Ovih letaka mi u sanduče ubace po 2-3 nedeljno. Stanovi na prodaju. Lokacija je kao Chatswood a vozovi za Nagoju idu na 3 minuta.



Cifra u gornjem desnom ćošku je cena. Ovaj iznad (76kvm) je 208,000Y, to je 156,857 EUR ili 238,000 AUD.
On je 3LDK : 3 sobe, living room + kitchen. Na kolenu je zgrade pa ima i svoj izllaz na krovni balkon.
Iako je najjeftiniji od 4 slike, možda je i najbolji.



Zavisno od tehničkih okolnosti koje važe svugde, važna je godina gradnje.



Posle zemljotresa u Kobeu (Januar 1995.) promenjen je zakon o gradnji i stanovi u zgradama od pretoga su neprodavljivi.



Cene stanova samo padaju kako zgrada stari. Kako prekoračiš prag novog stana, cena kao kolima koje izvezeš od dilera, padne 20%.
Stanovi i kuće u Japanu nisu investicija, to je mesto gde se živi, krov nad glavom.

Sada, na temu:

Dobra plata: kao kapetan širokotrupnog aviona minus putovanja.
Dobro mesto: Japan, Nagoja, najsofisticiranije u državi.
Jeftin real estate: nije jeftin ali svako može da kupi.

Šta je još bitno: ne treba nikakav depozit. Kamata je niska, za ovaj stan od 2,080,000Y na 25 godina bi se platilo možda 20,000 AUD kamate. U Australiji, ako i ima nešto za te pare, kamata bi bilo toliko - godišnje.

Tako, za jedan radni vek, neko plati australijskim bankama bar 2 miliona dolara kamate.

Kolega kupio kuću u Tokiju, 20 minuta biciklom od Shinjuku, 70 miliona yena (800,000 AUD). Na 25 godina, otplatiće kamate u ukupnoj vrednosti 52,000 dolara. Na toliki kredit, u Australiji bi plaćao 52,000$ kamate - godišnje.

To je poklon mojoj ćerki, da sa 2 miliona dolara koje ne plaća bankama započne život.

Sad se vidi koliko mi je stalo da se vratim u Australiju i robujem bankama.