Da započetu priču/odgovor o onoj zgradi preselimo sa treda "foto dana sa istoka" na "foto iz lokala",gde joj je i mesto.

Name:  Screenshot_2017-10-12-19-29-50.jpg
Views: 208
Size:  19.2 KB

Dobro pitanje.
Šta bi se sa te visine u ravnici moglo videti?

Odgovor, iznenađujuće, nađoh na njihovoj net stranici koja po 3D prezentaciji, klipovima iz visine snimanim dronom iz raznih faza izgradnje objekta, ni u čemu se ne razlikuje od onih vrhunskih CBRE projekata iz BKK,Singapura...

Name:  Screenshot_2017-10-12-15-19-12-1.jpg
Views: 206
Size:  21.5 KB

Ravnica i uglavnom niskogradnja individualnih kuća vojvođanskog mesta ušorenih ulica.
Ovo gore je pogled na zapadni deo grada a slika dole prema jugu i centru mesta.

Name:  Screenshot_2017-10-12-17-25-34.jpg
Views: 217
Size:  21.0 KB

Ili ove svežije slike ,ka severu grada

Name:  2017-10-12 23.27.01.jpg
Views: 206
Size:  22.5 KB

Ovo mi je ulica.
Tu sam i "ja" ,nekih 250 m udaljen,sa stovarištem,upao u kadar (desni gornji ugao iznad žute crte).

Na slici dole oranice oboda grada i (žuta strelica u gornjem levom uglu)vidi se potkrovlje ....

Name:  2017-10-12 23.28.27.jpg
Views: 220
Size:  21.9 KB

...odakle ja njih vidim ovako

Name:  20171012_170325-1.jpg
Views: 210
Size:  39.0 KB

Ili sa prizemlja ide ovaj pogled

Name:  20171013_102154-1.jpg
Views: 209
Size:  53.1 KB

Ili iz radnog aneksa

Name:  2017-10-13 10.27.59.jpg
Views: 197
Size:  26.8 KB

Danas prođem tamo i vidim uređuju prostor oko zgrade.Biće mali park,skulptura..

Name:  20171012_135101-1.jpg
Views: 213
Size:  25.8 KB


Nije to visoko.Negde 7-8 spratova i nema tu nekog spektakularnog pogleda.Kaže, biće pogled na celo mesto i Frušku Goru ali gornje slike su iz drona sa veće visine,a realno pogled sa vrha zgrade će biti ustvari ovakav

Name:  Screenshot_2017-10-12-15-16-55-1.jpg
Views: 197
Size:  21.0 KB

Ono što će biti spektakularno je ekskluzivni rotirajući restoran na onom vrhu površine od 1000 kv.m. kapaciteta 150 osoba.
Virtualna slika

Name:  05.jpg
Views: 211
Size:  66.6 KB

Taj poslovno stambeni kompleks sa 80 jedinica (cena
700-800 € po kv.m.), 5 apartmana i 11 hotelskih soba ,onako osvetljena na svetskom nivou,plus gore ovaj rotirajući restoran je nešto što bi imalo rejting i u BG,NS pa i dalje.
Uveče izgleda kao kontrolni toranj aerodroma

Name:  2017-10-13 23.20.58.jpg
Views: 214
Size:  16.1 KB

Istina avioni tu lete na 1300 m visine u fazi sletanja jer su za 6 minuta na pisti Surčina.
Čak se i na prilasku mestu sa severo-istočne strane, iznad oranica,na nebu,vide tragovi kemtrejlsa aviona...

Name:  2017-10-13 10.29.14.jpg
Views: 203
Size:  19.6 KB

..a panoramom dominira levo ta zgrada a desno palete mog stovarišta u full stanju, pred sezonu.
Različite stvari istog početka ranih 90-ih.

Zašto takva zgada u ovom mestu?

Priča počinje tih ranih 90-ih kada su mnogi intelektualci napuštali zemlju.
Vlasnik firme,( koja je investitor,projektant i izvođač radova ovog kompleksa zgrada ),tada je osnovao mali projektni biro.
On BG dipl.ing.arhitekture ,sada 70 godina, njegova žena (sada pokojna),radila je projekte vodovoda i kanalizacije plus još troje mlađih kolega građevinaca.Ja sam tu radio honorarno (oni su me zvali) na projektima grejanja i klimatizacije.Radio sam jedan poslovno-tržni centar u Inđiji koji vidim i sad ima vidno mesto na njihovoj referenci objekata.
Isplatili su me pošteno a i nije to bio velik novac a da njima tih ranih 90-ih taj projekat nije ni plaćen ili je plaćen kasnije-ne znam.I onda su počeli ratovi..nije bilo novih poslova.Tu su nam se putevi razišli a i oni su shvatili da se ne može živeti samo od projekata i krenuli su i na izvođenje radova.

Od tada ,za ovih 25 godina , uvek otvoreni za mlade ambiciozne inženjere , izrasli su u renomiranu građevinsku firmu.
U lokalu a i dalje izgradili su desetine kompleksa,čitave kvartove kao npr. ovaj u našem "malom mistu"

Name:  20171013_115604.jpg
Views: 223
Size:  46.4 KB

A u zemlji Srbiji gde nemaš nijednu investicionu banku već samo ove limitirane komercijalne banke a nisi tajkun/mafijaš - to nije lako.Kao da su oko tebe 7-11 a još nije stigao Carefour,Tesco...

Pa još radiš i nekoliko objekata paralelno.

Onda to izgleda ovako:
Kupiš neku lokaciju tj. nekoliko starih kuća tako što ćeš im dati nekoliko stanova od buduće zgrade.Znam da je tako bilo i sa zemljištem za ovu zgradu.
Podizvođaču/preduzimaču , lokalnoj građari koja će doneti Y-Tong termoblokove kao za ovu zgradu i sav ostali materijal, dalje električari,moleri...svi su plaćeni budućim stanovima.
Na kraju ,od tih 80 jedinica njegovih je možda 15 i još svi ovi majstori obaraju cene jer hoće da što pre prodaju svoju kvotu stanova i naplate se.

I tako 25 godina borbe i privatne muke pa kriza 2008 kada je morao da proda stan u Španiji.

A kad čovek dođe u neke godine (a on ih ima 70),čista obraza,i sa toliko poslovne i privatne muke(umrla žena pa se posle ženio nekoliko puta,malo i propio) onda ni novac nije prioritet pa mora naći neki viši cilj kao smisao postojanja.

Ova zgrada je ,koliko sam čuo, njegov poslednji objekat.Kruna karijere.
Penzionisao se.

Naslućujem , to je neka vrsta zadužbine, zaveštanja, koje će nadživeti i njega i nas tako šljašteći u malom mestu, i u minijaturi stati uz rame onim najvećim svetskim zgradama koje sam opisivao u ovom forumu.

Nije li isti smisao i ovog foruma ,da nas nadživi i ovako nekomercijalan ,kao "znakove pored puta" zabeleži neko vreme,neke ljude ,njihova putovanja ,razmišljanja, život na različitim mestima ove planete...