Results 1 to 8 of 8

Thread: Bangkok: Muang Boran, Ancient City

  1. #1

    Bangkok: Muang Boran, Ancient City

    Muang Boran, anticki grad je mozda najlepse sto sam video u Bangkoku sa svih 16 godina.

    Fantasticno mesto, jedan dan nije dovoljan da se sve obidje. Malo je nezgodno smesten, nije lako dostupan.

    Nema turistickih autobusa, ko sme da dovede turiste na ceo dan po vrucini pa da neko padne u nesvest ili jos gore. U vreme oko Nove godine je verovatno prijatnije obilaziti kada nije velika vrucina.

    Neugledna biletarnica. Karta je 700 THB, ukljucuje besplatan bicikl.



    A bicikala na hiljade. Prvo sam se mislio zasto ali ima razloga: mesto je veliko kao 460 fudbalskih igralista, 324 hektara.



    Ima i drugih nacina da se obidje. Njihov buggy (za pare)



    Otvoreni minibus, sat vremena



    Svoj buggy (sam vozis), 200THB na sat, treba ti ceo dan. Moze i svojim kolima, 500THB.



    Ja sam za 6 sati , biciklom, obisao mozda pola. Sve je start-stop, sidji, udji u objekat (u bar pola moze da se udje), slikaj, citaj. Najbolje je bicikl, ako nece bas samo da se proleti.



    Ko se prevari pa misli da moze peske, ima ispravka: bicikli su na jos nekoliko stanica, moze slobodno da se uzme i kasnije.



    Nastavice se. Trebalo mi je 3 nedelje da pocnem ovo da pisem.
    In the darkness of the jungle,
    We are merry jungle people.
    Ooo-jungle people,
    We are happy people.


    "Jungle People"
    Soulful Dynamics
    Columbia, single, 1976

    (clone of Yoyogi)

  2. #2
    Ima 126 atrakcija, pomenucu mozda 30-ak. Moze da se uzme "vodic" sa slusalicama i ispred svake se stane, pritisne broj i on prica. Opet, mora da se zastane.



    Stavljacu samo odsecenu i smanjenu sliku da se vidi sta pise, ovako:



    To je ta "stupa", u njoj se drze Budine figurice, posude za kadjenje i takve stvari



    Kralj Naresuan, on je oslobodio Thai od Burmanske vlasti



    Bore se kopljima na ledjima slonova





    Ne znam da li vodic ima vise naracije od ovoga sto je na tablama. Ako ima, makar 1 minut duze nego sto treba da se tabla procita, to je 126 minuta duze da se sa njime prodje.

    Cetiri jezera koja sadrze svetu vodu za krunisanje i svecanosti



    Jedno se zove Sa Kaew, kao grad i provincija odakle mi je zena



    Ovo je posle 1km, kada oni koji shvate da se bez bicikle ne moze, mogu da uzmu koji god hoce ispod ove strehe i da nastave njime.



    Pisarnica i cuvanje dokumenata.



    Stvarno, kako se pre 300 godina cuvala arhiva u tropskoj klimi. Najvaznije da je mravi ne pojedu, stoji na stubovima u vodi i izdignuta.



    Ovi lokvanji su po 20kg, od ispod imaju bodlje kao eksere.



    Nastavice se. Sledeci je floating market.
    In the darkness of the jungle,
    We are merry jungle people.
    Ooo-jungle people,
    We are happy people.


    "Jungle People"
    Soulful Dynamics
    Columbia, single, 1976

    (clone of Yoyogi)

  3. #3

    Ploveca Pijaca

    To je meni bila najprijatnija atrakcija mada ima i vaznijih.



    Proveo sam dva sata i mogao sam jos. Slobodno racunati da se tamo ruca (ima nekoliko restorana) i proseta.



    Mislim da je voznja 30THB



    Ima radnjica sa suvenirima, osvezavajucim napitcima



    Ma, milina. Sto duze ostanes to vise uzivas.



    Jedan od restorana, mislim da su 3 odjednom, nema bolje od ovoga u celom kompleksu





    Cene su zapanjujuce niske, bar 3 puta jeftinije nego Hua Hin ili Pattaya. Nema tu stranaca da se podignu cene, sve Thai klijentela, oni jednostavno nece ni da sednu kada vide da su cene nafrizirane.



    Sve na stolu je bilo 260THB, to je mozda 900 dinara.



    Ambijent za rucak predivan



    Odjednom, prodjose ovi monasi, na svom izletu



    Negde se sastaju, jos ih dolazi sa druge strane



    Provozase se i odose



    Ko kupi suvenir, ima da ga nosa ceo dan, bolje ostaviti za kraj. Sve radnje i restorani se zatvaraju u 6 popodne, ima se jos jedan sat da se mesto isprazni.



    Model (nepokretan) kako je nekada bilo. To i objasnjava danasnje saobracajne guzve. Zivot i saobracaj su se odvijali na mrezi kanala, ulice nisu bile vazne i nije bilo nekog planiranja. Kada su dosla kola, vec je bilo kasno.



    Pokretna kuhinja za nudle, mahnes mu, on dodje, servira ti, naplati i ode.





    Sledeci put cu opet da odem tamo. Cini mi se da bi na toj pijaci mogao da zivim.

    Da napustimo mesto i krenemo u daljnje atrakcije ostavljajuci ove devojke da salju selfije na lajkovanje.





    Za FaceBook, Bangkok je najveca pojedinacna korisnicka baza: 8 miliona korisnika. Prakticno, kao da samo mala deca i stari i nemocni nisu na FB.

    In the darkness of the jungle,
    We are merry jungle people.
    Ooo-jungle people,
    We are happy people.


    "Jungle People"
    Soulful Dynamics
    Columbia, single, 1976

    (clone of Yoyogi)

  4. #4
    Jako lepo mesto i lepo opisano.
    Prosto uživanje čitati i gledati.

    U budućim posetama se mora videti ova ploveća pijaca i ručati tu.

    Eto bio sam toliko puta u Thai a da nema ovog opisa na forumu ne bih znao ni da postoji takvo mesto tamo.

    Inače turiste vode na iskomercijalizovanu ploveću pijacu Damnoen Saduak.

    Samo nastavi.

  5. #5
    Posle pijace na vodi, ovo je verovatno najspektakularnija gradjevina u celom Muang Boran: Sanphet Prasat hala.
    (U slobodnom prevodu, Reception Hall, za strane visoke velikodostojnike)





    Tu je Thai Kralj primio britansku Kraljicu Elizabetu 1972, to je i zvanicno dan otvaranja ovog mesta za javnost.





    Tu moze da se udje i pogleda




    Naracija, slikana





    Divno izgleda








    Zvanicno, ne sme da se slika. Ima "kucepaziteljka" koja je, koliko sam video studentkinja koja uci za ispite iz udzbenika, potpuno nezainteresovana.




    Da sam imao vremena, pitao bih je stosta, mozda sledece godine kada opet odem tamo.





    Burmanci, kada su osvojili Ayuthayu, srusili su sve kamen po kamen. Ovako je izgledala ta palata posle njih





    Restauriana,



    Bese to divan i dug dan da se sve prodje. Moram opet da idem da vidim detaljnije.
    In the darkness of the jungle,
    We are merry jungle people.
    Ooo-jungle people,
    We are happy people.


    "Jungle People"
    Soulful Dynamics
    Columbia, single, 1976

    (clone of Yoyogi)

  6. #6
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Bio sam 2016. na 6 sati i nisam stigao sve da vidim. Ove godine jos 6 sati i opet ima jos. U medjuvremenu su napravili jos nekoliko atrakcija.

    Park (muzej) je 324 hektara, to je 6 puta vece nego Universal Studios Osaka. Oblika je kao geografski Thai drzava i atrakcije su locirane onako kako bi na skali bile u realnosti, na istim mestima.



    Ovo je jedna od novih atrakcija





    Mnogo je lepo





    Nije jos ni zavrseno, jos ima golog betona po negde



    Ovo pre nisam video









    Ovo nije ni bilo pre dve godine, Phra Vihar, na granici Kambodze, oko tog hrama umalo da izbije rat 2006







    Postavljen je na brdu, kao i pravi, sa njega se vidi ceo park pa i dalje



    Ovo je isto novo, nema ni tablu









    Budi, majmun i slon donose Ustav od andjela (to moram da proverim). Majmun je olicenje pameti a slon je nacionalna zivotinjka





    Isto novo, Buda izvodi cudo, oteruje zlo



    Ove nemani teraju zlo od ljudske rase



    Kraljevske barze. To je procesija na Chao Phraya reci u Bangkoku koja se uprilicuje vrlo retko, Poslednji put za George Bush, 2007.





    Imaju opise, koja iz kog kraja dolazi, nisam imao vremena da studiram



    Isto novo









    Grand Palace, kao iz BKK





    Dobro, nije prava ali u nju mozes da udjes, u pravu ne



    Kuca iz provincije Nakhon Phatom



    Isto moze da se udje



    Nekoliko eksponata, kao ovaj, ima reference na filmove (Thai soapies) da se radnja tu desavala



    Ovo je isto novo















    I dobro, ko to moze da razgleda nedelju dana? Verovatno niko, skolska deca sa esejima iz istorije, gledaju jedan ili dva, besplatan im je ulaz. Za mene je bio 700THB, za zenu i cerku (Thai nationals) po 200THB.



    Bicikli (krshevi) ukljuceni u cenu i neophodni, bas je veliko

    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  7. #7
    Baš veliko.

    I ove godine vidim toliko novih objekata .

    Ne znam da li se to primilo od turista.Kolika je poseta?
    Sudeći po ovim biciklima - jeste.

    Mi ga nismo posetili prošle godine a imali smo u planu.

    Sparno vreme ,na otvorenom, i još velika površina...za nas nenavikle na toliku vlagu - baš zahtevno.

  8. #8
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Prosli put sam bio za vikend i bilo je vise ljudi. Ovaj put je bio ponedeljak i na tu povrsinu bilo je mozda 200 ljudi.
    Veliki broj bicikli je verovatno kada dodju skolske ekskurzije, po 10-20 autobusa. Posto je na nivou drzave dozvoljeno biciklom (zabranjeno mopedom) dolaziti u skolu, nema legalne prepreke da sva deca dobiju po bicikl.

    Kod turista ne verujem da ce se ikada primiri. Preveliko je, sve je strano i ne moze da se shvati bez udubljivanja, ko ce sa time da se zeza. Nijedan jedini autobus nisam video.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •