Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 20 of 78

Thread: MEXT Stipendije

  1. #1

    MEXT Stipendije

    Pozdrav svima, ja sam iz Crne Gore, procitao sam skoro sve na forumu otkad sam vas pronasao, prije oko godinu dana, mislim da nema boljeg mjesta za informacije o Japanu i Aziji uopste za nas sa ovih prostora, hvala vam sto postojite

    E ovako, ja sam se prosle godine prijavljivao za MEXT stipendiju, undergraduate, i dobio sam preporuku od ambasade, nazalost, ministarstvo me odbilo na zadnjem koraku. Odlucio sam da probam jos ove godine, posto mi je svakako i zadnja za ovu stipendiju konkretno, posto cu sledece godine biti prestar za to (21 godina je maximum, imam 20 sad). Testovi su dosta teski, za engleski su povecali kriterijum sa 50% iz 2013. na 90% za proslu godinu, ucio sam japanski jos tad, naucio hiraganu, katakanu, malo nesto kanjija, sad sam krenuo da se intenzivnije spremam za to, i da popravim sramne rezultate iz matematike prosle godine.
    Ja se prijavljujem za Business Administration, shvatam da nije bas najperspektivnije polje za posao sa trenutnim stanjem stvari u svijetu, ali smatram da neko i to mora da radi, buduci da nisam za engineering, probao sam mehatroniku u CG da studiram, posle 3. semestra sam shvatio da nije to za mene.

    Moj problem je to sto koga god da pitam, predlazu mi standardne univerzitete za ovo, one za koje su oni culi i vidjeli na filmovima/tv/cemu god: ono Ivy league, bla bla, ti univerziteti mozda i valjaju, ali radije bih ucio o svemu tome od Japanaca, koji po mom misljenju imaju milion puta bolju radnu etiku i morale, ne bi unistili firmu zarad licne dobiti, brinu o svojim zaposlenima.
    I konacno, pitanje: Da li znate nesto o japanskim fakultetima u toj oblasti, i koji bi bio najbolji izbor, uzimajuci u obzir i grad u kojem se nalazi, i sve to. MEXT mi nece dozvoliti da sam biram sebi fakultet, ali uzimaju u obzir moje predloge, plus ako bih imao neke dobre argumente zasto bih zelio konkretno taj fakultet, mozda bi mi jos vise olaksalo.
    Oprostite na ovolikom tekstu.

  2. #2
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Dobro nam dosao.

    Sada sam, za ruckom, pitao moje iz firme bas isto pitanje koje si ti pitao. Oni su elektroinzenjeri, diplomirali na Osaka University (Handai) i ne znaju koji se fakultet istice u BA, nisu culi da njihov bivsi te studije uopste ima.
    Moguce da te studije uglavnom rade privatni univerziteti. Za njih te drzava nece stipendirati. Sigurno ce negde biti i na drzavnom, samo ti smanjuje moguci izbor lokacija.


    Pogledaj na netu gde maju te studije (ja sam pogledao univerzitete Nagoya, Shizuoka, Fukuoka, nema).
    Najcenjeniji od svih, Tokyo University ima Business Administration samo mi nije jasno kako im to funkcionise.

    Savet mojih kolega je - idi negde u veci grad, ako mozes da biras. Razlog - neces imati puno prijatelja i ako si negde bez izbora, moze da ti dosadi zivot u Japanu.

    Kada naidje Raamen, njemu je to poznatije nego meni, on ce mozda znati vise.
    Azija, moja dežela.

  3. #3
    Pogledacu jos, dosad nisam mogao nista sem privatnih, mada sam citao nesto, i nije mi skroz jasno da li drzava ipak finansira neke od privatnih, najbolje bi bilo da ambasadu pitam za to.
    Vama hvala svakako, pogledacu oko Tokyo uni jos, ali sam i ja cuo da je bas elitan, da nije lako uci u njega.

  4. #4
    Поздрав, добродошао.

    Тешко је добити стипендију за основне студије, а поготово из Црне Горе. Само унапреди своју апликацију у сваком смислу, то што си први пут прошао амбасаду је велики плус.
    Ја сам исто тако само за докторат. Једне године нисам прошао интервју, друге године сам прошао амбасаду, али су прилично срезали буџет те године, па сам ја извисио у задњем моменту. Следеће године сам добио стипендију.

    Што се факултета тиче, стварно те бизнис студије нису честе, ја не знам никог да то студира. Ја сам са Wikipedia-е лепо скинуо списак свих универзитета у Јапану (174 комада) и кренуо да гуглам. Ту видиш и колико енглеског можеш да очекујеш итд. Углавном има страница на енглеском која каже који факултети/департмани постоје. За Токијо ћеш јако тешко добити стипендију, савет моје професорице Јапанке кад сам се пријављивао за стипендију је био управо супротно од овога што кажу Јојогијеве колеге. Мањи државни универзитети, дакле, Токијо, Кјото и Осака тешко. Ја сам на Мие универзитету у граду Цу. Град је 300,000 становника, али за Јапанце то је "село". Међутим, нема у тако неком месту ништа да ти фали, а као студент не можеш остати без другара. А ни живот у Јапану као студенту не може да ти буде досадан Али свакако гледај прво веће градове и што веће универзитете.
    Држава финансира и приватне, али приоритет имају државни јер су јефтинији, а паре су јавне.

    Ја сам сад доста заузет, па пробај прво да гуглаш сам, па ако не иде, зови упомоћ.
    「吾唯足知」 (吾唯足るを知る)- "Samo za dovoljno ja znam"

  5. #5
    Nema frke, ja cu sad uzet da guglam, pa kad skupim neku ''top-listu'' postavicu je ovdje, cisto za vasa misljenja, ako nije problem.
    Hvala i vama puno

  6. #6
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    "Veci grad", u smislu Hamamatsu, Shizuoka, Yokohama, ne bas Tokyo od 35 miliona stanovnika. Tokyo, Osaka, Kyoto, Kobe University su elitni ne u smislu Harwarda da su skupi nego sto se u njih ulazi sa najvecim brojem bodova i to ne moze parama da se plati.

    Moja cerka ide u i internacionalnu skolu i svake godine nam salju neki formular da firma popuni. Na osnovu njega, skola (koja je 2.5 miliona yena godisnje) dobije od drzave nadoknadu 320,000Y za svakog djaka koji je u njoj. Toliki je trosak godisnje po djaku drzavne skole, ova ih rasterecuje, drzava im to plati, tako nekako ide. Moguce da i privatni univerziteti tako dobijaju osnovnu nadoknadu pa na to naplacuju svoje. U tom smislu je stipendija od drzave na njima prakticno nemoguca.

    "Business Adminstration" ni ja nikada nisam cuo niti mogu da shvatim da se neko sa time zaposli u Japanu. Svi menadzeri ( i ja sam) su poceli kao inzenjeri (ili sta je vec osnovno u njihovom zanimanju) pa posle godina i godina, mozda 15-20, promovisani u menadzere. Da neko pravo sa fakulteta dodje kao skolovan menadzer opste namene (tipa "Industrijski menadzer" sa MegaTrenda) nikada nisam cuo. Mozda je zato skolovanje za to zanimanje retko, drzava to ne vidi kao svoj prioritet.
    Azija, moja dežela.

  7. #7
    Quote Originally Posted by yoyogi View Post
    "Veci grad", u smislu Hamamatsu, Shizuoka, Yokohama, ne bas Tokyo od 35 miliona stanovnika. Tokyo, Osaka, Kyoto, Kobe University su elitni ne u smislu Harwarda da su skupi nego sto se u njih ulazi sa najvecim brojem bodova i to ne moze parama da se plati.

    Moja cerka ide u i internacionalnu skolu i svake godine nam salju neki formular da firma popuni. Na osnovu njega, skola (koja je 1.7 miliona yena godisnje) dobije od drzave nadoknadu 320,000Y za svakog djaka koji je u njoj. Toliki je trosak godisnje po djaku drzavne skole, ova ih rasterecuje, drzava im to plati, tako nekako ide. Moguce da i privatni univerziteti tako dobijaju osnovnu nadoknadu pa na to naplacuju svoje. U tom smislu je stipendija od drzave na njima prakticno nemoguca.

    "Business Adminstration" ni ja nikada nisam cuo niti mogu da shvatim da se neko sa time zaposli u Japanu. Svi menadzeri ( i ja sam) su poceli kao inzenjeri (ili sta je vec osnovno u njihovom zanimanju) pa posle godina i godina, mozda 15-20, promovisani u menadzere. Da neko pravo sa fakulteta dodje kao skolovan menadzer opste namene (tipa "Industrijski menadzer" sa MegaTrenda) nikada nisam cuo. Mozda je zato skolovanje za to zanimanje retko, drzava to ne vidi kao svoj prioritet.
    Zavisi gde, video sam u Severnoj Americi kako profesori fizickog vaspitanja i bolnicarke zavrse neke sitne skolice (takozvano doskolovavanje) i postaju menadzeri inzinjerima, pa i u Evropi ima takvih slucajeva, zaposli se covek u firmi posle fakulteta, sedi 4-5 godina kao tester, i onda postane sitan menadzer, bez nekog tehnickog predznanja.

  8. #8
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    U pitanju je Japan, maglovite kvalifikacije i rad u necemu o cemu nema pojma treba svecom da se traze.

    Menadzer mora da zna sve + jos vise od svih svojih radnika zajedno. Kada ne moze vise da prati (kao u IT) onda bude menadzer menadzerima ili direktor. Uvek zna prinicipe ako ne zna bas da otkuca komandnu liniju na tastaturi.
    Azija, moja dežela.

  9. #9
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ovde prolazim svaki dan, Aichi Institute of Technology ima Business administration, to je nesto kao FON i (ako jos postoji) "Poslovni" smer.
    Azija, moja dežela.

  10. #10
    Pozdrav, evo mene ponovo, posle par mjeseci.
    Bio sam malo zauzet ucenjem za prijemni, pa nisam mogao ranije da se javim. U svakom slucaju, skupio sam listu fakulteta koji imaju BA Undergaduate.
    Namjerno nisam stavljao one najelitnije, dovoljno sam o njima citao, i pretpostavljam da me ne bi za 3 zivota primili, tako da se necu zamajavati time.
    E ovako, ovdje cu napisati listu, pa ako iko od vas moze da mi kaze ista o tim fakultetima, eventualno tim gradovima, bio bih vrlo zahvalan.
    1: Nagoya Gakuin University;
    2:Chukyo Uni;
    3:Meijo Uni;
    4:Keiai Uni;
    5:Josai International Uni;
    6:Nagoya University of Commerce and Business;
    7:Reitaku Uni;
    8:Toyo Gakuen Uni;
    9:Fukui Prefectural Uni;
    10:Fukuoka Uni;
    11:Nakamura Gakuen;
    12:Fukushima Uni;
    13:Hiroshima Shudo Uni;
    14:Hokkaido Uni;
    15:Sapporo Gakuin Uni;
    16:Kobe Uni;
    17:Konan Uni;
    18:University of Marketing and Distribution Sciences;
    19:Niigata Uni;
    20:Yokohama City Uni;
    21:University of the Ryukyus;
    22:Yamaguchi Uni;

  11. #11
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Tier 1 su 7 Univerziteta (National Seven Universities).
    Nijedan od ovih koje si nabrojao nije medju njima.

    To ne znaci da ce neko da te gleda popreko ako nisi sa tih 7. Nema sramote tipa MegaTrend, neko takav ne bi ni imao dozvolu za rad.

    Kako to ide: diplomci sa 7 elitnih idu u drzavnu upravu (ne po katastrima nego u ministarstvo inostranih poslova i najvisi nacionalni nivo sve uprave).
    Oni koji to nece, idu u najbolje firme: Toyota, Canon, Fujitsu, Hitachi, Panasonic. Oni popune mozda 10% od svih mesta.

    Tier 2 su uglavnom ostali drzavni univerziteti.

    Tier 3 su privatni.

    Razlika u ceni studiranja na drzavnim i privatnim unverzitetima je velika: drzavni (ukljucujuci i elitne) su 70% jeftiniji. Da, jeftiniji.

    Sa gledista studenta, osim sto je potrebno vise bodova za upis na elitne, nema neke velike razlike osim sto se zna da na elitnim ima Nobelovaca (Nagoya University ih ima 6). To je znacajno nekome ko hoce da ostane u nauci i time da se bavi.

    Znajuci malo o samim univerzitetima sa liste, po gradovima, rekao bih Yokohama ili Fukuoka. Yokohama je kao grad Singapur a pola sata od Tokija. Fukuoka je 1.2 mil i vrlo zgodna za zivot.
    Azija, moja dežela.

  12. #12
    Najvise sam zato i pitao, da kad me pitaju na intervjuu gdje bih zelio da idem, kazem neki fakultet, a ono zapravo bude nekakva rupa, Kao Megatrend i slicni.
    Nadao sam se da cete predloziti neki od ova 2 grada, uz Osaku i Kyoto, najvise su me zainteresovali, ne znam koliko je Tokio za mene, imam osjecaj da bi me toliki grad pojeo.

  13. #13
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Nema u Japanu mesta koja bi falsifikovala, prodavala ili poklanjala diplome, to se ne boj.

    Moze da bude stos koji tebe ne bi zakacio, da je neki Univerzitet bolji od drugog ako na njemu hoces da nesto drugo nastavis, da te prethodni stepen spremi za naredni bolje nego da dodjes sa strane.

    Sad vidim da ima i Hiroshima. Da mene neko pita, ja bih stavio prioritet: Hiroshima, Fukuoka, Yokohama, Nagoya.

    Sva cetiri grada su dovljno velika a opet dovoljno kompaktna da svugde moze da stigne biciklom. To je vazno jer je onda i smestaj jeftiniji a da ne mora da se ide vozom 2 sata (kao u Tokiju) plus sto i taj voz kosta, lako izadje 2,000-3,000 EUR godisnje. U Japanu firme placaju prevoz zaposlenima ali ne i Univerziteti studentima.
    Azija, moja dežela.

  14. #14
    Мене је професорица саветовала да не пријављујем највеће и најпрестижније универзитете: Токио, Осака, Кјото. Остало како ти воља.
    За ова три је јако тешко добити стипендију (мада није немогуће).
    Као што Јојоги рече, сви државни универзитети су ОК, а на овој твојој листи изгледа има гомила приватних, то заборави одмах јер министарство то неће да плати. Има неколико приватних који су на цени (Васеда, Кеио,...) али ту је исто тешко упасти. То ти нико неће рећи тамо, јер званично можеш да пријавиш и да покушаш да упаднеш на било који универзитет, али незванично, осим ако ниси баш јако паметан, шансе су ти много мање него да идеш на неки мањи државни универзитет.
    Није 100% али отприлике је овакво правило: државни ће се звати по месту или префектури без компликација у имену: Kobe University, Hokkaido University, University of Ryukyus (старо име за старо краљевство, а уствари је Окинава у питању) или евентуално, Tokyo Institute of Technology итд.
    Тако нешто треба да пробереш са ове твоје листе. Ишао сам само на сајт овог Nagoya University of Commerce and Bussiness и тамо видео неке ранг листе>>>>LINK. По тој ранг листи универзитета из сфере бизниса и економије, Кобе се боље котира од тог приватног, чак изгледа да се Кобе најбоље котира од свих државних! Кобе ти је на пола сата од Осаке која ти је исто што и Токио, нема шта нема тамо. А опет живот у Токију и Осаки на тој студентској стипендији је много тежи јер ем нема домова, ем су станарине у приватном смеђтају дупло скупље, ем имаш трошак превоза, тако да ти је Кобе у сваком смислу по мени први избор. Нисам се удубљивао у ту листу, то је процена на брзака, може бити да грешим, само ти кажем како отприлике да је читаш, како да вреднујеш универзитете који се на њој налазе.

    Листа државних универзитета у Јапану>>>>ЛИНК Оснивач држава, има их 86
    Листа јавних универзитета у Јапану>>>>ЛИНК Оснивач град или нека јавна организација, али има их делимично приватизованих. Укупно 83 комада.
    Тек онда иду приватни око 600 комада, које по мени не вреди ни да гледаш.

    Ај разврстај ове универзитете са ове твоје листе на те три групе па онда да видимо.
    「吾唯足知」 (吾唯足るを知る)- "Samo za dovoljno ja znam"

  15. #15
    Makoh privatne, kao sto rekoste, sad ovako ide:
    Drzavni:
    1:Yamaguchi;
    2:Uni of the Ryukyus;
    3:Niigata;
    4:Kobe;
    5:Hokkaido;
    6:Fukushima;

    Public:
    1:Yokohama City Uni;
    2:Fukuoka Prefectural;

  16. #16
    Е видиш колико је сад мањи избор

    Ништа, сад добро простудирај све ове универзитете, нађи све, листе професора, њихове области интересовања, ранг листе итд.
    Кад те питају на интервјуу зашто баш тај и тај универзитет мораћеш нешто конкретно да им кажеш, да то добро образложиш. Немој им причати о томе како би волео да живиш у Јапану, како ти се свиђа град, како ти се свиђа начин на који јапанске фирме воде бизнис ако о томе већ не знаш јако добро јер лако можеш да направиш луду од себе. Мораш смислити добар одговор на "зашто баш Јапан" питање.
    Рецимо да је на том универзитету неки професор којег јако цениш због његовог рада (с којим се претходно добро упознаш) и да оно што он подучава нема нигде другде, или факултет има неки специјални програм који ти је занимљив итд, нађи нешто конкретно по чему се издвајају. Дакле, стипендију тражиш да би могао да приуштиш студирање тога што те интересује, на начин на који те интересује, а не да би могао да студираш у Јапану, не да би могао да живиш у Јапану, јако је битно да се то на интервјуу јасно види. Наравно, пази да не претераш са хваљењем првоизабраног јер ће да те питају и "шта ако не добијеш место на том универзитету, да ли би ишао на други?" тако да то мораш све мало да избалансираш. Често тако и буде, они ти доделе некад чак и неки који није на твојој листи избора него онај на којем имају места и хоће да те приме, мада је та твоја област као што видиш ретка.

    Онда види где никако не би живео, мада није богзнакако велика листа да би бирао. Рецимо, имаш на овој листи Хоккаидо и Окинаву, два климатска екстрема и два прилично забачена места од остатка Јапана.
    Хоккаидо универзитет је у Саппоро-у. То је диван двомилионски град, универзитетски кампус је најпространији у целом Јапану, али су зиме оштре. Ако си негде са Жабљака боли те уво, а ако си из Будве вала не био ти ја у кожи Окинава је тропска клима, вечито лето, инферно. И на једно и на друго острво мораш авионом, мада реално немаш много потребе да напушташ острво осим због туризма и постоје јефтини летови. Јамагући је на југу главног острва, Ниигата са супротне стране на хладнијој страни иза брда и планина, а Фукушима знаш где је. Све је то ок, али ја кад погледам ову листу Кобе би требао да ти је први избор и географски и академски. Једино по величини и угледу универзитета (не и самог факултета, то не знам) му је пандан Хоккаидо.

    Ови јавни су занимљиви пре свега због локације. И Јокохама и Фукуока су сјајни градови, али да би добио стипендију мораш то ставити у други план и гледати који факултет је најбољи избор за тебе и оно што хоћеш да научиш. Може бити и да се боље котирају од неких државних, али то мораш добро претрести.

    Дакле, моја листа би била:
    1. Кобе
    2. Хоккаидо
    3. ?

    Како си урадио тестове? требало би да су већ били? Уствари, није ми јасно како тек сад тражиш факултете, зар није требало да наведеш три кад си предавао пријаву што је обично у мају?
    Стипендију за основне студије је јако тешко добити, немој да се нервираш ако опет не прођеш, мада, то што си прошле године испао у задњем кругу би требало да ти је плус ове године. Једино се мора видети неки напредак, да ниси само седео годину дана и чекао да се поново пријавиш. Бољи интервју, напредак у поенима, добра информисаност и да знаш шта хоћеш и мислим да имаш добре шансе.
    「吾唯足知」 (吾唯足るを知る)- "Samo za dovoljno ja znam"

  17. #17
    Prvo da odgovorim na ovo za testove, tek su 9. jula kod nas, bas dosta kasnije od Srbije, ne znam zasto je tolika razlika, kad je jedna ambasada, ali ajde, meni bolje svakako.
    A navodim 3 samo ako ocu na engleskom da studiram, a tu se biraju samo oni iz Global 13 programa, to je 7 glavnih, plus par privatnih, nesto mi je glupo bilo to da uzimam, cak me je prosle godine i pitao ovaj covjek, atase za kulturu sto nas je intervjuisao, kao zasto nisam to izabrao, posto sam tad maksimum bodova iz engleskog uzeo. Mada mislim da ako budem zelio, mogu taj dokument da dodam naknadno, jer sam prosle godine isto slao i ljekarski, plus neke preporuke.
    Moracu sad da pogledam ove fakultete bas detaljno, a Okinawa mi je bas zbog lokacije zapala za oko, iz Podgorice sam, vrucine nisu problem, mislim da nije ni primaci cak Okinawa nama, kad zapece 40 stepeni, a suvo, kao pustinja

  18. #18
    Аташе за културу је био Танака, не знам да ли је још увек или је аванзовао? Добро те је питао. Мораш имати смислен разлог/образложење да то не желиш јер је намењено страним студентима и влада (која те и финансира) то промовише. Поготово кад су основне студије у питању мислим да то има смисла. Васеда, Кеио, су врх за економију, бизнис, менаџмент, Дошиша (Кјото) исто има бизнис смер. Без обзира што су приватни, ти факултети имају огроман углед. Ако они то промовишу у склопу стипендије, онда можда и није глупо то навести, сад више не знам ни ја. Мислим, ја кад сам се пријављивао тога није било. Раније су тестови били исти дан у Београду, а Црна Гора је имала једно место сваке друге године отприлике. Ако иду доле због вас можда су вам и повећали квоту?

    Тропска клима нема никакве везе са медитеранском. Баш та влажност прави огромну разлику. Ја не знам ни како овде преживљавам лето, а за Окинаву би ми требале шкрге. То ти је крчкање од 12 месеци у експрес лонцу, што дању, што ноћу. Мада ја не волим лето па може бити да претерујем.
    「吾唯足知」 (吾唯足るを知る)- "Samo za dovoljno ja znam"

  19. #19
    Juiciro Omori je bio, a sad kad ste pomenuli, realno gledano, nemam razloga da se ne prijavim za to, sebi bi olaksao posao, cak ne bi morao da imam pripremnu godinu.
    Prosle godine sam bio vrlo nespreman, sto se tice intervjua makar, pun zelje da odem, a vrlo slabo informisan oko svega. Ove godine je drugacije donekle, poceo sam na vrijeme da ucim, i da se bas za intervju spremam, cilj mi je glavni da pokazem unapredjenja u svakom pogledu, bas to sto ste rekli, da ne bude da sam godinu bacio bezveze.

    Edit: Pogledah sta sve nude trenutno ovih 13 fakulteta da se na engleskom studira, i samo Waseda ima 1 course koji mi otprilike odgovara, i to je to, skoro sve je za master/phd.

  20. #20
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Testovi su u julu, na jednom sajtu gde o tome pricaju (od svih ucesnika vec imas vise znanja i informacija, prema ovome sto sam do sada procitao, nema potrebe da tamo ides - na te sajtove).
    Kod nekih su testovi 27. jula, negde su 15. jula.

    Okinawa su ti stalni tajfuni i frke, vlazna vrucina. Od 30-ak tajfuna godisnje, do Osake, Nagoje i Tokija dodje ozbiljnih 2-3 a na Okinawu svi.
    Azija, moja dežela.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •