Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 27

Thread: Thailand: hrana i piće sa uličnih štandova

  1. #1

    Thailand: hrana i piće sa uličnih štandova

    Ulična hrana je nešto što sigurno ostavlja utisak na posetioce Tajlanda.

    Name:  2016siam-05.jpg
Views: 845
Size:  43.9 KB

    Seafood, rakovi...ono po čemu je Thai poznat.

    Ali ima i ovo što bi se manje očekivalo:svinjetina i to slanina , piletina...

    Name:  20150707_190450.jpg
Views: 632
Size:  52.3 KB

    Na razne načine

    Name:  20150707_190626.jpg
Views: 594
Size:  47.8 KB

    U ovoj velikoj okrugloj posudi se kuva nešto mada bi moglo da izgleda kao kod nas kad se tope čvarci.
    Nekad to zna da odvratno smrdi , možda neke iznutrice.
    Ovog puta nije .

    Name:  20150707_190552.jpg
Views: 508
Size:  46.2 KB

    To sam slikao na nekom festivalu hrane na koji sam naleteo u Bangkoku.

  2. #2
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ta hrana u velikom loncu, to je njihovo, to jedu. Kugle su od creva, samlevenih pa tako uklobucenih. Ono sto mi jedemo u Thai restoranima je za njih san.
    U provinciji, ne mozes ni da ih gledas sta jedu : mast, kokosije nozice, iznutrice, uzas.

    Ako ti je to festival, onda ni obicna hala gde se jede nije drugacija. Moguce da je bilo predstavljanje neke endemske kuhinje iz neke provincije.
    Azija, moja dežela.

  3. #3
    Taj Food Festival je bio u samom centru Bangkoka na Siam Square na onom platou gde bude doček Nove Godine u donjem delu kod Isetana.

    Name:  2016-07-22 13.49.00.jpg
Views: 472
Size:  45.1 KB

    Vidi se pozadi Amari, Novotel a preko puta je onaj veliki Big C gde opet ima hrane u izobilju

    Name:  2016-07-22 13.49.51.jpg
Views: 474
Size:  39.2 KB

    Uvek na ulici kada prođem pored tih lonaca strašno smrdi.Ovo je bio neki festival, napolju,ispod ovog velikog šatora ,nije bilo smrada pa sam čak tu i uzeo nešto da jedem.

    Name:  Point Blur_Jul222016_135145.jpg
Views: 461
Size:  40.6 KB

    Ovo još i da se razume-na ulici je.
    Ali u Kambodži,Pnom Penu, u najvećem i jedinom pravom šoping centru,na spratu sa hranom, naručim neko jelo sa piletinom.Od mesa sam dobio dve pileće nožice i to samo donji deo tj prsti!

  4. #4
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Quote Originally Posted by onnut View Post

    Name:  20150707_190552.jpg
Views: 508
Size:  46.2 KB

    To sam slikao na nekom festivalu hrane na koji sam naleteo u Bangkoku.
    "Krapo Plaa", riblje iznutrice. To je doslo sa kineskim migrantima pre 100 godina. Stock soup, leplikavom je pravi zele od kukuruza ili kasave, bambusovi izdanci, prepelicja jaja.

    Festival je redovna postavka za vikende.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  5. #5
    Kolega Mekong rešava sve moje foto rebuse kao od šale.Ove kulinarske možda i malo uz pomoć žene.

    Muzej Erawan,nikako da ga posetim.To ostaje za ubuduće u paketu sa Mega Bang Na šopingom koji bi trebao da je sad popunjen.
    Put od Pataje do Bangkoka i dalje prema Hua Hinu je i vodio preko tvog komšiluka u Bang Na na Motorway 9 ,gde sam slikao slona kod Erawan Museuma.

    Ipak, ima jedan rebus koji evo već 5 godina ne mogu rešiti.
    Sada kada je kolega Mekong tu blizu,na licu mesta,možda bi imalo smisla postaviti ga.
    Ali problem je što niti imam foto, niti znam ime,jedva da znam opisati i jedino lokaciju znam.Tražio sam i na google ali nisam siguran da li je to.

    Radi se o piću.Nešto specifično za Thai.Ali nisam to kasnije viđao.Thai su ga tu u Seacon Square uzimali masovno.
    Uzeli i mi , tačnije žena, i oduševila se.Već 5 godina mi priča o tom piću.Pitali kako se to zove.Rekli nam thai naziv koji smo zaboravili.Engleski nisu znali.

    Tražio sam na google i našao nešto što bi možda moglo biti ali nisam siguran.

    Name:  ??????????.jpg
Views: 444
Size:  5.7 KB

    Name:  images.jpg
Views: 452
Size:  7.9 KB

    Kaže-thai ice tea.Može i sa vodkom alkoholno.
    Liči ali nisam siguran.

    Čega se sećam?

    Lokacija :Seacon Square stari supermarket Tesco-Lotus , dole.
    Kad smo prošli kasu supermarketa i platili,ispred nas je bio izlaz.Nismo izašli već smo levo , tik iza kasa, videli 3-4 okrugla bara gde se jede i okolo barova imaju stolice.Negde kod poslednjeg bara smo seli i jeli neku ribu-jeftino 35-40 THB.Dok smo sedeli i jeli vidimo da tu kod barova,ima nekoliko malih prodavnica .Sve je to jos u okviru te velike prostorije gde je i Tesco-Lotus.Onda se iznenadimo da se u jednoj od tih prodavnica prodaju one thai palačinke sa banonom.Mislio sam da je to za strance a ovde su bili samo thai.
    Tu ,u toj jednoj maloj prodavnici,uvučenoj kao kiosk,gde su se prodavale palačinke uzeli smo to piće jer su ga thai uzimali masovno.Onda seli na sto sa stolicama ,kojih je tu bilo desetak.To je odmah uz taj poslednji bar gledajući od kasa.

    Više opisujem lokaciju nego piće.
    Piće je bilo koloritno ,mešano.Mislim da je bilo čak i ljubičaste boje.
    Prave ga čudno.Meša se nešto hladno sa nečim toplim(vrelim) iz aparata.Ili je obrnuto.Mislim i da su mućkali.Pitali smo da li je za dete.Pokazuju- ne.Zaključili smo onda da ima alkohola.Slatko.Ukusno.Možda je bilo kokosovog mleka tu evaporisanog.
    Znam da kolega Mekong ima veće ,novije , i bliže markete pored svog stana.
    Ali ako svrati u stari Tesco-Lotus u Seacon koji mu je takođe u komsiluku i ako se tamo nije promenio raspored mogao bi za forum i u ime kolege On Nuta naručiti jedno to piće.
    Osim kolege Mekonga ne znam ko bi mi rešio taj rebus.Google sam iscrpio.
    Ustručavao sam se do sada da to postavim jer ne znam dobro opisati piće.
    Ali sad kada je Mekong na licu mesta sad je prilika za to.
    Možda je moj upit i smešan jer trebalo bi da toga ima masovno na thai ali ne znam zašto nisam naletao na to.

  6. #6
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Pitao sam zenu, kao sto sam pitao i za neka pitanja pre.

    Veli ona, to je Cha-thai. Prodaju ga na ulici ispred nase zgrade samo poce oluja pa nismo isli da bas to kupimo i snimimo kako to prave.
    Po njenim recima, da se to spremi, ima 7-8 koraka, koliko god da je jednostavno nije bas trivijalno.

    Njoj nije poznato da u taj napitak ide bilo kakav alkohol. Ovih dana, imacemo odgovor na tvoje pitanje.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  7. #7
    Hvala na trudu ali bez opterećenja sa tim.
    Kaze mi zena nije bilo ljubicasto vec jako crvene boje.Ali da nije bilo alkohola zašto bi rekli da nije za dete.Iako zena kaze da nije osetila neki alkohol .

    Bas sam hteo da pitam za vreme u julu-avgustu.Trebalo bi da ima sve vise kise.A ranije si govorio da je u BKK svako popodne kao po pravilu kisa.

  8. #8
    Sada ,kada tražim sa ovim thai nazivom cha-tai dobijam neke nove tragove.
    Na stranici:" Most popular Foursquare Bubble Tea Shops in Bangkok,Thailand " dobijem ovo.



    Attachment 1291

    Pod brojem 59 i firmom KAMU je nešto što bi moglo da odgovara.

    Ispadne da ga ima svugde samo pod raznim firmama.Možda ga prave razlicito.

    Evo na istoj stranici pod brojem 26 je ovaj pored tebe u CentralPlaza/Bang Na ali pod firmom Mikucha.




    Može se proveriti samo na licu mesta.
    To su kaže specijalizovane radnje za to a najčešće se spominje Bubble Boy.
    Ima,kažu, i na ulici ali je modifikovano.

    Da li je to?
    Ne znam.

  9. #9
    I još nešto.
    Sada sam se setio.Kada smo pitali za ime tog pića rekli su nam tajladski.Bilo je kratko, samo dva sloga,znam da sam se zacudio da je tako kratko.
    Gotovo da sam siguran da je rečeno baš to: cha-thai.

  10. #10
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Jeste, jarko crveno, one prve slike su samo podsecanje sta je to, uopste ne lici. Videcu posle.

    Ima puno stranaca u zgradi, dodju na bazen sa decom pa pricamo. Kazu da je bazen neupotrebljiv od oktobra do pocetka marta, voda 18C (kao Oslo Bay u Norveskoj). "High season" je za one nasamarene pa onda moraju da se kupaju, sta ce. Jos ako ih u januaru odvedu u Chiang Mai, da u majicama iskuse +3C, to je tek vrhunac. A oni mislili "visoka sezona" u Thai je bolje nego lopatati sneg u Svedskoj ili Kanadi.

    Padne pljusak sat vremena oko 5 popodne, izmedju 5 i 7 obicno. Sat vremena pljuska na 32C je premija prema nedelju dana 20C i voda 18C.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  11. #11
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Misterija resena i ispijena. cha-yen se zove taj napitak. Ima u mojoj ulici, 100m od mene ova radnja/bar:



    Ovo im je aparatura, prilicno sofisticirano za nesto sto je "street food".



    Tu ide dosta zgusnutog mleka, sirup kao onaj sto ide preko struganog leda, vreo caj, vrela voda i led.



    Od kojeg sirupa se pravi, zavisi i ukus i boja



    cha = caj
    yen = hladan





    Dete ga je popilo u jednom dahu, toliko je ukusno.



    Sad, mislim da bi bilo koji alkohol isao u to ali da to nije zamisao.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  12. #12
    Da.
    99% to je ono piće za koje sam pitao.
    I tamo je bila ta aparatura.
    I ove kozerve Carnationa takođe.
    Sećam se.

    Onih 1% se odnosi na alkohol,boju...
    Ali ima tu izgleda varijacija.

    To se već ne može proveriti nego baš na licu mesta u Tesco-Lotusu Seacon Square a za šta više i nema potrebe jer je jasno da se tamo radi o varijaciji istog.

    Sada vođen ovim tragom cha-yena(takođe se uklapa u sećanje da je ime u dva sloga) potražih na netu da li ima alkoholna verzija.

    I ima.

    Evo slike uz tekst i sadržaj pića.

    Name:  spiked-thai-tea-2.jpg
Views: 447
Size:  13.4 KB

    Name:  2016-07-25 21.09.06.jpg
Views: 452
Size:  40.9 KB

    Kaže alkoholna verzija.Dodaje se rum ili vodka.Na slici je i boja -crvena.Spominje se i mogućnost dodatka kokosovog mleka koje kao da smo osetili u piću.I naravno slatko kondenzovano mleko (Carnation) ,led...

    Izgleda da je baš ta verzija bila tamo u Seaconu.

    Kolega Mekong,hvala na trudu a meni preostaje da to ,sada,sa punom informacijom o čemu se radi,lociram gde ima u onim turističkim delovima BKK i Thai .

    Inače, iznenađen sam urednošću tog bara na ulici gde ste to slikali.To je ipak Thai zona.

    Cena mu je 25 THB izgleda.
    Naravno da je ukusno.Ne bih inače tolike godine to zapamtio i tražio šta je.

    Svako ko ide u Thai i ovo pročita trebao bi to probati.
    Baš specifično za Thai.

  13. #13
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Bangkok, hrana od ulicnih prodavaca.

    Za lokalce, uz zgrade gde stanuje srednja klasa i profesionalci, przeni brokoli sa rakovima, pecurkama u sosu od skoljki.



    Nije jeftino, 80THB (2 EUR), brokoli je skup ovih dana, rakovi su najmanje bitni. Kada se malo rascistila situacija vide se svi sastojci: rakovi, brokoli, pecurke, naseceni bambusovi izdanci. Ne vidi se beli luk, on je prvo proprzen pa na njega dodato sve ovo, 1 kasika soy sauce, 1 kasika oyster sauce, 1dl vode, kasicica secera.
    Sargarepa sa pocetka je prva otisla, pre nego sto sam stigao da slikam.



    Mercedesi staju i Christian Dior zene iz njih kupuju i jedu isto ovo.

    Drugo jelo je bilo krapao gai, piletina sa bosiljkom i ljutom paprikom sa jajetom preko.



    Ovde nema turista, nema laza nema prevare. I skuplje je nego gde su turisti jer je bolje i sastojci kvalitetniji. Citao sam negde prepirku dva Lonely Planet veselnika kako se prepiru na kom cosku Khao Sarn Rd se dobije vise przenog pirinca na parcetu kartona za 25THB. Khao Sarn Rd je najjeftinija ulicna hrana u Bangkoku.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  14. #14
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Klaster lokalnih restorana, na 200m od mene.



    Parking pun, dolazi se kolima



    Uobicajeno: kolege sa posla u auto i na rucak.



    Ima 6 restorana u liniji i jos 6 okolo



    Sluzbenici i sluzbenice





    Po sofistikaciji bi se reklo da su svi zavrsili neke fakultete



    Kravate i markirana odeca



    Od niza restorana, u vreme rucka, sednes u onaj gde ima mesta. Ovaj se specijalizuje ca przeni pirinac.



    Najskuplji je 80 THB (2 EUR), taj je sa salmon, to sam ja uzeo. Zena i dete su uzeli ove od 55THB, sa rakovima i sa kiselom kobasicom.
    U desnom donjem uglu je providna supa "thom jed".

    Sve na stolu je kostalo 265THB, ukljucujuci i jednu Pepsi.



    Pirinac sa salmon, teriyaki sos u linijama (80THB).



    Pirinac sa rakovima (55THB)



    Pirinac sa kiselom kobasicom. To sam jeo 100 puta, to je specijalitet Chiang Mai



    Supa (koja je samodovoljna kao jelo, mi smo kusali svi iz iste zdele) sa tofu, algama, mlevenim mesom, lukom, kineskim kupusom, 60THB:



    Kome nije dovoljno zacinjeno, naam-pla (kao soja sos od presovane ribe, to thai koriste umesto soli) sa ljutim papricicama i belim lukom.



    Azija, moja dežela.

  15. #15
    Quote Originally Posted by Mekong View Post
    Bangkok, hrana od ulicnih prodavaca.

    Za lokalce, uz zgrade gde stanuje srednja klasa i profesionalci, przeni brokoli sa rakovima, pecurkama u sosu od skoljki.



    Nije jeftino, 80THB (2 EUR), brokoli je skup ovih dana, rakovi su najmanje bitni.
    Ovo je za mene top 1jelo u Tajlandu.
    Rakovi sa povrćem (raznim) u oyster sosu.

    Još jedan plus za ovo sa ulice.
    Ovo izgleda odlično.Kvalitetno baš i dosta safta.
    Ovde bih se ulogorio.
    Toliko sam lud da čak tražim smeštaj u blizini dobre ulićne hrane.
    Tako npr. i kad sam u hotelu na Siam Square , gde svaki mall ima sprat sa hranom, ja idem prema Rama 1 na uličnu ispred Tesco-Lotusa.

    Moje iskustvo je da broj i veličina rakova u jelu određuje cenu.Možda je sad nešto izuzetno sa brokolima.

    Na ulici retko i nađem ovo.
    Ceo Kao San uveče ,na ulici, obiđi i nećeš naći ovo jelo.
    To za 25 THB jeste-ali pad thai ili nešto slično "on rice".
    Može se naći tamo samo u restoranima okolo.
    Ali to nije top kvalitet.I u svima je isti ukus.Kao da mu nešto nedostaje.To posetioci Kao Sana i neznaju.Ali ja koji sam možda stotinu puta jeo baš ovo jelo na raznim mestima u Thai doduše sa raznim varijacijama povrća , to sam osetio na Kao Sanu.
    Stvar je verovatno u kvalitetu sastojaka-možda oyster sosa.

    E sad ,za mene tu postoji drugi problem.
    Pitanje je da li je ovo tvoje jelo sa slike već bilo pripremljeno pa se onako u naduvanoj kesi nosi ili se tamo na ulici priprema pojedinačno.

    Ona originalna varijanta uvek pretera sa šećerom.Jelo onda postaje slatko za moj ukus.Šećer ,ali samo malo,daje punoću ali obično zahtevam da ga i ne stave jer teško nađu meru.

    Zato volim da im dam uputstvo dok ga prave.
    Kad je pripremljeno onda je gotovo.
    Mada za njih nije oni bi slatkoću smanjivali dodavanjem ljutine čilijem.

    Najbolje ovo jelo sam jeo u jednom restoranu na Puketu.
    Evo ga.

    Name:  20160726_114344-1.jpg
Views: 472
Size:  39.1 KB

    Nisu bili brokoli ali jeste:šargarepa, mali kukuruz,luk,pečurke...
    Jako mi je bitno da bude što više safta.
    Ovde je saft čak imao malo šmek na roštilj.Malo dodataka .
    Ovde su i rakovi bili baš krupni.
    Svaki dan smo tu išli na ručak pa nam gazdarica/kuvarica malo , da časti, povećala broj rakova.Pogotovo kad je videla kako to slatko jede moja ćerka.
    Posle tražio da mi pokaže koji oyster sos koristi.Pokazala mi kanticu i dali treba da kažem da je takva kantica stigla u Srbiju.

  16. #16
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Quote Originally Posted by onnut View Post
    Najbolje ovo jelo sam jeo u jednom restoranu na Puketu.
    Evo ga.

    Name:  20160726_114344-1.jpg
Views: 472
Size:  39.1 KB

    Nisu bili brokoli ali jeste:šargarepa, mali kukuruz,luk,pečurke...
    To ti je isto kao ovo moje iz posta #8, bez brokolija. Mozda je nesto i doslo sa rostilja pa umesano u sve ostalo.

    Kada se stavi supena kasika oyster sosa i supena kasika soja sosa i kasicica secera, doda se 1dl vode. Ja kada spremam cerki za skolu, ja pustim da skoro sva voda ispari, da se ne bi prosipalo. Ako se ostavi pola ili vise vode da ostane, to je taj saft.
    Viljuska se koristi samo da se njome pogura u kasiku, ne prinosi se ustima. To zbunjue Thai kada (ako ikada) jedu spagete: ymotavati ih viljuskom u kasici je za njih neprirodno.

    Rakovi se ne jedu po pravilu tako: kasikom se presece gde pocinje rep , on se gurne u stranu a glavno telo kasikom prinese ustima.
    Azija, moja dežela.

  17. #17
    Od veceras, kada se odjednom, oko 6 popodne pojave ulicni prodavci hrane.

    Gospodja ulazi u kola sa naduvanom kesom svoje (i mozda jos necije) vecere



    Ova zena nosi nesto takvo slicno svojoj kuci



    Ovde se ceka na svoje pakovanje



    To su ljudi iz ofisa, niko ko ne moze sebi da priusti restoran.





    Bilo je pre u postovima da su kuhinje u Thai stanovima kao "cajne", retko ko kuva kod kuce

    Ovde imamo pecenu celu ribu.




    Gornji red je 150THB (malo manje od 4 EUR), donji red je 3.5 EUR. Stvarno, kupi pa rostiljaj tu ribu u kuhinji u stanu, cela zgrada bi znala. Ovako, nista, sve spremno, samo uzivaj.
    In the darkness of the jungle,
    We are merry jungle people.
    Ooo-jungle people,
    We are happy people.


    "Jungle People"
    Soulful Dynamics
    Columbia, single, 1976

    (clone of Yoyogi)

  18. #18
    I moja vecerasnja vecera je upravo dosla sa ulice. Krapao Gai, piletina sa bosiljkom.

    In the darkness of the jungle,
    We are merry jungle people.
    Ooo-jungle people,
    We are happy people.


    "Jungle People"
    Soulful Dynamics
    Columbia, single, 1976

    (clone of Yoyogi)

  19. #19
    Sea Bass, sa ulicnog rostilja, 300THB, ~7.5EUR. Donet i serviran kuci

    In the darkness of the jungle,
    We are merry jungle people.
    Ooo-jungle people,
    We are happy people.


    "Jungle People"
    Soulful Dynamics
    Columbia, single, 1976

    (clone of Yoyogi)

  20. #20
    Thai hladni caj, odmoriste na autoputu, ima kiosk,



    ista cena i izbor



    Posmatrao sam 1-minutno spremanje, kondenzovano slatko mleko



    Mikser palica



    Nasu ga u casu punu leda





    Dete ga je popilo u jednom cugu, toliko je ukusno



    Novost je da sam juce na dorucku, "coffee or Thai tea" prvi put uzeo kafu ili caj, samo zato sto mi je to "Thai tea" privuklo paznju. I tu smo, taj ukus je podloga onih napaitaka. Tezak caj, neprovidan, cini mi se da nije slucajno odabrana boja uniforme one zenske gore sto radi u kiosku: jeste kao taj caj, osnova svih napitaka na meniju.



    Sacu da ga trazim u radnji pa da pravim kod kuce. Jako je ukusan i sam po sebi ali nekako tezak, potpuno suprotno od "jasmin tea".
    In the darkness of the jungle,
    We are merry jungle people.
    Ooo-jungle people,
    We are happy people.


    "Jungle People"
    Soulful Dynamics
    Columbia, single, 1976

    (clone of Yoyogi)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •