Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 43

Thread: Tajland: kupovina nekretnine

  1. #1
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616

    Tajland: kupovina nekretnine

    Kome se svidja i hoce da kupi stan ili kucu, nekoliko osnovnih pravila.

    1. Za stranca je nemoguce kupiti zemlju u vlasnistvo. To se nikada nece promeniti. To im je u Ustavu, cak i u himni ima "svaki pedalj nase domovine pripada nama".

    2. Stan moze da se kupi, na svoje ime. Ne moze biti u prizemlju (jer bi se smatralo kao da je zemlja), kvota za strance u celoj zgradi je 49% max.

    3. Novac mora da se posalje sa inostranog bankovnog racuna, u konvertibilnoj valuti, u 100% vrednosti. Ako je bio dat neki depozit, on se u potpunosti vraca.

    Posle, odrzavanje je za moj stan (ponovljen postojeci post) je 600 dolara godisnje (manje 19,000THB). Ovde ima puno stanova (1,300) pa kada se podeli onda nije skupo. Tu su ukljuceni liftovi, ciscenje, odrzavanje parka izmedju zgrada, 16 security guards, administracije (kompaund ima 8 stalno zaposlenih).


    Bangkok, svoj stan. Stoji prazan (dobro namesten samo niko ne zivi tamo), za letovanje.


    Pogled sa balkona:










    Ima za decu, sa gumenim podom:





    Ceo kompaund je bezbedan, nema vozila. U 4 popodne, skupe se mame sa decom. Tu se razmenjuju recepti, trachevi, neobavezno, niko ne mora da dodje a opet je vecina tu:




    Ima i stazu za jogging (320m) u krug, kroz tropsku bastu:





    I nocu:




    Pa dole, sa terena:













    Bazen 365 dana godisnje, samo treba da se ode liftom dole i bas si na mestu:



    Stan je kostao 2.2 mil THB (tog dana je to bilo 80,000 AUD). Racunica je bila: ako se koristi 3 meseca godisnje, za taj nivo komfora (i opet manji jer iznajmljeno nije tvoj dom) bi kostao nekih 9,000AUD godisnje. Znaci, isplatio bi se za 8-9 godina.
    Jos jedna razlika: meni je Tajland sudbina, nije turizam. Ostace cerki.
    Inace, stanovi su u Thai neprodavljivi, osim strancima. Kojih je, bar sa Zapada, sve manje i manje na trzistu.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  2. #2
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Pri sletanju u Bangkok, primetna su "gated community" naselja. Po desetine hiljada ljudi zivi u njima.












    Obicno je tu i neka fabrika, uz nju stanuju zaposleni:







    Ova sa crvenim krovom, znam da je "Nestle". Jedna od 40,000 stranih firmi koje imaju proizvodnju u Thai:







    Nisu ni stanovi losi. Da se kupi, kostaju 30,000 do 40,000EUR za dvosoban od 80kvm + parking, zgrade nekih 15 godina stare:









    Ima puno skola i univerziteta okolo, stotine nastavnika (plus stotine stranaca) bas tu rentuje smestaj. Svaki kompleks ima bazen i decja igralista.





    Ovaj stan koji sam gledao je tik uz moju sadasnju zgradu. Tako sam i video da se pravi nova zgrada, odustao od ovog stana (trazili su 1.7 mil THB, dali bi ga i za 1.2 mil, 30,000 EUR).


    Stanovi su i unutra dobri, plocice na podu (zbog tople klime):







    Nista specijalno ali nije ni lose:





    Renta je 12,000THB, nekih 300 EUR mesecno za dvosoban, namesten, sa parkingom:




    Jedna od azijskih odlika je: ne kupovati nista polovno. U Japanu je cak nezamislivo da se nekome punude, besplatno, cak i decja kolica (800 EUR) koja vise nisu potrebna.
    Thai se nerado useljavaju u stan (rentiranje) u kojem je neko pre stanovao. Taman posla da ga kupe. Zato sam i rekao, jednom kupljen stan je zauvek tvoj, ko hoce da proda ima da ceka 10 godina ili nikad.
    Moze to da se vidi i na sajtovima agencija za prodaju nekretnina: slike sa balkona gde nedostaju zgrade na horizontu napravljene pre 10 godina. Ima stanova kojima je istaknuta prednost "blizu izlaza na autoput za medjunarodni aerodrom Don Muang", koji je prestao da bude medjunarodni 19. septembra 2006.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  3. #3
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    U provinciji, Wang Nam Yen, uz granicu Kambodze, porodicna kuca u komsiluku. Pripada (moralno, on je platio) Holandjaninu koji se tu ozenio a formalno je vlasnistvo njegove zene. Zemlju su vec imali u vlasnistvu, generacijama.
    Ona ima bracu koja su pravila kucu za jednoga od njih (ima malo sa desne strane slike i deo nje) i usput su napravili i njima. Mesalica i kamion dodju jednom, sve sto je radjeno za jednu kucu radjeno je paralelno i za njihovu.




    Sve je beton, dole je cela u plocicama, mislim nekih 80kvm. Koliko je kostalo? Kada su zavrsili obe kuce, njemu su ispostavili racun za njegovu: 120,000THB (slovima: stodvadesethiljada). To je 2007. bilo 2,500 EUR (dve hiljade petstotina).



    Premda izgleda solidno, kuca je za tropsku klimu i ne bi bilo prijatno u njoj po klasicnoj zimi.





    Sta je ovde bitno: cena. Znam za desetine slucajeva gde muz napravi kucu zeninoj familiji, ona kaze "imamo zemlju, samo 1 million baht za kucu"). Njemu to izgleda jeftino, to je danas 25,000 EUR, da joj resi problem. A, u stvari, za te pare moze da se napravi 12 takvih kuca. Dobro, ne prave ih svi paralelno i svojim rukama, da je sve trebalo da se plati bilo bi duplo, ajde, troduplo. Opet, to je manje od 10,000EUR a ne 25,000EUR.
    Oni, cija se cerka dala u svet da nadje muza stranca, ostale pare ili prokockaju i popiju ili kupe tajno jos zemlje ili naprave jos jednu kucu za sina pijanca ili plate stare dugove zelenasima.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  4. #4
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Ovo su dve kuce cije su slike postavili oni koji su platili da se naprave. Slicne velicine, ne znam zasto je razlika dupla, mozda zavisi koliko je porodicnog a koliko placenog rada ulozeno, moguce da cak i na ovako osnovnom nivou ima velikih varijacija u cenama materijala i kvalitetu.

    Obe kuce su u negde u Isaan provinciji, zemlja je vec bila u vlasnistvu.

    110,000 THB, nekih 2,700EUR:



    Ponosna vlasnica pored svoje kuce od 225,000THB, nekih 5,500EUR:

    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  5. #5
    Nedavno uzeh mapu da vidim gde se nalaze one pećine na granici sa Kambodžom i iznenadih se da postoji google street i tamo u Isanu.
    Nađem ono jezero ,sa restoranom,što gleda u ta brda prema Kambodži.
    Onda krenem da tražim onu lepu kućicu Holanđanina (za 2500 €) da vidim okolinu ,pristup...
    Mislio sam lako ću to pronaći ,kućica odudara,okolo je siromašno i odoh na Wang Nam Yen kad tamo...iznenađenje...lepih i bogatih kuća koliko hoćeš..a zaseoka kao da tražiš iglu u plastu sena.
    Odustao sam.
    A Isan -izgradio se - čudo jedno.
    Eto da ima neke koristi i od googla.

  6. #6
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Quote Originally Posted by Mekong View Post
    U provinciji, Wang Nam Yen, uz granicu Kambodze, porodicna kuca u komsiluku. Pripada (moralno, on je platio) Holandjaninu koji se tu ozenio a formalno je vlasnistvo njegove zene. Zemlju su vec imali u vlasnistvu, generacijama.
    Ona ima bracu koja su pravila kucu za jednoga od njih (ima malo sa desne strane slike i deo nje) i usput su napravili i njima. Mesalica i kamion dodju jednom, sve sto je radjeno za jednu kucu radjeno je paralelno i za njihovu.


    Sa Google Earth:



    Eno ga i on, sa cerkom. Uvek nosi tu zutu majicu, u stvari ima ih nekoliko, to su kao fudbalerski dresovi, prozracni. Sa decom igra fudbal kada god se deca skupe.
    Azija, moja dežela.

  7. #7
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Gledan sa mog bivseg balkona, kompleks koji sam ja zvao "zeleni krovovi" je "Waterford Park Rama 4".



    Poznavao sam jednog Australijanca koji je tamo stanovao, bio sam nekoliko puta. Da se dodje do zgrada, koje su zatisnute u sred slama, malo je jezovito. Izgleda kao slamovi Kalkute.



    Kada mu je majka dosla u posetu, on je docekao na aerodromu, vozi je u stan, kako su prisli, uplasi se zena i rece "Pobogu, sine, gde me to vodis?".



    Pecanje na kanalima, jedan treba da se predje mostom na putu do zgrade



    Stanovi su veliki ali ima nesto depresevno kada si unutra: niski plafoni. Na duze staze bi pocelo da skodi svima koji su unutra, taj osecaj pritisnutosti.

    Sajt za izdavanje kaze 19,500THB za dvosoban stan od 127 kvm sa parkingom. Slike su tacne, samo ne znam koliko su stare, to za mesec dana moze da se izvrgne u ruglo u koje ni policija ne sme da udje.
    Zgrade su iz 2000-te.

    Da se kupi, izadje 45,000THB po kvadratnom metru. To je 1,150EUR. To je cena za nove stanove tog kvaliteta. Za ove, ako dobiju 30% toga, mogu da pevaju. Niti ce oni da dobiju, niti ce neko da im nudi, to je vise onako, da se stvara utisak o nekoj akciji ili da nekome pokazu koliko im stan navodno vredi.


    Waterford prodaja sajt, cene su kao da je lokacija Emporium, ne na nedostupnom mestu bez saobracaja.
    Onaj dijagam koji kao da pokazuje kako cene rastu, je isto djubre: to pokazuje sta traze i sta bi voleli da dobiju oni koji pokusavaju da uvale stan preko Interneta. Ne kaze sta je (i da li je ikada ista) prodato.

    Pa sto ih kupuju ako cene ne rastu i ako su tesko prodavljivi? Pa kupuju ih, kao osiguranje, ako se razbole pa bolnicki troskovi budu milionski. Banka bi uzela stan u zalog po ceni za koju ionako ne bi mogao da se lako proda. Stan znaci kao zalog ako se uzima kredit iz dobrih namera - da se prosiri proizvodnja svoje firme, na primer. Zato ih ima na milione praznih (nista cudno, u Beogradu ima praznih stanova dovoljno da se u njega preseli ceo Novi Sad), niti ko zivi u njima niti se izdaju. Zapadnjaci, ne razumevajuci o cemu se radi, to zovu "Thai logic".

    I sada dodje ono sto je vazno: taj Australijanac mi je rekao da je neki gangster vlasnik 20 stanova, pola ih je dobio na kocki. I on je prestao da placa sve dazbine, samo ih izdaje. Kada su ostali videli da moze da se ne placa, polako prestadose u vecem broju da placaju i zgrada se redukuje u smetliste. Prestanu da se zamenjuju pregorele sijalice, na svakom koraku se vidi da nema para. I sta sad? Ko je kupio, ima da se usrkuje, da izdaje dok moze. Ko je rentovao, samo se pokupi i ode.

    To je vazno kod kupovine stana: da onome ko ne placa moze da se iskljuci struja i voda. Onda ne moze ni da izdaje.
    U mojoj sadasnjoj zgradi to ima.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  8. #8
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Evo sada nesto za one koji mogu da si priuste da izgube 70,000 dolara kupujuci nekretninu u Thai.

    Sukhumvit Plus, na uglu Sukhumvit i Rama 4, stanica Phrakhanong. 100m do BTS.



    Zgrada (dve) su zavrsene septembra 2006. i mi smo se uselili medju prvima, 173 stana ima.



    Nije neki prostor, nema veliki park



    Stan je bio jednosoban, 42kvm, potpuno namesten, 20,000THB mesecno, struja i voda na tvoje ime





    Sve je bilo glanc novo, neraspakovano



    Ima bazen, saunu, gym, parking



    Bilo je zgodno mesto, mada za te pare moze da se nadje isto zgodno, malo dalje ali uz shopping malls, duplo vece.

    Sad dolaze problemi.

    Stanovi su kostali, pre zavrsetka zgrada, 2004. :

    Garsonjera, 32kvm, 1.4 mil THB
    Jednosoban, 42kvm, 1.7 mil THB
    Dvosoban, 72kvm, 2.2 mil THB

    Na sajtu koji sam naveo na pocetku, izgleda da cene rastu. Da, rastu, u onome sto traze vlasnici ako bi prodali, a prodaje nema.

    Kirije su pale. Sada ima za 18,000THB jednosoban kojih nije bilo ispod 20,000THB. Jednostavno, vise nije novo, cene rente su pale.

    Bazen: od oktobra do marta, "ladan k'o led", neupotrebljiv. Zavucen, bez sunca.
    Gym: masine su tu da se vide ali su svaki drugi dan neispravne.

    Ali opet, da sam bas hteo da budem u gradu, na BTS, tako nesto bih kupio, jednosoban.
    Problem je jos, ko ne ide da se muva po shopping malls duz Sukhumvit Rd, ubrzo shvati da za sve sto mu treba - mora da ima kola. Ne ide se u Emporium u mesecnu kupovinu u elitnu delikatesnu robnu kucu nego u Lotus Tesco ili CareFour. Za to trebaju ili kola ili taxi. U cemu je onda svrha stanovati "zgodno" a da sve sto u dnevnom zivotu treba bude "nezgodno"?
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  9. #9
    To su stvari o kojima se ne razmislja pri kupovini.To "zgodno"bi trebalo da znaci da je u blizini BTS i da se brzo stiže do svake tačke.Izbegava se ona paklena gužva i zastoji u Sukhumvitu.
    Ali ,sto kažeš ,kako ćemo u nabavku ?I Emporijum i Gourmet u Paragonu su skupi.Ali čak da neko i priušti sebi da se tu snabdeva neće valjda to nositi u BTS.Nisam primetio da to bilo ko nosi u BTS.Ali šta kada kolima kreneš u nabavku u Big C ,Carefour ili Tesko-Lotus i upadneš u onu gužvu?
    Ti u ovom Sukhumvit Plus možda nisi imao taj problem jer je relativno blizu i Carefour iTesco na On Nutu ali šta da je to dalje.
    Resenje je stan u blizini tih jeftinih trznih centara.
    Evo jednog kondominijuma (4 zgrade) za koji kažu da je "zgodan" u blizini Asoka-"Millennijum Residence" ,Sukhumvit 18,luksuzan,sve veliki stanovi.

    Name:  20150707_142442-1.jpg
Views: 3138
Size:  24.1 KB

    Arhitektonski građen da liči na mungosa podignutog na zadnje noge.Bio sam u njemu.Kažu u centru grada .A on u dubini Sukhumvita 18 ,tačnije između Sukhumvita i Rama 4.Prilazio sam mu iz ulice Rama 4 i morao sam proći ne baš kroz slamove ali uzane lavirint uličice sirotinje.
    Stan npr. 128 kv. (2+1i 2 kupatila) se renta za oko 80.000 THB a cena mu je oko 20.000.000 THB (oko 500.000 Eura).Zidalo se 2008 ,Singapurska kompanija, pa naišla kriza pa se na kraju malo i zbudžilo mada je luksuzno.Gde tu ići u snabdevanje -pa najbliži je opet Emporijum.

  10. #10
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Quote Originally Posted by onnut View Post
    To su stvari o kojima se ne razmislja pri kupovini.To "zgodno"bi trebalo da znaci da je u blizini BTS i da se brzo stiže do svake tačke.Izbegava se ona paklena gužva i zastoji u Sukhumvitu.
    Ali ,sto kažeš ,kako ćemo u nabavku ?I Emporijum i Gourmet u Paragonu su skupi.Ali čak da neko i priušti sebi da se tu snabdeva neće valjda to nositi u BTS.Nisam primetio da to bilo ko nosi u BTS.Ali šta kada kolima kreneš u nabavku u Big C ,Carefour ili Tesko-Lotus i upadneš u onu gužvu?
    Ti u ovom Sukhumvit Plus možda nisi imao taj problem jer je relativno blizu i Carefour iTesco na On Nutu ali šta da je to dalje.
    Resenje je stan u blizini tih jeftinih trznih centara.
    To sto su Tesco i Carefour bili sledeca stanica vozom mi je bilo upravo najbesmislenije: opet sam morao da idem kolima. Jedan jedini put nisam otisao samo vozom.
    U Rama IV, bio je isto Lotus, opet kolima. I onda, uhvatim sebe, bez obzira koliko "zgodno" i skupo stanovao, ja moram uvek da idem kolima kao neko ko zivi 50km od grada.
    Takodje, shvatim da nikada u zivotu ne moram da dodjem u grad Bangkok, tamo nema nista sto nema u bilo kom shopping mall daleko od grada.

    Bangkok nije grad za setnju niti neko ko moze tehnicki da dodje od stana do mesta gde hoce da ide to moze da uradi peske tek tako: vrucina, pljuskovi, raspadnuti trotoari, ulicni prodavci zakrce trotoare, psi lutalice.
    To te svede na sedenje u kolima iako si na zgodnom mestu pa se zapitas sto ja sedim po saobracajnim guzvama kada placam ovako skupo stan da budem na zgodnom mestu?
    Tako sam odlucio da odem iz samog grada, sada je kao da sam iz Starog Beograda otisao u Zemun. Nikada ne moram da odem u Stari.
    Tacno da ne idem da se vidim sa kolegama iz firme jednom godisnje na rucku, ne bi mi palo na pamet da nogom krocim u grad.

    Tako, moj stan je bio 1,000$ po kvm, to je ono iz prvog posta. Koliko mi je bio daleko On Nut Carefour i Lotus, toliko su mi sada Central Bangna, Mega Bang Na, Seacon Square (kada je otvoren 1986. bio je najveci shoping mall na planeti). U bilo kom od njih, moglo bi da se zivi i ne izlazi nigde. Jos aqua park na krovu. Multiplex bioskopi, strane knjizare, sve , ama bas sve sto ima i u Paragonu. Plus, po 20 japanskih, koreanskih, kineskih, vjetnamskih restorana.
    Ima ih jos 10 molova u okolini.
    Azija, moja dežela.

  11. #11
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Gledao sam sa balkona kako se grade ove kuce, prakticno, kao iz mocvare. Slika je iz 2013. sada su vec dobrano prodate i useljene.



    Bile su 6 miliona THB, to je 150,000 EUR.



    Bio je neki stos, firma izvodjac radova, je vlasnik zemlje a kupac kupuje konstrukciju na njoj. Tako, tehnicki, stranac moze da kupi kucu a ako se ozeni Tajlandjankom pa se razvede, nema zemlje na njeno ime pa da mu zahteva da sa nje ukloni gradjevinu ili da proda zemlju nekom kriminalcu koji sa naoruzanom ekipom dodje da strancu "objasni neke stvari".



    Ne vidim gde im je parking za svaku kucu. Verovatno kada ih ponovo vidim ove godine bice jasnije.

    Najveca zabluda koju stranci gaje je, ako su na "zgodnom" mestu, mogu zgodno da stignu tamo gde je akcija. Nema nista od toga. Bangkok nema nesto kao Manhattan ili Greenwich Village gde su kultura, umetnost, kreativnost, sloboda, boemstvo.

    Ta zabluda dolazi od prvog dodira sa ogromnim gradom, tu su hoteli, elitni shopping malls, nocni zivot (Patpong, Nana Plaza, Soi Cowboy), SkyTrain i ljudi pomisle da tu treba biti.
    Da pitas Tajlandjanina sta misli o "farang ghetto", to je "donji Sukhumvit", od Soi 4 (Nana) do Soi 24 (Emporium) verovatno bi rekao da bi to trebalo zatvoriti i dati Thai Royal Airforce kao vezbovnu metu da to dobro izroka i preore bombama.

    Sa preko dva puta brojnijim stanovnistvom od Srbije, grad nema svoj ekvivalent Knez Mihailove, kafana kao Kolarac ili Sumatovac, bioskop kao Muzej Kinoteke. Ne postoji nesto kao stanovanje "u krugu dvojke" pa sve moze peske.

    Thai elita (koji su u stvari reakcionari na nasledjenim privilegijama) ima svoja mesta ali to stranci ne znaju niti bi bili tamo dobrodosli. Ljudi koje znam da zive u Bangkoku po 20 godina, odlicno znaju jezik, otvoreno kazu da niti imaju niti su ikada imali jednog jedinog Thai prijatelja.
    Thai krem, da dodje do svojih mesta (na koja stranci nemaju pristup) ide Mercedesima sa vozacem.
    Za Thai trziste, koje je za Mercedes najvece posle Nemacke, kola se prave sa komandama za klimu, CD, DVD, pozadi: ko ima za Mercedesa, taj ima i za vozaca, nece valjda vozac da mu odredjuje temperaturu i bira muziku?.

    E, takav neko bi kupio svom detetu kucu na ovakvom mestu, ne na Sukhumvit.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  12. #12
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Dok sam bio Moderator na najvecem Thai-oriented sajtu, neko je na nekretninama postovao ove slike, to je bilo 2006.

    Planske Thai kuce za 160,000 THB (4,000 EUR).



    Ovde ih kao ima i u realnosti, ceo sokak. Ne secam se gde je to bilo, slike nisu moje ali se secam cena

    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  13. #13
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Kuce koje jos nisu bile useljene, gledane sa balkona (slika iz avgusta 2013.)



    Sada jesu. Nikla je jos jedna zgrada (bolnica) koja zaklanja onu fabriku. Buka nije bila jaka, prozori su ionako uvek zatvoreni, uvek je aircon ali sada nema ni toga



    Ima ofis za prodaju, mozda pola jos nije prodato

    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  14. #14
    Ove kuće imaju jezero ali gde im je bazen?
    Imaju li ga uopšte?
    Na njihovom sajtu prukazuju neki bazen ,koji mi i ne izgleda velik,uz jednu kuću.
    Čini mi se da ima neki bazen na slici između one nove poslovne zgrade i bolnice,ako to i pripada tom naselju.

    Možda je samo jedan komunalni za sve ove kuće.

    Te kuće se vidim prodaju za oko 210.000 €( 8.420.000 THB).
    Imaju 186-230 sq.m .Uglavnom trosobne+tri kupatila i parking za 2-3 kola.Spratno.
    Daju i na kredit na 30 godine sa 6% kamate.Mesećna rata oko 1200 €.

  15. #15
    Lepo je videti kolegu Mekonga(Yoyogija)ovako razmahnutog sa postovima.
    Izgleda da mu Thai prija.
    A reklo bi se i po slikama-uživancija na bazenu.

    A volim i ja da čitam i gledam to.

    Da vidimo malo i meni i cene tih restorana uz tebe.Mesto gde će retko koji turista kročiti.

    Baš sam se pitao da li u tom tvom naselju uopšte ima stranaca.Već si napisao da ima .Pretpostavljam iz mešovitih brakova.

    Vidim da slikaš iz visine .Verovatno imaš komšije i gore i dole i levo i desno.Kolika je buka iz komšiluka?Koliko su tanki i zvučno izolovani zidovi i međuspratna ploča?

    To mi je čest problem u Thai hotelima.

  16. #16
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    To je taj bazen, negde na nivou 6-te kuce sa leva. To jezero nije za kupanje, nije ni da mu se prilazi, ima fontane da prskaju vodu iz njega da se ne pretvori u barustinu.

    Ceo kompleks odrzava (placa) 100 kuca. Za moj bazen i park - 1,300 stanova, vise nego 10 puta vise. Meni je odrzavanje 1$ dnevno. Njima je verovatno vise, nije bazen ni mogao da bude veci. Mada oni koji su tu kupovali ne prave neku razliku.

    Mislio sam da su 5.5-6. miliona THB, mozda su neke i bile pa ostale neprodate te skuplje koje su izgradjene posle mog interesovanja 2008.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  17. #17
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Quote Originally Posted by onnut View Post
    Da vidimo malo i meni i cene tih restorana uz tebe.Mesto gde će retko koji turista kročiti.
    Restorana ima na desetine, walking distance, u klasterima od po 10-ak. Turista nema, od stranaca, to su rezidentni, u blizini su Univerziteti i internacionalne skole, nastavnici.
    U restorane ne idemo cesto, mozda 2-3 puta za vreme celog boravka. Nisam slikao cene, otici cemo jednom i staviti slike. Dok ovo pisem, zena i cerka su otisle dole na ulicu da kupe veceru. To je Thai tradicija da majka i deca (pogotovo cerka) idu zajedno da donesu veceru.

    To je nesto malo poznato. Kuhinje po stanovima su cajne, kao za garsonjere, bez obzira koliki je stan. Razlog je - ne kuva se kod kuce, da se ne zapate bube u tropskoj klimi. Nema ni nacina da neko kod kuce bolje ili jeftinije spremi nego oni sa ulice. Mercedesi staju i iz njih izlaze Christian Dior zene da kupe isto sto i moja i odnesu i pojedu kuci.
    Vidi moju kuhinju: kakve rerne i svemirski oblikovani udesaji i uredjaji, mali lavabo (u Japanu mi je u manjem stanu kuhinja bila veca), taman posla sto za pripremu hrane u sred 40-kvadratne kuhinje pa jos za kamere.



    Sto se vide toster-rerna, mikrotalas i rice cooker, to je zbog mene.

    Quote Originally Posted by onnut View Post
    Baš sam se pitao da li u tom tvom naselju uopšte ima stranaca.Već si napisao da ima .Pretpostavljam iz mešovitih brakova.
    Ne, nastavnici po skolama, 70%. Mesovitih brakova mozda 30%. I sve to mereno u desetinama, ne hiljadama.


    Quote Originally Posted by onnut View Post
    Vidim da slikaš iz visine .Verovatno imaš komšije i gore i dole i levo i desno.Kolika je buka iz komšiluka?Koliko su tanki i zvučno izolovani zidovi i međuspratna ploča?
    Zgrada je useljena 30-40%, zato mozda nema buke. Stalno zivi mozda 25% stanova, rastresno po zgradama, ostali su Thai koji rade u Rayongu pa dodju za vikend.
    Izolacija: u stanu sa strane jedne sobe ima neko, ne bi te njihove aktivnosti probudile ali budan bi znao da nekoga ima. Sa ostalih strana nema zajednickih zidova. Odozgo nikada nisam cuo nekog, verovatno je stan prazan.

    Na skali od 1-10, kvalitet ovog stana (80,000 dolara 2008.) je negde izmedju 5 i 6. Park i bazen su za 10, kao najbolji hoteli.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  18. #18
    Iznenađen sam ovako malom okupiranošću zgrade.
    To mi je jasno za npr. Pataju gde kupuji ovi iz BKK pa vikendom dolaze , takođe za ove condoe luksuzne iz centralnog dela BKK.
    Ali ovde sobzirom na lokaciju i relativno nisku cenu stanova( u BKK relacijama ) očekivao sam neku srednju klasu ,kao npr. u bloku na Bežaniji.Pa da se tu masovno živi.Ovako ispada da je u celom Thai u tim novijim zgadama slaba naseljenost.
    Da li su ti svi stanovi uopšte prodati?
    i kakvo je sada stanje posle 8 godina?
    Kada bi sada hteo da prodaš taj stan-koliko bi dobio?
    Pisao si da stanovi u Japanu posle 25 godina ne vrede nista tj. vrede minus nesto.
    A ovde u Thai?
    Znam reći ćeš da su neprodavljivi jer kupuju se samo novi.
    Ali?
    Dok sam obilazio kondoe u BKK i dalje u Thai primetio sam da su najjeftiniji u pedprodaji dok se gradi.Odmah po izgradnji cena skače.Čak i nekoliko godina posle.Čak i ova kriza 2008 nije nešto smanjila cene ako je uopšte.

    Evo u tvom naselju se i sada, 8 godina posle, traži za jednosoban ( 40 sq.m) 1,98 MTHB a za dvosoban (66 sq.m) 2,7 MTHB , 14 fl., zgrada D (izvor Prakard ). Ne vidim da je tu pala cena.

  19. #19
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Njihove cene, njihovi snovi.

    Taj stan u zgradi D sto traze 2.7 mil je bio 2.2 mil. Poraslo je sto neko misli da mu stan vredi, jedan jedini nije prodat. Kada je zavrsena pretprodaja i dosao rok da se uplate pune cene (depoziti su bili 20,000THB), od 1,300 stanova 1,100 ih je smesta oglaseno na Prakardu. Po ceni koja je kao pocetna + 20-50,000 THB. Neki od toga zive, kao tapkarosi bioskopskih karata.

    Ta razlika od 2.2 do 2.7 miliona THB je neka kamata koja bi se dobila za 8 godina da je pare drzao u banci. Neprodavljiv stan, vrednosti nula + administrativni troskovi na teret prodavca, ali oglasi kao taj daju kao osnovu onima koji ga procenjuju. Ne moze ni da ga proda budzasto, nijedna agencija to ne bi uradila (da ne bi ruinirala cene ostalim stanovima koje prodaje) a ni katastar ne bi registrovao transakciju sa nerealnom cenom (daleko nizom od proseka iz oglasa). To je cela igra. Ko hoce da kupi stan, ode i kupi nov, sta ima da se zeza sa tim naduvavanjima.

    Fundamentalna razlika od Zapada kod nekretnina u Thai je da se kupuju kao kolateral, da se pokazuju kao imovina koja pripada pojedincu, vazno kod dobijanja kredita pa cak i kreditnih kartica. Ko ima biznis i pojavi se za kredit kod banke, na 10-ak stanova u vlasnistvu i bez istorije bankrota moze da dobije koliko god mu treba.

    Takodje, osiguranje ako se neko razboli: bolnice prihvataju stan kao zalog pre nego sto pristupe nekom ozbiljnijem tretmanu.

    Ako Beograd ima 160,000 praznih stambenih jedinica (dovoljno da se u njih preseli ceo Novi Sad) onda 10 puta veci Bangkok ima bar 2 miliona stanova koji zvrje prazni.

    U Japanu je druga stvar, zbog stalnih zemljotresa, zgradama opada otpornost sa vremenom. Uporedivo sa filter vrecicom za caj: svako umakanje u vodu je 10 godina trajanja. Posle 3 umakanja vise nema ukusa iz nje.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  20. #20
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Quote Originally Posted by onnut View Post
    Da li su ti svi stanovi uopšte prodati?
    i kakvo je sada stanje posle 8 godina?
    Kada bi sada hteo da prodaš taj stan-koliko bi dobio?
    Ofis za prodaju je zatvoren 2009, godinu dana nakon sto smo se mi uselili (prespavali jednu noc i otisli u Japan). Znaci nominalno prodati stanovi nisu bili placeni u potpunosti, neko je pre roka trazio povracaj depozita a neko ga je i izgubio.

    Stanje zgrade posle 8 godina je neuobicajeno dobro. Park je jos bolji, rastinje je poraslo a dodali su rekvizite za vezbe duz dzoging staze.
    Zgrade se posle 3 godine (dok njom upravlja firma koja ju je izgradila) obicno sunovrate. Ljudi prestanu da placaju dazbine, nestane para za zamenu sijalica, jos ako ima radnje u prizemlju, brzo se pretvori u slam.



    Nekoliko kompleksa, i te kuce i 2 zgrade sa desna koje vidim sa balkona su od istog developera, ako zapusti jedan blok, kao da je zapustio sve i nista buduce ne moze da proda. Prazan prostor uz jezero je za jos jednu zgradu. Zaokruzio sam fontane kore mrdaju vodu da se pretvori u baru.

    Jos ovde ima jedna specijalna stvar, sve se vise praktikuje: zgrada moze da iskljuci struju i vodu onome ko ne plati dazbine. Dok ne plati, 200THB (5EUR) dnevno da mu prikljuce, max 30 dana. Tu ne moze da stanuje, ne moze da izdaje. Jedino ako bas hoce da zaboravi da ima stan i da se pravi lud. Opet, to se ne zna u oglasima. Ako ga slucajno proda, prvo se namire zaostale dazbine sa kamatama pa onde njemu sta ostane.

    Ima na "Tajland kupovina nekretnine" gde je jedan blok ruiniran i pretvorio se u zverinjak u koji policija ne sme da udje kada su svi prestali da placaju dazbine.

    Kada bih hteo da ga prodam, dobio bih od agencije koja je preko puta u mini shopping mall odgovor kao pre 3 godine: "Imamo 900 stanova na lageru za izdavanje, 800 za prodaju u kompleksu, ima da potraje". Doveka.

    Kada smo se useljavali, cene stanova za izdavanje, prvi put, su bile od 17,000-21,000THB. Juce na oglasnoj tabli vidim dvosobne za 12,000THB, jednosoban za 8,500THB.
    Posle prvog izdavanja, cena se skoro prepolovi, retko ko hoce da se useli tamo gde je neko vec stanovao, ko zna kakve je zle duhove ostavio, mozda je neko tu i patio, umro ili bolovao. Ako se ne prepolovi, ima da stoji neizdat godinama.
    To objasnjava povecan broj stranaca u zgradi. Sve skole i univerziteti su tu bili i pre a njih nijednog u prvoj godini. Tek sada, oni prihvataju stanove u kojima je neko pre stanovao, jeftino im je. Thai to nece.

    Za 3 godine, rece mi jedan na bazenu, bice produzen BTS, jedna od buducih stanica ce biti ispred same zgrade. Ne verujem da ce mi to pomoci, ja nigde iz zgrade ne moram da idem ali ce sigurno unaprediti izdavljivost.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •