Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 41

Thread: Nagano Prefecture

  1. #1
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Nagano Prefecture

    Nagano Prefecture, južni deo je nedaleko od Nagoje, možda 120km. Bio sam možda 50 puta na raznim mestima, nekima po više puta.



    Tu je Tsumago selo i još mesta gde smo bili više puta. Poslednja poseta, prethodni vikend, sve ovo može da se obiđe za jedan dan, da se krene od kuće u Nagoji u 10:00, jagode, reka, breskve, onsen.

    1. Iida (jagode),

    2. Hirugami onsen

    3. Sonohara breskve u cvatu

    4. Tenryu reka



    1. Iida, jagode



    Suveniri (jestivi) od jagoda, za poneti





    Ima 15 farmi, karte se prodaju centralno i ravnomerno se raspoređuju posetioci. Nije jeftino, 2,000 dinara po osobi za 30 minuta all you can eat. Nema nošenja i pakovanja.




    Sa mapama se farme lako nađu, nisu ni 1km od centrale







    Domaćica svima da kondenzovano mleko i tacnu




    I - grlom u jagode.



    One vise, ne dodiruju tlo, ne treba da se peru





    Imaju svoju košnicu za pčele



    Pola sata, kilo jagoda.

    4. Tenryu reka

    Ture idu na sat, ima raspored. Bar 4 puta dnevno ide cele godine, u sezoni na sat.



    Ima vodič, ko razume japanski, fino mu. Ja nisam sve razumeo



    Sveža voda iz pritoke reke ima lepu boju





    Tehnika krmnanoša



    Kratak video sa brzaka (ima ton)



    Komentar vodiča kaže šta su stene



    Dva puta jedan od krmanoša zabaci mrežu da uhvati neku ribu, nije bilo sreće



    Da šank radi, naplaćuju se napitci (sokovi i bezalkoholno pivo) po ceni iz 7-11



    Uzeo sam ovaj jabukov sok, ponos mesta Iida, odličan, prirodni, 200 dinara, cena kao na mašini za napitke. Posle u suvenirnici, kupio 3 boce po 1L, nestale (popijene) sledećeg dana, toliko je ukusan taj sok.





    na kraju, posle 40 minuta, vraćamo se vozom iz nedođije, do polaznog mesta. 10 minuta




    Stanica klinički čista



    A voz došao u sekundu tačno



    Putnici sami otvaraju vrata, i sa spolja i iz iznutra, kada se upali svetlo



    Tu smo, na početku



    Ima ovaj foot spa, za noge, sa vodom kojoj je dodat sok jabuke, 100 dinara





    To je skoro ništa, ima još 20 onsena u okolini pa i ceo gradić sa njima.


    3. Sonohara, cvetanje breskvi

    Da stavim i ovde, na "Foto za danas" će da potone.
    Isti dan, i 5,600 stabala breskve u cvatu, Sonohara, Hirugami onsen












    2. Hirugami, onsen gradić



    I on je pun rascvetalih breskvi









    Ima preko 20 hotela



    Interesantno, kada sam pitao kolegu, reče da nikada u životu nije čuo za to mesto. Nije famozno a lepo je.
    U samom gradiću ima i "noćni život", video sam karaoke barove. Znači, tu se dolazi na prespavanje i večernji provod



    Pola hotela, njihovi onseni su za goste. Ovaj, najveći onsen, je za bilo koga. Masivan je unutra, nijedan hotel, možda svi zajedno, ne bi imali toliki onsen, da se saberu na gomilu



    Cena jeftina, 600 dinara. Ne sme unutra da se slika.


    Eto, to je bila tura od jednog dana. Čak, da se od kuće krene u 9:00, prvo jagode pa vožnja rekom, Sonohara breskve pa Hirugami onsen za kraj, taman.

    Ima tu još, ići ćemo ponovo, na druge atrakcije i obavezno taj Hirugami onsen za kraj. Pogotovo nedeljom. Cela familija nešto videla, slikala, uživala na svežem vazduhu, onsen, svi okupani i navečerani, spavaju u kolima dok ih vratim kući, manje od sat i po. Sve autoput.
    Azija, moja dežela.

  2. #2
    Baš lepo sistematizovano i opisano, kao i one prethodne ture.

    Još samo da onaj video sa brzaka radi pa da to vidimo i čujemo ali nema ni audio.

  3. #3
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Video ovde radi, evo ga opet. Ima i audio.

    Azija, moja dežela.

  4. #4
    ,,This video is unavailable" .
    Tako stoji.

    Nema ni videa ni zvuka.Tako je kod mene bez obzira da li se otvara preko telefona,IPada ili laptopa.

  5. #5
    Quote Originally Posted by onnut View Post
    Baš lepo sistematizovano i opisano, kao i one prethodne ture.

    Još samo da onaj video sa brzaka radi pa da to vidimo i čujemo ali nema ni audio.
    I bez toga videa slike i reportaže su fenomenalne.

    Sad sam to tek gledao na većem ekranu laptopa ...da ne odvojiš oči od slika reke i onog drveća u cvetu.

  6. #6
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Pogledao sam setting klipa, stavio sam "Public" mada mislim da je tako već i bilo. Probao sam na mom mobilnom, iPhone, nema ništa od Googlovih stvari, radi.

    Ako si na kompu, vidi ovo, ima i video sa iluminacija
    Azija, moja dežela.

  7. #7
    Quote Originally Posted by yoyogi View Post
    Pogledao sam setting klipa, stavio sam "Public" mada mislim da je tako već i bilo. Probao sam na mom mobilnom, iPhone, nema ništa od Googlovih stvari, radi.

    Ako si na kompu, vidi ovo, ima i video sa iluminacija


    Kako samo japanci znaju napraviti ove iluminacije.Strava je.
    Po položaju rekao bih da je to snimano sa onog ,,letećeg tanjira".

    Proradio je i video sa reke na svim uređajima..Voda i kamen - to je ono što se traži.Sada na snimku se vidi širina i brzina te reke .Nekako mi je na slikama voda izgledala mirnije.



    Sad sam na kompu pažljivo pregledao sve,preneo se tamo...

    Cela ova tura, Nagano, bi bila tačno po mom ukusu.
    Volim voće,brza planinska reka uz kamenu obalu i da ne pričam o onim onsenima.To za onsene sam odavno rekao da je nešto što nemam ovde i ono za čime ti najviše ,,zavidim,, u Japanu.

    Gledam na mapi- ako je Mt. Fuji otprilike na pola puta Nagoya - Tokyo onda je ova tura,gde si bio, otprilike na pola puta Nagoya- Mt.Fuji.Nije to daleko.
    To su obronci Alpa ( ne Mt.Fuji kako sam pomislio u prvi mah) a tu ,na obroncima planine (kao kod mene obronci Fruske Gore) bude najkvalitetnije voće.Vidim..jagode,breskve,jabuke..Vulkanska zemlja puna minerala plus voda koja ide sa planine.

    Vidim da su jagode iz saksija iz plastenika i verujem da ih vredni japanci dobro prihranjuju folijarno.Kalijum bi trebao da im da slast ali vidim da na ulazu daju ono slatko kondenzovano mleko .E sad zašto nisu slatke ? Nedostatak sunca jer su rane ili je takva sorta a čuo sam (od ženine sestre na kruzerima) da je u Japanu voće baš ukusno.

    Kako ograniče vreme na pola sata?
    Imaš pejdžer pa se oglasi.... ili na časnu reč.

    Celu turu si opisao kao da sam tamo sve sa onim dremuckanjem u povratku , posle aktivnosti na čistom vazduhu, i ukusom soka jabuke iz one male konzerve koji , čini mi se, i ja, ovde, mogu da osetim.

    Ja,ovde,bar jednu jabuku dnevno, moram pojesti, čak i sad kada ih već nestaje.Sočna jabuka...to je prva stvar ujutru koju uradim.
    Nekada su ih u arapskom zemljama nosili u mešinama sa vodom za bolesnike - kao lek.Samo tad ih nisu ovoliko prskali.

  8. #8
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Snimano je sa one građevine u daljini, iliminacije su sa druge strane. To je vidikovac. Tanjir je dalje, dok se diže i spušta (po 2.5 minuta) ne sme da se stoji. Kada dostigne visinu, okreće se 5 minuta i to nije dovoljno da se uhvati cela predstava.



    Sa istog mesta, po danu:



    Mt Fuji je 80km od Tokija, postrance, nije baš na putu za Nagoju (koja je 360km). Alpi su kao i u Sloveniji, nisu vulkanske planine kao Mt Fuji.

    Jagode su slatke samo ih mnogi vole još slađe. Sećam se da su ih u Srbiji šećerili za serviranje. Moja žena ponese kesicu sa solju i tucanom ljutom paprikom, tako ih Thai jedu. Pola sata (sad se mislim, možda je i sat) je na reč. To treba imati jaku nameru pa ostati stvarno toliko. 15-20 minuta je dosta. Čak i to sa slikanjem. Šta bi i radio neko duže, zasiti se jagoda i više ne može da jede.
    Azija, moja dežela.

  9. #9
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Odemo juče opet na isto mesto, da overimo šta pre nismo videli. Nema tu puno šta



    Neočekivano, veliki hoteli, ima ih bar 20. Primetio sam nekoliko karaoke barova. To je znak da službeni putnici (kao, na primer Japan Post) tu idu pa posle večere u hotelima traže drugu zabavu do 2 ujutro.



    Šetnja uz reku





    Na kraju onsen, veći nego što svi hoteli zajedno imaju



    Kupili mlade krompiriće i sokove od jabuke.

    Jedan od sledećih vikenda idemo opet tamo, ima još 3-4 mesta vredna pažnje.
    Azija, moja dežela.

  10. #10
    Ta pošumljena brda sa brzom planinskom rekom mi baš lepo izgledaju.

    Zamišljam da onsen ima veliki stakleni zid sa pogledom u tu prirodu.

    Tako je to kad se nešto novo otkrije.

  11. #11
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Prošli vikend, ono što je blizu (kod mesta Iida iz prethodnog posta)



    Do Iida treba 80 minuta a odatle još sat vremena



    Na jednom mestu (gde počinju crvene tačkice na gornjoj mapi) je trebalo savladati veliku nadmorsku visinu pa su umesto spiralnog puta oko planine napravili spiralni most



    Treba malo hajkinga kroz hinoki šumu





    I, evo nas na vidikovcu





    Spektakularan pogled na Shimoguri selo, japanski Macchu-Picchu.





    Tu se ne gaji pirinač, umesto njega, na 1,000m nadmorske visine uspeva heljda.



    To je jedino jelo koje služe u ovom restoranu, može hladna ili topla, svi sastojci osim heljde su divlji, planinski (pečurke, lukac, još neke biljke)







    Hotel i taj restoran su jedina privreda. Nisam video ni radnju ni poštu. Tamo gde je bila škola (zatvorena 1986.) je taj gornji restoran i tu prave "dengaku" od krompira, premazano miso pastom.
    Broj stanovnika opada, sada ih je 93, ima napuštenih kuća.


    Azija, moja dežela.

  12. #12
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Iida, Nagano prefecture, voćarski kraj. Jabuke, kruške, jagode.
    Jabuka je simbol grada(100,000 stanovnika).




    Čak se i silazak sa autoputa zove "Apple intersection".



    Bili smo bar 10 puta (jabuke, kruške, jagode) a prvi put sada sam primetio da su jabuke i javni drvored na glavnoj ulici



    Ne znam ko bi ubrao jabuku tek onalo. Verovatno ima neka školska akcija da se oberu inače bi popadale i naružile grad.



    Komercijalni voćnjaci, mnogi imaju branje jabuka kao turističku atrakciju. Za 600 dinara imaš pola sata i da jedeš koliko hoćeš. Korpica za 8 jabuka je 2,000 dinara da se ponese.



    U pozadini Alpi, negde je već pao sneg



    jabuke su "markirane", čuvena sorta, slatke (neko reče "toliko su slatke da ne osvežavaju").









    Ima i škola:



    Lekcije iz pravljenja pita i kolača od jabuka. To je Japancima strano, oni nemaju ni rerme po kućama da ovo ponove



    Na prodaju, od najskupljih do najjeftinijih



    Ove od 1,000 dinara su ono što se svakodnevno viđa u radnjama



    Ni Magome (30km udaljeno) nije izostalo, okupano zalazećim suncem





    Mt Ena



    Lep, porodično proveden dan sa banjom na kraju.
    Azija, moja dežela.

  13. #13
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Nagano tura 2020

    Beše tura 5 dana/4 noći, dosta je to kada nije skijanje (Nagano je bio domaćin Zimske Olimpijade 1998, tada je dobio Shinkansen voz).
    Obilasci i spavanje je bilo u krug, prvo spavanje u Matsumoto, drugo i treće u Kusatsu, četvrto opet Matsumoto, isti hotel. Cela tura je bila 860km vožnje.



    Day 1:
    1. Wasabi farm Daio (17km from Matsumoto)
    2. Kamikochi view point (37km from Matsumoto)

    Day 2:
    3. Zenko-ji temple Nagano (65km from Matsumoto)
    4. Jigokudani Monkey Park (35km from Nagano, on the way to Kusatsu)

    Day 3:
    5. Kusatsu onsens.

    Day 4:
    6. Shiraito Falls Karuizawa (85km from Nagano, 35km from Kusatsu)
    7. Onioshidashi Volcanic Park
    8. Higashi Teiyama Kanei-ji Besen-in Asamasan Kannon-do temple over rocks (within volcanic park)
    9. Ikushima jinja (Ueda)

    Day 5:
    10. Nezame-no-toko Gorge (74 km from Matsumoto, on the way back)
    Free: Tsumago, Magome post towns
    Azija, moja dežela.

  14. #14
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527


    Day 1:
    1. Wasabi farm Daio (17km from Matsumoto)
    2. Kamikochi view point (37km from Matsumoto)

    Da samo počnem, Day 1.

    Matsumoto, Daio Wasabi Farm prva stanica. Trebalo je 3 sata vožnje do tamo.

    To je jedna od samo dve farme na svetu (druga je u Shizuoka Prefecture) koje uzgajaju pravi wasabi.
    Ovde je 15 hektara



    Kao što ime kaže, to je endemska japanska povrćka



    Treba puno čiste planinske vode, 120 tona dnevno, to je kao Tamiš na ušću. Samo, ova voda je čista, može da se pije





    Kako je skreću u leje





    Video sam radnike da rade sa nekim alatkama koje pre nisam video



    To je kao motika sa lopatom pod uglom, za ravnanje i podešavanje šljunka koji skreće vodu



    Evo zašto je to bila prva stanica ove ture: pivo od wasabija, pravi se samo tu, ne može da se kupi u bocama i nosi kući.



    Odličnog je ukusa, kada se popije, na dnu ostane "residual" wasabija



    Sladoled od wasabija.



    Ovo mi je bilo novo. Dve reke se, posle ove "ade međice" ulivaju





    A posle još dugo teku sa paralelnim vodama koje se teško mešaju



    Wasabi, koren, je jako skup. Najbolji komadi su 1,500 dinara za jedan.
    Wasabi, po supermarketima, je obojeni ren, nije pravi.



    Sa ovih planina ta čista voda dolazi



    Planine, od 2,800m do 3,100m visine i pod snegom 9 meseci godišnje



    Putujući na tačku 2, dok još nisu planine, nepregledne farme jabuka. Samo, onih malih, mekih kao breskve.



    Evo sledeće stanice. Kamikochi nacionalni park. Samo, tu ne može da se dođe kolima, treba taxi ili bus, nacionalni park, nema privatnih vozila (u slici su ona od radnika koji tu rade)





    Prelepa priroda, plava i čista reka, planine u pozadini



    Posle 5-minutne šetnje kroz šumu,



    prava stvar, most, zaštitni znak mesta





    Reka, nizvodno od mosta



    Uzvodno



    Kratak video (29 sekundi) da se vidi brzina reke, nizvodno i uzvodno od mosta odakle je snimljeno



    Sa druge obale



    To su te planinčine



    Ima kvalitetnog smeštaja, ništa "budžet".





    Taxi košta 9,200 dinara, povratna vožnja i čeka te dok ideš okolo i slikaš.
    Autobus košta za troje, 70% toga. Zato smo uzeli taxi.

    Neprohodne planine pod drvećem svuda okolo.



    Već je puno slika, nastaviću sutra sa istim ovim danom, Matsumoto zamak i hotel.
    Azija, moja dežela.

  15. #15
    Kakva lepota prirode !

    Ne znam šta me je više oduševilo !

    Nacionalni park mi "pogodi žicu".Brza plava i čista reka sa izvorom u onim planinčinama... voleo bih biti tamo i na duže.
    Video klip(baš kad treba) da mi pruži deo tog osećaja.

    Ono nemešanje dve vode je zbog različitih ph vode,negde pročitah, za neke druge dve reke.

    Pivo i sladoled od vasabija ...ima li to ljutinu rena ...ili je sladoled kako mu je u imenu- sladak?

    Baš me zanima šta ima dalje u tim predelima (do tačke 10) a posle ću to detaljno pregledati na mapi pa još ako ima i gogle street onda i virtualno prošetati.

    Sada, u noći,sa fokusom na te divne predele slatko ću da zaspem.

  16. #16
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Quote Originally Posted by onnut View Post
    ...

    Pivo i sladoled od vasabija ...ima li to ljutinu rena ...ili je sladoled kako mu je u imenu- sladak?
    Za pivo, oseti se da je od biljke samo nema ljutine. Hrskavo je kao šampanjac. Drugačije je nego što se sećam od pre 7 godina. Tada je bilo bistro, kao da je pravo pivo. Sada mi se čini da se pravi dnevno i nekako meša sa alkoholom, maltene kao što se na licu mesta pravi orange juice. Sada ima i alkoholno i bezalkoholno. Pre je dolazilo u krigli sa znakom pivare "Kirin", sada je u čaši "Suntory". Verovatno se pokrovitelj restorana promenio i doneo svoj metod.

    Za sladoled, da ti neko ne kaže da je wasabi, mislio bi da je pistachio na vanilu.
    Azija, moja dežela.

  17. #17
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Treba još da se završi Day 1.

    Matsumoto, grad od 240,000 stanovnika.

    Do zamka smo stigli u 17:30, bio je zatvoren. Bili smo 3 puta, ne bi ulazili ni onako. Park oko zamka je otvoren 24x7.



    Zamak zatvoren, drugačije izgleda kada mu spuste kapke na prozorima.



    Između ova dva snimka je obilazak starog dela grada



    Frog street, to je kao Skadarlija samo duplo duže.



    Radnjice, restorančići, suveniri



    Puno omladine. Bila je subota uveče. Prošao sam opet u utorak uveče, ni žive duše i skoro sve je bilo zatvoreno









    I, šta sam ti rekao: čekao me Turčin na sred te ulice. Kupio sam dva kebaba i odneo u hotel za večeru.



    A hotel, jedan od 50 hotela oko železničke stanice. To je važno, tu je sve, tu su i najbolji restorani.





    Evo i stanice, pogled iz sobe



    Tri sobe, rezervisane i plaćene kao jednokrevetne, pojavile su se kao 3 dvokrevetne + pomoćni krevet. Bile su po 6,000 dinara. Da sam tražio trokrevetnu, moguće da bi nam dali samo jednu a preko pomoćnog kreveta stavili posteljinu i naplatili isto.





    Jutarnji pogled iz sobe



    To u stvari, po čistom danu i ako je zima, treba da izgleda ovako (isto je iz restorana za doručak)



    Doručak, unapred sastavljen, 1,000 dinara. Uzeo sam ga samo da gledam pogled (koji je isti kao iz sobe) i sledeći put nisam. Naizgled nedovoljno i svega po malo, bilo je previše (nepristojno je ne pojesti sve) i držalo me do 4 popodne.

    Azija, moja dežela.

  18. #18
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Nagano City, 370,000 stanovnika.



    Glavna atrakcija mu je Zenkoji hram.

    Stare ulice koje vode do njega, tu se ugradio i Starbucks



    Kompleks



    Pre ulaska, statue 6 zaštitnika





    Ova im je "šef", za zaštitu od požara (mokri Jizo)





    Ulazna građevina



    Može da se u nju popne



    Slike sa nje





    Glavna dvorana



    [IMG]http(srbijadotokija.com/pics20/2020zenkoji13.jpg[/IMG]

    Legenda kaže da je žena, zla i nevernica, stavila odeću da se suši a krava dotrčala, nabila haljinu na rog i odnela pred hram.
    Ta žena, jurila kravu, stigla u ovaj hram, pala noć, ona prenoćila i tokom noći se prebratila u dobru i u vernicu. Našla je haljinu.
    Figure na tacni iznad crteža su minijaturne krave, suveniri



    Sam hram, jedna od najvećih drvenih konstrukcija u Japanu





    Ratna pagoda, u njoj su ostaci 2.4 miliona poginulih u ratovima u zadnjih 150 godina





    Ova je intersantna



    Ima 8-ugaoni karusel



    Koji ako okreneš, to je kao da si izrecitovao sve kanone



    Eno su unutra ljudi, okreću je



    Zaštitnica novorođenčadi, pozadi su igračke i pribor za bebe okačene



    Lotusova bašta viđena sa ulazne zgrade, sada izbliza



    Na izlasku, lepe ulice i kuće



    Ulica koja vodi u grad

    Azija, moja dežela.

  19. #19
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Na 30km na istok od Nagano grada je ova turistička atrakcija, pogotovo zimi, Jigokudani Monkey Park.



    Pre nego što se krene prema parku, real-time video šta se tamo dešava



    Prijatna šetnja kroz hinoki šumu, nije uzbrdo



    To im je glavni onsen, web kamera daje sliku za nekoliko sajtova





    Vratiću se ovde u decembru kada padne sneg i majmuni dođu da se ugreju u toploj vodi. Ova slika je sa +40C.



    Na ljude se ne obaziru





    Ovde ih u slici ima bar 50:



    Kratak video (8 sec) na kome se lakše prepoznaju kada se mrdaju. Jedu ječam, zrna im čuvari bacaju iz torbe nekoliko puta dnevno. Jedu i šumske stvari.

    Azija, moja dežela.

  20. #20
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ide se dalje kroz planinsku Nagano prefekturu. Malo me je iznenadilo obilje brezove šume





    Nagano je poznat po skijalištima, suvim snegom, tamo je bila i zimska Olimpijada 1998. (tada je dobio shinkansen voz od Tokija).

    Shiga Kogen, jedno od najvećih ski-resort. Leti.



    Ima i smrtonosnih staza, za olimpijce



    Stanica na putu, 2,100m



    Urvine, klizišta zemlje



    Kako se vreme brzo promeni, za minut



    Nekoliko km odatle, ulazimo u Gunma prefekturu.



    Nastavak sledi, Gunma prefecture, posle nje vratićemo se u Nagano i nastaviti.
    Azija, moja dežela.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •