Page 2 of 13 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 21 to 40 of 242

Thread: Foto za danas (2018)

  1. #21
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Danas je Elon Musk lansirao raketu sa svojim kolima u kapsuli da ostane u svemiru 400 milijardi godina, tvrdi on.
    Baš danas, prvi put vidim Tesla kola. Nisam ih prepoznao, izgledala su kao Toyota Harrier.



    Zadnja putnička vrata mu se otvaraju uspravno, kao galebova krila.
    Azija, moja dežela.

  2. #22
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Da i mi obeležimo početak Zimske Olimpijade u komšiluku, Južna Koreja.

    Skijanjem.



    Novine i mediji su bili preplavljeni usklicima, čak i histerijom, da Južna i Severna Koreja idu zajedno, čak i nose zastave "Ujedinjene Koreje", slika iz novina.



    To, u stvari, znači nešto drugo. Južna Koreja nikada ne bi volela da se ujedini sa Severnom čiji je narod brutalizovan, izgladnjivan do smrti, neobrazovan, ne razume osnovne ljudske vrednosti. Maltene kao da se Nemačka ujedini sa Libijom i Avganistanom.

    Severna bi želela, samo da Južna Koreja izbaci NATO i da se njima pretpotčini pa da im Kim komanduje. Njihovi jezici, mada isti, se razlikuju kao srpski i makedonski.

    Ništa nema od toga, marketinški trikovi. Da se kao pokažu zajedno, Severnokoreanci da nekoga umilostive a da vidimo da li će osvojiti neku medalju na samim takmičenjima.
    Azija, moja dežela.

  3. #23
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Shirakawa-go, noćno osvetljenje, poslednje od 4 za ovu godinu. Počeli ljudi da se skupljaju još od 3 popodne (počinje u 17:00)



    Izgledalo je da po mećavi neće imati mnogo sreće sa slikanjem.



    Međutim, raščistilo se



    Još imagledalaca, 22:00. Uskoro se svetla gase



    Idemo sad u Tokyo, ako nešto bude zanimljivo, slike odande.
    Azija, moja dežela.

  4. #24
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Tokyo, slika Shinjuku iz mog ofisa.



    Vidi se i Tokyo Sky Tree



    Uveče, kada malo zađeš, bezbednost, izbor restorana, ljudi.

    Azija, moja dežela.

  5. #25
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Moj tokijski ofis, svake druge srede u mesecu, stand-up meeting, pola sata. Sa razglasom (bežičnim) direktor najavi neku novu stvar (kao ovaj put, da se svi sele na sledeći sprat od ponedeljka) i onda ide od jednog do drugog novozaposlenog da se predstave.



    Bilo je to pre, za vakta pređašnjeg direktora još zahtevnije. Svake srede, na kraju tog sastanka su svi recitovali u glas šta će sve da urade da firma bude još bolja. Nešto kao 3-minutna verzija "Svakoga dana u svakom pogledu sve više napredujem".

    Sećam se nekih Amerikanaca, iz Corporate, razrogačenih očiju i u neverici su to posmatrali.

    Što se mene tiče, sva sreća da je ta praksa, stalna po japanskim firmama, ukinuta.
    Azija, moja dežela.

  6. #26
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Moj shopping mall (AEON, nije onaj gde sam skoro svaki dan, Apita) ima istaknuto radno vreme dokle je parking otvoren.



    Tu, "25" znači do 1 ujutro. Naravno da ne rade radnje, one se zatvaraju u 21:30. Ali ima 11 bioskopskih sala koje imaju i predstave od kojih neke imaju početak u 22h a neki filmovi traju 2.5 sata.
    Azija, moja dežela.

  7. #27
    da, jos bi bilo lepse da direktori firmi kazu sta ce da urade za zaposlene, koliko ce da im povecaju plate bonuse

  8. #28
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Quote Originally Posted by Deks View Post
    da, jos bi bilo lepse da direktori firmi kazu sta ce da urade za zaposlene, koliko ce da im povecaju plate bonuse
    Ima to i drugu stranu.

    U japanskim firmama je posao zagarantovan do penzije, pusti net izveštaje o promenama. Zaposliš se sa 22 godine, u istoj firmi ideš u penziju sa 62. Niko te ne dira niti otpušta. U međuvremenu, 40 godina, napreduješ.

    Za penziju, dobiješ otpremninu 40 godina x poslednja bruto plata. Za nekoga ko je u firmu ušao sa fakultetom, može da bude milion EUR. Na to ide penzija.

    Moja firma (američka) plaća 20% više a posao nije garantovan doveka. Japanke, kada se udaju, biraju za koga. Pre će izabrati nekoga iz Toyota, Canon, Fujitsu, NEC nego nekoga ko radi za Google ili Microsoft. Te se firme pokupe i odu, šta će onda?

    Pre bi izabrale nekoga ko radi za lokalnu firmu ili čak i za Poštu samo ne strane firme.

    Google skoro da nema zapošljivo prisustvo u Japanu.
    Azija, moja dežela.

  9. #29
    Pa vidim da u Japanu i odnos plata izmedju menadzera i zaposlenih ima neki razuman odnos. U Americi je otisao izmedju ceo i zaposlenih do 300 puta.

  10. #30
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    To je tačno, do nekle.

    Moj bivši CEO je bio na 35 miliona dolara godišnje. I on, kao i ja, dobija platnu listu šta mu je uplaćeno na račun.

    To je sigurno mnogo više nego što ja dobijem, možda je on na 5 miliona dolara cash.

    Te fantastične cifre su ono što mu share-holders Skupština dodeli, u akcijama koje može (to i radi) da proda. Ne plaćaju ga zaposleni nego investitori koji sede u board of directors.

    Ako ga lepo plate, on njima (investitorima) donese prihod, preko akcija koje imaju. Ruku na srce, ako on ne uradi svoj posao, ostali neće imati šta da rade i idu u nezaposlenost.
    Azija, moja dežela.

  11. #31
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ovo je verovatno problem svugde - svi zagledani u ekrančiće mobilnih telefona, neko se sigurno zanese pa i spotakne



    Ovde je problem mnogo veći. Na putu. Čitao sam da je "distrakcija" uzrok 16% saobraćajnih nesreća. Kao novi "drink driving".
    Niko neće da prizna da je gledao u telefon ili tekstovao ali se sumnja da je baš to bilo uzrok. Pojavili su se ovi znaci na putevima, na svakih nekoliko kilometara.

    "Ne radite ovo istovremeno" u slobodnom prevodu.

    Azija, moja dežela.

  12. #32
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Prvi topao dan u 2018.

    Kako je došlo do 16C, odmah na bicikl i 12km ruralnim krajevima.

    Rečica, ustave je 1. maja pa bude jezero.



    Kornjače, izašle da se sunčaju na toplom kamenju



    Naš ih narod zvao "žabe čančare"

    Azija, moja dežela.

  13. #33
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Vratile se dobitnice zlatnih medalja sa Zimske Olimpijade u Južnoj Koreji. Umetničko klizanje. Sa svojim obožavaocima, podelile radost.

    To su one koje su bile deca i gledale Zimsku Olimpijadu u Nagano (Japan, 1998.) i sanjale da jednog dana i one postanu uspešne. Divna i lepa mladost na slici (iz novina).



    Zlatna medalja je teška 400g, kao da oko vrata nosiš težinu konzerve Kellog Soup. Malo zlata tu ima ali je značaj mnogo veći.
    Azija, moja dežela.

  14. #34
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Nagoya Science Museum, prepun školske dece svaki dan.



    Dolaze sa školom, u uniformama, i iz mesta van Aichi prefekture, dnevne ekskurzije.

    Taman posla da osoblje primeti da su deca iz neke škole divlja, nedisciplinovana. Pošalju dopis toj školi i Ministrarstvu prosvete i direktor škole mora da podnese ostavku. Nastavnici koji su pratili decu dobiju unazađenje.

    Počinje od samog ulaska u muzej. Nema stampeda, guranja. Red po red.







    Isto može da se buni i vozač autobusa ako su deca ostavljala otpatke ili se gurala pri ulasku i izlasku. Za to im postave stolice u fiskulturnoj sali kao u autobusu i tu uvežbavaju ulaženje i izlaženje. Kao svaki drugi iz koridor strane, kada oni izađu svaki drugi sa prozorske strane.
    Azija, moja dežela.

  15. #35
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Upravo smo se vratili sa projekcije filma "Crni Panter". Ima dosta fajta, jurnjave kolima, fantastike kao u "Star Wars".



    Ćerka je uživala u dinamici filma, nije mogla da veruje kada sam joj pričao kako je film duboko politički.
    Da Crnci, odvedeni kao robovi u Ameriku, imaju zemlju kao Wakanda (koja ne postoji na mapama) i da su tehnološki toliko nadmoćni da negativac hoće da postane kralj i da to iskoristi da oni imaju odlučujuću reč , njih 2 milijarde, na svetu.
    Azija, moja dežela.

  16. #36
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Hina Doll, Dan Devojčica

    Asuke (Toyota City) je poznat po obeležavanju Hina Doll (Hina Matsuri) praznika devojčica. Mesto je još poznatije po spektakularnim jesenjim bojama čije slike obilaze svet u novembru.





    Inače pospano mesto, dobije turistički promet koji oživi ulice



    Pisao sam o tome puno puta, uvek odemo u Asuke na taj dan, danas vidim jednu novu radnju, za vina, pa su i boce ukrasili kao kraljica i kralj



    Mi smo se založili princes krofnama i pudingom.



    Da, pre toga je bio piknik na divljim vodama, u istom mestu.



    Boja mosta, vermillion, po verovanju zaustavlja lošu sreću i loše misli, veruje se da zlo, užasnuto bojom mosta, ne prelazi sa čovekom na drugu stranu.



    Na meniju, pile sa ražnja, retkost za Japan, iz brazilske radnje i pufnaste brazilske zemičke



    Eno dole familije, na vodi



    To je bila klopa



    Lep dan, 21C.
    Azija, moja dežela.

  17. #37
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Bela čaplja, duplo

    Bela čaplja (heron), viđena u Moricoro parku, juče. Prvo mi se učini da duplo vidim.
    Ona je prijatelj poloprivrednika, trebi pirinčane njive od štetočina. Opšte voljena i nikada ugrožavana ili lovljena.



    Omiljena je, došla je i na rep Japan Airlines.



    Pirinčana njive još nisu zasejane, ovde je zaludna pa ide po jezercima, i po parkovima

    Azija, moja dežela.

  18. #38
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    "Shiki Sakura", cveta u novembru i u martu, nije ona sakura koju Japan slavi.

    Na mojoj ruralnoj bicikl stazi, može da se vidi



    Nije nešto atraktivna ali ju je lepo videti, kao vesnika proleća



    Neki turisti je vide pa misle da su uhvatili baš doba cvetanja famozne sakure

    Azija, moja dežela.

  19. #39
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Odela za pripravnike. Diplomira se na fakultetima i u srednjim školama 16. marta. Zapošljava se 1. aprila. Odela za pripravnike su uveliko na displeju po robnim kućama.



    Nose ih prvih 6 meseci, dok su na obuci. Cena je nekih 12,300 dinara. Prvo odelo, kada se uđe u posao na kome se ostaje 40 godina.
    Azija, moja dežela.

  20. #40
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    "Bicikl sa pomoćnim motorom", tako smo u SFRJ mogli da vozimo Tomos i Pony Express mopede, bez registracije i dozvole.

    Ovo je u stvari to. Bicikl koji ima "motor assisted" pogon.



    Motor je električni, baterija veličine 4 pakla cigareta postavljena ravno, lako se (ima ručku) izvadi i odnese u kuću na punjenje.



    Mame ih pogotovo vole. Košta 500EUR, nema registracija i dozvola.

    I, njima je uvek nizbrdo.
    Azija, moja dežela.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •