Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 31

Thread: Tajland, provincija

  1. #1

    Tajland: provincija

    Danas je u Thai Songkran, njihova Nova godina.

    Do 1940. je i zvanicno bila Nova godina. Thai imaju svoje godine, tako je tamo sada ne 2012. nego 2555.
    Pada u vreme najvece vrucine, vec nedeljama je 35-40C i tu je prekretnica: od sada polako pocinje kisna sezona koja kulminira u septembru i oktobru da bi zavrsila za Loy Kratong pocetkom novembra.

    Songkran je originalno dan kada se izrazava postovanje starijima. Od pre 10-ak godina je festival/karneval i ludnica sa polivanjem vodom.

    Sta je tu zanimljivo turistima? Pre svega, ko voli mokre majice, ima do mile volje. Disko muzika pred radnjama i kucama, opste napijanje i veselje najvece u godini. Nema nasilja.
    Ovo sam slikao na Koh Samui. Ovako pickup kamioneti sa buradima vode i "posadom" koja odozgo poliva one dole krstare 10km na sat po ceo dan. I sam sam vozac jednog takvog a pozadi u prikolici su mi burad i 10 ludacki raspolozenih polivaca. Kao na ovom kamionetu ispred mene.











    Ovoga na motoru su dobro zalili:





    Ovako izgleda u bekpekerskom getu, Khao Sarn Road. To je najgore sto moze da bude, divljaci sa Zapada, fudbalski huligani:





    Thai, koliko god da se zezaju, ipak znaju koga da ne diraju i ne polivaju. Ovde na slici su svi mokri osim motocikliste u zutoj vesti (motosai taxi) i putnice na njemu. Tu se zna da idu poslom i njih niko ne dira niti poliva:





    U dzungli, uz granicu Kambodze, moja cerka se pokloni starima i oni joj daju blagoslov i stave joj talk na obraz i nos:





    Onda na ulicu i na celodnevno igranje i polivanje:





    Taj beli puder kojim su svi namazani, to je talk sa primesom mentola. Masovno se koristi cele godine jer je prvo kao bebi puder a mentol rashladjuje telo.

    In the darkness of the jungle,
    We are merry jungle people.
    Ooo-jungle people,
    We are happy people.


    "Jungle People"
    Soulful Dynamics
    Columbia, single, 1976

    (clone of Yoyogi)

  2. #2
    "Moja" ulica u Wang Nam Yen, uz granicu Kambodze.






    Komsijska kuca:



    Kuca familije:



    Glavna ulica je mnogo ruzna, odmah se zna da je mesto prekriveno cebetom dosade:



    Prvi kiosk "brze hrane" u istoriji mesta:



    Peceni pilici. Cena je 99 baht, to je 2.5EUR za celo pile. Za lokalno stanovnistvo, to je mnogo skupo a mnogi i sami imaju pilice.
    In the darkness of the jungle,
    We are merry jungle people.
    Ooo-jungle people,
    We are happy people.


    "Jungle People"
    Soulful Dynamics
    Columbia, single, 1976

    (clone of Yoyogi)

  3. #3
    15 godina idem na ovo mesto bar jednom godisnje, Khlong Tan, granica Kambodze. Idilicni restoran na jezeru, u pozadini brda (jos je Thai)



    Jednom, da odem i tamo. Imaju pecine u brdima, turizam u povoju



    Kroz polja secerne trske



    Malo riff-raff "objekata" sa jednostavnim restoranima



    Onda, kao u filmovima iz Vjetnama, kroz dzunglu



    Kroz pecine (ova nije nista, ima prava, veca od Resavske



    A sa vrha se vidi Poi Pet, Kambodza. Kockarnice



    Antene mobilne telefonije, Thai kompanija AIS i True, da u roamingu oderu Thai kockare



    Oranice, bez sume, to je granica. Tu su oni iz "Polja smrti" presli u Tajland



    Nazad, istim putem



    Kambodza je jad i beda. Ovo je jos dobro, to je Thai. Nisam isao u Kambodzu jer nemam razloga a i rentacar ne moze preko granice.
    In the darkness of the jungle,
    We are merry jungle people.
    Ooo-jungle people,
    We are happy people.


    "Jungle People"
    Soulful Dynamics
    Columbia, single, 1976

    (clone of Yoyogi)

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Beograd,Srbija
    Posts
    9
    Definitivno ja volim Tajland a tako ga malo znam. Dolazim ja opet sledeće godine na duže upoznaću ga bolje, sigurna sam. Bila sam na Koh Samui koji je na meneostavio posebno dobar utisak. 2011. sam bila na Puketu i nemam i nemam ni približno lepe uspomene Tu sam bila u vreme Nove godine. Ja kao avanturista morala sam sve to videti i doživeti ali u pravu ste...voda ko voda.

  5. #5

    Tajland, provincija

    Thai provincija, Sa Kaew. Tasbina. Savet staraca za docek



    Ova devojcica je donela cvet, dok jampee, ko zna kako se zove na engleskom, to je vrsta magnolije, "michelia".







    "Moja" ulica, zenina kuca







    Budisti, fundamentalni, imaju i ovu "spirit house" ispred kuce



    Ceo komsiluk dolazi da se pozdravi.
    In the darkness of the jungle,
    We are merry jungle people.
    Ooo-jungle people,
    We are happy people.


    "Jungle People"
    Soulful Dynamics
    Columbia, single, 1976

    (clone of Yoyogi)

  6. #6
    Cim vidis ovakav kamion, znas da si medju farmerima secerne trske.



    Tezina je daleko ispod kapaciteta kamiona pa su izdigli strane



    Ovaj ode, pun

    In the darkness of the jungle,
    We are merry jungle people.
    Ooo-jungle people,
    We are happy people.


    "Jungle People"
    Soulful Dynamics
    Columbia, single, 1976

    (clone of Yoyogi)

  7. #7
    Aranya Pratet, pogranicno mesto sa Kambodzom, kao Gradina kod Dimitrovgrada.
    Ovde verovatno niko ko ovo cita nece otici, nema ni razloga. Svercersko mesto, raj za bofl.

    Ima jedini aquapark u Isaan oblasti (cini je vise provincija), navalile komsije (zenine) da idemo tamo, oni su "land locked", nikada nece otici ako ne danas sa nama. Odosmo, 60km.

    Tamo otvorili aquapark, ako je bilo 50 posetilaca, to je u vrh glave. Cene su 35EUR za porodicu od 4 clana, to je svezajedno kao ulaznica za jednog odraslog u CN Pattaya. Velicine su uporedive.
    Klopa je bila jeftinija nego po Bangkoku gde "office people" jedu i nije bila losa.
    Jos se pitam ko je i zasto tamo otvorio to mesto. Jeste svetske klase samo za 4 meseca (otvoreno 9. aprila 2016. pred najvreliju sezonu u Thai) i dan danas nema posetilaca a bila je nedelja. Sutra ce biti, moguce, ponedeljak, samo osoblje i niko drugi.

    Zove se "Dreamer".







    Ima talas bazen, ozbiljni talasi



    Bar da se sedi u vodi, nije skup, cola je 25 THB (nesto vise od pola EUR)









    Na rucku, kao da smo bili jedini gosti. Ovo je bilo 2 EUR



    Ovo 3 EUR



    Na rucku kao da smo bili jedini gosti



    Bitno je bilo da cerka ima drustvo, nisu stali, posle su spavale u kolima kao bebe.
    In the darkness of the jungle,
    We are merry jungle people.
    Ooo-jungle people,
    We are happy people.


    "Jungle People"
    Soulful Dynamics
    Columbia, single, 1976

    (clone of Yoyogi)

  8. #8
    Lep aqvapark i pristojne cene.
    Kroz Aranya Prathet prolaze svi koji idu u Kambodzu.

    Prosao sam i ja pre nekoliko godina.
    Put pema Kambodzi vodi kroz samo mesto i mislio sam da je to manje mesto.
    Sećam se bilo je živosti.
    E sad švrljati kroz samo mesto verovatno neće niko.
    Samo koji kilometar dalje je granica i povratak u proslost:volovi oru,automobili retki,na motorima se okači po 5-6 ljudi...
    Jeste katastrofalno, sto smo ja i kolega Yoyogi , realno opisali na jednom drugom forumu.Za razliku od drugih koji se ubiše hvaleći Kambodzu.
    Ali druga stvar je na samo koji sat vožnje od granice:Angkor Wat.
    To je ceo kompleks.Dva dana treba za obilazak.
    Na mene je ostavio veći utisak od piramida u Gizi.
    Doneo sam kući i ovu lepu knjigu.

    Name:  20160801_003546.jpg
Views: 362
Size:  39.6 KB

    Da sam u cipelama kolege Yoyogija ne bih se libio.
    Začepio bih nos .Ostavio renta kar u Aranya Prathet ako već sa njima ne moze u Kambodzu.Možda i sa ovim divnim ljudima komsijama/rodacima.Neka se dan dva kupaju u tom aqvaparku i budu uz kola.
    I pravac Angkor Wat.Taksi iz Poipeta.Vizu sam i ja vadio u BKK.Tamo negde iza Ramkhakaeng.Za dete je bilo besplatno.
    Od granice do Siam Repa je nov asfaltni put.Retki automobili.Siam Rep je više turisticki.Drugaciji od ostatka Kambodže.Može se tamo prenoćiti.Izaći uveče u restoran probati malo njihove hrane.Voziti se rikšom koju vozi motocikl.Nije strašno.Zanimljivo.
    Veruj da vredi.
    Uostalom i zena i dete ti imaju gene te zemlje.Kažeš i priča se u tazbini kmerski.
    Dvostruki razlog da se to čudo vidi.
    Jači nego moj.
    Mislim da za mesec dana bolju ekskurziju ne bi imao.

  9. #9
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    "Svi koji idu u Kambodzu" bi se moglo nazvati "tehnickim" putovanjem, da se predje granicna crta, ne i dalje kroz zemlju. Jedan u 100,000 prelazaka nastavi dalje.

    Do tamo se ide da se "udari" viza i povratak u istom danu, sa zadrzavanjem u toj zemlji izmedju 10 i 40 minuta, koliko je potrebno da se dobije pecat u pasos. Ni u WC se tamo ne ide, povratak je smesta. Ko ide kolima, ostavi ih sa jedne strane, predje peske, obavi formalnosti i vrati se nazad do kola sa Thai strane, kao da je isao u zgradu neke opstinske uprave.

    Istina, dalje idu idu jos neki: kockari, u 2km udaljena kasina. Velikim dvospratnim turtistickim autobusima.

    To ako budem isao, uzecu paket aranzman sa Bangkok Airways, 3 dana. Bez voznje kroz sirotinju, samo Angkor Wat i nista drugo.

    Bangkok Airways je zacepio nos i leti do aerodroma u gradu Siam Riep, cije ime znaci "Tajland porazen".
    Zamisli da se Pristina preimenuje u "Srbija porazena", da to udje u sve dokumente, atlase, udzbenike, medjunarodne ugovore. Da li bi Air Serbia letela do tamo? Tako ni Thai Airways ne ide do Siam Riep, gateway za Angkor Wat.
    Azija, moja dežela.

  10. #10
    Thai mesto, Thai cene. Stranim turistima van puteva.


    Lake Heaven Resort, Kanchanaburi, nekih 120km severoistocno od Bangkoka.



    Nisam licno bio, bila zena sa njenim drustvom



    Kuce na vodi, cene se razlikuju. Njeno drustvo je bilo 20 ljudi, 4 kuce (bilo je 4 dece) i za jednu noc 20,000THB za sve. Ko hoce, moze da doplati 600THB (15 EUR) za dorucak i veceru.



    Sobe su bazicne, ocigledno da se ne misli da se u njima sedi, radi i stvara





    Pa i prijatno izgleda okolina, mada je bilo po oblacnom danu u kisnoj sezoni



    Tu Tajci dolaze da se izopijaju, neko i skoci u vodu u ponoc, zato ovi pojasevi



    Verande nisu lose - osim ako neko tamo jos uvek peva od prosle noci cirkanja



    Pontonski prolaz do kuca



    Iz kuce, pravo u vodu



    Ima i kao aquapark









    Ugovor je, kod rentiranja soba, svako mora da pliva sa prslukom



    Da li bih preporucio? Mozda, ako se ima Thai osoba sa kojom se ide.
    In the darkness of the jungle,
    We are merry jungle people.
    Ooo-jungle people,
    We are happy people.


    "Jungle People"
    Soulful Dynamics
    Columbia, single, 1976

    (clone of Yoyogi)

  11. #11
    Nekih 60km odatle je most na reci Kwai, iz cuvenog istomenog filma.

    To propagandno smece je snimljeno onako kako pobednici to rade. Sniman na Cejlonu, danasnja Sri Lanka, nije se vodilo racuna da ce jednog dana ljudi moci da vide kakav je taj most bio.

    Pitanje je da li su i sami autori filma ikada videli taj most. Napravili su ga da izgleda impozantno, struktura vredna muke pa i zivota.



    A, u stvari, to je bila bedna i neugledna cuprijica, jedva iznad glave

    In the darkness of the jungle,
    We are merry jungle people.
    Ooo-jungle people,
    We are happy people.


    "Jungle People"
    Soulful Dynamics
    Columbia, single, 1976

    (clone of Yoyogi)

  12. #12
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Provincija Sa Kaew, tasbina. 18 meseci dete izaslo na ulicu, majka ide za njim i hrani je malo po malo, kako je stigne.



    Ne plase se kola (koja naidju, nije pusta ulica mada nije ni prometna)

    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  13. #13
    Plenarna sednica u kuci u provinciji. Deli se plen, dva kofera omalele decje odece i obuce (od moje cerke) donete iz Japana.

    In the darkness of the jungle,
    We are merry jungle people.
    Ooo-jungle people,
    We are happy people.


    "Jungle People"
    Soulful Dynamics
    Columbia, single, 1976

    (clone of Yoyogi)

  14. #14
    Ista ta kuća



    Obično nema nameštaja, ili što nama nije trebalo u Bangkoku ili žena kupila nešto što je mislila da im treba. Pločice na podu (inače je goli beton po kućama u celom mestu) su znak da je ćerka udata za stranca





    Kupatilo je sa protočnim bojlerom (Rinai, japanski, prave ih u Thai).

    Malo je poznato, Thai su jako čisti ljudi, seoski pre svega pa i gradski, tuširaju se bar dva puta dnevno, zato sa podozrenjem gledaju na one koji to ne rade (bekpekere, na primer).



    U istoj prostoriji je i WC. Šolja je znak da je uključen i stranac inače ne bi bilo ni pločica ni šolje. Ispiraju je ovom kao velikom kutlačom u buretu gde je kišnica.
    Primetimo crevo sa prskalicom za ispiranje "dole" posle nužde. Toalet papir stave samo kad mi dođemo.



    Jedna soba ima aircon, to je za nas kada dođemo, nije zaključana inače.



    Kao platforma, umesto verande, tu uveče sede i socijalni život. Starci po ceo dan, komšiluk dolazi i odlazi, ko kako hoće, nema pozivanja.
    Nema poločica a moglo je da ima. Razlog je, tu uteruju moped preko noći da im neko ne ukrade.



    Ovo su prozori na kući (osim one aircon). Bez stakala. Thai iz provincije ne poznaju aktivnost pranja prozora ili zavesa, nikada stakala niti zavesa na njima nisu imali.

    In the darkness of the jungle,
    We are merry jungle people.
    Ooo-jungle people,
    We are happy people.


    "Jungle People"
    Soulful Dynamics
    Columbia, single, 1976

    (clone of Yoyogi)

  15. #15
    Polako se prihvatam zaostalih slika (ima ih bar još 10,000) da odaberem i dodam na ovaj tred "Tajland - provincija".

    Bangkhla, river Bang Phra Kong.



    Ima tu svašta da se vidi, puno hramova, biće u narednim postovima.

    Ploveća pijaca, Bangkhla, kao splavovi, bio sam jedini stranac tog dana.



    Tu su samo lokalci, bez kola i bez da ti neko ne kaže, ne bi znao da postoji a kamoli kako da odeš do tamo.
    Ima ih, bar 400m



    To je praktično food hall, izmešten iz istoimenog mesta, na reku, da se još više uživa a renta niža. Parking besplatan.



    Već na prilazu se vidi o čemu se radi. Rečna riba i školjke



    To je to. Cene su možda 5% niže nego u mom kraju u Bangkoku



    Kupio sam ovu, najveću, da je odnesem za večeru još dublje u provinciju, na granicu sa Kambodžom. Kako su je spremili "za poneti".



    Makazama, da je zaseku, da se posle lakše servira







    Uz pakovanje je došlo i jpš toliko sosova, začina



    Rečne krabe i školjke su na repertoaru, svaki dan





    Jesu splavovi samo nema ništa uveče, u 17:00 se zatvara, već upakovane ribe sa roštilja čekaju poslednju prodaju, bilo je 16h



    Imaju i supe i čorbe, sa pohovanim mekušcima, ima i pad thai, 50THB (1.25 EUR porcija)





    Idemo, poslednje za danas. Ko se lepo naručkao tamo, zna se da će (kao i mi) nositi kući, za one koji nisu bili na licu mesta



    A gosti, lokalna Thai klasa koja radi po fabrikama, u raznim, rekao bih da ih je bar pola na poslovima koji traže obrazovanje, možda i bolji svet nego što ide pod šatre u Guči. Daleko bolji Thai nego oni koje bekpekeri sreću po svojim kloakama.
    Nema muzike, nema buke.



    U to doba dana je u Thai zabranjena prodaja alkohola.



    Nije to mesto malo







    Eto, baš mi je drago da sam to video. Što tamo nismo ručali, biće post, bili smo u još boljem, provincijskom, restoranu pre toga.
    In the darkness of the jungle,
    We are merry jungle people.
    Ooo-jungle people,
    We are happy people.


    "Jungle People"
    Soulful Dynamics
    Columbia, single, 1976

    (clone of Yoyogi)

  16. #16
    Pa ti u "šteku" imaš materijala o Thai da postuješ svaki dan do sledeće posete !

    Baš mi je bilo zanimljivo da ovo iščitam i pažljivo razgledam slike.

    Mesta koje ja, pešak-turista, ne bih mogao posetiti.

    Pre svega sam iznenađen urednošću i ljudima tu.
    Na takvom mestu bih očekivao prljavštinu i smrad od iznutrica iz lonaca.
    Čak je bolje od mnogih tačaka slične namene u turističkim mestima Thai.

    Naprimer u BKK , u Sukumvitu,negde gde se autoput ukršta/uliva u Sukumvit, malo pre Nane,ima jedna tačka,uz prugu, gde ima takav, više kao lokalni,ulični
    food hall.Tamo ima te, u so uvaljane, rečne ribe ali je tamo puno gore od ovoga sa tvojih slika.Tamo sam i ja kupovao tu ribu (200 THB veća i 150 THB manja) pa nosio u sobu.Jeste ukusna,baš se može i najesti od nje, ali posle izgorim i treba mi bure tečnosti .

    Interesantno je ovo.
    Samo nastavi sa tim provincijskim postovima.

  17. #17
    Quote Originally Posted by onnut View Post
    Pre svega sam iznenađen urednošću i ljudima tu.

    Takvi su Thai. Čak i po provincijama. Ako su i siromašni, uvek su okupani i čisti.

    Ovi koje si video na slikama su otprlike kao stanovnici Obrenovca, kao službenici TE Nikola Tesla pa i njihovi manje prominentni rođaci a sve društvena harmonija.
    Jesam stranac tamo bio (jedini u tim satima) , milina mi je bila da posmatram Thai kako ručaju, uživaju i gledaju svoja posla, niko nikoga ne uznemirava.
    Čak su i bili i prezentabilni - devojke i žene su bile lepe i bez šminke, nije bilo tetovaža na displeju ni kod muških ni kod ženskih.


    Kao bager iz zemlje, mogu da iznesem i lošije stvari, nema potrebe, nema ništa opasno.
    In the darkness of the jungle,
    We are merry jungle people.
    Ooo-jungle people,
    We are happy people.


    "Jungle People"
    Soulful Dynamics
    Columbia, single, 1976

    (clone of Yoyogi)

  18. #18
    Provincija Chachoengsao. Kroz taj grad sam prošao bar 150 puta, nikada se nisam zaustavio da vidim bilo šta.

    Osim, ovaj put. Biće još postova, ima puno hramova u okolini.

    Grad živi na Toyota fabrici (tu prave pikapove za Thai i za izvoz, pola miliona tih vozila godišnje) pa plus svi proizvođači dodatne opreme (sedišta, plastika...). Nešto kao Kragujevac samo mnogo robusnije i mnogo veći biznis, bar 10 puta veći.



    Na reci je, Bang Kapong (fonetski), lepo su napravili ovaj kej.



    Rekom plove čupavci trave koja tako i raste - da je reka nosi, bez korena



    Preko reke, vidimo restoran



    Odemo tamo





    Već na prilazu se vidi da je restoran dobar i lepo posećen. Kao vrtić za decu Thai porodica koje dolaze na ručak



    Ovo je izložen Nissan Figaro, kao oldtajmer



    Čim vidiš parking, kola, Thai menadžeri po japanskim fabrikama



    Tu smo sada, zato ovo i postujem.



    Fantastična hrana, sve je bilo 35 EUR. Ne samo u Thai nego nikada u životu nisam bolje jeo nego baš u tom restoranu.
    Pola je ostalo za "poneti".



    Drugi posetioci su bili Thai srednja klasa.



    Eto, sada znam gde ću da odem na ručak kada idemo u tazbinu. Tuda ionako prolazimo.

    Restoran je "Eakanake". Google pokazuje irelevantne sajtove koje neću da linkujem ovde. Ja sam tamo bio, oni nisu.

    Ime restorana, "Eakaneke" znači, kao kada se Buda lepo naručka, prilegne da dremne u onu svetski poznatu pozu "Reclining Budda".
    In the darkness of the jungle,
    We are merry jungle people.
    Ooo-jungle people,
    We are happy people.


    "Jungle People"
    Soulful Dynamics
    Columbia, single, 1976

    (clone of Yoyogi)

  19. #19
    Uživao sam čitajući ovu reportažu.
    Ne znam zašto,ali volim takva neturistička mesta (vidim ima nešto i visokogradnje) a pogotovo kad se nađe takav dobar i jeftin restoran u kome niko nikad,ko ovo čita, neće biti.
    Nešto skriveno(a dobro) kao ono "kod Ujke"(ranije) koje smo slučajno obojica našli.

    Sea -bass je velik a i onaj pirinač sa seafood bi mi prijao.
    Za spring rolnice -zavisi od punjenja.

    Eto,kad ideš u tazbinu da se nađe i ovaj razlog za zadovoljstvo.

  20. #20
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Mi smo tu, u stvari, zalutali. Krenuli smo u ovaj hram, Wat Sothonwararam, došli do njega ali nije bilo parkinga



    Tražeći parking, odosmo sve dalje i dalje. Mesto je poznato po mango voću, u aprilu kada zri, sve radnja do radnje







    Tako stigosmo do reke i keja



    Ovo je kao njihov "Tešnjar" uz reku



    Bakalnice



    Ima 10-ak restorana, svi nad rekom



    Tu sam spazio onaj restoran preko reke, i rekoše mi da je čuven. Tako smo i otišli.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •