Danas je u Thai Songkran, njihova Nova godina.

Do 1940. je i zvanicno bila Nova godina. Thai imaju svoje godine, tako je tamo sada ne 2012. nego 2555.
Pada u vreme najvece vrucine, vec nedeljama je 35-40C i tu je prekretnica: od sada polako pocinje kisna sezona koja kulminira u septembru i oktobru da bi zavrsila za Loy Kratong pocetkom novembra.

Songkran je originalno dan kada se izrazava postovanje starijima. Od pre 10-ak godina je festival/karneval i ludnica sa polivanjem vodom.

Sta je tu zanimljivo turistima? Pre svega, ko voli mokre majice, ima do mile volje. Disko muzika pred radnjama i kucama, opste napijanje i veselje najvece u godini. Nema nasilja.
Ovo sam slikao na Koh Samui. Ovako pickup kamioneti sa buradima vode i "posadom" koja odozgo poliva one dole krstare 10km na sat po ceo dan. I sam sam vozac jednog takvog a pozadi u prikolici su mi burad i 10 ludacki raspolozenih polivaca. Kao na ovom kamionetu ispred mene.











Ovoga na motoru su dobro zalili:





Ovako izgleda u bekpekerskom getu, Khao Sarn Road. To je najgore sto moze da bude, divljaci sa Zapada, fudbalski huligani:





Thai, koliko god da se zezaju, ipak znaju koga da ne diraju i ne polivaju. Ovde na slici su svi mokri osim motocikliste u zutoj vesti (motosai taxi) i putnice na njemu. Tu se zna da idu poslom i njih niko ne dira niti poliva:





U dzungli, uz granicu Kambodze, moja cerka se pokloni starima i oni joj daju blagoslov i stave joj talk na obraz i nos:





Onda na ulicu i na celodnevno igranje i polivanje:





Taj beli puder kojim su svi namazani, to je talk sa primesom mentola. Masovno se koristi cele godine jer je prvo kao bebi puder a mentol rashladjuje telo.