Results 1 to 6 of 6

Thread: Japan studiranje - strani program

  1. #1
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Japan studiranje - strani program

    U oktobru 2015. u cerkinoj skoli je bila prezentacija Okayama University, organizovana za roditelje koji hoce da posalju (ili: ostave) decu na studije u Japanu.

    Posto meni to pitanje dolazi na red za 6-7 godina, negde sam zaturio propagandne materijale ali nekih stvari se secam a mnoge su i na sajtu.

    Taj Univerzitet je osnovan 1870. sa jednim jedinim ciljem: Medicina. Sada je, prema njihovim slajdovima, od svih Univerziteta u Japanu, 3. po rangu kada dodje do medicine. Sada ima mnoge druge fakultete ali je najpoznatiji bas po medicini i farmaciji.

    Ono sto je meni bilo novo, imaju "International Program", poceli su 2012. i jos niko nije diplomirao. Takodje, novo mi je bilo da nije potrebna ni rec japanskog - profesori su stranci. Skolarina je 560,000Y godisnje.

    Ja sam se interesovao za farmaciju, ima, 6 stranih studenata godisnje mislim da je tako bilo na slajdu koji je njihova profesorka pokazala.

    Posle, u razgovoru sa osobljem skole gde mi cerka ide, rekose mi da svi oni (japanski drzavni univerziteti) to rade, Nagoja od 1950. i da nema potrebe da idem u Okayamu.

    U Ambasadi Srbije u Tokiju, 30. juna prosle godine, atase za kulturu mi rece da ide te nedelje bas u Okayamu. Da bude pratnja dekanu Univerziteta u Beogradu, on je dolazio u posetu, oni (Univerziteti) su kao zbratimljeni.

    Ovo je deo sajta na linku sa pocetka, pominje MEXT stipendije: Financial Aid.
    Azija, moja dežela.

  2. #2
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Na promociji tog Univerziteta su rekli da ne treba nikakav ispit nego ocene iz srednje skole, cak i "predvidjene ocene" kada se aplicira pre nego sto zavrsi skolska godina. Ne treba onaj famozni i jako tezak japanski test na kraju srednje skole za bodove prema kojima se ulazi na univerzitete. To samo za tu kvotu iz stranog programa.

    Srednja skola iz koje se dolazi moda da bude u skladu sa Bacalaureat, to je za srednje skole ono sto je Bolonja za fakultete.
    Azija, moja dežela.

  3. #3
    Dakle,ukoliko apliciramo za MEXT stipendiju polazemo sve u skladu sa predvidjenim programom,i ukoliko budemo primljeni prve godine ucimo japanski jezik.Nakon toga pocinje skolovanje na univerzitetu.Sad me ineresuje da li se pre samog pocetka skolovanja na univerzitetu rade dodatni testovi ili kako ide procedura oko toga?

  4. #4
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    To su dva odvojena puta za studiranje u Japanu na drzavnim univerzitettima.

    International Program:
    - Bez ispita, srednja skola treba da je Bacalaureat. Od 40 max poena treba najmanje 23.
    - Skolarina je ista kao i za Japance, 560,000Y (toliko i dinara)
    - Prica se direktno sa fakultetom. U ambasadu se ide po vizu kada je fakultet zavrsio sa prijavom.
    - Tehnicki, tu isto moze MEXT stipendija ali je to vec tokom studija, ne od pocetka.

    MEXT Stipendija:
    - Prijava u Amabasadi u Srbiji
    - Ispit u Amabasadi u Srbiji.
    - MEXT stipendiju za dodiplomske studije dobije mozda 1 kandidat iz Srbije. Nekada cak nijedan - daju naizmenicno jednome iz Crne Gore.
    Azija, moja dežela.

  5. #5
    yoyogi,

    не морају да буду два одвојена пута.

    Студијски програм је ствар универзитета, то не утиче на процедуру добијања стипендије.
    Оно што постији је да те за стипендију номинује универзитет или да се кандидујеш сам кроз амбасаду. За стипендију се може конкурисати и из самог Јапана, то би био трећи пут.
    То да те универзитет номинује је много теже добити у нашем случају јер имамо доста добру квоту преко амбасаде (4-5 годишње (додипломци једна или ниједна), Хрватска рецимо само једну)

    Друга ствар, знање јапанског није неопходан услов. Стипендија се може добити и без знања јапанског, нарочито у случају додипломаца!
    Наравно да је ипак боље нешто знати, показати да си спреман да учиш.

    Трећа ствар, након што добијеш стипендију долазиш у Јапан, учиш интензивно јапански (сваки универзитет организује на свој начин) неких 6 месеци, онда полажеш пријемни ако треба (опет правила универзитета=admission)
    и започињеш студије по изабраном програму. То чак значи да на лицу места можеш и променити програм, али то је компликовано. Све време иде стипендија.

    На другом треду ћу написати опширније, овде само ово да не буде забуне.
    「吾唯足知」 (吾唯足るを知る)- "Samo za dovoljno ja znam"

  6. #6
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Promenicu moj post.
    Azija, moja dežela.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •