Results 1 to 20 of 22

Thread: Tottori - pescane dine

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Tottori - pescane dine

    Na prvi pogled, retko ko bi povezao pescane dine sa Japanom. Ali jeste, prirodne su, turisticka atrakcija u mestu Tottori, na strani Japana prema Koreji. Grad, nekih 200 hiljada stanovnika, sam po sebi bi ostao nepoznat bez tog peska.



    Bila je to sreca, dan je bio lep, tu su ceste kise i oblaci i ovo nije pustinja u pravom smislu reci. Pre, to su pescani nanosi.



    Najvisa dina je 90m iznad mora. Na tu tacku dodje 2 miliona turista godisnje. Setimo se, cela bivsa SFRJ je sa imala toliko stranih turista godisnje, sa sve Dubrovnikom, Kornatima, Bledom, Plitvicama, Hvarom...



    Jahanje kamila, 2,500 dinara za 10 minuta





    Za uzjahivanje ima rampa, maltene kao da se ulazi u avion



    Ovo jos nije veliki broj turista. Da ih je vise, izgledalo je kao onaj srednjevekovni (a reditelj zamislio futiristicki) bazar u Rat Zvezda



    Na vrhu dine, zna se, masovno slikanje i pravac na lajkovanje



    Sa desne strane ribarsko mesto i plaza



    Ispod dine, posle nagiba 60% ima ovo kao jezero



    Nije barustina, tvrdo je tlo, ovo dvoje mora da su studenti koji traze neke endemske biljke



    Sa druge strane, Chuo Alpi



    Interesantno, ovde se pustinja ne siri vec biljke nju jedu. Postoje akcije, umesto posumljavanja, "vegetation control", znaci secenja u tamanjenja svega sto napada pesak, jednu od najvaznijih privrednih aktivnosti koja donosi mozda milijardu dolara godisnje samo za gledanje, suvenire, rucak, neko i prespava.
    Azija, moja dežela.

  2. #2
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Kako stici do tamo? Najbolje kolima ili paket aranzmanom koji ima ovo mesto na dnevnom redu.

    Mi smo dosli iz Himeji zamka, 2.5 sata voznje, i dosli uvece i prespavali.

    Hotel moze bilo koji, ovaj je na jezeru, Daijyu Lake Hotel. Moze bilo gde da se odsedne, ne mora u samom mestu (koje i nije vredno posete), moze i uz aerodrom (koji ima 5 letova dnevno za Tokyo Haneda, prvi u 6:40).




    Hotel ima i sobe sa krevetima. Ove su tradicionalne japanske, osoblje dodje u 6 uvece i namesti ih, posle dorucka spakuje futone i soba ima samo sto u sredini. Nismo je ni videli takvu, sto je bio u onoj kao nisi sa prozorom i klizecim vratima od papira.



    Spavalo se topovski



    Tek ujutro smo videli gde smo u stvari: na jezeru



    Sve sobe imaju svoj WC i kupatilo ali nema potrebe, osim da se operu zubi. Hotel na 5. spratu ima svoju banju



    Ima i napolju



    Sa pogledom na jezero i aerodrom koji je sa druge strane vode.



    Bogovski dorucak



    I onda na pesak.
    Azija, moja dežela.

  3. #3
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Pola sata kolima (ulicama kroz naseljeno mesto) i dine su tu. Dok su dine ispred



    iza ledja je kao mali grad, boom-town, koji zvi od turizma, suvenira i usluga za turiste.



    Ja sam imao srece, bio je dan nakon praznika, nije skolski raspust, pa jos 10 ujutro. Inace, ovde ne moze da se prodje



    Sladoledi, laka hrana, restorani alacarte



    Ko je dosao nespreman ili nece da ide u svojoj obuci po pesku, ima cizme za pesak da se iznajme



    Ovde pokazuju kako ih posle svakog iznajmljivanja peru i dezinfikuju



    Suveniri, nema razlike u ceni, svugde je isto. I u gradu i na samim dinama i na aerodromu



    Sand-board. Da se iznajmi. Vrlo je skupo, 3,500dinara. Mozda, jedino, ako dodje ekipa, uzmu jednu pa posto nema uspinjace, retko ko moze vise od 2-3 puta da se spusti. Pa da se izredjaju na smenu.





    Mapa cele zone, sve je na japanskom, znaci da je i velika vecina turista iz Japana



    Mapa cele prefekture, ima znamenitosti



    Na kraju: da napisem ova 3 posta, odaberem i smanjim slike, trebalo mi je 4 sata. Na dinama sam ostao 90 minuta. Eto, bez sandboardinga, za toliko su dobre. Ali, da su spektakularne i nezaboravne, jesu.
    Azija, moja dežela.

  4. #4
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Bili smo opet u Oktobru 2016.
    Danas je u net izdanju Japan Today izašao ovaj video. Nisam znao da je prefektura Totori najmanje naseljena u Japanu.
    Sada imaju i dnevni direktan let za Hong Kong.



    Kako je ovaj 4 min video završio, na njega se nastavio novi, 12 min

    Azija, moja dežela.

  5. #5
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Tottori, peščana oluja

    3. januar 2018. i treća poseta Tottori peščanim dinama.

    Ono što je običan jak vetar 2km odatle, preko peska se pretvorio u peščanu oluju.



    Drveće umesto snegom, pokriveno peskom

    Azija, moja dežela.

  6. #6
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Da stavimo ovde turu, na "Foto za danas" ima da potone. Gledajući video iz posta #4 (drugi video) odemo opet, četvrti put.
    Evo gde je mesto, sa druge strane Japana, prema Koreji. nekih 360km, sve autoput, ako nema gužve, može da se stigne za manje od 5 sati.



    Prespavali smo u Misasa onsen gradiću, nije sve ovo moglo za jedan dan.

    Dan 1:
    Poznate peščane dine



    Turista, kao i uvek, godišnje dođe 2 miliona



    Mi smo tu maltene kao kod kuće



    Muzej peska, skulpture, vrlo komplikovane, menaju se svakog aprila (zatvara se posle Nove godine na 3 meseca da se napravi nova postavka). Ove godine je tema Nordijske zemlje (Danska, Noirveška, Švedska, Finska, Island)



    Impozantno



    Odin, vrhovni Bog



    Eduard Munk i njegova famozna slika



    Alfred Nobel



    Grad Bergen, Norveška, tu sam živeo godinu dana (na stručnoj praksi, kao apsolvent)



    Edward Grigg, slavni norveški kompozitor, on je bio iz Bergena, bio sam u njegovoj kući-muzeju



    Dan 2:

    Paragliding. Košta 7,000 dinara po osobi, 2 sata.

    Ćerka



    Poleteh i ja



    Pitaju me, koliko puta moižeš da ideš? Kada sletiš, pakuješ padobran pa sa njime šipčiš nazad. Ja sam išao 4 puta, ćerka 6 puta.



    Posle toga, 15km od dina, stakleni kayak, 2 sata



    Lepo se provedosmo za vikend. Idemo opet u ovo doba 2019. kada promene muzej i da posetimo još nekoliko okolnih atrakcija.
    Azija, moja dežela.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •