Page 2 of 11 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 21 to 40 of 219

Thread: Foto za danas (2017)

  1. #21
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Hirugano Kogen, škola skijanja. Ima to otvoreno za publiku, vikendima, ovo je radni dan, dolaze školska deca da nauce da skijaju, preko škole.



    Bilo ih je bar 200.



    Disciplinovano, slušaju instruktore



    Tako ti je to u Japanu: sva deca moraju da znaju da plivaju, da klizaju i da skijaju.



    Posle 2 sata, išli su na ski-lift, onaj do pola staze i vežbali.
    Azija, moja dežela.

  2. #22
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Zimsko cvece, pravo rastinje, kamelije.

    Lepe su ali ne mirisu - a i sto bi, po hladnoci nema pcela.



    Gaje ih ornamentalno, u velikim nasadima ili po drvoredima.



    Ima ih belih, pink i crvenih



    Nije dzabe silne slike od umetnika na temu "dama sa kamelijama"



    Imam ih u basti, ponekad odrezem neku za vaznu u kuci.
    Azija, moja dežela.

  3. #23
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Slika cvetnih polja na skijalistu. Tako je od 15. maja do 15. juna, "shiba sakura", poljska sakura, plox subulata.
    Ta polja su levo, pod snegom, samo se naziru.



    U daljini, masivi Sredisnjih Alpa.

    Azija, moja dežela.

  4. #24
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Subota, oko 17h. Deca se vracaju sa bejzbol utakmice.



    Bejzbol je u Japanu popularan kao fudbal u Srbiji. Kada su se 1886. otvorili za svet, to je bio prvi sport za koji su se uhvatili.

    Sta je ovde vazno: deca imaju skolske aktivnosti, kao i ova sa bejzbolom, uvek, nema vremena za gluvarenje i dosadjivanje iz kojeg svasta moze da proizadje.
    Azija, moja dežela.

  5. #25
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Efikasnost novih aviona

    Ovo je masina kojom sam se vratio iz Thai 17. avgusta 2016. Boeing 787, "Dreamliner". Fantasticno tiha, veliki prozori bez zavesica (staklo se samo zatamnjuje kada ga obasja sunce). Perfektan aparat. Moja slika, po dolasku u Nagoju.



    Koliko manje goriva potrosi nego nekadasnje ikone avio putovanja, one od pre 40+ godina, Boeing 747-100 i DC-10 (nekadasnji ponos JAT-a.)

    Ovaj graf je iz The Economist:



    Prvo, dolet je skoro dupliran. Potrosnja goriva 25% manja.

    Ako izgleda neverovatno da novi avion potrosi 3 litra goriva na 100 putnika po kilometru, to je potrosnja za nesto manje od 3 sekunde. Nose oni po 100 tona goriva.
    Azija, moja dežela.

  6. #26
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Godinama sam gledao iz Shinkaksena ovo jezero, Hamanako, u brisucoj brzini 250kmh



    Jednom odem kolima, to mi je bilo 60km, ima zabavni park Kanzanji i onsen, sa malim detetom moze da se provede dan.



    Jezero je poznato kao japanska prestonica uzgajanja jegulja. ovo je jedan od najpoznatijih restorana



    Nije mi uspela slika, ovako izgleda trpeza a cene su danas duplo vise (nema dovoljno jegulja).



    Sada je to po porciji nekih 4,000 dinara. Negde 2010. je bilo 8,000 dinara pa je restoran udario katanac na vrata, bilo je toliko skupo da niko nije dolazio. Sada je opet otvoren.
    Azija, moja dežela.

  7. #27
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Hiroshima: sam hram Itsukushima je napravljen tacno na vodenoj liniji. Kako hodas, voda spricne izmedju dasaka do visine kolena.



    Isto mesto po plimi i oseki. Dno nije blatnjavo, pesak se ne lepi za obuci. Vide se ljudi u daljini koji se slikaju ispod torija.
    Azija, moja dežela.

  8. #28
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Turisti koji dodju u Japan, masovno ponesu utisak da su gradovi bez zelenila, bez parkova, kao da se radi o nebrizi.

    Tokyo, slikan iz mog ofisa kao da to potvrdjuje. Grad sa 35 miliona stanovnika, vise nego cela Kanada



    Zgrada u obliku slova "S" je Hilton hotel. Mnoge visoke zgrade imaju heliodrom, to nije za one koji u njima rade ili stanuju, to je za Drzavu da posalje helikoptere u slucaju nesrece - stalni zemljotresi.

    Oko posumljenosti, Japan je 90% planinska zemlja a osim stenovitih Alpa je uglavnom ovako:



    Nepregledne i neprohodne šume. Moj bivsi City Council, Toyota City, je cak imao i plan za "forest control", da se posece drvece koje dziglja. Taman posla gorani i sadjenje stabala.
    Azija, moja dežela.

  9. #29
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ova zelena uniforma je za cistacice. Taman posla da se osecaju ponizenim, rade svoj posao perfektno i ponosne su.

    Usisava masinom plocnik ispred firme



    Klinicka cistoca Japana, svugde vidljiva. Nisam cekao da vidim a i ono na trotoaru je verovatno bilo pokupljeno masinom.
    Azija, moja dežela.

  10. #30
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Dan na snegu, sa nocnim skijanjem.

    U pauzama izmedju mecava, bio je i pun mesec, nevezano. Ovo je Japan ali i budisticki praznik u Thai.



    Nije naivno, treba se tu spustiti. Jos je ova slika sa pola staze

    Azija, moja dežela.

  11. #31
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Alo Elan, u kvaru smo!



    Slovenački "Elan" je medju cenjenim markama. Sponzorišu japanske olimpijce i imaju možda 10% tržišta snow boards.

    A snowboarderi su kao pozeri, više su na doopetu nego na nogama. I danju



    I noću

    Azija, moja dežela.

  12. #32
    ELAN i preduzimljivi Slovenci.

    Brend koji se pojavio u SFRJ osamdesetih.
    Sećam se toga.
    Tada ih je promovisao Bojan Križaj.Bilo je to čuveno rivalstvo Križaj-Stenmark sa ELANom.

    Imali su i tada velike ambicije.Iskreno, mislio sam da od toga neće biti ništa.

    Eto dokle su oni sada dogurali !

  13. #33
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Dan kada žene (devojke, majke, sestre, ćerke, koleginice) poklanjaju čokolade muškarcima. Takav je običaj u Japanu.
    Ja dobio dve. Obe će završiti kod jedne od darodavki.

    Azija, moja dežela.

  14. #34
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ne znam šta je to ali snouborderi su više na doopetu nego na nogama. Skijaše nikada ne možes ovako da vidiš.



    Šta to oni kao majstorišu sa daskama, ne znam. Izgleda da su oni tu više zbog mode, druženja, ašikovanja i poziranje nego zbog snega.

    Azija, moja dežela.

  15. #35
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ništa meni bez Magomčeta moga. Prvo šetnja kroz selo onda onsen bazen. Možda 1 od 1,000 lokalnih posetilaca zna za postojanje tog bazena, turisti nemaju pojma a i to je 5km udaljeno, trebaju kola.



    Jos ima i malo snega, trebalo bi da bude do pojasa. Kuca sa leva je minshuku, japanski hotelčić. Živa duša za to nije znala dok nisu počeli da dolaze ljudi sa malim penisima (fejsbukovci i lonliplanetaši) da tu prespavaju.



    U mrklom mraku i mrtvilu u 18:30, bez ulične rasvete i jedne jedine radnje otvorene i bez prolaznika kao da je policijski čas.
    Šalju oni selfije i status update, ne govore kakva su goveda ispali, da ne samo da nisu smeli da kroče nogom napolje nego su proveli neprospavanu noć na patosu uz hrkanje ostalih koje nesmetano prolazi kroz papirne zidove.

    Mt Ena u oblacima. Ono kao skijaska staza iznad krova srednje kuće je golf teren



    I kako sneg po pošumljenoj planini drugačije i manje impresivno izgleda: on je na zemlji, sa drveća ga je otresao vetar

    Azija, moja dežela.

  16. #36
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Tabalica za sneg

    Ova mašina se obično ne vidi. Ovde je radila od 16:30 (zatvaranje dnevnog skijanja) do 18:00 (otvaranje noćnog skijanja). Dynaland sa 4,600m pistom jedna od najduzih staza u Japanu. Bili danas.



    Rukovaoc je unutra sedeo u majici kratkih rukava



    Posle njenog prolaska, sneg izgleda ovako. Pa se spusti na skijama, noću. Ipak smo baš to uradili. Krajnje desno se vidi ski-park Washihatake, odakle je jedan od prethodnih postova sa noćnog skijanja.

    Azija, moja dežela.

  17. #37
    Lepo, noću romantično i zdravo.

    Nisam ni sumnjao da će i ovaj vikend biti skijanja.

    Da sam u prilici rado bih menjao sinoćnu parti zadimljenu destrukciju ( iako je bilo lepo ) za ovakav boravak u prirodi.

    Evo i posledica , danas: radim sa ćerkom matematiku ( oblast jednačina prave ) a koncentracija joj, posle onog sinoć, - slaba.Tačno vidim, fali joj boravak u prirodi, kiseonik, fizička aktivnost.

    Nego, nešto mislim, ta skijališta su stotinak km od Nagoje.Tamo i nazad, skijanje, ručak/večera...pa izgubi se tu pola dana a možda i ceo.
    Kada se onda stigne učiti?
    Ili se to ne uči vikendom u Japanu?

    Ovde vikend ne može da se propusti bez učenja a znam koliko je to zahtevno tek u Japanu.

  18. #38
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Quote Originally Posted by onnut View Post
    Nego, nešto mislim, ta skijališta su stotinak km od Nagoje.Tamo i nazad, skijanje, ručak/večera...pa izgubi se tu pola dana a možda i ceo.
    Kada se onda stigne učiti?
    Ili se to ne uči vikendom u Japanu?

    Ovde vikend ne može da se propusti bez učenja a znam koliko je to zahtevno tek u Japanu.
    Uči se, ko uči jednostavno nije vidjen na ski poljima a naroda je toliko da uvek izgleda kao gužva.

    Najveće je učenje na kraju 9. razreda (za upis u neobavezne 10-12 razred) i na kraju 12. razreda za upis na fakultet.

    Pošto za taj uzrast većina roditelja ili nema kvalifikacije ili nema vremena, uči se u Kumon, pripremnim školama. Košta 8,000 dinara mesečno. To idu skoro sva deca, cele godine, bar 2 puta nedeljno. Matematika, japanski jezik, fizika, hemija.

    Tih škola ima mozda milion po Japanu. Iz jedne kod mene vidim decu na biciklima vraćaju se u 10 uveče. To su ništavne pare za porodice a škole zaradjuju na "economy of scale", masovnosti.

    Deca su vlasništvo škole, bez obzira ko je iz kako obrazovane porodice, sva prodju skoro isto sa osnovom, i budući astronauti i vozači kamiona.
    Ko je imućniji ne vidi se po kičmi obrazovanja nego po neobaveznim aktivnostima kao balet, klavir, violina.



    Školska godina završava 17. marta a nova počinje 1. aprila.

    Azija, moja dežela.

  19. #39
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ko radi, ne boji se gladi. Tako, radim pa imam vremena ponekad da prodjem biciklom 12km. Stanem kod ovog AEON shopping mall.

    Ima ovu odličnu pizzeriju, sa furunom i pizze idu u nju.



    Kako su ovi modeli u izlogu, tačno tako dolaze na sto



    Cene su kao u dinarima. Nije skupo za "wood fired pizza oven", čak je i jeftinije i ukusnije od onih na steroidima iz Pizza Hut (koje nikada nisam naručio)

    Azija, moja dežela.

  20. #40
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Moja banja, po tužnom zimskom danu. Unutra je fino i toplo, soba za odmor. Može i da se dremne, uzme se futon.



    Ovde sam se provukao, izvadio kameru i slikao. Ovako to izgleda napolju. Topla vulkanska mineralna voda



    Tradicionalno kupanje "na golo". Odvojeni muški i ženski deo a radnice koje održavaju oba dela su žene.
    Nije to ni lako odvesti posetioca koji nije iz Japana. Taj koncept je nama teško shvatljiv.

    U muškom delu ima roditelja, čak i dede, dovode žensku decu i unučad (do 8 godina). Isto je obrnuto u ženskom delu - goli muškarčići sa golim ženama.
    Azija, moja dežela.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •