Results 1 to 5 of 5

Thread: Studiranje japanskog jezika

  1. #1

    Question Studiranje japanskog jezika

    Pozdrav svima,

    Imam 19 godina i gajim veliku ljubav prema Japanu, japanskoj kulturi, japanskim ljudima i japanskim kolima Naime, želim da studiram japanski jezik, ali kako stvari stoje svestan sam da stipendiju nikako ne mogu dobiti. Jedina opcija koja mi ostaje je da studiram japanski jezik na filološkom fakultetu u Beogradu. Zanima me da li neko od vas može da mi malo pojasni celu tu situaciju sa studiranjem japanskog u Srbiji. Takođe me zanima kakve su mi mogućnosti nakon diplomiranja sa nastavkom školovanja i poslom u Japanu. Šta biste me vi, iskusni intelektualci sa velikim znanjem o životu i radu u Japanu, posavetovali?

    Srdačan pozdrav!

  2. #2
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Nije baš uporedivo ali ako zameniš strane - da Japanac hoće da studira srpski i da posle radi u Srbiji, šta bi mu rekao?

    Filološki bi te doveo na nivo znanja jezika svršenog osnovca, čak ni toliko jer ti nije maternji. Okolni predmeti (literatura, istorija) se ne ogledaju u baratanju jezikom.
    Na to može da se nadogradi ali samo po sebi je dovoljno za povremene poslove (koje ne možeš da dobiješ bez radne vize a koju nećeš dobiti jer nemaš posao).
    Ne znam ni šta bi mogao da radiš sa završenim japanskim u Srbiji. To znanje je nedovoljno osim ako imaš sreće da japanska ambasada ili neko predstavništvo traži činovnika opšte namene za rad u kancelariji. Ili da ideš na dodatne kurseve za prevodioca pa da čekaš ako te pozovu ako i kada neko iz Japana naiđe.

    Samo znanje jezika, bez druge struke, je za avanture na kojima ne mogu da se zasnivaju životni planovi.

    Ima nekih 300 hiljada nastavnika engleskog, ima i naših. Oni ne moraju da znaju ni reč japanskog. Njima te škole urade radnu vizu.
    Ili nacionalni restorani (kao Thai) koji regrutuju kuvare u Thai, na osnovu posla dobiju vizu.
    Ko je studirao i diplomirao u Japanu (ima jedan broj stranaca) od svojih para ili kao stipendista, ima rok (ne znam 6 meseci ili godinu dana) da traži posao u Japanu i ako ga nađe, to mu donosi radnu vizu na kojoj boravi od tog trenutka.
    Oni koje firme pošalju u japanska predstavništva, na osnovu toga dobiju vizu.
    Retki, koje japanske firme direktno regrutuju (kao mene, iz Australije) dobiju radnu vizu na osnovu "Special engineering skills". Ima nekoliko naših naučnika koji su došli svojim, naučnim, kanalima.
    Sportisti, treneri (kao Piksi) imaju svoja specijalna znanja.

    Ima blogova koje drže nastavnici engleskog gde daju savete ali oni su u Japanu marginalci i sajtovi su im uglavnom šoder. Jednu stvar koju svi ponavljaju, maltene u svakom postu - nema posla bez radne vize. I tu stanu. Ne kažu da radne vize nema bez dobijenog posla.

    Posle zemljotresa 11. marta 2011. nekih 400 hiljada nastavnika i poslovnih ljudi je, preplašeno histerijom medija, zbrisalo. Ostali su samo oni koji su se u Japanu oženili i nisu imali kud. Onda se nacija pitala - koji su andrak uopšte radili ovi koji su nestali u tolikom broju, ništa se ne primećuje, zašta su nam uopšte trebali.
    Azija, moja dežela.

  3. #3
    Hvala na odgovoru.
    Da, svestan sam toga da samo znanje jezika bez special skills ne znaci ništa u zemlji gde je taj jezik maternji. Ali svakako ne planiram da stanem nakon diplomiranja. Želja mi je da dalje usavrsavam kako jezik tako i druge veštine. Kao građanin Srbije nemam mnogo mogucnosti ni što se tiče učenja jezika ni što se tiče zaposlenja. Možda ovaj fakultet ne bi bila loša osnova. Kao sto sam već rekao nije isključena ni opcija nastavka studija u Japanu. Svakako mi se više sviđa studiranje japanskog nego engleskog jezika. Mislim da “engleza” ima previše.

  4. #4
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ako baš mora da bude Japan, najjednostavnije ti je (osim da se oženiš Japankom) da završiš engleski i izborni japanski. To bi ti za 4 godine dalo struku i otvoren put koji verovatno ne bi dobio stalnim takmičenjem i još verovatnijim neuspesima za stipendiju.
    I tu stipendiju da dobiješ, pokriva samo osnovne troškove, stiskao bi se i odricao kao nikada u životu. Mnogo bi bolje bi živeo kao student u Srbiji nego od te stipendije u Japanu.

    Japanci ne mogu da završe srednju školu (napuštanje je na nivou statističke greške) bez da su memorisali 5,000 engleskih reči. To je bubanje, nije govorni jezik. Sada im uvode da se engleski računa za upis na fakultet i takvo znanje više neće da prolazi tek tako. To znači navalu na škole engleskog.
    Azija, moja dežela.

  5. #5
    Hvala na savetu. Najverovatnije ću tako i uraditi.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •