Page 9 of 13 FirstFirst ... 7891011 ... LastLast
Results 161 to 180 of 242

Thread: Foto za danas (2018)

  1. #161
    Quote Originally Posted by Mekong View Post
    Na dužim putovanjima, najbolje je ako imas Rolls Royce



    Boeing 787 "Dreamliner"
    Sredinom '80ih kada sam radio diplomski iz predmeta "Sagorevanje" sa temom "Redukcija emisije produkata sagorevanja iz gasnih turbina u skladu sa EPA standardima" , kod gasnih turbina avionskih motora- ne sećam se da smo uopšte spominjali RR.

    Poređenja modifikacija komora za sagorevanje su bila za Pratt&Withney i General Electric, istina izvori su bili američki i ruski.

  2. #162
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Quote Originally Posted by onnut View Post
    Sredinom '80ih kada sam radio diplomski iz predmeta "Sagorevanje" sa temom "Redukcija emisije produkata sagorevanja iz gasnih turbina u skladu sa EPA standardima" , kod gasnih turbina avionskih motora- ne sećam se da smo uopšte spominjali RR.

    Poređenja modifikacija komora za sagorevanje su bila za Pratt&Withney i General Electric, istina izvori su bili američki i ruski.
    Mislim, nisi ti ništa propustio, to je bilo stanje industrije u to vreme. Bio sam aviomehaničar u JAT-u (srednja mašinska tehnička, na "određeno", godinu dana), pre faksa, 1978, cela flota je imala Pratt&Whitney. B-707, DC-9, B-727, nekih 20-ak letelica koje je JAT tada imao.

    Negde pred kraj mog rada, JAT DC-10 su došli sa CFM motorima pa posle njih B-737. To su bili novi, turbofan, umesto turbojet. Daleko tiši i efikasniji. CFM je u stvari bio GE i francuska SNECMA.

    Tu se RR uključio u trku, baš 1980-ih i sada snabdeva polovinu svetske civilne avijacije. Moja apsolventska praksa je bila baš u RR, Norveška, godinu dana (programer), 1983. Tada je RR radio fiksne gasne turbine i uglavnom helikopterske i motore za manje avione i za vojne.

    Programiranje je bilo microcode, preuzimati podatke od senzora u motoru i prezentovati ih grafički na ekranu. Naravno, ja sam tu bio šraf od šrafa a velika slika je bila, to se posle desilo, da parametre motora avion šalje na zemlju, tamo sede posade PSE (Product Support Engineer), prate ekrane i znaju šta se sa motorom dešava pre nego što kapetan vazduhoplova to shvati. Čak mu i u real time radiom kažu šta se dešava i kako da prilagodi let.
    Otuda, avion dođe sa linije i odjednom kašnjenje na sledeću (kao je uopšte doleteo bez nesreće ?) jer je PSE odlučio da naredi popravku ili zamenu delova ili čak celog motora. To danas rade svi proizvođači, ne samo RR.

    U RR sam naučio da je avionski motor (koji je 30% cene letelice) vredan svoje težine u srebru.
    Prosečan auto je vredan svoje cene - u hamburgeru.
    Azija, moja dežela.

  3. #163
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ništa meni bez mog Moricoro parka i bajsa kroz ruralnu sredinu. Nije mi žao što sam se vratio iz Thai, vratio sam se na bolje.

    25km biciklom, uradio sam dve ture, po vrućini i pošteno oznojen



    U prirodno zelenilo zarasla Tottoro house



    Mir, tišina, dok je po putevima gužva, završava se Obon yasumi, japanski raspust kada mnoge firme zatvore na nedelju dana. Nije bilo pomeranja kola sa moje strane.

    Idila



    U parku ima ice skate rink, ko voli, moja ćerka. Svako je aktivan, ona ice skate, ja bicikl.

    Azija, moja dežela.

  4. #164
    Quote Originally Posted by yoyogi View Post
    Ništa meni bez mog Moricoro parka i bajsa kroz ruralnu sredinu. Nije mi žao što sam se vratio iz Thai, vratio sam se na bolje.
    Kao da si mi pročitao misli !

    Upravo uzeo da napišem...i pitam te..

    Sada,kada si se vratio "kući" u Japan, posle mesec dana odmora,čega si se najviše poželeo?

    To je ono što sebe uvek pitam kada, isto tako ,stignem iz Thai posle mesec dana.

    Kod mene to izgleda ovako:

    1.Automobil.
    Nikad na odmor nisam nosio vozačku niti uzimao renta kar.
    Kad ponovo sednem u svoj auto javi se zaboravljeni osećaj kao kada sam prvi put vozio .Tačno da namerno apstiniraš da bi isprovocirao taj osećaj.Bez onih svakodnevnih psovki i štrecanja.Taj prvi dan se vozim bez cilja, iz zadovoljstva, i ništa mi ne smeta , živci opusteni i tada shvatim koliko me je odmor opustio.

    2.čist vazduh Fruške Gore
    Kad prošetam tom malom planinom izgleda mi,posle one sparine u Thai, kao da sam u vazdušnoj banji.Kao da sam dobio još jedno plućno krilo iako se na vlagu u Thai lako prilagodim.
    Onda to prijateljima u šetnji, ovde ,objasnim koliko to naše,uobičajeno,treba ceniti plus što ti to niko ne naplaćuje.
    Kad su pitali onog Damira Dokića zašto je baš tu pravio kuću on im reče da je tu još i kralj Aleksandar pravio vazdušnu banju zbog ruža vetrova i da za ćerku nema boljeg mesta za pripreme.

    3.Hrana.
    Koliko god voleli i poznavali Thai hranu , tamo možemo jesti samo 10-20% njihove i to adaptirano za turiste plus ono što napisah za ribu oko načina pripreme i vremena dostupnosti.

    Ranijih godina ,na povratku iz Thai, uvek nas je čekao ručak moje majke - pasulj sa rebrima,gibanica..
    U poslednje vreme smo u povratku svraćali u Istanbul i tamo prigušili tu želju za "našom" hranom: su burek,kebab/roštilj,slatkiši baklave...

    4.Prijatelji
    Ma koliko po prirodi bio zatvoren i manje druželjubiv od prosečnog srbina, ipak živim u manjem mestu gde imam prijatelje/poznanike koje znam ceo život.Znaju i oni da ja idem tamo .
    Onda priče .Nisam bio ako nisam te doživljaje podelio sa nekim iako tu ulogu sve više preuzima i ovaj forum.

  5. #165
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Kakva je ovo skalamerija...brisač diskova.



    Prenosni računar koji briše diskove (100 odjednom) do mere da nikakva procedura ne može da povrati sadržaj. Nije lep ali je koristan.



    Putuje on, kako gde treba, ima ih 3 u Asia Pacific.
    Azija, moja dežela.

  6. #166
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ovo je bilo bar 50 puta pre, da ga stavimo ovde. Laguna Gamagori



    Family place, skupo, za dvoje 6,600 dinara. Imitacija mediteranskog sela





    Na 100m od Pacifika, tamo niko neće da se kupa. Voda u aqauaparku je slatka, nije morska, kristalno čista



    U 17:00, fajront



    Opet, aktivnosti na "rivi", Japanci ne znaju šta je "riva"




    Čekaju noćno kupanje. Ovaj put bez nas. Bili smo pre dve godine . Trebalo nam je sat vremena da izađemo iz parkinga posle tog malo vrednog događaja.
    Azija, moja dežela.

  7. #167
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Magome moje slatko. Ako je danas u priobalju bilo 35C, u Magome, u planini, bilo je 32C.





    Mt Ena, 2,192m



    Onsen ima bazen a ovog meseca i napolju "lazy river". Uživancija, ceo dan.
    Azija, moja dežela.

  8. #168
    Magome?
    To je super !

    Znao sam ja da si negde otišao pa ćeš ove moje postove čitati u kasne večernje sate.

  9. #169
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    U Magome sam išao maltene jednom nedeljno, u godini po 35-40 puta, nedeljom. To je porodici bio lep završetak vikenda, u mestu gde hiljade turista dolaze a ne znaju šta sve tamo ima. Toliko puta smo bili da nam se neki prodavci iz radnji javljaju, bar klimnu glavom, setili se nas. Obično nikoga ne vide tamo više od jednog puta.

    Hotel koji ima taj onsen i bazen je promenio vlasnika. Ono što je koštalo 1,800 dinara za ćerku i mene, sada je 3,000 dinara. Još autoput 2,800 dinara pa su se posete proredile. Hotelski restoran je u tom interregnumu bio promenio jelovnik, neke stvari smo bili pogrešno naručili pa nas je i to odbijalo - pravo je uživanje bilo večerati tamo. Sinoć, vidimo, jelovnik se vratio, ima slike jela i na engleskom. Već znam, idemo početkom novembra opet kada stave lanterne po uličicama. Ako ne i pre zbog planinarenja u septembru.

    Ono što nas odnese tamo je lep osećaj mesta i istorije, kao da si se zavalio u prošlo vreme. Ako i "samo" 2-3 puta godišnje, ići ćemo i dalje.
    Azija, moja dežela.

  10. #170
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    I ovo je moguće, zakonom dozvoljeno u Japanu




    Azija, moja dežela.

  11. #171
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Thailand, Prachuap Khiri Khan. Kadet za budističkog monaha uživa u pogledu na 3 zaliva kojima se mesto odlikuje.
    Sad tek vidim koliko mi je lepa ova fotografija.

    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  12. #172
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Hua Hin, Thailand, Khao Tao hram.

    Budistički monasi šljapkaju po plitkom moru



    I slikaju se



    Da ne ideš u Thai regrutnu vojsku, možeš da se zamonašiš. 6 meseci, onda si izuzet iz Thai vojne obaveze.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  13. #173
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Moji pankeri iz firme i ja. Svi smo voleli punk rock 1970-ih. Svi su znali "Never Mind the Bollocks, here are Sex Pistols" Rotten, Sex Pistols.
    Kasnije, kada je Syd Viceous umro, bend se raspao pa nastao (kao na ovoj slici) "Public Image Limited".



    Slikali se na istom mestu



    Drugi dan, i moja ćerka koja Punk uzima kao što i treba, kao socijalnu pojavu iz vremena znatno pre nego što je rođena. Prepoznati bunt oko nečega, zato sam je o tome učio. Margaret Thatcher, privatizacije i masovno gubljenje posla, nepostojanje posla za omladinu.



    Band Public Image Ltd. Otkud to .Ltd?
    Čak i mnogi ekonomisti ne znaju šta tačno znači ".ltd" u imenu firme. To je najveći pronalazak kapitalizma. "Ltd" znači "limited", ograničena odgovornost, ako ti firma pukne, ona je pukla, ne ti. Kome si dužan, obraćaju se firmi preko sudova, kao privrednom entitetu, ne tebi kao pojedincu i kao vlasniku.

    Ta sloboda, da započneš preduzeće pa ako ne uspe, preduzeće je krivo, ne ti kao vlasnik. Možeš da započneš novu firmu.

    Nerado se slažem, ali moram, to je kao posebna vrsta zemljine teže u sistemu kapitalizma, to je osnovalo 100-ine miliona firmi i unapredilo ljudski rod. Do ove, današnje, potošačke mere gde te svako prati (svaka App) kud se krećeš, šta kupuješ.

    Mi sa zadnjim nogama u SFRJ znamo šta je alternativa tome: divljačke privatizacije, sa nespremnim ljudima. Rusi znaju još bolje od nas a nisu još nas prestigli u propasti. Imaju Oil & Gas, mi nemamo ništa.
    Azija, moja dežela.

  14. #174
    Nerado se slažem, ali moram, to je kao posebna vrsta zemljine teže u sistemu kapitalizma, to je osnovalo 100-ine miliona firmi i unapredilo ljudski rod.
    Pa lepo, sto je dozvoljen bankrot firme a ne privatnih lica? Ta pravila kapitalizma su napravljena of kapitalista da bi zastitili svoje interese. Unapredili su svoj profit.


    Mi sa zadnjim nogama u SFRJ znamo šta je alternativa tome: divljačke privatizacije, sa nespremnim ljudima. Rusi znaju još bolje od nas a nisu još nas prestigli u propasti. Imaju Oil & Gas, mi nemamo ništa.
    Privatizacija u Rusiji je orkestrirana iz Amerike. Ruski vodeci oligarsi ukljucujuci Berezovskog, Abramovica su prvo isli na trening u Ameriku, gde su dobili detaljne instrukcije i veze gde I kako da peru pare.

  15. #175
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Quote Originally Posted by Deks View Post
    Privatizacija u Rusiji je orkestrirana iz Amerike. Ruski vodeci oligarsi ukljucujuci Berezovskog, Abramovica su prvo isli na trening u Ameriku, gde su dobili detaljne instrukcije i veze gde I kako da peru pare.
    To su bili oligarsi koji su sedeli na vrlo velikim i značajnim prirodnim resursima i kompanijama koje su ih eksploatisale.
    Naša sirotinja raja se u to upustila, sa ničime značajnim, pa smo videli kako je prošlo. Da je ikoga bolelo uvo za srpske privatizacije, bolje bi bilo da su i oni išli na "konsultacije" ne bi ovako loše prošlo.
    Azija, moja dežela.

  16. #176
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Firma gledana iz hotela.



    U foajeu, letnja šema



    A leto, ne da je bilo nego nikada vrelije. Preko 60 uzastopnih dana više od 30C.

    Proizvođači piva, igrali po ulicama. Svaki stepen iznad 30C je po milion prodatih piva više nego normalno. Pa tako sa 35C, 39C, 41C, dva meseca, vidi se i zašto su trljali ruke.

    Ironično, vreme tih vrućina, ja sam proveo mesec dana u Thai, da se rashladim.
    Azija, moja dežela.

  17. #177
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Iz mog Moricoro parka. Jezero (veštačko, za navodnjavanje pirinčanih polja) obraslo lokvanjima (lotusima)



    Čaplja našla neki interes da bude baš tu

    Azija, moja dežela.

  18. #178
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Toyota Automobile Museum, Nagakute, ima na displeju ovog meseca "rakete" od kola, kada je "Američki san" počeo da se širi svetom.

    Chevrolet Impalla



    Koji je to dizajn, žmigavci pozadi kao oči mačke





    Koja krila, nešto se mislim, da bi to danas znali serijski da naprave





    Ćerka mi skrenu pažnju, na zidu je isto kao što ima u Universal Studios Osaka, identična i ulica i restoran

    Azija, moja dežela.

  19. #179
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    U skoro sazrelom pirinčanom polju. Naša biciklistička staza, predgrađe Nagoya. Ko bi rekao da taj grad pravi 1.2 triliona dolara na kolima, robotima, elektronici, medicinskoj opremi. To je više nego što prave pojedinačno Rusija, Kanada, Australija, koje imaju prirodne resurse a Nagoya nema ništa osim mozga svojih stanovnika. Tehnički fakulteti prepuni, stalna navala.



    Kada odrasteš tu, onda i sam prihvatiš taj mentalitet za pravljenjem opšte korisnih proizvoda vrhunskog kvaliteta, na kojima svet zavidi. A posla do mile volje.

    IKEA u pozadini (ima jedna u Tokyo, jedna ovde, jedine u Japanu), samo je potvrda da je to mesto sa najvećim rastom stanovništva u Japanu upravo ovde.
    Mlade porodice, kupuju kuće i stanove na 22 minuta vozom do Nagoya. Vozovi idu tačno na svaka 3 minuta. Ništa od tokijskih gužvi gde službenici železnice (sa belim rukavicama) uguravaju putnike u voz.
    Azija, moja dežela.

  20. #180
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Još nečiji "foto za danas". Spider lilies, jesenje cveće.







    Ima više na Japan - jesen.
    Azija, moja dežela.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •