Pozdrav

Kao sto se vidi iz naslova, kupili smo karte za Japan u periodu od 23.06-17-07. Znam da je tad kisna sezona, ali to je bilo jedino moguce vrijeme da se usaglasimo nas trojica koji putujemo (godisnji odmori i skolski raspust). Vodim sa sobom sina i necaka (14 i 26 godina). Nemam namjeru da za 24 dana potpuno upoznam kulturu i sprijateljim se s 50 Japanaca. Volim da setam, fotografisem, jedem, posjecujem muzeje, dok omladinci vole manga, anime, samuraje, hramove kao i moderni Japan, izmedju ostalog cosplay, Ghibli itd.

Slecemo na Naritu 23.06 oko 10 ujutro. Trenutno nemamo nikakav konkretan plan i otvoreni smo za predloge. Napomenuo bih da smo uplatili sedmodnevni JR pass, i to je otprilike to. Znam za razne vrste prevoza od aerodroma, kao i za JR Yamanote line, Suica i Pasmo kartice, pocket WiFi.

Mislim da bi mozda bilo pametno da prvih par dana, mozda cak i citavu nedelju, provedemo u Tokiju, a zatim da aktiviramo JR pass i prebacimo se do Osake koja bi nam bila baza narednih 7 dana. Iz Osake bi "skoknuli" na dnevne izlete do Hirsohime, Kyota i Kobea, da bi se na kraju opet vratili u Tokyo gdje bi proveli zadnjih 10 dana. Napominjem da je to samo glasno razmisljanje, i da nije nista konkretno.

Sto se tice budzeta, mislio sam da nadjemo smjestaj preko AirBnB (nisam koristio ranije), jer je vjerovatno jeftinije od hotela, tako da nam ostane vise novca za uzivanje. Ionako planiramo da prenociste koristimo upravo za to - samo za spavanje. I ranije smo putovali, i u hotele smo uvijek dolazili kasno nocu, a odlazili "ranom zorom".
Dakle, budzet nam je negdje oko 3000 - 5000 eura, ali nije problem ako bude skuplje. Ne planiramo "shopping spree", ali cemo sigurno kupiti ponesto za uspomenu i po neki pokloncic.

Ako vas ne mrzi, i ne zvuci previse komplikovano, molim vas da mi pomognete.

Sve najbolje