Page 2 of 13 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 21 to 40 of 259

Thread: Foto za danas (2020)

  1. #21
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Nagoya, Japan.
    Na mojoj biciklističkoj stazi 12km, pre nego što zađem u ruralne krajeve, bila je neka stara kuća u kojoj izgleda niko nije živeo, sa uraslom baštom okolo.
    To je vlasnik zemlje prodao i srušeno je u junu 2019. Od tada su napravili novu zgradu



    Mislio sam biće neka klinika ali ne, stambena zgrada



    Danas vidim da imaju pošiljku mikrotalasa, frižidera, kao svakome isto, instalira se u stanove



    Biće, mislim, "serviced apartments"

    Azija, moja dežela.

  2. #22
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Moj shopping mall, bioskopski repertoar za februar 2020.



    Pažnju privlači neuobičajeno rani početak prvih predstava. Radnje se otvaraju u 10 a predstave počinju pre toga.



    To je za mame. Nekih 70% žena u radnom dobu ne radi. Možda ih ima 35 miliona na nivou države. Koliko njih su mame dece školskog uzrasta, mogu da nagađam ali je sigurno resepektabilan *broj i tržište zbog kojeg te predstave idu.
    Kada pošalju decu u školu ili na aktivnosti, to je njihovo vreme da odgledaju film. Ovo je subota, 15. februar ali deca retko imaju prazan dan bez školskih sportskih ili drugih sekcija i aktivnosti.
    Azija, moja dežela.

  3. #23
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Japan, Tokyo.

    Zbog Corona virusa, stigla je zvanična naredba firme da se radi od kuće. Jedan kolega koji je morao da ode u ofis iz nekog razloga, pitao sam ga da mi pošalje sliku.



    Skoro nikoga nema, 11am.

    Rad od kuće je za Japance no-no. Nadam se da će ova opasnost pokazati Japancima da je to moguće i u normalnom stanju.

    Za rad od kuće, Zapad to odbija sa 70% ispitanih. Japan odbija sa 73% ispitanih.

    Velika je razlika, zemlje kao Japan gde ima masa proizvodnje i gde je nemoguće raditi posao od kuće i zemlje gde su servisi većina ili dobar deo ekonomije, onda Japan i nije nešto strašno iza.
    Azija, moja dežela.

  4. #24
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Nagoya, Anshin Oyado Luxury Capsule Hotel

    U samom centru grada, 100m od mog ofisa, (na linku udaljenost do potrebnih mesta daju u desetinama i stotinama sekundi, peške).



    Cena je 5,500 dinara za 24 sata. Inače je 3,500 dinara za one koji nisu "luxury". Na linku hotela se vidi šta je "luxury".

    Nema mešanja polova - odvojeno muški i ženski deo. Nema dece, svako mora da bude 18+ godina. To je pravilo za sve capsule hotels.

    Osim turista (mnogi dođu samo da prespavaju i da i to vide) lokalni gosti su oni koji se zapiju pa im je jeftinije da tu prespavaju nego taxi. Ti lokalni ne traže nikakav luksuz, oni ne bi ni došli u ovaj nego u "obične" gde se samo strovale i nahrču.
    Azija, moja dežela.

  5. #25
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Hotel (jedini i pri tome vojni) u Sattahip, Thai, sedištu pomorske baze. Slika 10. jul 2019.



    I slika od juče (novine), kontigent Thai vraćenih iz Wuhana je izdržao 14-dnevni karantin i napušta baš taj hotel.

    Azija, moja dežela.

  6. #26
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Preminuo Zoran Modli. April 22, 1948 – February 23, 2020)




    On je, uz Marka Jankovića bio nekada prepoznatljivi glas Studio B. Čak je i Slobodana Konjovića (isto Studio B) uveo da na JAT letovima snimljeno govori procedure za bezbednost.

    Sa svojom "letećom diskotekom" je dolazio i u provinciju, tu sam ga upoznao. Mašala večeri sa njegovim izborom muzike i njegovom duhovitošću. On je vodio diskdžokejski program i u diskoteci "Sinagoga" u Zemunu i tu napravio glasanje kako bi nova grupa koju je upravo predstavio trebala da se zove. Rezultat je bio "Yu Grupa". Posle je istorija.

    Posle , u JAT, gde sam ja bio aviomehaničar a on pilot (posle i kapetan) Boeing 727 sretnemo se (dok sam ja merio ulje i parametre) i prepoznao me. Nijedan aparat nisam voleo više od Boeing 727, a on isto zaljubljen u njega. napisao je i "obituary" za tu legendarnu mašinu kada je povučena iz prometa.

    Poslednji put sam video njegov kolosalni nos i veliku inteligenciju na letu Beograd - Atina 1985.


    Počivaj u miru, draga legendo, idolu i prijatelju.
    Azija, moja dežela.

  7. #27
    Svaka ti čast na ovom pomenu.

    "Uzeo si mi reči iz usta".

    Iako sam u velikom poslu, pa sam i neaktivan na forumu,kada sam pročitao tu vest, hteo sam i ja napisati nešto o njemu.
    Eto ti si ga i lično poznavao.
    Koliko sam samo studentskog vremena proveo učeći uz Studio B i njega.

    Simbol tog vremena.

    Večno će ostati u našim mislima!

  8. #28
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Quote Originally Posted by onnut View Post
    Svaka ti čast na ovom pomenu.

    "Uzeo si mi reči iz usta".

    Iako sam u velikom poslu, pa sam i neaktivan na forumu,kada sam pročitao tu vest, hteo sam i ja napisati nešto o njemu.
    Eto ti si ga i lično poznavao.
    Koliko sam samo studentskog vremena proveo učeći uz Studio B i njega.

    Simbol tog vremena.

    Večno će ostati u našim mislima!
    Rekao mi je, mnogi nisu znali da je pilot JATa, kada da kapetansku objavu o letu, mislili su da ima ortaka pilota koji ga je uveo u kabinu i dao mu mikrofon.
    Koji je samo prijatan glas imao!
    Azija, moja dežela.

  9. #29
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Vidim sliku na B92 (25. februar 2020) sa Tesla električnim automobilima koji negde čekaju na punjenje strujom. Naslov je bio "Kao kod nas u vreme sankcija". Ovi su čekali po 5-6 sati a tako glitzy skupa kola.
    Slika sa B92



    Tačno je to. Punjenje traje 40 minuta a i to proizvođač, Tesla Motors, zove "ultrafast charger". 40 minuta je brže od 3 dana koliko traje punjenje sa kućnog priključka ali se teško može nazvati "ultra fast".
    Da su vlasnici imali Yuga ili bilo koja druga jeftinija pa i skuplja klasična kola to im se ne bi desilo. Na kraju, struja za kola ako je proizvedena možda iz termoelektrane na ugalj pa efekta smanjenja zagađenja i nema.

    Danas, tačno preko puta Toyota Automobile Museum, Nagoya, vidim ovu stanicu za punjenje kola vodonikom. (moja slika)



    Ušao sam, slobodno, nema ni mušterija ni osoblja. Self-service. Natakanje vodonika traje 2 minuta i ima sve sigurnosne mere da se ne ispusti (jedino ako neko nagari kola dok je punjač u grlu rezervoara) (moja slika)



    Da se pokaže kako je to jednostavno i rutinski, ženska (reko bi se, vremešna) puni gorivo, vodonik (slika sa neta)



    To su za sada jedina kola u Japanu na vodonik. Toyota Mirai (Mirai = "budućnost"). Može da se vidi svaki dan ali nema ih puno, skupa su. Koštaju 55,000 dolara. Do sada ih je proizvedeno manje od 10,000. U tom relativno malom broju primeraka, Amerika ima više od pola učešća.
    Slika sa ulice u Nagoji (moja slika).



    Mesto rezervoara je ispod sedišta. Testirana su kola rigorozno, u rezervoar pucano mitraljezima, ništa mu nije bilo. U slučaju nesreće, vodonik rezervoar je poslednja stvar o kojoj treba da se brine. (Slika sa neta)



    Kola su zapanjujuće jednostavna (imaju samo jednu brzinu jer su, u stvari, električna) čudi me da nisu pojeftinila u međuvremenu.

    Sada ima u Japanu 100 stanica za vodonik, cilj je da ih ima 200. Isto je bio i cilj da takvih vozila bude 200 hiljada a prodato samo 10, 000. Nešto se to slabo prima.

    Broj benzinskih stanica u Japanu se skoro prepolovio. Od 1994. kada ih je bilo 60 hiljada, sada ih ima 31 hiljada. Convenience stores 7-11 ih ima 20,700.
    Azija, moja dežela.

  10. #30
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Japan, panika oko nedostatka toalet papira (za koji tvrde da se pravi u Kini i odatle uvozi).

    Slika sa društvenih mreža, iz Kumamoto, u proporciji kao da je nestalo toalet papira u nekoj radnji u Vranju pa se cela Srbija nadala u paničnu kupovinu (slika sa neta)



    I stvarno, panične kupovine po celom Japanu, ispraznile rafove. Moja slika od danas.



    Do mere da se kaže jedno domaćinstvo može da kupi max dva pakovanja dnevno. Kako to gledaju, u Japanu ne postoje lične karte. Moja slika od danas.

    Azija, moja dežela.

  11. #31
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Tokyo, Shinagawa, jedna od prometnijih stanica. Ova masa ljudi je 70% onoga što je normalno,



    Mnogi ne mogu da rade od kuće - uzmimo samo zaposlene u radnjama, u bankama, u svemu gde se ima direktan kontakt sa korisnicima.

    Ovaj sajt, Corona virus, infected, deaths je dosta dobar, preporučile mi ga kolege iz Shanghai (koji svi rade od kuće). Počeli su da mu veruju kada je 11. februara 2020. naglo skočio broj zaraženih u Kini. To je bio dan kada je novi menadžer krizne situacije, gradonačelnik Shanghai, postavljen na dužnost. Sve nejasne slučajeve su proglasili "infected", tako da se ne krije.

    Scroll po sajtu, malo dole ima dijagram. Kada se klikne na logaritamsku krivulju, vidi se da rast broja inficiranih slabije i slabije raste.



    Japan ima 256 slučajeva (ne računajući one sa kruzera "Diamond Princess") što je zaista malo, od poslednjeg apdejta 15 novih.
    Azija, moja dežela.

  12. #32
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Danas je u Japanu "Hina Doll", festival devojčica. Google za Japan ih ima na naslovnoj strani



    Ono mesto sa svetski poznatim slikama jesenjeg lišća, Kourankei, Toyota City, ima to mnogo lusuznije na izložbi uz njihovu glavnu ulicu

    Azija, moja dežela.

  13. #33
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Toyota Automobile Museum, na mojoj biciklističkoj stazi.



    Šta radi corona virus. Privremeno zatvoreno. Pa kada je virus zatvorio Luvr, kako ne bi i ovaj.

    Azija, moja dežela.

  14. #34
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Japan, starci vozači. Imaju ove nalepnice (ovo domaćinstvo ima dva vozila, Kourankei, Toyota City) koje kažu da je vozač stariji od 75 godina.



    Čitao sam, 2005. da su starci vratili 30,000 vozačkih dozvola. Opet, da su 2016. vratili 340,000 vozačkih dozvola. Više nego 10 puta više.
    Panika među proizvođačima automobila. Zato i prave sve one udešaje za parkiranje, navigaciju, držanje odstojanja, samo da kupe bar još jedna kola pre nego što zauvek odu.

    Starci su skrivili 15% saobraćajnih nesreća sa smrtnim ishodom, što njih samih, što pešaka, što biciklista, što iz drugih kola uključenih u nesreću. Najčešći uzrok je bilo da pomešaju gas i kočnicu (sva su vozila sa automatskim menjačem). Tako su proizvođači napravili senzor koji naglo ubrzanje (gas do daske) kada starina misli da pritiska kočnicu, otkaže.

    Još je država uvela da sa 75 godina starosti, za obnavljanje vozačke dozvole, mora da se prođe "cognitive test". Ako padne, dozvola mu se trajno oduzima ali može ponovo da polaže, kao da nikada nije imao doozvolu. I tu može da, ako padne, izađe ponovo na ispit. Nekima, pogotovo poljoprivrednicima kojima su mali pick-up kamioneti (kao "Suzuki" desno na slici) neophodni a oni starci. Baš me zanima koliko bi ih prošlo.
    Azija, moja dežela.

  15. #35
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Od danas, 7. mart 2020.

    Nagoya, Japan, regularna poseta Nabana no sato

    Tunel od svetla sa mrakom na kraju



    Iluminacije da ti se glava zavrti. Čak su i imali visterije



    A glavni događaj je svetlosni spektakl godišnjih doba (menja se svake godine ta glavna tema, 2018. je bila Kumamoto, in memorial velikog zemljotresa na ostrvu Kyushu)

    .

    I oni su to shvatili pa ono što je pre bilo 5 minuta koreografija, sada je 2 minuta. Svi snimaju, da se posetioci brže pomeraju.

    Danas je posećenost bila 30% uobičajene (7 miliona posetilaca za 6 meseci), verovatno corona virus. Nije bilo turističkih autobusa.
    Azija, moja dežela.

  16. #36
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ćerka napravila pitu od jabuka. Sama razvlačila kore. Odnela je na druženje sa još 3 drugarice iz razreda. Izgleda jedino ona kuva.



    Drugačije izgleda nego ono na šta smo navikli, Zapadni recept.



    Azija, moja dežela.

  17. #37
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Godišnjica velikog zemljotresa i tsunamija koji je usledio. Devet godina od tada. 11. mart 2011.

    Koliko je bio visok tsunami, Yahoo Japan je na svojoj zgradi postavio liniju. Svako zna da to nije bila čista bazenska ili morska voda gde plivači mogu da se spasu nego mutljag, krš i lom koji je tsunami pokupio rušeći kuće i dok se valjao da ubije skoro 20,000 ljudi.



    Na današnji dan, ponavljam ove slike i spotove.
    Moj Tokyo ofis (tamno braon zgrada u sredini) , neko snimio sa Shinjuku stanice, kako se zgrada njiše a unutra ekrani padaju, prazne stolice na točkiće krljaju sve oko sebe, 5 metara levo, pet metara desno.

    Azija, moja dežela.

  18. #38
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Prođem danas biciklom pored svoje banje, Nagakute, Aichi Japan, parking prazan. Kola koja se vide su verovatno od zaposlenih koji su iz nekog razloga morali da dođu.



    Natpis na vratima kaže da je zbog corona virusa zatvoreno 9-15. mart 2020.

    Azija, moja dežela.

  19. #39
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    "Toki" shopping mall, Gifu Prefecture, Japan. Factory outlet najpoznatijih svetskih firmi. Bilo je začuđujuće puno ljudi, mislio sam biće pusto zbog virusa.



    Čak šta više, bilo je kao normalno za subotu, puni parkinzi a mesto je van svega, na brdu, treba 45 minuta autoputem da se dođe iz Nagoje.



    Možda su ljudi relaksiraniji jer je lokacija na planini, nema gradskog prevoza, samo svojim kolima a otvoreno.
    Azija, moja dežela.

  20. #40
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Nara, drevna presonica Japana (pre 1,200 godina). Jeleni u parku oko hramova, ima ih na hiljade, slobodno šetaju. Smatraju se primaocima i predajnicima glasa sa nebesa.

    Slika je iz 2010 (bio sam još 3 puta posle toga).



    Na desetine hiljade turista ih je hranilo ovim kolačićima od pirinča



    Sada turista nema zbog virusa, jadne životinje po prvi put u istoriji izlaze iz parka. Mogu da se vide u 2km udaljenoj železničkoj stanici, nemaju šta da jedu, pobrstile su žive ograde i cveće uz put.
    (slika iz novina, od danas)



    Snaći će se city council, ostaviće im seno ili nešto ali ovo nikada nije viđeno - odjednom toliki broj životinja da se hrani o gradskom trošku. Brinulo se o njima i pre, veterinarski, ali su bile slobodne i nije im trebala dodatna hrana. Park je ogroman a trave i lišća nema dovoljno z atoliko broj jelena.
    Azija, moja dežela.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •