Results 1 to 17 of 17

Thread: Insajder - Japanski stanovi stvarno mali?

  1. #1

    Insajder - Japanski stanovi stvarno mali?

    To je legendarni stereotip, da je sve u Japanu malo, pa i stanovi.

    Stvarno, ima ih malih. 24 do 32 kvadrata. Treba li da budu veci? Pa, mozda i ne treba. Tu nikad ne zivi vise od jedne osobe. Cak ni medju studentima ne postoji koncept deljenja stana a kamoli sobe. Prakticno je nemoguce naci da stan dele nepovezane (bliska rodbina, bracno) osobe.

    Te male stanove obicno dodeljuju firme zaposlenima da stanuju dok ne napune 30 godina ili se ne ozene. Jeste, pripravnik juce diplomirao, u ponedeljak stupa na posao i dobije stan. Zato i nema veze gde je radno mesto, stan uvek ide uz posao. To isto pripada i obicnim radnicima po fabrikama.

    Nema cumeza i slamova, u realnosti i nema zgrada starijih od 30 godina.

    Ovako na primer, jedna nova zgrada:




    Tu nema biranja. Gde god da firma ima zgradu ili ima stanove u zakupu, tu je stan. To oni u stvari zovu "dormitory" a prakticno su garsonjere sa svim funkcijama.





    Moze da bude i u sred njive ako je firma/fabrika u provinciji:









    Kako god da izgleda od spolja, unutra su skoro tipizovani. Ovo je jedan u koji sam 2006. uselio mog pripravnika (iselio se posle 2 godine):

    Kuhinja i trpezarija za jednu osobu, posebno wc, posebno kupatilo.




    Razlika izmedju manjih i vecih garsonjera je prvo u tome da li ima posebno ili odvojeno kupatilo i wc.
    Ova (samo ova slika je iz nje) od 22 kvadrata, ima odjednom mokri cvor. Primetimo kako je slavina i tu i tamo, moze da se skrene u lavabo ili u kadu. Isto, nema utikaca i prekidaca unutra, "wet room".






    Ima sve sto treba:





    Ekran je TV, DVD player





    Ofis sto i stolica, kafe stocic i sofa. Ima i balkon.




    To je 28 kvadrata. Bolje nego hotelska soba. To su ti mali stanovi za koje se misli da su opste rasireni, da u njima Japanci masovno zive pa i 2-3 generacije. Nista od toga nije tacno osim da postoje (i to ne masovno kako se misli).
    U njima zive (privremeno) samo pripravnici ili oni koje firma premesti na odredjeno vreme iz jednog ofis/pogona u drugi. Uvek samo jedna osoba u stanu.

  2. #2
    Istina, iste takve garsonjere mogu i da se normalno rentiraju, ne mora firma da ti dodeli. Mnogi se presele cim mogu (uzmu nadoknadu za stanovanje umesto da koriste firmin stan) tamo gde im je zgodnije.

    Ovako izgleda tipicna u sopstvenoj reziji, i dalje samo za jednu osobu:







    Sta se vidi:

    Prvo, ne postoje ormari. Vec su ugradjeni.
    Drugo, nema ni kreveta. Spava se na tatamijima (vidimo da je pod tatami) a "krevet" koji je futon se izvadi iz onog ormara uvece i vrati ujutro. Tepih na podu, preko tatamija, je "hot carpet", sa grejacima pa tako postaje podno grejanje.

    Sto (ovaj se zove "kotatsu") ima "suknju". Ispod stola, za sto pricvrsceni, su grejaci i zimi se tako provodi dan, sa nogama ispod stola.

    Centralno grejanje ne postoji zbog moguceg shikljanja pare i dodatnih povreda kod zemljotresa.

    Kada nema kabastog namestaja, ormara, sofa, stolova, polica (ovaj sto je jedini), vrata se otvaraju klizno a ne lucno, onda se i stancic od 24 kvadrata oseca duplo vecim.

    To sto ne moze da se pozove cela familija na veceru nije neki problem - to se ionako nikad ili retko radi. Tokyo ima preko 100 hiljada restorana, dobra sansa cak i u samoj zgradi, tu se obavljaju vecere.

  3. #3
    Moj prvi stan u Tokiju. Yoyogi (se zove kraj i park na slici), to je kao na Manhattanu uz Central Park u New York.

    Ovo je pogled iz ofisa, na 640m od firme, blize Yoyogi parku, sam stanovao.




    44 kvadrata, 1,800EUR mesecno ili 180,000 dinara + jos 200EUR za komunalije i Internet.

    Ulica, takve su u Yoyogiju, sve uske. To znaci da su prezivele tepih bombardovanje 1945.
    Privatne kuce i male zgrade, i moja je kao ova.




    Troroga zgrada sa leva iza palme je Park Hyatt, tu je sniman "Lost in Translation". Srednja velika je Siemens, desna je Pfizer.




    Stan je unutra je bio prijatan i funkcionalan. Vrata su klizeca tako da se lako pretvori u dvosoban.

    Ovo su dani bez namestaja. Koliko god da sam mogao da kupim namestaj, nisam imao vremena da cekam isporuku. Posle mesec dana su me obavestili da ce mi naplatiti lezarinu 100EUR dnevno ako ne primim namestaj.




    Da sam znao sto sada znam, ne bih ni kupovao krevet. Japanci ovako spavaju, samo saviju lezaj i sklone ujutro.




    Pojedini delovi namestaja stizu. U pozadini su kuhinja, kupatilo i wc. Sa desna je jos jedna soba.





    Pogled sa te daljnje tacke:




    A krevet, to je bio show. Dusek je dosao urolan kao oni valjkasti jastuci za kauche, nekih 25cm precnika, samo duzi. Meni je licilo na tepih-stazu. Jos sam rekao dostavljacima da ne znam sta je to i da vrate. Oni mi pokazu narudzbu i jeste, to sam narucio i nemaju nameru da vracaju bez razloga.

    Kasnije, rasecem ja taj smotuljak. Majko mila, kao da su se nebesa otvorila! Kada poce to da shishti i pishti, da samo cepa ostatak najlonskog omota oko sebe, kao da se mumija oslobadja zavoja i narasta, kao da cudoviste iznenada ozivljava.

    Shvatio sam sta je ali dok sam se povratio od shoka , jedva se snadjoh da dohvatim kameru i da uslikam. Da sam znao, snimio bih na video.

    Ovo je jedan stadijum narastanja onoga sto je izgledalo kao tepih staza u dusek. Kompresovan, sa federima, kako su to uspeli, nije mi jasno.








    Jos ima 2 strane, tvrdu i meku pa mozes da biras. Kostao je 1,500EUR, zato nisam ni mogao da pretpostavim da je to nesto tako upakovano u presovanu stazu.



    I dan danas ga koristim, odlican je:



  4. #4
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Stan u Toyota City. Mesto je dosta veliko (700,000 ljudi) ali se ne oseca da je tako. Mozda posle Tokija (35 miliona ljudi).

    Tipcna zgrada za izdavanje. Unutra su stanovi skoro tipski, ma kako razlicito zgrade izgledale.




    Svi stanovi imaju ulaze sa spoljne strane (kod nas se to zvalo "apartmanski tip"), nema lifta u sredini pa hodnici. Nema hodnika.
    Takav je zakon za gradnju a jos je i fino da niko nije na svernoj strani i da svi dobijaju maksimum svetla.





    Ulaz u stan. Ona stepenica znaci da se pre nje izuvaju cipele. Toliko sam se navikao da vise ne bih mogao obuven da udjem u neciji pa ni svoj stan.





    Pogled kroz stan sa ulaznih vrata. 56kvm, dvosoban, terasa i parking se ne racunaju u povrsinu.





    Dnevna i spavaca soba.





    Obicno je decja soba ovako uz dnevnu. Kliznim zidom se pregrade. Svaka soba ima svoj aircon. Ne postoji centralno grejanje u Japanu. Zbog zemljotresa, samo ti jos treba vrela para da siklja iz pokidane instalacije.

    Ja sam ovako zagradjivao dok sam ziveo sam da ne bih bespotrebno trosio aircon na hladjenje/grejanje prazne sobe u koju nisam ulazio po 6 meseci.





    Ova soba je "master", sama za sebe, najbliza kupatilu i wc-u.





    Sve sobe imaju "demado", ovaj prozor sa udubljenjem (to se kod nas zvalo "erker"). Neverovatno koliko je to koristan prostor.





    Ima i "walk in" wardrobe, tu se stave ramovi sa ofingerima. Ormara nema ili su vec ugradjeni. Ta prostorija, ko hoce, moze da bude jos jedna mala soba.





    Kuhinja ima veliki, kao restoranski, lavabo:





    Pogled iz kuhinje na dnevnu i decju sobu:





    Pa sad oni gledaju kuhinju:





    Bez obzira koliko je stan veliki, ima jedno kupatilo i jedan wc. I kuce isto.





    Kupatilo je podeljeno na umivaonik + ves masina i na samo kupatilo sa kadom.







    Balkon. Na njemu se drze airconi, auto gume, susi ves i provetrava posteljina





    Pogled sa balkona:






    Decje igraliste, ogradjeno od saobracaja:





    Zgrada preko puta. Tu su stanovi bili samo 4-sobni pa mi je bilo previse da u tome zivim sam mada je zgrada bolja:





    Pogled na centar grada (onaj kao leteci tanjir je centar):





    Pogled sa druge strane. Mala i slabo prometna ulica, fino i tiho.





    Onaj tokijski stan od 44kvm je bio 2,000EUR mesecno. Parking jos 600EUR povrh toga (ko hoce).

    Ovaj je bio 56kvm + parking, 850EUR mesecno svezajedno. Kada sam se preselio, prihodi mi se povecali 1,750EUR mesecno samo na razlici u ceni stanovanja. Pa ti vidi.
    Azija, moja dežela.

  5. #5
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Nisam jos stigao da stavim poslednje, kucu. Cetiri identicne kuce na placu, nema zajednickih zidova.




    Ovo je danas moja:



    Kuca je "Made by Panahome", znaci, Panasonic firma. (Postoji i Toyota Home, deo Toyote). Ova je 120kvm.


    Donji sprat nije predvidjen za spavanje. Kuhinja, dnevna soba, sanitarije.
    Izgleda kao opticka varka a nije. Stvarno ima dvoja vrata koja se ovaraju na razlicite strane, moze da se odvoji kuhinja od dnevne sobe ko hoce.



    Built-in su obavezni. Police su retke a knjige se uzimaju iz biblioteke i ne cuvaju niti drze za ukras. Generalno, Japanci su jako nacitani (svako zna za Danila Kisha i Milorada Pavica) a biblioteka im je najvaznija stvar od svih javnih servisa, cak i dan danas.

    Ima jedan jos prakticniji razlog. Bezbednosni. Spava se na futonu, na patosu. Sad, zamisli jednog 3kg Vujakliju koji sa 2m visoke police, pri zemljotresu, pada dole da se ostrim uglom svojih korica sretne sa tvojom slepocnicom. Tacno tako. Knjiga moze da te ubije ko zeca. Ko ih drzi, kao i sve sto moze da padne, drzi ih zatvorene i ne vide se.

    Ugradjeni ormar na slici bi mogao da se podeli u 4-spratni krevet (bunk bed).
    Zato po japanskim kucama normalno nema ni ormara ni polica da jedu prostor pa kada se to uzme u obzir, stan od 55kvm ima slobodnog podnog prostora kao nas od 80kvm.

    Kuhinja nije nesto neobicna osim da elektricnog sporeta sa rernom skoro nikada nema. Nije u japanskoj kuhinji nista sto trazi pecenje u rerni. Ima mala rerna, 10cm, za pecenje ribe, ugradjena. Tu se riba peche vatrom odozgo.



    Ova vrata u podu...to je "badza", skoro 1 kubni metar prostora u koji se stavlja tesko posudje ili stvari koje, ako se stave visoko, sama zena ne moze lako da dohvati i spusti. Isto, takve stvari su jos opasnije ako u zemljotresu padnu sa visine.

    To je ujedno, kada se izvadi oplata i put za ispod kuce. To su uradili bubasinteri kad su dosli da sprejishu: pitali nas da sve izvadimo i onda izvadili oplatu i usli ispod da prskaju. Nema onih stepenica kojima se u podrum smandrljavaju u crtanim filmovima.

    Kupatilo je odvojeno od WC-a i ima jacuzzi i tuš prostor.



    Ima i vruc vazduh da se tu sushi vesh u kisnoj sezoni. Unutra nema prekidaca ni utikaca, "wet room", mozes da prskas gde god hoces.

    WC je sa grejacima sedista, nema ujeda hladne klozetske daske u zoru.

    Gornji sprat,




    3 solidne sobe. Jedna je tatami. Tu je najsladje spavati, mnogo lepo mirise, kao pokoseno seno samo malo blaze.



    Druge dve su parket:



    U ugradjenim ormarima se drzi futon i posteljina:



    Ovo je hotelska soba (japanski "ryokan") ali je i po kucama isto:



    I postaje spavaca soba:



    Preko dana je obicna soba. Otuda povrsina japanskih stanova nije lako uporediva sa evropskom.


    Ima jos jedna, kao cetvrta, ona se ne racuna. To je kao walk-in wardrobe. Tu se drze ramovi sa odecom, niske komode sa fiokama. Obicno je sva odeca tu, niko iz porodice ne drzi posebno u svojim sobama.




    Ima i prozor. Tacno mogu da zamislim nase gazdarice "unutra da izdam za 2 studenta...".

    Gore ima i balkon, ispod je moja basta:

    Azija, moja dežela.

  6. #6
    Poslala mi drugarica na email ove slike, nisu moje.

    Mada ne volim da stavljam na sajt ne-autenticne doprinose, ovaj je toliko dobar da ne mogu da ne odstupim od svog pravila.

    Kao od nista napraviti nesto?

    10 kvadrata u osnovi kuce:




    Ko bi rekao da tu moze da se zivi? Spreda, izgleda ovako:




    Iz profila:




    Sada nastaju neverovatne stvari, magija, kako to izgleda iznutra. I sam sam bio zapanjen:























    Ima i balkonche:


    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  7. #7
    Quote Originally Posted by Genki_des View Post

    Ma, kad bolje pogledam, koliko god da je dosta izvuceno iz prostora, i da "slika ne laze" ipak moram da primetim.

    Ovi kao kovcezi za stvari ispod klupe, oni su obicno 56cm (da stanu u ram koji je 60cm) i njih 8 je 4.8m a na slici to deluje mnogo duze.

    I stolica za stolom je izduzena (elipsasta) sa tom tehnikom fotografisanja.


    Quote Originally Posted by Genki_des View Post


    Kreveti izgledaju kao dva bracna a u stvari su dva "jednokrevetna", obicna lezaja.

    Fotograf je koristio trikove da ono sto ionako zasluzuje priznanje izgleda jos senzacionalnije.
    Snabdevamo za doktorate, magistature, privatne i drzavne, samo odredite vreme i mesto

    (clone of yoyogi)

  8. #8
    Savremena japanska kuca, od mog kolege. Nije ni lose prosao: sa 35 godina zivota se uselio u svoju kucu (koja je napravljena na istoj zemlji gde je bila 40 godina stara kuca u kojoj se rodio i odrastao). Tako: kuca od 40 godina se srusi i napravi nova. Ova je projektovana da traje 100 godina (trajala bi vecito ali 100 godina se garantuje da zemljotresi ne mogu da je sruse):



    Iz drugog ugla:



    Ovo mu je ulica, mirna i tiha, niko ne bi rekao da se na 300m odavde pravi Toyota Lexus:





    Basta u dvoristu:



    Ima i ovaj "ornament" u kao malom internom dvoristu (neki stave listopadni jasen drvo pa lepo izgleda 2 nedelje ali mora da se skuplja lisce):



    Firma koja pravi ove kuce je jedna od najboljih na svetu, Sekisui. Ovaj link je na njihov australijski sajt, na engleskom, tamo im biznis odlicno ide. Nema firme u Australiji koja ce napraviti kucu kvalitetnije nego Sekisui. Jos, bez potrebe da kucu spremaju za zemljotrese, ona ispadne njima daleko jeftinija nego u Japanu a kosta isto ili imaju dosta prostora da podsecaju cene i ometaju konkurenciju. Kolegina kuca je bila 350,000 EUR. Zemlja je vec njegova.

    To je 250kvm 5-sobna kuca sa dodatnim dvosobnim stanom u kome zive roditelji, kao dodatak kuce, sa posebnim ulazom i unutrasnjim vratima za vezu.
    Idemo unutra da vidimo koliko je "malo":

    Cela kuca je "na dugme":




    Kuhinja:




    Ni plafon nije nizak:





    Dnevna soba, deca disciplinovano gledaju i igraju igru:








    U sklopu dnevne sobe je i ovaj kao podijum, tatami:




    Vidi se po sinama na plafonu da se lako izoluje u posebnu prostoriju. To je "gostinska soba" u kojoj imaju privatnost a da nikome drugome ne remete zivot i raspored. Futoni i cebad su u fiokama ispod.



    Na spratu, ima 3 decje sobe i jedna koja sada sluzi samo za igranje. Verovatno su igracke (3 sina ima kolega) postrojene za oci gostiju:






    Bunk bed + study desk za najstarijeg sina:




    Study desks za drugu dvojicu:



    Ima ovu verandu, kao palubu, za rostilj i male decje proslave:



    Ovo je mamin staklenik, zene su lude za cvecem, uzgajanjem i aranziranjem (nije ikebana i bonsai niotkuda izmisljena u Japanu):

    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  9. #9
    Kuca sa 3 stana, fasada joj je 6m, za sva tri. Vrata i malo okolo, svaki od 3 stana ima u procelju 2m.



    Dole je verovatno predsoblje, kupatilo, sank kuhinja i mesto za obedovanje.



    Gledana sa strane, to je 8 tatamija, kao 7m. Znaci, 14m dole i 14m gore, 28m kvadratna za samca, uopste nije lose.



    Gore je tatami soba i soba za rad/study. Stepenice su uske da nesto kao krevet, kauc ili fotelja ne bi mogli da se popnu gore ako nisu potpuno na rasklapanje.
    Cela kuca unutra mora da je funkcionalna kao karavan-prikolica.

    Toliko je utisnuta da nisam mogao da pridjem od pozadi da vidim ima li balkon.
    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  10. #10
    Rekreativno gledanje stanova uz Apita Sun Marche Kozoji, predgradju Nagoye. Apita shopping mall je ogroman, ima bar 30 restorana i na stotine specijalizovanih radnji, supermarket kao fudbalsko igraliste i robne kuce. Ovaj kompleks je naslonjen na taj shopping mall, kolica iz supermarketa mogu da se odvezu do kuce.



    Cena za 3LDK je 59,000Yena mesecno (54,000 dinara), 86 kvadrata.

    3 = 3 spavace sobe
    L = dnevna soba (living)
    D = trpezarije (dining)
    K = kuhinja (kitchen)



    Ono sto je retkost u Japanu, ima 2 WC-a. Cak sta vise, jedna od soba je sa sopstvenom "cajnom" kuhinjom, wc-em i balkonom. To kao da roditelji zive sa decom i da imaju malo zasebno.



    Sa minimalistickim namestajem, bez fotelja i kreveta (svaka soba ima ormar za futone koji se preko dana unutra sklanjaju), 86kvm je u stvari mnogo vise prostora nego sto se cini.
    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  11. #11
    Funkcionalna kuca u Tokiju



  12. #12
    Pored ove kuce prolazim kolima, juce, biciklom, odem bas da je slikam. To je maltene kao kamp kucica u nekom izletistu.



    Opet, ovde neko zivi. Ima dvoriste, mali auto, pa ima i gore, "na sprat". Tu se verovatno montira za spavanje, na futonima



    Sudeci prema tipskim staklenim vratima (175cm), cenim da je kuca 3.5 x 3.5m + "sprat". To je nekih 20 kvm, mozda 24kvm. Bez regala, fotelja, stolova, to ispada daleko vece, cak mogu dvoje da solidno zive unutra.

    Sigurno, neko se je pruzao koliko mu je guber dugacak, nije rekao "meni vise od ovoga ne treba".

    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  13. #13
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Iseli se stanar. Garsonjere za izdavanje, rekao bih 18 ili 24kvm,



    Ovakve se grade najcesce kada neko nasledi zemlju pa da ne bi platio porez na nasledstvo (ispadne 85% od procenjene vrednosti zemlje), treba da podigne gradjevinu od 2 miliona dolara u komercijalne svrhe, ne da stanuje u njoj. Ako nece da gradi, ima rok godinu dana da proda zemlju (po zadatoj ceni i da plati porez).
    Mogu da se vide ovakve zgradice i u sred njiva i livada. U svim zgradama u Japanu stanovi imaju ulaz od spolja, nema unutrasnjih hodnika (da ne bi bilo stradanja u panici od vatre ili zemljotresa).



    Od velikih stvari stanar je imao sam frizider i ves masinu. Nikakvi trosedi, regali, stolovi, stolice, klaviri, garniture.



    I ode on. Ovaj mali kamionet je bio dovoljan da sve odjednom preveze.

    Azija, moja dežela.

  14. #14
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Kourankei, selo, gde nekretnine nisu skupe. Opet, ova gradjevina je skoro nezamisliva bilo gde drugde nego u Japanu:



    Mislim, da je to bila neka radnja, vlasnik ovaj koji ima kucu iza. Toliko zemlje je imao za odobrenje radnje, tolika i takva kuca. Na samoj glavnoj ulici sela

    Azija, moja dežela.

  15. #15
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Stalna izlozba kuca u mom gradu, koji ima najveci rast stanovnistva u celom Japanu. Sve mlade porodice sa decom.
    Svi proizvodjaci imaju po jedan model, realne velicine. Mozda 30 kuca za sve vrste placeva.



    Pazi samo ovu, za plac 3x6m:



    Ova je vec zesca:





    Izgleda kao hacijenda. Ima dosta staklenih povrsina u prizemlju



    U Japanu nema dvoslojnih stakala za prozore i staklena vrata pa bi zimi moralo dogrevanje. To se u stanovima gde je neko iznad i ispod tebe ne oseti mnogo ali u kuci i te kako.



    Struja se u Japanu placa prema instaliranom kapacitetu. Stanovi imaju na primer 30kwh, moja sadasnja kuca 46kwh, ova na slici verovatno 60kwh.

    To je potrebno da drzava zna koliko struje da proizvede, trosio je ne trosio.

    Tako, mi isti ljudi, ista porodica, ista potrosnja, u 2-sobnom stanu smo placali max (zimi, aircon) max 16,000 dinara mesecno. U sadasnjoj kuci ide do 32,000 mesecno, a u ovoj na slici mozda je max 60,000 dinara mesecno.

    Tako, struja u ovoj kuci je 3+ puta skuplja nego u dvosobnom stanu, cak i kada je potrosnja ista.
    Azija, moja dežela.

  16. #16
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Japan: Klizeći zidovi

    Čim se vidi, smesta se pogodi da se radi o Japanu. Klizeći zidovi od papira, "shoji".



    Ovaj su koncept usvojile odavno firme i hoteli za kongresni turizam, da ispregrade sale za konferencije prema broju učesnika.
    Ovo je Honjin, Tsumago, smeštaj za zvaničnike na putovanju, 1885.



    Od potpuno prolaznog od jedne strane kuće do druge



    Do potpuno zatvorenog prostora



    Ovo je privatna kuća sa Okinawe, pogodi se po crepu na krovu, nije od oštre trave ili drveta



    Tu se pomeraju ne samo unutrašnji nego i spoljašnji zidovi.



    Tropska klima, domaćica ih pomera nekoliko puta dnevno za najbolju promaju zavisno od doba dana.
    Azija, moja dežela.

  17. #17
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Timeshare nekretnina. Nemam nameru to da kupujem ali evo kako izgleda ne-japanska vila (nejapanska: građena prema standardima Hyatt apartmana). Ima dah Japana (nizak sto, podno sedenje) ali ima i normalan nameštaj.

    Moj bivši direktor (on se penzionisao, ja ostao) se od svoje bivše firme nadobijao akcija i onda ih prodao i kupio za 80,000$ timehare u ovom odmaralištu, ispod Mt Fuji.
    Kada je on to kupio, tada je kvadratni metar stana u centru Tokija bio toliko.

    Može da koristi 2 nedelje godišnje, nije uvek isti stan ili vila



    Ovaj put je bila vila






    Unutra je kao 5* hotel





    Vidi se da je odavno, 2005, TV nije flat screen.



    Celo veče je prošlo - u spremanju večere. Nabe, supa u koju stavi šta god ima





    Kuva se na pokretnom plinskom rešou



    Koliko muke, svaku dobije po jednu zdelu



    Za doručak ista zayebancija



    Mesto je "Fit Resort", sa pogledom na Mt Fuji.



    Azija, moja dežela.

Similar Threads

  1. Replies: 10
    Last Post: 03-07-15, 20:53

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •