To je daljina kao Beograd - Niš od nas, sve autoput (vikendom 3,300 dinara u jednom pravcu putarina).



Mi smo u stvari išli u Shibamasa Aqua Park, zbog skoro 4 sata vožnje (ima i lokalnih puteva) rešili da prvi dan provedemo u Komatsu i vidimo što možemo tamo pa onda pola sata od hotela do bazena.

Kako uđeš u mesto Komatsu (ime znači "mali bor", kao drvo) vidiš široke ulice.



To je znak da je mesto (jedan od centara vojne industrije u 2. Svetskom ratu) bilo temeljno bombardovano.



Jeste provincija, tamo posle 8 uveče sve zamre, osim lokala oko železničke stanice



I ova, ulica u centru sa zgradama neobičnim za Japan



Je pusta



Hotel je bio baš uz železničku stanicu.





Toliko da sam iz njega slikao okruženje



Restorani i noćni barovi



Ništa posebno a novo i čisto, 100 dolara za troje sa doručkom









Ovo smo hteli da vidimo, Komatsu truck, jedan od najvećih na svetu

Ta firma, Komatsu (po kojoj je i grad uzeo ime, kao Toyota City po Toyota) je napravila ovaj besplatni park. Vidi se dignuta prikolica dampera





A damper je impozantan





To mu je model, ima još i 960, 980





930-E2 damper je u stvari električno vozilo.



Vozača nema, daljinski se upravlja njima



Dva puta dnevno, po jedan sat otvoreno, vikendom, može da se popenje u damper



Svako mora da ima šlem građevinskih radnika



Dobrovoljci, penzioneri firme Komatsu su svugde, kontrolišu posete, rade dezinfikaciju šlemova za sledeće u redu



Dok se čeka, prikazuje se ovaj video sa molbom



Popenješ se gore, kao da se ne radi o vozilu



Ima kabina, sa dva sedišta, verovatno ako neko nekoga uči kako se upravlja.



To vozilo je najčešće remote controlled. Košta 2 miliona dolara i ima da radi 15 godina da se isplati

Slikaju se porodice





Sam pogon vozila je dizel generator koji daje struju električnim motorima (kao bolnicama kada nestane struje pa im svi električni aparati nastave da rade). Taj generator nema brzine, prenos, nema komplikacije klasičnog motornog vozila.

Pogon vozila je jako jednostavan i jeftin. Inspekcija trapa, moja ćerka



Ima na netu, gde ovi damperi rade remote control, bez vozača, zabrani se pristup svim drugim vozilima u tom krugu.

Stvarno, kada je puna prikolica, 500 tona, može da zgazi pickup truck a da i ne primeti.

Boeing 747, Jumbo, max take off weight je 400 tona sa punim gorivom i 400 putnika.

Komatsu ih sklapa u Americi, Japan nema rudišta vredna pomena. Prave 200 primeraka godišnje.