Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 22

Thread: Tottori - pescane dine

  1. #1
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Tottori - pescane dine

    Na prvi pogled, retko ko bi povezao pescane dine sa Japanom. Ali jeste, prirodne su, turisticka atrakcija u mestu Tottori, na strani Japana prema Koreji. Grad, nekih 200 hiljada stanovnika, sam po sebi bi ostao nepoznat bez tog peska.



    Bila je to sreca, dan je bio lep, tu su ceste kise i oblaci i ovo nije pustinja u pravom smislu reci. Pre, to su pescani nanosi.



    Najvisa dina je 90m iznad mora. Na tu tacku dodje 2 miliona turista godisnje. Setimo se, cela bivsa SFRJ je sa imala toliko stranih turista godisnje, sa sve Dubrovnikom, Kornatima, Bledom, Plitvicama, Hvarom...



    Jahanje kamila, 2,500 dinara za 10 minuta





    Za uzjahivanje ima rampa, maltene kao da se ulazi u avion



    Ovo jos nije veliki broj turista. Da ih je vise, izgledalo je kao onaj srednjevekovni (a reditelj zamislio futiristicki) bazar u Rat Zvezda



    Na vrhu dine, zna se, masovno slikanje i pravac na lajkovanje



    Sa desne strane ribarsko mesto i plaza



    Ispod dine, posle nagiba 60% ima ovo kao jezero



    Nije barustina, tvrdo je tlo, ovo dvoje mora da su studenti koji traze neke endemske biljke



    Sa druge strane, Chuo Alpi



    Interesantno, ovde se pustinja ne siri vec biljke nju jedu. Postoje akcije, umesto posumljavanja, "vegetation control", znaci secenja u tamanjenja svega sto napada pesak, jednu od najvaznijih privrednih aktivnosti koja donosi mozda milijardu dolara godisnje samo za gledanje, suvenire, rucak, neko i prespava.
    Azija, moja dežela.

  2. #2
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Kako stici do tamo? Najbolje kolima ili paket aranzmanom koji ima ovo mesto na dnevnom redu.

    Mi smo dosli iz Himeji zamka, 2.5 sata voznje, i dosli uvece i prespavali.

    Hotel moze bilo koji, ovaj je na jezeru, Daijyu Lake Hotel. Moze bilo gde da se odsedne, ne mora u samom mestu (koje i nije vredno posete), moze i uz aerodrom (koji ima 5 letova dnevno za Tokyo Haneda, prvi u 6:40).




    Hotel ima i sobe sa krevetima. Ove su tradicionalne japanske, osoblje dodje u 6 uvece i namesti ih, posle dorucka spakuje futone i soba ima samo sto u sredini. Nismo je ni videli takvu, sto je bio u onoj kao nisi sa prozorom i klizecim vratima od papira.



    Spavalo se topovski



    Tek ujutro smo videli gde smo u stvari: na jezeru



    Sve sobe imaju svoj WC i kupatilo ali nema potrebe, osim da se operu zubi. Hotel na 5. spratu ima svoju banju



    Ima i napolju



    Sa pogledom na jezero i aerodrom koji je sa druge strane vode.



    Bogovski dorucak



    I onda na pesak.
    Azija, moja dežela.

  3. #3
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Pola sata kolima (ulicama kroz naseljeno mesto) i dine su tu. Dok su dine ispred



    iza ledja je kao mali grad, boom-town, koji zvi od turizma, suvenira i usluga za turiste.



    Ja sam imao srece, bio je dan nakon praznika, nije skolski raspust, pa jos 10 ujutro. Inace, ovde ne moze da se prodje



    Sladoledi, laka hrana, restorani alacarte



    Ko je dosao nespreman ili nece da ide u svojoj obuci po pesku, ima cizme za pesak da se iznajme



    Ovde pokazuju kako ih posle svakog iznajmljivanja peru i dezinfikuju



    Suveniri, nema razlike u ceni, svugde je isto. I u gradu i na samim dinama i na aerodromu



    Sand-board. Da se iznajmi. Vrlo je skupo, 3,500dinara. Mozda, jedino, ako dodje ekipa, uzmu jednu pa posto nema uspinjace, retko ko moze vise od 2-3 puta da se spusti. Pa da se izredjaju na smenu.





    Mapa cele zone, sve je na japanskom, znaci da je i velika vecina turista iz Japana



    Mapa cele prefekture, ima znamenitosti



    Na kraju: da napisem ova 3 posta, odaberem i smanjim slike, trebalo mi je 4 sata. Na dinama sam ostao 90 minuta. Eto, bez sandboardinga, za toliko su dobre. Ali, da su spektakularne i nezaboravne, jesu.
    Azija, moja dežela.

  4. #4
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Bili smo opet u Oktobru 2016.
    Danas je u net izdanju Japan Today izašao ovaj video. Nisam znao da je prefektura Totori najmanje naseljena u Japanu.
    Sada imaju i dnevni direktan let za Hong Kong.



    Kako je ovaj 4 min video završio, na njega se nastavio novi, 12 min

    Azija, moja dežela.

  5. #5
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Tottori, peščana oluja

    3. januar 2018. i treća poseta Tottori peščanim dinama.

    Ono što je običan jak vetar 2km odatle, preko peska se pretvorio u peščanu oluju.



    Drveće umesto snegom, pokriveno peskom

    Azija, moja dežela.

  6. #6
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Da stavimo ovde turu, na "Foto za danas" ima da potone. Gledajući video iz posta #4 (drugi video) odemo opet, četvrti put.
    Evo gde je mesto, sa druge strane Japana, prema Koreji. nekih 360km, sve autoput, ako nema gužve, može da se stigne za manje od 5 sati.



    Prespavali smo u Misasa onsen gradiću, nije sve ovo moglo za jedan dan.

    Dan 1:
    Poznate peščane dine



    Turista, kao i uvek, godišnje dođe 2 miliona



    Mi smo tu maltene kao kod kuće



    Muzej peska, skulpture, vrlo komplikovane, menaju se svakog aprila (zatvara se posle Nove godine na 3 meseca da se napravi nova postavka). Ove godine je tema Nordijske zemlje (Danska, Noirveška, Švedska, Finska, Island)



    Impozantno



    Odin, vrhovni Bog



    Eduard Munk i njegova famozna slika



    Alfred Nobel



    Grad Bergen, Norveška, tu sam živeo godinu dana (na stručnoj praksi, kao apsolvent)



    Edward Grigg, slavni norveški kompozitor, on je bio iz Bergena, bio sam u njegovoj kući-muzeju



    Dan 2:

    Paragliding. Košta 7,000 dinara po osobi, 2 sata.

    Ćerka



    Poleteh i ja



    Pitaju me, koliko puta moižeš da ideš? Kada sletiš, pakuješ padobran pa sa njime šipčiš nazad. Ja sam išao 4 puta, ćerka 6 puta.



    Posle toga, 15km od dina, stakleni kayak, 2 sata



    Lepo se provedosmo za vikend. Idemo opet u ovo doba 2019. kada promene muzej i da posetimo još nekoliko okolnih atrakcija.
    Azija, moja dežela.

  7. #7
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Jednom godišnje, Tottori peščane dine. 340km od nas, 4.5 sata vožnje, prespavamo. Ovaj put smo posetili mesta koja smo pre propustili.

    Kawahara castle, nekih 10km pre grada Tottori, uvek se vidi sa puta,





    prvi put sada svratimo.



    Napravljen je 1994. na mestu pređašnjeg zamka. Ima aircon



    Unutra je više kao etnografski muzej o životu i proizvodima ljudi koji žive u toj, najmanje naseljenoj od svih japanskih (47) prefektura. Na obali Japana prema Kini i Koreji.



    Kruške, ponos kraja, biće o njima posebno kasnije.



    Matsutake gljive, jako ukusne i jako skupe (ide do 100$ za pakovanje)



    Sake, poznata marka u Japanu, baš odavde



    Lokalna pastrmka



    I lep pogled sa zamka, u daljini je sam grad Tottori



    Ima 1,000 stabala breskvi koje su spektakulran pogled kada su u cvatu.
    Azija, moja dežela.

  8. #8
    Uvek zanimljiva i neobična ekskurzija a ima i "lepog puta" dok se stigne do Tottori i druge obale.
    Pogledam na mapi i vidim da to i nije tako velika površina peščanih dina, kako sam zamišljao (oko 2 kv.km.) a opet wikipedija daje podatak od 30 kv.km. !!

    Eto ja sam bio u Egiptu,gde je pesak prirodno okruženje,a te peščane dine sam samo video iz autobusa,na putu za piramide.

  9. #9
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    To je to, možda 2 kvadratna kilometra. Tih 30km je verovatno sve zajedno što je bio taj peščani nanos a pesak se više i ne vidi. Imaju radne akcije oslobađanja peska od rastinja. Obrnuto, pustinja se ne širi nego nju jedu biljke. A to je gradu 2 miliona turista godišnje i da zbog tog peska uopšte znaju za njega i da zato ima 4 leta dnevno za Tokyo.
    Azija, moja dežela.

  10. #10
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Muzej kruški.

    Tottori je prestonica krušaka u Japanu. Muzej posvećen njima.



    To su u stvari "nashi" kruške, pune su vode maltene kao lubenica





    Ni sanjao nisam koliko vrsta ima





    Kina ih proizvodi više nego ceo svet zajedno (brojke su u desetinama hiljada tona)



    Ovo je glavna atrakcija: stablo kruške u pravoj veličini.



    Prvo nisam razumeo kako to može da izgleda u realnosti



    Koren je ogledalo nadzemnog dela





    Drvo staro 74 godine je davalo 4,000 velikih plodova godišnje, normalno je 800.





    Evo je jedna u drvorištu muzeja



    Ima jedna ulica, avenija kruški, kada je sezona, sve radnja do radnje



    Plantaže, one vole brdovito

    Azija, moja dežela.

  11. #11
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Tottori, kuća za primanje velikodostojnika, Jinpukaku. sagrađena 1907, kao deo meiji modernizacije, prvo je bila letnjikovac Emperora Taisho (bio je Emperor od 1912-1926) posle njega je došao Hirohito koji je prošao kroz 2. Svetski rat i umro 1989.





    Prijemi važnih gostiju su bili tu. Ne bi se reklo, govornica sa leva je visoka do struka, možda početka nogu današnjeg prosečnog odraslog čoveka







    Kamin sa tatamijima, da neka varnica kresne...



    Za ono doba, WC je bio dobar



    Pogled sa ruina bivšeg zamka, grad Tottori je u daljini



    Fotografije sa zida iz godišnjih doba





    Od zamka su ostale samo ruine





    Ostale su jedino ove vratnice



    Sam grad je ništa neobično, nadstrešnice uz ulicu imaju svi



    Dobro za pola sata.
    Azija, moja dežela.

  12. #12
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Tottori, jedan od hotela lanca APA hotels, imali su 2015. preko 150 hotela u Japanu.

    Jednostavan hotel, bolji od budget hotels, sa pristojnim doručkom, self service. I nije skup. Super za privatno porodično putovanje gde se prespava jedna noć, doručak i idemo dalje.



    Svi su glanc novi, uvek u centru grada



    U njima ima mesta kada nigde drugde nema. Razlog, mislim, vlasnik lanca je tip koji je negde nekad u u medijima negirao neke zločine japanske vojske u Kini za vreme 2. Svetskog rata pa kineski turisti (ne znaju to oni, agencije koje ih šalju u paket aranžmane znaju) tu retko zalaze. Ja taj problem nemam.



    Bio sam u njima i uvek zadovoljan bar 20 puta.

    Ova soba, sa 3 doručka, je bila 20,430 dinara. Imaš i parking. Takve su im cene i u Tokiju.
    Azija, moja dežela.

  13. #13
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Tottori, Tottori Sakyu Conan Airport.. Ima 4 B-737 leta dnevno za Tokyo Haneda i 330,000 putnika godišnje (otprilike kao i niški aerodrom danas).










    Ono "Conan" je po junaku manga stripova, Detektiv Conan. Autor je rodom iz Tottori.
    Ti karakteri su svugde








    Radna sa lokalnim suvenirima, po boji se odmah za na su proizvodi od krušaka glavni



    Terasa za gledanje, dolazak aviona iz Tokyo Haneda



    Dva od 5 puta što sam bio bio je tako jak vetar da ne znam kako letovi nisu bili otkazani.
    Azija, moja dežela.

  14. #14
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Bio je jak vetar, pesak ulazi u odeću, u oči.



    Kaže, nema pisanja po pesku. Ne znam zašto, možda su pisali uvredljive napise



    Same dine su tu, iste





    Turisti, penzioneri, za uspomenu slika



    Za one koji znaju, ima onsen na 2km odatle, da se spere pesak





    Tamo, na zidu, stoji fotografija, ne znam kako je to urađeno, sa istih onih peščanih dina, sa vrha

    Azija, moja dežela.

  15. #15
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Zaboravih najvažniju stvar iz ovogodišnje posete Totori: Muzej peska, zbog njega smo i išli. Zatvore 5. januara, promene postavku (desetine vajara dođe u mesto) i otvore 15. aprila.
    Ove godine je Južna Azija (Indija, Sri Lanka...).





    Majstori vajari, iz celog sveta



    Ova skulptura, očekivano, otvara izložbu, prva je na ulazu



    Ganeša



    Ritualno kupanje u Gangu



    Neke ne znam šta su





    Buda daje učenje sledbenicima



    Dharma, točak života, sa zastave Indije







    Interesantno, pesak se nekako drži, moda da je pomešan sa nečime. Nema nikakvog miris na pesak niti na ustajalost, vazduh je kao u običnom muzeju



    Azija, moja dežela.

  16. #16
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Tottori 2020. Obavezna godišnja poseta, kako promene postavku izložbe u Muzeju peska.

    Da nešto dopunim ovaj napis od prošle godine.

    Quote Originally Posted by yoyogi View Post
    Tottori, jedan od hotela lanca APA hotels, imali su 2015. preko 150 hotela u Japanu.

    Jednostavan hotel, bolji od budget hotels, sa pristojnim doručkom, self service. I nije skup. Super za privatno porodično putovanje gde se prespava jedna noć, doručak i idemo dalje.

    Svi su glanc novi, uvek u centru grada



    U njima ima mesta kada nigde drugde nema. Razlog, mislim, vlasnik lanca je tip koji je negde nekad u u medijima negirao neke zločine japanske vojske u Kini za vreme 2. Svetskog rata pa kineski turisti (ne znaju to oni, agencije koje ih šalju u paket aranžmane znaju) tu retko zalaze. Ja taj problem nemam.



    Bio sam u njima i uvek zadovoljan bar 20 puta.

    Ova soba, sa 3 doručka, je bila 20,430 dinara. Imaš i parking. Takve su im cene i u Tokiju.
    2020. na njihovom sajtu kaže da imaju ne 150 nego 300 hotela. Ova trokrevetna soba je izgledala kao dobar deal (što i jeste za japanske cene), 20,430 dinara sa 3 doručka godine 2019.

    Evo ga još bolji dil koji je bio na raspolaganju i prošle godine samo nisam znao: tri sobe, rezervisane i plaćene kao jednokrevetne sa doručkom, u istom hotelu, za 18,000 dinara ukupno, dođoše kao 3 puta dvokrevetna.



    Azija, moja dežela.

  17. #17
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Tottori Sand Dunes Museum za 2020. ima postavku Ćeška i Slovačka. Otvorena je ne 15. aprila kao obično (zbog virusa) nego tek 13. jula kada je država olabavila ograničenja.



    Evo vajara, umetnika, mislim da je samo po jedan bio iz Češke i Slovačke.



    Ko je bio u Pragu, prepoznaće neke građevine. Krumlov





    Boemski raj





    Slovački Robin Hud, Janošik, bila je serija u jesen 1976. na RTS, subotom od 18:30 do 19:15.





    Praški zamak, najstariji i najveći na svetu





    Istresanje kroz prozor (defenestacija)





    Velikani klasične muzike (u hali svira tiho "Vltava"): Smetana, Dvoržak, Janaček.





    "Igrajuće kuće", u slavu oslobođenja od socijalizma, Vaclav Havel





    Ima još slika, nekoliko sveobuhvatnih sa galerije







    Vidim ovaj sto gde se prodaje češko pivo (450 dinara, strana piva su obično 300 dinara za ovakve boce).



    Dok sam za 2 minuta snimo prethodne 3 slike, pivo maltene nestade



    Svi znaju za češko pivo. Nema boljeg suvenira da se nekome pokloni sa ove posete nego baš to.
    Poklonim ja sebi 2 x 2 boce. Ovo "Pilsner", dok kod nas nije bilo ničega stranog (osim Tuborga koji je imao ukus šampona) išao sam u restoran "Vltava" na Vračaru, samo zbog ovog piva.

    Azija, moja dežela.

  18. #18
    Da i naše slovenske duše (bila je ranije i Rusija) nađu mesto u toj postavci muzeja u dalekom Japanu.

    Ali u ovo vreme korone malo će slovena(izuzev tebe i retkih) a i uopšte drugih turista, videti tu postavku do rušenja 03.01.2021.

    Bohemiju (stari naziv za veći deo teritorije današnje Češke) nikad nisam posetio,nažalost.To i uopšte Evropu, planirao sam za neke naredne godine ako uopšte bude turizma kakvog smo ga poznavali.

    Sećam se tamo nekih 80-ih radno/turističke posete radnika BIP-a (i mog rođaka među njima) kolevki pivarstva, Češkoj, i ushićenih priča o zlatnom Pragu i njenim pivnicama.
    I embrion BIP-a,na Mostaru, malu pivaru, otvorio je baš čeh.Vajfert je to kasnije kupio od njega pa proširio, modernizovao,a onda napravio i onu vilu (koja je i danas tamo) i u kojoj je prespavao i Tesla kod svoje jedine posete BG iz USA.

    Stranih piva tada skoro da i nije bilo u Srbiji osim tog Tuborga kojeg se sećam iz onih bife vagona voza kada sam putovao kao student.

    Danas su češka piva u rafovima i najmanje samoposluge u Srbiji.

    Name:  20200807_142004.jpg
Views: 178
Size:  50.7 KB

    Zaokruženo Budweiser i Staropramen u lokalnoj samoposluzi.

    Budweiser,Pilsner,Staropramen,Krušovice...nije ni skupo 70-80 din za 0,33 l staklenku.
    Proizvode se po licenci u domaćim pivarama.Uvek friško jer ga ne rade za duži put.
    Samo ne znam ima li razlike od originala.Valjda ću jednom moći da uporedim.

  19. #19
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Quote Originally Posted by onnut View Post
    Da i naše slovenske duše (bila je ranije i Rusija) nađu mesto u toj postavci muzeja u dalekom Japanu.

    Ali u ovo vreme korone malo će slovena(izuzev tebe i retkih) a i uopšte drugih turista, videti tu postavku do rušenja 03.01.2021.

    Bohemiju (stari naziv za veći deo teritorije današnje Češke) nikad nisam posetio,nažalost.To i uopšte Evropu, planirao sam za neke naredne godine ako uopšte bude turizma kakvog smo ga poznavali.

    Sećam se tamo nekih 80-ih radno/turističke posete radnika BIP-a (i mog rođaka među njima) kolevki pivarstva, Češkoj, i ushićenih priča o zlatnom Pragu i njenim pivnicama.
    I embrion BIP-a,na Mostaru, malu pivaru, otvorio je baš čeh.Vajfert je to kasnije kupio od njega pa proširio, modernizovao,a onda napravio i onu vilu (koja je i danas tamo) i u kojoj je prespavao i Tesla kod svoje jedine posete BG iz USA.

    Stranih piva tada skoro da i nije bilo u Srbiji osim tog Tuborga kojeg se sećam iz onih bife vagona voza kada sam putovao kao student.

    Danas su češka piva u rafovima i najmanje samoposluge u Srbiji.

    Name:  20200807_142004.jpg
Views: 178
Size:  50.7 KB

    Zaokruženo Budweiser i Staropramen u lokalnoj samoposluzi.

    Budweiser,Pilsner,Staropramen,Krušovice...nije ni skupo 70-80 din za 0,33 l staklenku.
    Proizvode se po licenci u domaćim pivarama.Uvek friško jer ga ne rade za duži put.
    Samo ne znam ima li razlike od originala.Valjda ću jednom moći da uporedim.
    To je dobro, bolje nego u moje vreme, da ima tih piva. Kada je do piva stiglo, verovatno svega drugog ima.

    Vajfortova vila, tu je bila moja kancelarija, nas 8 programera, u prostoriji koja je verovatno bila primajuća soba u svojim boljim danima. Bio je i kamin.

    Sećam se da sam od BIP konobara koji je radio reprezentaciju u toj vili , krišom, kupovao mala piva i đuseve upola cene i nosio kući ne baš u gajbicama ali onako, nedeljna pošiljka, jedna kutija pola kao kao gajbica, za domaćinstvo i ličnu upotrebu.

    Šta reče, i Tesla prespavao u toj vili? Sad mi se čini da si mi to rekao pre neku godinu, do tada pojma nisam imao, mislim da bi trebalo istražiti ko uopšte zna za to. Ako si to našao, to niko pre tebe nije rekao. Pa verujem da je tako bilo, samo tadašnji kadar BIP to ili nije znao, možda nikada ni čuo. Bio je socijalizam.
    Azija, moja dežela.

  20. #20
    Quote Originally Posted by yoyogi View Post

    Vajfortova vila, tu je bila moja kancelarija, nas 8 programera, u prostoriji koja je verovatno bila primajuća soba u svojim boljim danima. Bio je i kamin.

    Sećam se da sam od BIP konobara koji je radio reprezentaciju u toj vili , krišom, kupovao mala piva i đuseve upola cene i nosio kući ne baš u gajbicama ali onako, nedeljna pošiljka, jedna kutija pola kao kao gajbica, za domaćinstvo i ličnu upotrebu.

    Šta reče, i Tesla prespavao u toj vili? Sad mi se čini da si mi to rekao pre neku godinu, do tada pojma nisam imao, mislim da bi trebalo istražiti ko uopšte zna za to. Ako si to našao, to niko pre tebe nije rekao. Pa verujem da je tako bilo, samo tadašnji kadar BIP to ili nije znao, možda nikada ni čuo. Bio je socijalizam.
    Name:  20200808_225151.jpg
Views: 174
Size:  27.9 KB
    Name:  20200808_225244.jpg
Views: 180
Size:  36.7 KB
    Name:  20200808_225438.jpg
Views: 182
Size:  22.9 KB

    Negde sam pročitao da je Tesla tu i prespavao ali se u narednim tekstovima to ne spominje.

    Nebitno, ta vila , u kojoj si radio , a ja svakodnevno prolazio,mnogo je više od kuće jednog industrijalca.Jedini, i prvi put, kada je Tesla nakratko posetio BG u toj vili je praktično i bio srž posete bar one neformalne a ustvari i najemotivnije.Na toj večeri bilo je stotinak najviđenijih srba toga doba, 1892 god. Kažu da mu je ostareli Zmaj recitovao pesmu a Tesla ustao da mu poljubi ruku a onda održao emotivni govor od kojih su mnogima krenule suze.

    Ispred te vile je održana i smotra konjičkog puka pred polazak u Balkanski rat itd.

    BIP je pre desetak godina nameravao od te vile da napravi muzej.
    Evo tih tekstova iz Politike.

    http://www.politika.co.rs/clanak/134...aceg-pivarstva

    (Link ne radi pa se članak može pročitati kucanjem na google:"Noć muzeja u domu "oca" domaćeg piva")

    http://www-politika-rs/sr/clanak/152...cekuje-turiste

    (Ni ovaj link ne radi pa se članak može naći kucanjem na google:"Vajfertova vila se sprema da dočekuje turiste")

    Evo šta Politika piše o toj poseti Tesle Beogradu

    http://www.politika.rs/scc/clanak/79...dan-u-Beogradu

    Kad jednom završiš profesionalnu karijeru da ćerka zna gde si to sedeo i radio,pogotovo ako joj još tehnika bude opredeljenje.

    Kažu ezoteristi da takva mesta ,sa takvom gustinom emocija i duhovnosti iz prošlosti,postaju posebna mesta i mesta moći.
    Zar nije neka čudna sudbina odredila da se kasnije na tom mestu pojavi ERC ,tada najmoderniji u Srbiji, neke nove IT nauke, sa onim zverima programerima , u to vreme, koji se poput Tesle raziđoše po svetu, i tvoja sudbina među njima.

    Uostalom i ovo lepo druženje na ovom forumu ima nam isti imenilac,to mesto,a da o tome pojma nismo imali, verovali u to ili ne.

    A kad smo kod Tesle tragajući za ovim tekstovima naiđoh i na ovo

    Name:  20200808_230239.jpg
Views: 173
Size:  36.0 KB

    I naš Đoković,teslijanac, ode na mesto čuvene Tesline kule Wonderklif o kojoj su ispričane najtajanstvenije priče Teslinog rada o daljinskom prenosu energije i besplatnom dobijanju iz etera.
    To su priče koje znaju rasplamsati dečiju/tinejdžersku maštu i odrediti životnu sudbinu.

    Name:  20200808_230215.jpg
Views: 182
Size:  32.7 KB

    I ja sam čuo jednu takvu, davno ,skoro u detinjstvu koja me je usmerila na tehniku.
    Moj deda , poreklom iz Dalmacije, granica sa Likom bio je zidar kamenom i popravljao je u obližnjem Smiljanu baš Teslinu kuću.Pričao mi je o Tesli ono što je čuo i video tamo.Tesla,čudo od deteta, pravio je neki padobran i sa njim leteo sa krova i mnoge druge priče koje su me kao dete zagolicale.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •