Results 1 to 8 of 8

Thread: Thailand jul 2019. tura Nakhon Nayok - Supanburi - Khorat - Khon Kaen 1,500km za 4 dana/3 noci

  1. #1
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616

    Thailand jul 2019. tura Nakhon Nayok - Supanburi - Khorat - Khon Kaen 1,500km za 4 dana/3 noci

    Mapa ove ture koja je smanjena od originalne zamisli je bila



    Time je skinuto 4 dana od ture koja ce biti pred Novu godinu. Ta tura ce biti Isaan desno od obidjenih mesta, bice moguca za 7 dana/6 noci.
    Ovaj put smo "disabled", samo cerka i ja, i to je dosta. Dobro da cerka, moj navigator, dobro razume Thai, mnogo bolje od mene, bez njenog znanja bi bilo mnogo teze.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  2. #2
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616


    Dan 1: (na mapi 1,2,3)

    1. Hram Wat Pa Sawang Boon, sa 500 pagoda ("chedi") u nedodjiji



    Sve je od gipsa



    Mongkol, monah iz 16. veka, njegovih statua ima svugde



    2. Saraburi, nacionalni park i vodopadi Chet Sao Noi



    Lepo je ali nista spektakularno.



    To je mesto za ceo dan, da se piknikuje i kupa



    3. Khorat

    Na 50km pre grada je brana, odmoriste i znak



    Desetinama kilometara pre Khorata moze da se vidi izgradnja autoputa, izignutog iznad vec postojeceg sa 4 odvojene trake.



    U Khoratu, shopping malls svetske klase, Central.



    Malo ko veruje da je Isaan i ovakav i da nije inferioran



    Kao i u svim drugim Central plazama, Rolex radnja



    Foodcourt sa 100 restorana



    I jedan kuriozitet: nigde se ne prodaje alkohol, ni pivo. Ni tu ni u radnjama u 2km krugu. Ni u restoranima. Da kupim pivo, konobarica u jednom baru (night market) je sela na moped, otisla negde i pivo od 55THB mi prodala za 70THB.
    Pitao sam zasto - kazu u blizini je Univerzitet i puno skola, gradske vlasti su zabranile prodaju alkohola u toj zoni.

    Hotel od 800THB za dvoje sa doruckom. Dve godine star







    Napolju, ima i unutra klimatizovano, samo dorucak, nista vise.



    Ujutro vidim parkirana kola gostiju hotela, sve nova a neka i prestizna. Isaan, Khorat, 800THB hotel. Ko bi rekao.

    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  3. #3
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Dan 2: (na mapi smo na tacki 3)



    Imam toliko materijala, ovaj post ce imati bar 50 slika.

    Khorat, Muzej u okviru Univerziteta Rajabhat u Khorat



    Kampus Univerziteta ima bar 50 zgrada. Mislim, vise nego Univerzitet u Beogradu a sve na jednom mestu





    Mislim da ima vise studenata nego Beograd.



    Studentske unoforme na sve strane



    Ovo je taj muzej koji posecuju ekskurzije i skolska deca



    Mozda je vise kao etnografski muzej



    Pimai istorijski kompleks, to smo posetili i opisali ranije, kazu da je on bio model za Angkor Wat u Kambodzi. I pokojni kralj ga je posetio



    Ovo mi je bilo novo. Khorat bi bio nesto kao srce Sumadije. A tamo, slave heroinu, zenu, Thao Suranaree





    Sigurno, nismo izdrzali da ne vidimo i taj spomenik u centru Khorata



    Njenoj statui dolaze Thai da se mole



    Khorat je inace cisto i utegnuto mesto



    "Klang Plaza" misli se na kanal (na Thai = Klang)



    Evo i kanala, u centru grada







    Iz muzeja Univerziteta, rekose nam da odemo u Muzej "Petrified Wood". Tamo su izlozeni nalasci iz 16 miliona godina



    Lep i cista zgrada, sa nekoliko depandansa, po tematici





    Skamenjeno drvece





    Vidite ovo, pretvara se u drago kamenje





    Tu sam tek shvatio zasto je Thai u nekom poslu sa dragim kamenjem



    Vidite ovaj primerak



    Khorat nije mrsavo mesto, naprotiv. Video sam nekolicinu "belaca" koji su, sudeci po njihovoj pojavi, niko tetoviran, mislim tamo profesori na Univerzitetu.


    Sa fosila u Terminal 21.





    Uobicajena koreografija kao i za ostale Terminal 21











    "Grammy"





    Glittzy, jedan od 10 shopping malls u Khoratu



    Nema avion ispred kao u Pataji, ima ovaj naduvani unutra



    Obicno je to diskretnije ali su ovde cistacice toliko uocljive da ponekad i smetaju









    Food court. Hrana je jeftina ali po iskustvu iz Pataje, jedva da je jestiva.



    Pojedinacni restorani su dobi i cene su normalne. Japanski



    Bilo odlicno, kao u Japanu



    Ovo mora da je dobro ali sa krabama imam lose iskustvo, tesko je jesti, sav se usvinjis do lakata



    Khorat, ravan kao tepsija, ima svoju 108m visoku kulu i vidikovac, bas Terminal 21



    Sky deck ga zovu



    Namontirani kao radari i kao direktan prenos razgovora kontrole letenja i posada aviona preko zvucnika



    Glavna ulica. Onaj Central Plaza je tamo na kraju ulice, nikakav centar





    Na drugu stranu, onaj muzej fosila je 15km, tamo iza onog neurbanizovanog zelenog dela



    Informacije, kao stjuardesa odevena devojka, mi ukucava u GPS na Thai ime sledeceg mesta u Khon Kaen.

    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  4. #4
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Dan 3: (na mapi smo na tacki 4,5,6)



    Ima tacno 66 fotografija. Khon Kaen je lepo mesto, moracu opet da odem, moze da se provede 3 dana. Sledeci put avionom (450km od BKK). Cilj vlasti je da prosecan godisnji prihod po stanovniku do 2021. dovedu na 500 hiljada THB (1.710.000 dinara). Sada su na dve trecine tog puta, mesto uopste nije siromasno.



    Glitzy shopping malls i reklame za BMW





    Uredno, cisto, mislim da nisam video lepse od Khon Kaen u Thai



    Hotel je bio 30EUR za dvoje, sa doruckom



    Jeste bio centralno lociran ali nekako zavucen, nisam mogao da ga nadjem. Udjem kolima u jednosmernu ulicu, na izlasku uletim u gnezdo policije, zaustavljaju motocikliste bez kacige.

    Dune policajac (jedan od bar 10) "wrong way, stop here!"). Bas se nameracio bio da me kazni (i u pravu je bio). Kazem mu da sam se izgubio i da trazim hotel. Komandir tog odreda pridje i na odlicnom engleskom pita sta je bilo, ne slusajuci svog policajca.

    Da ne osramoti oca pred detetom, pozva radio stanicom nekoga da mu kaze gde je taj hotel. Njegovi nisu znali pa su nekoga pitali. Onda je rekao, sada ce moj motociklista da vas odvede do hotela, sledite ga. I veliki beli BMW motocikl ispred nas, policajac ga vozi, za 5 minuta smo bili tamo. Nikakva kazna. Bas sam im zahvalan.

    Soba je bila OK.



    Za dorucak, svi hoteli koji nisu visoke klase, ako nema dovoljno gostiju za buffet,



    daju dve opcije: zapadnu



    Ili Thai (supa od pirinca)



    Ono sto je jedinstveno, Khon Kaen ima jezero Bueng Kaen Nakhon u sredini. Maketa iz 1972. dok nije bilo visokih zgrada. Sada je to mnogo urbanizovanije.



    Ovo kao ostrvo u jezeru je kineski restoran Bua Luang, sada je ostrvo dobilo jos zemlje mozda od natalozene trave pa je osetno vece





    Plasticne stolice, trava pojela pogled, mesto za narodne mase, nista ekskluzivno



    Wat Nong Wang, najpoznatiji hram u gradu. I on je na jezeru









    Mozaici zivotinja na plocniku napolju



    Oko jezera su biciklisticke i pesacke staze, uredjeno i cisto. Eno hrama u daljini



    Suprotna strana jezera, centar grada, visoke zgrade



    Prepoznaje se koja je, Pullman Hotel:



    Ovi crepovi oko njega su sale za ceremonije. Veliki hram u slici sa jezera je Wat That At Bueng







    Prvi put sam video, uz uobicajene zabrane ima i zabrana grljenja i ljubljenja



    Uz jezero, kineska arhitektura, "Khon Kaen Dragon & Lion Athletic Club".



    U cemu je athletic, ne znam, slike sa vucenjem riksi



    Jedna je i izlozena



    Lepo je sredjeno i ima lepu bastu



    Imaju Kinezi ovde velikog uticaja. Ove godine u maju je 5,700 uceknika izaslo na ispit iz kineskog u "Khon Kaen Confucian Institute". U gradu od 110,000 stanovnika to je ogroman broj.





    Gradski Musej, isto na jezeru. Moze da se ostane pola dana.



    Otvoren je 1972. i na ulazu su stvari savremene za tu godinu.





    Kaze da Khon Kaen ima dolazi od mnostva panjeva pod zemljom, otud je i poznat po skamenjenom drvecu



    To je prakticno etnografski muzej.

    Festival cvetanja "Dok Khoon" prelepog cveca



    Sam cvet je mnogo lep. Ima i izbor "Miss Dok Kohon"



    Stvari iz svakodnevnog zivota u Isanu







    Univerzitet im je ponos, 40 fakulteta, 35,000 studenata (nema vecitih).



    Ovo je kongresni centar Univerziteta



    Pojma nisam imao koliko nacija tu zivi u harmoniji. Vjetnamci, Kinezi, Pakistanci, Arapi









    Hriscani



    Evo otkuda su oni silni Indusi krojaci u Thai. To su Pakistanci (sadasnji Bangladesh) koji se vecito bave platnom.



    E, ovo sam najzad naucio u ovom Muzeju: Songkran i voda.



    Voda ide kroz korito nalik na "naga" zmiju i ispusta se na monaha kao simbol osnazivanja volje i vere



    Devojka u uniformi je studentkinja istorije i ovde je na praksi da objasnjava eksponate.

    Sve ovo do sada je jos uvek isti dan a tek treba da se ide 85km do Muzeja dinosaurusa zbog kojeg smo i dosli u Khon Kaen, taj je Muzej najpoznatiji na svetu.

    Put do Muzeja dinosaurusa. 85km, daleko je i nije autoput.



    Dosta je veliki kompleks (sam Muzej je dobar za sat vremena)



    Ekskurzije dolaze na ceo dan



    Prva ikada otkrivena kost dinosaurusa u Thai, stopalo



    Unutra, makete se aktiviraju kada neko udje i pocnu da ispustaju krike i da pokrecu glave



    Ovaj je latinski nazvan Siam Isan



    Lepo spremljena izlozba



    A iza stakla se vide istrazivaci koji nesto rade, sve mladi ljudi



    Ukratko, ko je bio u "Museum of petrified wood" u Khoratu, nema potrebe da ovde ide. Ovaj je 60% isti, cak su i videa i naracija isti.

    Onda, 220km nazad do Khorata gde smo prespavali u istoj sobi istog hotela.

    U Khorat, opet Central Plaza za veceru



    A unutra, kao da nismo imali dovoljno za danas, opet dinosaurus.



    To ime, "dinosaurus" je doslo od grckog "ruzni (deino) gmizavac (saurus).

    Eto, ovo je bio jedan dan, trebalo mi je 3 dana da bas ovaj post napisem.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  5. #5
    Svaka čast na trudu,opisu i slikama ovog dela Tajlanda .
    Nigde nisam našao tako nešto , a puno sam pratio Thai, a pogotovo na srpskom jeziku.

    Bilo mi je zadovoljstvo pratiti ,iz više puta,u nastavcima, a jutros sam detaljno,ponovo, iščitao sve, kako bih sažeo utisak.

    Iznenađen sam Isanom i to sam napisao i kod tvoje prethodne posete, koja se lokacijski skoro poklapa sa ovom,ali su atrakcije i izleti novi.

    Bangkok,Pataja,Puket,Ko Samui,eventualno Hua Hin uz nekoliko ostrva su ono što prosečne oči turista vide od Thai.I sebe ubrajam u takve.Za ostalo a pogotovo provinciju Isan bi se pomislilo da je puno ruralnije nego što tvoji opisi govore.Istina,kompletnu sliku će mo videti ubuduće, kada se obiđu i delovi Isana bliže granici Kambodže.

    Ali kada uporedimo da je Tajland po veličini i broju stanovnika kao Francuska,ili je po broju stanovnika 10 puta veći od Srbije onda je jasno da i gradovi kao Khon Kaen i njihovi Univerziteti (provincijski) moraju biti na nivou BG ili NS pa i veći.

    Vidim da su cene hotela, tu,sasvim pristojnih,sa bazenom, niže od onih u turističkom delu Thai koji su i inače jeftini u odnosu na svetske.

    Iznenađen sam i čistoćom mesta a za hramove sam znao da su razbacani po celom Tajlandu.
    Šoping molovi su im svetski ali to je trend i kod nas i uopšte,zemljama u razvoju.

    Odakle tolike nacije u Isanu?Očekivao bih kineze , vijetnamce i kmere(nisu spomenuti) ali ne i arape i pakistance.

    Muzej dinosaurusa mi je zanimljiv,tu je izvorno i edukativno.Nešto slično ima i u NS (staviću u tredu "u lokalu"),mada viśe zabavno ,za decu.

    Atrakcija ima , i sve mi je ovo interesentno videti, pogotovo što će retko ko od turista ( i ja) videti uživo to što si ti obišao u ta 4 dana (plus ono ranije).

    Super je!

  6. #6
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Arapi su dosli jos u Ayuttayu kao trgovci, i sada imaju muslimanska sela i mogu da se vide zene sa pokrivenom glavom.

    Mozda ovo doba 2020. cu da uzmem avion do Chiang Rai, tamo uzmem auto i 10 dana na dole do Khon Kaen gde ima jos za najmanje dva dana. Onda avion i opet auto u BKK.

    Ono sto sam prosli i ovaj put primetio za Isaan je da su ljudi tamo ponosni sto su odatle. Khon Kaen ima svoj dijalekat, ona studentkinja se lomila da ga prikaze. Oni tehnicki i jesu kao Vojvodina (poljoprivreda) i kao sto Lale imaju svoj naglasak tako i Isaan.

    Prijatelj, profesor medicine iz Tsu, Mie Prefecture Japan, koji presadjuje jetru, radio je u bolnici na University of Khon Kaen 3 godine na naucnoj razmeni. Kada vidis belce odmah upada u oci da su sofisticirani ljudi (cele porodice), to su oni, profesori, mora da ih je bar 100nak.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  7. #7
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Quote Originally Posted by Mekong View Post
    Desetinama kilometara pre Khorata moze da se vidi izgradnja autoputa, izignutog iznad vec postojeceg sa 4 odvojene trake.

    E, nije to autoput. I ja sam se čudio što bi i bio, tačno iznad postojećeg. To je shinkansen, prave sa Kinezima.



    Beginning at Bang Sue, this 157-mile "Khorat line" will stop at Don Mueang Airport and the historic capital of Ayutthaya before cutting northeast to Saraburi and Pak Chong near the popular Khao Yai National Park. It will terminate at Khorat -- at least until the track is extended.

    Biće još jedan, od Don Muang - Grad - Suvarnabjhumi - Chachoengasao - Chonburi - Pattaya - Utapao.

    Kažu, počinju sa saobraćajem 2024.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  8. #8
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Quote Originally Posted by Mekong View Post
    Dan 2: (na mapi smo na tacki 3)


    ...
    Ovo mi je bilo novo. Khorat (Nakhon ratchasima) bi bio nešto kao srce Šumadije. A tamo, slave heroinu, ženu, Thao Suranaree





    Sigurno, nismo izdržali da ne vidimo i taj spomenik u centru Khorata



    Njenoj statui dolaze Thai da se mole

    E, tu heroinu Thai, kojoj se mole je jedna ženska koja radi kao "pretty" po sajmovima osramotila.

    Stavila je svoje lice preko njene statue, na svom Instagram profilu. Opšta pobuna u Thai. Gradonačelnik Korata zahteva krivičnu prijavu.

    Ona se izvinila celoj Thai naciji (na svom Instagram profilu) ali je dodala da su "Isaan ljudi željni osvete" kao da oni nisu Thai a to je baš gde je taj spomenik koji je oskrnavila, u srcu Isaana.

    Azija, moja dežela.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •