Page 1 of 14 12311 ... LastLast
Results 1 to 20 of 276

Thread: Foto za danas (2016)

  1. #1
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Foto za danas (2016)

    Srecna i uspesna Nova godina svima.

    Statua ovce (godina ovce je bila 2015) je jutros zamenjena statuom majmuna, za "Godinu Majmuna" po kineskom lunarnom kalendaru.



    Ko (kao ja) ne zna tacno koja je koja godina u kineskom kalendaru, podsetnik:




    Google kaze o osobama rodjenim u godini majmuna:

    Monkey years draw their nature from the animal of the year. The Monkey is an intelligent, witty, and inventive animal. They are problem solvers, working with their group while simultaneously demonstrating an independence associated with achievers. The nimble monkey is playful, youthful in nature, and is a joy to watch as they move from activity to activity.

    The monkey is one of the symbolical animals corresponding to or having affinity with the ninth of the Twelve Terrestrial Branches, called the “Shen” Branch, and symbolises irrepressible curiosity and creative energy. Though worshipped to some extent by the Buddhists, the Monkey is commonly regarded as the emblem of trickery.

    In the traditional Chinese mind, which is echoed in the annually-reprinted ancient almanac, the Monkey is very intelligent, hyperactive and strong-minded. He represents the unfettered mind freed from inhibitions and guilt. Relieving himself from the heavy burdens of a touchy conscience, the Monkey type will not hesitate to test his theories, experiment and think the unthinkable. In his domain, everything is possible. What is difficult, he could do right away; what is impossible may take a little longer.

    All the animals have a shadow side, and the Monkey is no exception. The problem solving tendencies can turn the Monkey to being a tricky tactician, opportunistic and not all that trustworthy. The youthfulness hides an unscrupulous adolescent, and the independence can turn to unfaithfulness.
    Azija, moja dežela.

  2. #2
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ise Jingu, najvazniji shinto hram u Japanu, najposeceniji je upravo danas. Neverovatne guzve, mase dolaze da se pomole za srecu u Novoj godini.



    Hram, u stvari kompleks, postoji od 692. godine ove ere. Sam po sebi, nije neka spektakularna gradjevina, jedva da se i vidi



    Opet, ceka se na "smenu" da se pridje ogradi i da se pomoli



    Svakih 20 godina se pravi iznova, relikvije iz starog se u njega premeste i stari se srusi. Tako da bi svaka generacija znala da ga ponovo napravi. Ovo mu je 62. iteracija, poslednji put napravljen 2013, sledeci put 2033.
    Azija, moja dežela.

  3. #3
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Danas je tacno godinu dana od kada je na mene naleteo neki grmalj i prouzrokovao mi pad i lom 6 koscica u zglobu desne sake.



    Pa iz profila



    Bio sam danas na mestu. Bas tu gde se kliza ova porodica, tako sam mirno isao i ja sa cerkom



    Lepo su me sredili japanski doktori. Da nema oziljka od operacije, ne bih znao da je nesto bilo.
    Azija, moja dežela.

  4. #4
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Moricoro park, vestacko jezero. Ogolele grane



    Same grane su jezive, kao da tu zive krivovrate utvare. Ptice su kormorani



    Kako su se samo montirali gore, visoko, da vide bolje ribe u jezeru. Oni su verovatno najbolje ptice ribolovci od svih. Kod mene na ekranu se vide, kao crne tacke, mozda sto znam da su to bas oni. Bilo ih je bar 20-ak.

    Azija, moja dežela.

  5. #5
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Srecan Bozic svima koji ga slave. Na mojoj biciklistickoj stazi, badnjaka na sve strane.



    Bude i po koji biciklista, kao ovaj par ispred



    A moje omiljeno mesto, totoro house, sa vidikovca, u sred sume bez lisca

    Azija, moja dežela.

  6. #6
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Posta je retko gde veselo mesto. Nije ni u Japanu mada su unutra skromno i lepo uredjene a osoblje ljubazno i efikasno.



    Imaju i deo za decu da se igraju dok roditelji cekaju. Ovde se vidi devojcica u "zabavistu" koja nesto pravi od kocki. Posle, neka placu kada treba da se ide iz poste.



    Japanska posta (Postanska Stedionica) je ujedno i najveca banka (po depozitima) na planeti: 2 triliona dolara ustedjevine lezi u njoj. Bilo je pokusaja da se Posta privatizuje i da se te "mrtve" pare "oplodjuju" na trzistu akcija, Wall St style. To, na zadovoljstvo stanovnistva nije proslo.
    Azija, moja dežela.

  7. #7
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Kyoto, Gion, ulica paralelna sa rekom Kamo, ima svoj plitki kanal (voda tece, ne stoji).



    Radnje i restorani, imaju relativno mala procelja. Na procelje (duzinu) se placa porez gradu, tako je vekovima.



    Ali se ne placa na dubinu gradjevine, radnje, kuce. Budu ovako neverovatno duboke:



    U kucu niko ne ulazi, samo do praga. Dubina kuce je toliko vazna da se i zena zove "oku-san", neko ko zivi u dubini ("oku") kuce i ne pojavljuje se na vratima.
    Azija, moja dežela.

  8. #8
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Cao mali. Vidimo se sledece godine. Cerka se danas vraca iz Australije.



    Kada sam bio dete pa ih vidim u zoo vrtu, mislio sam da su to mladunci. Nisu, toliki su, wallaby ih zovu u Australiji. Aboridzinsko ime je Woolloomoolloo. Ova ima i bebu u torbici.

    Azija, moja dežela.

  9. #9
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Jednog jedinog psa lutalice ili macke nema po Japanu. Ko nema macku, ne moze ni da je vidi osim ako ne ode kod nekoga ko je ima.



    Pojava macke na ulici (obe su imale oglicu) je dogadjaj za slikanje.



    Macka koja se ovako nadje na ulici, nicega se ne plasi, ne sklanja se, pored nej prolaze, gledaju je, slikaju

    Azija, moja dežela.

  10. #10
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Stratesko sadjenje rastinja na javnim povrsinama: da uvek nesto bude u cvetu.
    Kada su gole grane, kamelije cvetaju bas pocetkom zime i polovinom januara su jos u cvetu.



    Idi prvo kajsije (februar), ono pruce sa zutim cvetom (mart), tresnje (april), visterije, azaleje (maj).
    Kamelije su decembar i januar.



    Raskrsnica kod Aichi Institute of Technology, Nagakute/Seto.
    Azija, moja dežela.

  11. #11
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Brooks Brothers, moja omiljena firma za smart casual odecu i odela, Sponzor je japanskom fudbalskom timu, Blue Samurai. To se za tim znacajno, fudbal u Japanu nije industrija kao u drugim zemljama.



    Nacionalni selektor japanskog tima je, posle Ivice Osima, Vahid Halilhodcic, koji je dao intervju 4. januara 2016.



    1970-ih su bili cuveni po "bruksericama", sto je postalo opste ime za cipele sa izdignutom kapom ("pacjim kljunom").



    Oni su na trziste uveli "gun grey" boju odela nakon sto je na Abrahama Linkolna izvrsen atentat dok je nosio njihovo crno odelo, koje su se zarekli da nikada vise nece sasiti. Firma je iz Bostona.

    Azija, moja dežela.

  12. #12
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Danas, 17. januar 2016, je drugi dan testiranja srednjoskolaca zavrsne godine za upis na Univerzitet.

    563 hiljada njih se je danas znojilo (vidi se po maloj posecenosti bioskopa i bilo cega i nema saobracajnih guzvi dok roditelji strepe).
    Juce je bila biologija, japanski jezik, strani jezik, "poznavanje drustva".

    Danas su bili matematika i fizika.

    Ova majka (slika iz novina) se moli u hramu (Yusushima ten jin) koji vazi za zastitnike nauke i studenata, za uspeh svoje dece



    Nije to iz nicega. U Japanu, nasledjivanje je tako tesko oporezovano da je prakticno, tako ga i zovu, "wealth redistribution" nepostojece. Da se spreci stvaranje shoguna i vele-bogatasa.
    Svaka generacija mora da zaradi za sebe, nema tatko i batko.

    Zato tako tesko i uce, zato nema maloletnickog kriminala, nema alkoholizma mladih, droge nepoznate.
    Azija, moja dežela.

  13. #13
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Japan: Smatra se nekulturnim razgovaranje preko mobilnog telefona u restoranima, cekaonicama, svugde gde neko moze da cuje razgovor koji ne zeli. Pogotovo u vozovima.

    Na svakoj rucki stoji natpis "Manner Mode", znaci, dobri maniri, ne koristiti mobilni za razgovore i staviti ga na "manner mode", da ne zvoni.



    Svi imaju "smart phone", svi nesto po njima skroluju i citaju ali niko ne razgovara.

    Azija, moja dežela.

  14. #14
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Opet je to vreme godine, uvek stavim isti napis, sa razlicitim slikama.

    Valentine day, 14. februar, supermarketi puni mesec dana ranije reklama i cokolada.



    Ako neko nije procitao iz prethodnih godina, Valentine Day je dan kada zenske poklanjaju cokolade muskarcima. Cokolade, kao zlatne poluge



    Ima i musterija - naravno, zenske:

    Azija, moja dežela.

  15. #15
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ko radi u Toyota Motor Company, moze da uziva u odlicnoj, Sheraton/Hilton/Hyatt/Intercontinental klopi, buffet, za skoro dzabe: ono sto bi van Toyote kostalo 20 EUR, u njoj kosta 1.5 EUR. Nije menza nego world class restoran.

    Samo, ima kvaka: jedini nacin da tamo jedes je da imas ovu karticu (imam je i ja, kao snabdevac Totoyote IT technology, moja firma, svetski lider je opet 20 puta manja od Toyota, mikimaus). Kartica je velicine kreditne, samo sa njom moze da se uzme hrana, sve sto se uzme se pamti u racunaru.



    Sta se desava. Svaki radnik ide na sistematski pregled jednom godisnje, obavezno. 22 testa i analiza. Rezultati su privatni, firma ih ne dobija, idu na kucnu adresu.
    Ako se radnik povredi ili razboli, onda Toyota trazi da vidi sta je jeo. Moze on da donosi od kuce sta hoce - a nece. Jer je Toyota kafeterija toliko jeftina i dobra da nikome ne pada na pamet da donosi "burek od kuce".

    (nisam mogao da slikam restoran, kamere i telefoni sa kamerama nisu dozvoljeni. Tu se rade prototipovi, jos neobjavljena vozila, tako, to).

    Uobicajena karijera u Toyoti traje 40 godina. Za tih 40 godina zaposleni ustedi na rucku nekih 60,000 dolara. To i zene, devojke kada se udaju, uzimaju pod racun, na korist buduceg muza i cele buduce porodice.
    Azija, moja dežela.

  16. #16
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Shirakawa-go, istorijsko selo na listi UNESCO svetske bastine.



    Bilo je prepuno (ne vidi se na ovoj slici, bice na "Japan-zima") turista, u ocekivanju nocne rasvete koja se desava 4 - 6 puta godisnje.
    Snezna oluja je dovela do toga da se posle nije videlo na 10 metara, moracemo ponovo da idemo, sledeceg vikenda.
    Azija, moja dežela.

  17. #17
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ima ih toliko, "K'o Kineza" da tek sada vidim da price nisu preterane. Ovi su neka srednja klasa, nisu divljaci



    pa opet nekako strce - bez cekanja u redu, bez pitanja



    Ne znam sto, verovatno njih 80% nosi crvene jakne. Kao da su im negde svima odjednom podelili



    U restoranu su malo "neotesani". Osoblje restorana, sve ista lica za svih 10 godina koliko idem tamo (bar 2 puta godisnje) postalo je drugacije: kao da su izgubili strpljenje. Neobicno za japanske ugostitelje, sada odmah kazu, polu-naredjujuci "ovom metlicom ocisti sneg sa sebe, tu upisi ime i cekaj napolju pod strehom, ne u vratima da stoje otvorena".

    Azija, moja dežela.

  18. #18
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Kaznjavaju motoriste uhvacene da nisu vezali pojas. Interesantno, to rade samo vikendom, nikada radnim danom.

    Ova je cak i kleknuo, dok pise kaznu (180 EUR i 3 poena).



    Gde je ono govedo koje samo u Srbiji vlasti moze da bude nesto vise od robijasa da mu kaze "Sto volim ove policajce koji lako kleknu".

    Azija, moja dežela.

  19. #19
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Karate class u cerkinoj skoli. Posle nastave, samo predje u Gym (izgradila ga Toyota Motor, 12 miliona dolara, kao donaciju skoli), ne treba da se vozi i odvozi.
    Pocela 3. decembra 2015.

    Treneri su muz i zena, oboje crni pojas



    Sledece srede, 3, februar, "polaze" se za naredni pojas, zuti.

    To treba da se plati, 50EUR, dolazi "Grand Master 6-dan" da ih oceni.
    Pitao sam instruktore moze li ona da prodje?

    Kazu, prate sve polaznike kursa i za zuti pojas treba displina, posvecenost i nekoliko osnovnih radnji. Proci ce.
    To je to - "early success", da dete vidi da uspeh nije negde u nedogled.

    Cerka mog kolege je crni pojas, sa 12 godina starosti. Posle 4 godine treninga 2 puta nedeljno. Nesto se mislim, sta dete od 35kg moze da uradi ako je napadne muskarac od 80kg. Malo, osim udar u mooda, za to i ne treba karate.

    Ono sto meni treba je - karate kao sport u kojem cerka uziva, ona jedva ceka sledecu lekciju.
    Deca koja idu tim tokom posle obicno ne puse, ne piju, ne drogiraju se i ne ostaju trudna u 16-oj.
    Isto je i za ranije aktivnosti (balet, 3 koncerta, 4-vrti imala solo tacku).

    Navigacija u jednom u od naj-inostranijih mesta na planeti.
    Azija, moja dežela.

  20. #20
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Bio sam danas u SoftBank, drugi po velicini operater mobilne telefonije, sa 30 miliona pretplatnika koji trose prosecno 70$ mesecno i jos biznisima (Yahoo! Japan) a sve zajedno nekih 80 milijardi dolara godisnje, skoro dva puta nacionalni dohodak Srbije.

    Posle vidim ovu sliku u novinama gde popularna glumica Suzu Hirose stoji sa Pepper robotima u SoftBank radnji u Omotesando u Tokiju.



    Ti roboti (kojih je prodato 1,000 i narudzbe prestale da se primaju posle 1 minut) bi trebali da budu "osoblje" te radnje u elitnoj ulici. Senzacije gladni mediji su to odmah uzeli kao "roboti dolaze" i poceli da plase javnost.

    Ne znaju to mediji, od svih radnih mesta koja mogu da se robotizuju (mogu, vecina ne moze) ostalo je da se "odradi" jos nekih 30%. I tu je kraj. Osoblje radnje ne moze da se robotizuje, moze da se zatvori radnja i prebaci na Internet ili masina kao za napitke ali ako je radnja, onda su tu ljudi. Ovo je vise propagandni trik da se privuce paznja.

    Sto se Japan plasi nedostatka radne snage (zbog starenja stanovnistva) kada je svetski lider u robotima? Pa, robotu ne treba hrana, odeca, stanovanje, skola za decu, zdravstvo, supermarketi, automobil...roboti ne generisu traznju neophodnu za rast i kada upotreba robota predje neku meru, oni su za drustvo ono sto je blok motora zavezan za noge plivaca.
    Azija, moja dežela.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •