Dan 2:

Izumo Taisha, jedan od najvažnijih Shinto hramova u Japanu, možda drugi po važnosti iza Ise Jingu.

Već na ulazu u mesto se vidi da je sveto



Čisto i lepuškasto



Mapa mesta i hramova



Svako primeti statuete zečeva



To je japanska mitologija, da je jedan od Bogova, Okuninushi, koga su braća uzela kao nosača (odatle mu ta torba na leđima) da ih prati dok oni idu da prose devojku, najlepšu na svetu.



Braća, prvo, sretnu zeca koji je bio odran, odrale ga ajkule koje je prevario da ako se poređaju jedna iza druge, on će po njima da preskače i stigne sa kopna do ostrva a da im posle kaže koga ima više, ajkula ili zečeva. Onda im se smejao a one ga odrale.

Kuninonušiva braća su ga prvo videla i rekla mu da se uvalja u slanu vodu i da će se oporaviti. Bilo mu je još gore.

Onda ga je, dok je zec bio u agoniji, sreo Kuninonuši i rekao mu da se uvalja u skatku vodu i šumsko lišće i da će ozdraviti. Tako je i bilo. Zec mu, za uzvrat, prorekne da će on, Kuninonuši, dobiti ruku lepotice a ne njegova braća. I to se ostvarilo.

U "ergeli" stoje statue zeca i konja, oboje su glasnici Božje volje.



Sam glavni hram





Ima ovaj debeli slameni konopac, dugačak 12m i težak 4 tone





Deo hrama gde žive monasi i gde se uči, ne može da se poseti







Stalna venčanja, to je premija



Sada, najvažnije. Na plaži se dešava važna stvar



U Japanu se mesec oktobar zove i "Mesec bez Bogova". Gde su bogovi? Napustili su svoja mesta obitavanja i hramove i došli baš ovde, u Izumo, da mesec dana odlučuju o svačijoj ličnoj sudbini za narednu godinu. To objašnjava zašto nije bilo izbora hotela - svi koji idu u Izumo Taisha, hoće da to bude baš u oktobru i sve se zauzme.



Upravo ovde dolaze Bogovi, na ovu stenu





Odatle ima kao festival, u 10 uveče svaki dan, kada idu sveštenici sa nosiljkama (praznim) da ih odnesu u hram.

To je sve trajalo max 3 sata, sa ručkom. Koliku važnost ima, mislio sam da je kompleks mnogo veći.

Da izvadimo dan, odemo do Izumo Dome, architectural marvel, pravo čudo.



Konstrukcija je drvena



Pravi podvig lokalnog Arhitektonskog fakulteta.



Zidovi su prozračni



A tek kupola, svod, je da ti zastane dah





Ovaj, kao cvet u centru kupole je da para od posetilaca ne kondenzira i ne kaplje na takmičare



Kada sam ušao, bili su neki (mislim penzosi) koji vežbali neku svoju igru



Tu se održavaju najvažnija takmičenja u Sumo rvanju u Japanu



Da završimo dan, drevni onsen grad, Tamatsukuri.



Ovaj ima slobodan pristup (nije hotel ali se plaća)



Iz njega se vidi i mesto - sve hoteli sa onsenima



To beše to, za Dan 2.