Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 21 to 40 of 41

Thread: Nagano Prefecture

  1. #21
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Tura se vraća iz Gunma u Nagano prefekturu. Ueda, mesto gde je Ikushimatarushima shrine.

    Hram je iz 9. veka a Ikushima i Tarushima su dva šinto božanstva kojima se ovde moli. Mi smo u centru slike a gore desno je put za Matsumoto, gde idemo na spavanje. Vidi se da ima turističkih atrakcija ali ovaj put nema više vremena.



    Glavni deo hrama je na ostrvcetu u jezeru



    Obišao sam okolo i ovo je najviše što sam uspeo da uhvatim.



    Ostalo su detalji







    Dvorana za molitve rezidentnih monaha



    Azija, moja dežela.

  2. #22
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Povratak u Matsumoto City. Isti hotel, isto soba x 3 kao jednokrevetna.





    Yukata na krevetu je da se u njoj ode u onsen, hotel ima svoj.



    Mesto utegnuto i čisto, veličine Niša





    Muzej satova







    Matsumoto airport. Mali, može Boeing 737



    Tri leta prikazana, sve FujiDream airline (samo Embraer uskotrupni mlaznjaci), firma bazirana na Komaki airport, 15km od mene.





    Ima platformu za posmatranje, nisam mogao da čekam sledeći avion (za 10 minuta, video sam ga iz kola)



    Na putu, plantaže salate





    Kruške, "nashi pear"



    Vinogradi



    I tu smo, Nezame klisura









    Kratak video



    Bio je tu i ručak. Praktično, kao "krčma u planini" ali su dolazili lokalci (svi nosili maske, restoran osoblje meri daljinski temperaturu), kolima, sve lokalne registracije.



    Kada se restoran ispraznio, malo sam slikao. Zemljani pod



    Hrana je bila odlična





    Na kraju ture, Tsumago selo, pusto bez turista. Pripada Nagano prefecture



    Oba sela, Tsumago i Magome, išli smo bar jednom mesečno, pusta.Magome (8km udaljeno) pripada Gifu prefecture.



    To je bio kraj ture, za 1 sat i 15 minuta smo kod kuće.
    Azija, moja dežela.

  3. #23
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Vikend 20-21 septembar 2020. Nagano Prefecture, Jezero Suwa i istimeni grad od 220,000 stanovnika. Pogled na jezero (na nadmorskoj visini 759m) sa servisne stanice





    Lep restoran (food court) sa pogledom



    Ima i bašta



    Da se provozamo jezerom, 920 dinara pola sata



    Ovim brodom, više kao samohodni splav





    Površina jezera je 13.3km kvadratna (Boka Kotorska je 143 km kvadratna)



    Ovo je kuriozitet: jezero je prosečno duboko samo 4.5m. Najveća dubina 7.5m. Rekli su da je dubina ispod nas 3m. Dobra šansa da neko ko ovo čita ima plafon iznad sebe viši od toga. Tako, onaj splav/brod što pegla vodu, ima gaz možda 70cm. Pa neka ga zamisli kako ide iznad mesta gde nam je stolica i kompjuter.



    Vidi se da ima trave po vodi, jer je plitka



    To je zdava trava, nije žabokrečina.

    Azija, moja dežela.

  4. #24
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Na ulasku u grad Suwa, uz obalu jezera, 1,200m drvored - od dunja. Kažu 200 stabala.



    Kako su pojedinačno umotane u papir koji ih štiti od ptica i kroz koji mogu da dobiju svetla. To održava i bere farma sa profesionalcima.





    Dunje su retkost u Japanu, gotovo nepoznate. Ovde im je prestonica.
    Jednom (ovo doba 2016) sam ih našao u radnji i kupio da familija vidi, nikada nisu ni čuli za dunje. Jedan mi reče da se to kod nas zove "dunjac".



    Napravio sam slatko od njih.

    Azija, moja dežela.

  5. #25
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Suwa Taisha, sedište za 1,000 hramova iste linije šintoizma u Japanu je kompleks od 4 hrama. Može pola dana da se provede.





    Star je 1,200 godina



    Ovaj konopac je jedan od najvećih u Japanu





    Ovo je drugi hram u kompleksu





    Ovaj čempres je kuriozitet



    Star je preko 600 godina (Turci se još nisu bili propisno raskomotili ni zaveli vlast u Srbiji)



    Azija, moja dežela.

  6. #26
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    U kompleksu, ima ovaj Kameni Buddha.

    200m od samog glavnog hrama.



    Malo se prođe i kroz prirodu



    Šta kaže tabla



    To je ta statua



    Pomole se Japanci pa je onda 3 puta obiđu



    Površno je ovo, moraćemo da se vratimo u Suwa, nedelja 12. oktobar 2020. To nam je autoputem kao Beograd - Aleksinac.
    Azija, moja dežela.

  7. #27
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Primetno je, u Nagano prefekturi, da ima zgrada kao iz Meiji perioda (1868 - 1912.) kada je Japan izašao iz samoizolacije (250 godina) i počeo da usvaja Zapadne norme.
    Zgrade netipične, kao ove u Suwa







    Samo mesto Suwa, 220 hiljada stanovnika, nije mršavo. Proizvodnja elektronike, čipova, mašina.

    U Suwa je i sedište Seiko (satovi i precizni instrumenti) i Epson, štampači. Danas je zaboravljeno, početkom 1980-ih, kada je Commodore 64 bio vrhunski kompjuter, Seikosha štampači su bili najbolji na svetu.

    Seikosha se podelila u dve firme: Seiko i Epson.

    I sam nosim Seiko solar ručni sat, treba mu 15 minuta svetlosti godišnje (prirodne ili sijalica) da se napuni. Praktično, ako nisi u grobu, nema šta da brineš za sat. Nema baterija. Koštao je 120 dolara. I, došao navijen 3 minuta unapred, japanska tačnost, da negde ne zakasniš. Nikada ga nisam ni doterivao ni pipnuo. Otporan na udarce, otporan na vodu, skidam ga samo na aerodromima kada narede da prođeš kroz metal skener.



    I štampač mi je Epson. Štampač, skener, kopi mašina. Pre toga sam imao Canon štampač, plač majke božje. Za prvu stranu da odštampa, 6 minuta.



    Epson štampa za 5 sekundi. Ima i za iphone, nekada štampa, vidim ga da štampa a nisam ja poslao, ćerka iz svoje sobe ili čak iz školskog autobusa, šalje nešto na štampu sa svog iPhone.

    Odlični proizvodi, svet im zavidi, svetska klasa i satovi i štampači - a iz iz Suwa, Nagano prefecture, mesta za koje je retko ko uopšte čuo. Da su samo oni, nego ima još puno firmi koje prave elektroniku. Čisto, prepozna se u kakvom si okruženju kada tamo odeš kao turista. Sofisticiran svet.
    Azija, moja dežela.

  8. #28
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    "Inaka" je japanska reč za pusteliju, kao za recimo Ljuberađu ili Babušnicu. Ina City, mada ima 68,000 stanovnika se baš tako oseća kada dođeš iz Nagoje.
    Tu smo prespavali da budemo blizu planina za sledeći dan.







    Uzeli smo 3 sobe u hotelu (sorry za loš kvalitet slika)



    Bile su po 3,500 dinara, jedna nije ima svoj nego WC na spratu (tu sam uzeo ja).



    Druge dve su bile bolje, imale svoj sanitarni čvor i kadu



    Neveseo doručak (500 dinara)



    Bio je dobar



    Evo zašto smo tu prespavali: da budemo blizu Komagatake planini (20 min vožnje)



    Kada smo tamo došli, na parkingu rekoše 4 sata čekanja na autobus (radi sa proređenim sedištima zbog virusa), 2 sata za gondolu, opet nazad isto. Ispade da nema šanse da na planinu odemo.

    Go home.

    Bili smo tamo nekoliko puta već, nije tragedija.
    Azija, moja dežela.

  9. #29
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Da ispravimo ono što zbog gužve nije moglo u prošloj turi 20-21 septembar, 4 dana/3 noći Nagano tura 15-18 oktobar.



    1. Komagatake

    Prvo autobusom pola sata (ne sme privatnim kolima) pa onda gondola. Za 7 minuta uspenje se 960m, do nadmorske visine 2,612m.









    "Drvena linija", posle te visine normalno drveće ne može da preživi.



    Čisto nebo se naoblači za minut. Sutradan je pao sneg i nije moglo da se ide na vrh.





    Kao vuna, da skočiš u nju.



    Ima ovde skoro cela vožnja gondolom, na dole (video).

    Na parkingu, kao mali gradić, ima destilerija viskija, Shinshu distillery. Tu uvek odem da kupim bar jednu flašu, odličan im je single malt (8,800 dinara boca dok je običan Ballantines u radnji 900 dinara).







    To su te nove koje imaju prozor da se gleda proces.



    Bar za degustaciju i prodavnica



    Ovde se viski izležava bar 3 godine. Ako na viskiju ne piše koliko je ležao, onda je najmanje 3 godine.

    Azija, moja dežela.

  10. #30
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527



    2. Matsumoto

    Bili smo bar 10 puta. Isti hotel, centralno lociran







    I isti trik: rezervišemo po jednu jednokrevetnu sobu za svakoga, platimo jednokrevetnu a dobijemo duplu dvokrevetnu za svakoga.



    To su takozvani "biznis hoteli" gde se očekuje samo strovaljivanje u krevet i spavanje.
    Azija, moja dežela.

  11. #31
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527



    3. Bessho onsen & Ueda castle

    Bessho, 1,400 godina star onsen (banja sa vulkanski zagrejanom mineralnom vodom) ima nekoliko hramova na "walking distance".











    Ovaj čudan, polegli bor



    Star 350 godina



    Kitamuki kanon, on je najvažniji. Do njega vodi ova simpatučna uličica s arestoranima i suvenirima





    Ovo je nenormalno, drvo staro 1,200 godina









    Foot spa. Sediš sa stopalima u toj toploj vodi 10 minuta is posle ti se čini da u nogama imaš federe.
    Kitamuki kanon je preko reke.





    Legenda je da on blagoslovi tu vodu i čini je lekovitom



    Samo mesto je puno hotela i tradicionalnih prenoćišta (ryokan) i simpatično





    Ima desetak malih javnih onsena (svaki ryokan ima svoj, za goste) ali ovo je najveće i najbolje i najjeftinije. Kompleks



    Pola sata odatle je Ueda, grad svile, pamuka i IT.

    Išli smo zbog Ueda Castle ačli tamo osim ograde i 2 tureta nema drugog da je ostalo. Ovo je sve.







    Muzej u sklopu kompleksa ima svilu po kojoj je mesto bilo i ostalo poznato




    Još je atrakcija ova trgovačka stara ulica, Yanagimachi street.

    Nije bilo baš neko vreme (16:30) pa je izgledalo dovoljno da se samo prođe kolima





    To je bio kraj dana. Put za Karuizawa.
    Azija, moja dežela.

  12. #32
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527


    4-1. Karuizawa.

    Izletničko, turističko mesto, onseni, to je bio glavni razlog ove ekskurzije. Odatle je Yoko Ono, udovica John Lennona. Masovno vikendice (kao Zlatibor 1990-te, ne sada).

    I ispala je Karuizawa razočarenje. Biće još dva posta posle ovoga.

    Ulazak je bio po noći, 18h. Hotel je baš ovoliko od železničke stanice. Shinkansen (Tokyo - Nagano) staje ovde i iz Tokija se stigne za sat vremena.



    Dve ovakve sobe plaćene kao jednokrevetne





    Za večeru, tu je mega shopping mall na 5 minuta, odemo tamo





    Food court. Tu znaš šta ima, šta se očekuje, koliko košta. Prva neprijatnost je bila da se zatvara u 19:00. poslednja narudžba u 18:30. Jedva smo stigli da nešto uzmemo.



    Ćerka uzela kao bečku šniclu sa karijem, kaže da je bilo nejestivo, mesto žilavo i bezukusno.

    Ja sam uzeo ovaj desni sendvič u velikoj lepinji, "grilled beef". Koštao je skoro 1,000 dinara.



    Jooj užasa! Da ga nisam bio odneo u sobu, da sam ostao u sali, tačno bih ga odneo osoblju i zahtevao da menadžer lično proba kakvo govno prodaje. Bacio sam ga posle trećine. Ne samo to, onako bačen, puštao je duhove smrada nekvalitetnog mesa (miris na životinju i balegu) pa sam u ponoć morao da ustanem da iznesem korpu za otpatke ispred vrata sobe.

    Oba jela su bila 40% skuplja nego što znamo da koštaju. A nejestiva, to je problem.
    Azija, moja dežela.

  13. #33
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ceo sledeći dan je bila kiša. Opet, puno ljudi iz Tokija. Planirali mesecima unapred, sada šta će.
    Kada je već kiša a taj Princess Mall je na 5 minuta hoda, da vidimo koliko tamo može da se provede + ručak.



    Svetske marke, ništa na popustu. Japan je najveće tržište luksuzne robe na svetu.









    Ćerka je imala pare a baš ništa nije kupila. Sama je išla i razgledala.

    A tek za ručak: u onaj food hall nismo ni išli (išli smo posebno u centar) a ostalo, preskupo (30-40% skuplje) nego i u samom Tokiju.





    A tek redovi, čeka se po sat vremena



    Ovaj restoran, stekovi po 150 dolara. U ovo mesto (Karuizawa) se i ide jednom u 10 godina, da se nešto obeleži, tada se pare manje žale pa cene i mogu da budu visoke, plaća se.



    Ima još jedan, malo zabačen food court, pod velikom šatrom. A tamo, moj drug Turčin i doner kebab. I to je 15% skuplje. Kod njega nema reda čekanja, kao da su posetioci bili spremni na skupo pa ih ovo ne zanima.





    Kupio sam 4. Ručak, večera, sledeći doručak a jedan sam jeo za večeru kada smo se vratili u Nagoyu.



    Nezavisno, ćerka nije tamo ručala nego je uzela nešto iz 7-11. Stvarno, nema običnih restorana a najbliži su na 30km odatle, gledala ćerka na Google Maps.
    Azija, moja dežela.

  14. #34
    Quote Originally Posted by yoyogi View Post

    Ima još jedan, malo zabačen food court, pod velikom šatrom. A tamo, moj drug Turčin i doner kebab. I to je 15% skuplje. Kod njega nema reda čekanja, kao da su posetioci bili spremni na skupo p aih ovo ne zanima.





    Kupio sam 4. Ručak, večera, sledeći doručak a jedan sam jeo za večeru kada smo se vratili u Nagoyu.


    Pa to više donera nego što sam pojeo za 5 dana u Istanbulu.
    Neka ih, prave to turci dobro, i jeftino, a pogotovo kad je bila takva situacija na japanskom Zlatiboru.

  15. #35
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Japanski Zlatibor je ipak prošao sa nekom merom što se izgradnje tiče. Držano je i ostalo pod kontrolom.
    Letnjikovci imućnijih (doktori, direktori, da sam rođen ovde a ne došao kao stranac na pola karijere i ja bih bio među njima). Ništa ekstravagantno, pristojno ali se vidi da se ima. Opet, ništa kao Beverly Hills, nema razmetanja i milionoskih vila i hacijendi.
    Drži se odstojanje



    Ništa načičkano







    Azija, moja dežela.

  16. #36
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Da završimo kišni dan reportažu iz Karuizawa. Etnografski muzej



    Udešaji iz tog doba, vidi se ručna "mašina" za pravljenje djusa



    Skije, sličuge. Nagano je poznato mesto za skijanje, bila je i Zimska Olimpijada 1998 (tada je dobio šinkansen voz)







    Gnezda za svilene bube (za kimona)



    Ovo je bilo za kraj tog dana, tzv "veliki onsen", po pisanju idiota sa neta.



    Onsen je 3 puta manji nego ijedan u mojih 5km kruga gde živim. Tri puta je skuplji, tri puta manji i tri puta lošiji. A restoran - čeka se na večeru po dva sata. I to, samo preko Line Booking.

    Ta budala je napisala "Nov, veliki" a da nije imao pojma da ima 100 puta bolje.
    Azija, moja dežela.

  17. #37
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Karuizawa, Ginza Street. Kao njihova Skadarlija samo mnogo veće i biznis orijentisano.



    Jeste da je prijatno prošetati





    Vide talijanske zastave, ima nemačkih, francuskih





    Nemci, koji su tu stanovali pre 2. Svetskog rata su zapatili kobasice i šunke





    Francuske pekare



    A sve je skupo, 30 do 50% nego inače.







    Iz tog mesta je Yoko Ono (87), žena John Lennona. Ima kao i neki muzej, nisam išao

    Azija, moja dežela.

  18. #38
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Još jedno razočarenje, izvikano po netu Harunire terrace. Pa to je uz onaj onsen od sinoć. Evo ga onsen i tih nekoliko drvenih radnji i restorančića



    Ljudi se vrzmaju, verovatno i sami u čudu što su uopšte došli.



    Svi restorani zajedno mislim da nemaju 100 stolica.



    Onaj dole, na kraju, je bila skupa pasta, dođemo a na vratima kaže samo ako imaš rezervaciju preko LINE App. Mrššš more u...



    Ovde nema reda, steak 150g 2,000 dinara. Američki. Ne bih tu došao ni da je upola manje a nisam bio radoznao da vidim koliko je od toga stejka mast i nejestive žile.




    Ono što je juče bila kiša ceo dan, na planini se zabelelo.

    Azija, moja dežela.

  19. #39
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    U Nagano prefekturi primetna je nemačka i evropska ornamentika i stil na kućama i objektima.









    Švabe, kojih je u Tokiju bilo na desetine hiljada pre , za vreme i posle 2. Svetskog rata (Japan je bio njihov saveznik) su se tu, u Nagano, preselili da izbegnu "tepih" bombardovanja.
    Pobednici, Amerikanci koji su okupirali japan, sve su ih proterali 1947. Ali se ta kultura zapatila.

    Tu je rešenje dileme: otkuda kupus i kobasice (i suhomesnati proizvodi) baš tu, Japan nije znao za crveno meso do 1875?

    Kupus, dnevno izvade i isporuče 1.5 miliona glavica



    I kobasice i šunke



    Pa nemački uticaj. Kupus i kobasice. Čak se 1970-ih nemačka rock muzika sumarno zvala "Kraut Rock", po kupusu koji Nemci masovno jedu.
    Azija, moja dežela.

  20. #40
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Završih turu od pre mesec dana, nešto iz Nagano od prošlog vikenda. Iida, jabuke. Toliko ih ima po plantažama da su i u drvoredu na glavnoj ulici



    Naš voćnjak iz prethodnih poseta.



    Ovaj put nismo brali jabuke (mada smo kupili za poneti) nego škola za pravljenje pite od jabuka. Može da primi 300 "učenika", 6 turističkih autobusa.
    Ovo je samo mali deo.



    Mora da bude jednostavno, 1-2-3-4, da i dete može da napravi.



    Oni daju testo i iseckane jabuke



    Premaže se jajetom za rumenilo i sjaj



    Jedna mala i jedna veća pita







    Ovo je pred pečenje



    Industrijske rerne, 15 minuta



    Evo pite



    Pakovanje da se nosi kući



    Ova porodica, mala deca prave pite

    Azija, moja dežela.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •