти он мејл, али не верујем да ће ти то пуно значити што се тиче математике, искрен да будем.
    Узми уџбенике из средње, прелистај, обнови мало знање, али немој да се оптерећујеш.
    Ако ти он ипак каже нешто значајно напиши овде да остане, да могу и други да виде (само избаци његове личне податке).

    У Цукуби је доста српских и уопште страних студената. Тај универзитет се ваљда нарочито бори да се интернационализује
    「吾唯足知」 (吾唯足るを知る)- "Samo za dovoljno ja znam"

  13. #13
    Е, а пази сад ово. Напишем ти све оно горе и тек онда ми падне на памет да гуглам "mext scholarship test mathematics", и први хит на Гуглу, примери тестова из 2009 и 2010, скенирани, на извол'те!

    Study in Japan

    Едит:
    јапански као из 2010 сигурно неће бити, биће сличнији овом из 2009. Ја сам полагао 2009, 2010 и 2011. 2011 је било као и 2009.
    2010. су нешто експериментисали па дали само разумевање текстова, а ми сви ко телад у шарена врата. И сад ми је тешко да га решавам, а камоли онда.
    「吾唯足知」 (吾唯足るを知る)- "Samo za dovoljno ja znam"

  14. #14
    Junior Member mayodi's Avatar
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Srbija, Nis
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Raamen View Post
    Е, а пази сад ово. Напишем ти све оно горе и тек онда ми падне на памет да гуглам "mext scholarship test mathematics", и први хит на Гуглу, примери тестова из 2009 и 2010, скенирани, на извол'те!

    Study in Japan

    Едит:
    јапански као из 2010 сигурно неће бити, биће сличнији овом из 2009. Ја сам полагао 2009, 2010 и 2011. 2011 је било као и 2009.
    2010. су нешто експериментисали па дали само разумевање текстова, а ми сви ко телад у шарена врата. И сад ми је тешко да га решавам, а камоли онда.
    hahha ali hvala pokusacu sto najbolje da ih spremim ako bude jos nekih informacija ti slobodno javi~

  15. #15
    Junior Member mayodi's Avatar
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Srbija, Nis
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Raamen View Post
    Другар је то полагао пре десет година, слабо се сећа, каже да мисли да је било лако.
    Ја ти могу рећи генерално да су тестови такви да се за њих не спрема посебно. Све ти је то "или знаш или не знаш".
    Тако је и са математиком, врло вероватно да је и ту у питању заокруживање.

    Јапански и енглески су у потпуности на заокруживање једног од четири понуђена одговора.
    Јапански је сличан као jlpt, слична питања и типови питања. Мало канђи и хирагана, мало вокабулар, мало граматика, мало разумевање текста, нема слушања.
    Кад сам ја други и трећи пут полагао било је три теста А, Б, Ц, отприлике су одговарали jlpt 4, 3, и 2 нивоима (5 је најнижи, 1 је највиши ниво знања).
    Ти реално не можеш ни овај 4 да прођеш (ако не знаш хирагану и катакану), али то није битно, поготово за додипломце, нити ту нешто пуно можеш да урадиш за пар месеци.
    Енглески је сличан као и јапански, али има један тест. Вероватно је узор неки од оних тестова за студенте, toeic или ielts,
    али нисам никад радио ни један ни други па да не лупам. Могуће је и да су мало променили систем, али то ти опет ништа не значи.

    Послаће ти он мејл, али не верујем да ће ти то пуно значити што се тиче математике, искрен да будем.
    Узми уџбенике из средње, прелистај, обнови мало знање, али немој да се оптерећујеш.
    Ако ти он ипак каже нешто значајно напиши овде да остане, да могу и други да виде (само избаци његове личне податке).

    У Цукуби је доста српских и уопште страних студената. Тај универзитет се ваљда нарочито бори да се интернационализује
    Hvala, da videla sam, matematika je uglavnom ono sto sam radila u srednjoj ali i dalje moram da obnovim, a sto se tice engleskog imam vec testove. Da, sto se tice japanskog tesko da cu dostici neki nivo za nekoliko meseci ali i dalje cu pokusavati barem nesto da naucim HVALA PUNO~

  16. #16
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ovo je od vlasnika sajta:

    Molimo vas da pitanja koja imate stavite na Forum, ne da idete preko PM. Mi mozemo da damo ekspertske savete (Japan, Thailand) a za uzvrat trazimo da to bude svima vidljivo.
    Ako imate nesto sto je delikatno, PM je OK ali za opste savete, otvoreni Forum je mesto.

    Nama ne trebaju niti nas zanimaju vasi licni podaci (nista kao FaceBook).
    Mi vam ne stavljamo reklame niti vase uclanjenje ovde ide bilo gde i bilo kada. Vidite i sami da se od vas nista licno ne trazi.

    Ovaj sajt je nekomercijalan a opet, kada dodje do Japana ili Tajlanda, kompetentan, vise nego bilo koji drugi u blogosferi.
    Ukratko, ne postoji sajt na planeti gde se na srpskom mogu dobiti bolji saveti kada dodje do Japana ili Tajlanda.

    Pozdravljam vas izbor da dodjete kod nas i pitate i dobijete odgovor, hvala vam.

    Azija, moja dežela.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •