Results 1 to 3 of 3

Thread: Japan: Vozači stariji od 75 godina

  1. #1
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Japan: Vozači stariji od 75 godina

    Nalepnice na kolima koje znače da je vozač stariji od 75 godina su svakodnevnica. Ove slike sam uslikao za 5 minuta.

    Ovo je novija nalepnica, simbolizuje nekoga ko je prošao sva godišnja doba života.



    Ovo je starija, isto značenje. Poenta je bila da se njima ne trubi kada oklevaju na raskrsnicama ili voze sporije. I oni sami se pomere u stranu da propuste druga vozila i ne prave kolonu.



    Stanovništvo stari pa je sve više ovih nalepnica na kolima





    Kao što rekoh, ova kola sam video za 5 minuta



    Pa što ne urade nešto da starci ne moraju da voze?

    Rade, i te kako. Postoje gradski autobusi koji prazni peglaju ulice, bez žive duše osim vozača u njima. Veliki





    I mali





    Političari, da dobiju glasove starijih (koji uvek izlaze na izbore) to im obećavaju. Kao ovaj, Yagi Tetsuja (LDP = Liberal Democratic Party, partija na vlasti skoro neprekidno od 1947), baš godina kada je ovaj 70-godišnjak rođen. Neko bi rekao da mu je poruka sa slike "Samo jako!" (slika sa ulice, iz njegove izborne jedinice, već je član Parlamenta, drugi mandat):



    E, to su bili gestovi koji su palili do pre neku godinu. Čitao sam 2005. da je u godini 2004. bilo otkazano 30,000 vozačkih dozvola od strane starijih od 75 godina. To sam shvatio kao tempo, misleći i dalje je tako.
    Nije. U 2015. otkazano je 11 puta više, 324,000 vozačkih dozvola (starci sami otkazali).

    Situacija se zaoštrila zadnjih nekoliko meseci. Od 5,900 smrtnih slučajeva u saobraćajnim nesrećama 2015. starci su izazvali smrt 570 ljudi. Skoro 10%.

    Situacija kada pomešaju gas i kočnicu, na primer.

    Nedavna scena (slika iz novina)



    gde je 76. godina stara žena zarila kola u druga na parkingu shopping mall i 1 poginuo, 4 teško povređeno ili 86. godina star vozač usmrtio dete na ulici.

    Sada se pokrenula kampanja da stariji prođu dodatne testove (refleksi, demencija). Pogrebne firme im daju popust za grobno mesto ako otkažu vozačku dozvolu. Lanci restorana im daju popust za obroke.

    Sad, ekonomski: šta znači proizvođačima automobila u Japanu da 320 hiljada ljudi ne kupi sledeća kola?
    Pogledajmo samo da se u Srbiji godišnje proda 22-24 hiljade novih vozila svezajedno pa ta brojka izgleda još veća.
    Zato i inoviraju, nova kola imaju samoparkiranje. Pritisneš dugme i kola vide parking (koji treba da nađeš sam) i uparkiraju se sama, perfektno, bez ikakve akcije vozača. Ima ovde moj napis o tome, kolega mi demonstrirao kako to radi sa njegovim novim kolima.

    Ukratko, starci, vi koji sedite na velikim ušteđevinama, kupite bar još jedna kola pre nego što odete.
    Azija, moja dežela.

  2. #2
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Evo jednoga, poznajem ga lično. U banji je jednom sedeo do mene, 2014. Hvalio se da ima 80 godina i kako je vitalan. Sada ima 83.

    Napravio je gest kao kada vojnik staje mirno, kao kada ispravi glavu i kao da telu prinese remnik puške o desnom ramenu. Toliko je dobar iako je star, hteo je da kaže.

    Ovde ga videh danas, vozi trofejni Willis Jeep (kopija koju je pravio Mitsubishi), u maskirnoj uniformi



    Možda je on i vitalan i priseban



    Po supermarketima, kako osoblje spazi ( a gledaju na svaka 2 minuta) da je neko nešto ostavio u korpi, odmah to odnesu na "Customer Service" šalter.

    Starci, nisu mogli da to iznesu a da ne plate nego dođu pa hoće da plate po drugi put.
    Azija, moja dežela.

  3. #3
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ovo se viđa, ne često ali svaki dan po neki.
    Skuteri za starije i manje pokretne. Ovaj je parkiran kod mesta za bicikle i motocikle u mom shopping mall.



    Izgleda prilično udoban, kao dete sam maštao da imam neko takvo vozilo za koje ne treba vozačka dozvola.



    "Tobolac" je za kišobran. Primetimo da nema registraciju, nema ni SUS motor nego je električni.



    Sve firme u Japanu ih prave. Ovaj jeste Suzuki ali i Honda, Toyota, Yamaha i svi ostali ih prave i prodaju.
    Azija, moja dežela.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •