Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 20 of 98

Thread: Japan - zima

  1. #1

    Japan - zima

    Zima 2011 (ovaj topik je cirkularan, nastavlja se sa Zima 2012...)

    Danas je zvanicni pocetak zime. Po planinama (85% zemlje) sneg je vec pao.

    Za 80% stanovnistva, zima pocinje ne snegom nego padom temperature i poplavom prodavnica jagodama.

    Snega ima puno samo se to po gradovima, osim Hokaido (Sapporo) ne vidi osim na TV.

    Jagode pocinju sa zimom i prestaju sa dolaskom leta, negde krajem maja meseca.

    Jagode, kao vesnici zime, su svugde:





    Shizuoka je prestonica jagoda. Cak se i ova ulica, uz more, zove "Ichigo Dori" = Avenija jagoda. (ichigo = jagoda).
    Na hiljade farmi:





    Masovno se ide na porodicne izlete gde je ukljucena poseta i (za pare) branje jagoda.

    Dobije se ova korpica sa tanjiricima, malim makazama, slatkim koncentratom mleka (kao za kafu) i mokrim salvetama da se na kraju obrisu od jagoda crvene ruke. Tako opremljeni, pravac - grlom u jagode:





    Uvek me je cudilo, kako to da jagode ne treba da se peru kad se kupe u radnji. Ne treba, jer sa zemljom imaju malo dodira i kisa ih ne zasipa:





    Velika zabava za decu:





    Ukusne su, slatke, mirisljave. Jedno pakovanje zamirise cela kola.
    Izvoze ih, ima ih i u Sidneju, Bangkoku, po celoj Aziji, uglavnom iz Shizuoke.


    Sa jedne druge farme, mnogo vece:









    Placa se oko 10US$ na sat. Otprilike, ispadne kao da su kupljene u radnji samo tada se jede koliko ima a ovde dokle god staje u stomak. Nije ni uloga da se jeftino prodje, vise je da deca vide kako se jagode gaje i da sama uberu:






    A klinci imaju pravi bal :





    Ova tabla kaze kolika je plantaza, koliko ima strukova i koliki je "prinos":






    6-7 hiljada strukova, svaki daje 13-20 plodova mesecno, puta 6 meseci, ispadnu tone i tone.

  2. #2
    Pre nego sto predjemo na sneg (koji je na 45 min voznje, tu pocinju planine i alpi), jedan zimski kuriozitet: zatvoreni bazeni (waterparks) su zimi skoro prazni. Leti ne mozes da udjes.
    Unutra, ne zna se da li je leto ili zima - voda je uvek 32C, vazduh 30C.

    Razlog je da zimi imaju konkurenciju - skijalista.

    Leti su vrucine strasne, Bangkok i Singapur su klimatske banje za Japan. Po 3-4 meseca je 35-40C i na jakom suncu nema igranja napolju. Tada su ovakvi bazeni puni kao sipak.






    Mala plazica na bazenu sa talasima:







    Taj je jos mali. Ima ih 34 u krugu od 30km. Ovaj je jedan od vecih:














    Cene ulaznica su simbolicne. Odrasli 500din, deca 200din a ispod 7 godina besplatno.

    To su isti oni waterparks iz Japan-leto. Uz njih se spaljuje smece i energija ide u nacionalnu elektricnu mrezu. Bazen trosi sta trosi i to se posle sravni. Ocigledno da je nekako taman jer je ulaz od 500din jako jeftin.
    Ne znam kako to rade ali nikada nisam video ni dim niti kamione sa smecem niti znake da se upravo tako nesto desava u postrojenju sa dimnjakom. Mozda nocu?

  3. #3
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Zima uz obalu. Otprilike kao Opatija.

    Gledano sa planine iznad Gamagori



    Ostrvo spojeno mostom je Takeshima. Pre neki dan (31. decembar) sam postovao odatle a ove slike su od pre, bio sam tamo bar 20 puta.

    Vidi se sta je od lisca zima pojela:




    Sidjemo dole, na ostrvo:





    Preko dana nije mnogo hladno, 9-10C.





    Deca se igraju u morskom pesku:




    Na kopnu ima onsen sa pogledom na ostrvo. Ovo je spoljasnji, unutra je 10 puta toliko.


    Azija, moja dežela.

  4. #4
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Hirugano snow park, od mene bas nekako kao Divcibare od Beograda samo sve je autoput, sat i po i stigne se.




    Naspram njega je mnogo zahtevniji, Dynaland, to je ze visi nivo vestine.





    Skoro sa vrha u Hirugano:














    Koja je ovo marka skejtborda, nesto mi je poznata (Elan):




    Ima i nocno skijanje:




    Sada nesto malo manje primetno. Posto se ovde ne dolazi na zimovanje nego na dnevni izlet, ljudi sa malom decom bi radije ne dosli ili kad imaju decu razlicitih uzrasta pa se malo brzo umori, hoce da spava a i ne moze da nauci da se skija.

    Ima ogradjena (da ne bi skejtborderi van kontrole uletali) 250m padina za sankanje i kao decji snow park. Ima svoj konvejer, kao pokretnu stazu za uzbrdo:



    Ima i topla soba za spavanje male dece:



    I mali kao vrtic:



    Ko bas hoce, ima smestaja ali nista kao masivni hoteli po Evropi ili na Kopaoniku.
    Azija, moja dežela.

  5. #5
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Od danas, Chausuyama Snow Park.

    Ocigledno da nema dovoljno snega. Na Alpima u daljini se vidi ali to nije nista za ovo doba godine:



    Samo ovo mesto, u prolece ima cvetne baste, ovako izgleda, u kontrastu:




    Sneg je na samom skijalistu uglavnom vestacki (mislim, masine ga napravile, pravi je):









    Ovo je jedino skijaliste u Aichi (mojoj) prefekturi. Blizu i jeftino, nema ni naplate parkinga, ni putarine i ski pas je 20$ za dan.
    Azija, moja dežela.

  6. #6
    Tokyo.

    Zima u gradu, kada ima snega. Nije cesto i kratko se zadrzava.


    Izgleda kao teska mecava...i bila je 3 sata:



    Medjutim, prethodna slika je isto ovo mesto slikano sa vidikovca. To je na krovu robne kuce "Taksahimaya", Shinjuku. Vide se dole neoni ulice:




    Na krovu ove zgrade, gde ima 30-ak dobrih restorana:





    Yoyogi park, decja igra. U sredini levo od ogolele krosnje drveta je Park Hyatt (iz "Lost in Translation") sa desne strane krosnje je zgrada mog ofisa:





    Yoyogi park, put prema hramu Meiji Jingu:


    Bushi ! ...hahahaha...Bushi !...hahahaha...

    (clone of yoyogi)

  7. #7
    Cuveni time-share apartmani. Nikad nisam video da to funkcionise, uvek je izgledalo kao neka prevara. Kao, platis jeftinije i onda mozes da koristis neko vreme godisnje (ovaj apartman je 15 dana godisnje). To je moj direktor tako kupio od akcija Sun Microsystems dok je tamo radio i kada je kvadrat bio 50,000$ (sada je mozda 3,000$).


    FIT Resort Village


    Jednom godisnje pozove svoje saradnike na vikend, ne sve. Onda se popodne provede u spremanju vecere, svi zajedno, onda malo cirke. Ujutro spremanje dorucka, ciscenje i povratak.









    Unutra su fantasticno opremljeni, kao 5* apartmani.








    Atrakcija je, u samom su podnozju Mt Fuji. Bio je leden dan, mozda -15C pa nije moglo da se uziva:










    Ostade u retrovizoru:

    Bushi ! ...hahahaha...Bushi !...hahahaha...

    (clone of yoyogi)

  8. #8
    Snega u gradovima skoro nikad nema bar ne duze od nekoliko sati ili mozda 1 dan.

    Kod mene u ulici, dovezli su 2 kamiona snega i napravili ovu malu rampu da se desa spustaju.



    Voz iznad je Linimo, robotski, bez osoblja, bez masinovodje. I bez tockova - lebdi nad sinama (maglev) i bessuman je.

  9. #9
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Moje omiljeno mesto, Kourankei.

    Evo ga po leti i jeseni:






    Ovo su slike od prosle godine, sada nema snega:













    Azija, moja dežela.

  10. #10
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Daikan, to je ime za najhladniji dan u godini.

    Bilo je na Hokaidu (Sapporo) 12, Januara -28C.

    Kode mene, Aichi, to je negde sada.

    Moj omiljeni bor, (cerka ga zove "lone tree" i uvek ceka napeto da ga vidi kad prodjemo) stoji i nista mu ne fali.



    Sve u snegu i ledu (Chausu planina):



    U podnozju planine, za obelezavanje tog dana, man-made ledenice:









    Na ovoj sceni, vidi se da je bina, sutra ce biti majstori borilackih vestina, da po hladnoci treniraju i odrze govor:

    Azija, moja dežela.

  11. #11
    29. januar.
    To sto je sneg i hladno u planinama ne znaci da je toliko opasno uz more, gde 90% stanovnistva zivi.

    Od mene (Aichi, Nagoya) vidi se u daljini planina Ontake, sva u snegu.



    Sa istog mesta odakle se ta planina vidi, deca uz besplatnu kucu za igranje



    imaju i ovu opnu za skakanje. Njima nije tesko, oni skacu, mnoga deca su i bosonoga (sa obucom se ionako ne sme na opnu a carape se skinu da se ne klizaju), vide se patikice oko podnozja opne.




    Roditeljima koji, neaktivni, prate, nije bas svejedno na 8C:



  12. #12
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Zimski dan...Kyoto:

    U pozadini se vidi grad Kyoto...koji je leti pakao na zemlji. Okruzen planinama i brdima, kad se zagreje, kao tepsija. Kada su bombarderi da bace atomsku bombu krenuli, trebali su da je bace na prvo mesto (sa liste) gde je lepo vreme. Prosli su Kokuru, sledeca je bila Hiroshima, onda Kyoto.

    Lepo vreme je sredilo sudbinu Horshime, nisu ni isli dalje za Kyoto.



    Siroke ulice, sa kilometarskim strehama. Nigde nisam video ovoliko dugacke:




    Istina, fali drvored:








    Nije ni nesto hladno, mozda 12C. za pocetak februara.











    Kiyomizu-dera temple:


    Azija, moja dežela.

  13. #13
    Mart 3. Hirugano Kogen.



    Naspram je Dynaland, jos jedan snow park:






    Zoomirano, koliko automobila ima na parkingu.





    Mada izgleda kao dosta snega (i jeste, 145cm) taj sneg je star, voden i tezak. Dnevno se topi sloj 10cm. Ove godine se zatvara sezona mesec dana ranije.





    Vide se znaci zamora:








    Nego, ovo je poslednji udarac. Kada prolece dodje na stand za prodaju cirke:





    A tek na pivske konzerve:







    Kraj zime, da zatvaramo radnju. Poslednji spust za ovu sezonu:


    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  14. #14
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Prvi dan zime 2012. i nastavak cirkularnog topika za godisnja doba.

    Idilicna zimska slika iz Shirakawa-go.




    Bez centralnog grejanja i kucama gradjenim pre svega da se dobro provetravaju, zimi se najlakse zagreva ako postoji jedno ovakvo mesto, niski sto sa suknjim, "kotatsu", oko koga scela porodica sedi, obeduje, razgovara, cita, gleda TV.


    Sto ima grejace ispod i "suknja" zadrzava toplotu.

    Kotatsu postavljen u tradicionalnoj sobi (i danas ih imaju privatne kuce, ukljucujuci i ovu sa uvodne slike, i stanovi sa vise od 2 sobe), minimalizam namestaja sa "yuki mado", sneznim prozorom, gde u shoji klizecem zidu ima stakleni deo da se vidi kroz njega.



    Kompletna dnevna i spavaca soba bez ne-neophodnog namestaja. Zapravo, ovo je hotelska soba u tradicionalnom japanskom hotelu, "ryokan".
    Preko dana je centar kotatsu sto i u sobi skoro da nema nista drugo. Tek uvece osoblje dodje i izvuce futone i namesti ih kao krevete:



    Moze pod kotatsu i da se dremne i to slatko



    (mada deci govore da ce se prehladiti ako spavaju pod njim, zbog nejednakog zagrevanja pokrivenih i strcecih delova tela):




    Sasvim normalna stvar da se na njemu i kuva "nabe", corba od povrca i svega sto se nadje u kuci. Toplina i lep ukus corbe koja se uz razgovor dogreva i ubacuju novi sastojci, satima, je uobicajen nacin da porodica provede dan ili vece.

    (Stillshot iz neke japanske soap serije):



    Fizicka bliskost porodice koja sedi oko kotatsu stola, prijatna toplina i osecaj jednih za druge je japanski sinonim za lepa secanja i ne bledi do kraja zivota. Tu je uloga kotatsu vise nego da obezbedi termalnu toplotu. Svugde se ljudi greju na neki nacin ali nisu poznati slucajevi vecera oko radijatora ili TA peci ili sedenja uz njih. I kada ima centralna vatra (kao nekada pec bubnjara) niko oko nje se ne dodiruje niti je blizak kao sto je slucaj kada se koristi kotatsu.
    Toplina doma i bliskost porodice:




    Kotatsu nije "stvar proslosti" koja nestaje. Naprotiv, od 50-ih godina proslog veka kada je struja zamenila ugalj, kotatsu su se jos vise prosirili. Retko koja porodica ga nema. I mlade generacije to vole, ko je jednom sedeo oko kotatsu nikad ne zaboravlja, i njihove anime to pokazuju:



    Tehnicki, sta je iza toga? Radnja (ima ga u svim radnjama koje imaju bilo sta sa namestajem) gde su izlozeni.

    Kosta 178 EUR:





    Ovo je trik da se dobije slicno, samci mu pribegavaju:



    Sto nema suknju ali lezi na "hotto karpeto (hot carpet)", tepihu sa elektricnim grejanjem. Uvece se sto skloni sa tepiha a ne njega stavi futon i eto kreveta sa sopstvenim grejanjem.

    (prvi put objavljeno na sajtu www.tagai.rs)
    Azija, moja dežela.

  15. #15
    Evo jos kotatsu, ovi su kao kuhinjski sto. Ima i pisacih ovakvih.








    Ovaj pokazuje da na niskom kokatsu mogu noge da se sklope:

    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  16. #16
    Sa Hirugano Kogen skijalista vidi se Dynaland.




    Posle 3 godine odemo i tamo.
    Kad ono, kisa. Temperatura 9C i na ekranu, prognoza vremena za 9-12, 12-15, 16-18....cista jaka kisha.







    Na hiljade ljudi je, kao i ja, mislilo nema teorije da kisa prezivi u planini i nastavilo put nadajuci se...





    Skijanje i snowboarding u suskavcima:



    Mnogi su presli po 2-3 sata put i resili da ostanu pa sta je tu je:




    Eto, zimsko iznenadjenje na neocekivanom mestu. I svi izvestaju sa skijaskih staza kazu da snega ima manje nego prethodni dan...a zima je bila proglasena kao retko hladna.
    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  17. #17
    Skijaska sezona 2012/2013 je jedna od najsiromasnihih snegom za dugo godina.




    Chausuyama Kogen, jedino skijaliste u Aichi prefekturi (Nagoya):



    U daljini, na Alpima, ima ga :





    A do tamo, gola brda i planine:



    Cak i ovi bungalovi, zbog kojih se mesto zove "Love Sanctuary" izgledaju tuzno. A i pitanje je koliko one u njima sneg uopste zanima. To je rezervisano mesecima unapred, ko je mogao da zna.

    Bar imaju pogled na Alpe u daljini gde ima snega koliko hoces:

    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  18. #18
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Zima je i dalje bez puno snega u okolini, skijalista koja su na 1-2 sata udaljenosti (desetak njih) nocu prave staze sneznim topovima.

    Kada se pogleda karta skijalista, ovaj sajt ima opise i podatke 480 njih:



    Neko bi pomislio da je tradicija skijanja u alpskom Japanu (90% zemlje su planine, 60% Alpi) duga vekovima.

    Nije. Skijanje je u Japan doneo austrijski kapetan Teodor Von Lerc 1907. godine



    Fotografije su iz zbirke muzej sela Meiji Mura u Inuyami gde je rekonstruisana kuca u kojoj je bio foto studio koji ga je slikao na Takedi gde je bilo prvo skijanje.

    Ucenici:










    Podigli su mu i zavidan spomenik:



    Vonlerc ni u skoku ne skida shapku:

    Azija, moja dežela.

  19. #19
    Kapetan VonLerc je skijanje uveo i Niigati, strana Japana prema Rusiji i Kini.

    Reka Agano, putnicki (redovni) brod po sneznoj mecavi:




    Uonuma, skijaski centar, pred osvetljavanje i pocetak nocnog skijanja:

    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  20. #20
    Danas sam nasao slike (nisu moje) sa Sapporo Yuki Matsuri (Yuki = sneg, Matsuri = praznik).

    Padina za sanke:



    Basta, da radi shank svim food-stalls:



    Ulica od ledenih skulptura:



    Thai Square, u cast 50 godina prve posete Thai kralja (jos uvek na vlasti u Thai, 0d 1946.). Japanski Emperor i Thai Kralj su veliki prijatelji:



    Dosli su Thai majstori da ovo naprave (fine radove):



    Zena mi je ponosna, njen Univerzitet (Bangkok) je pobedio na takmicenju sta da se napravi u Sapporo:



    Ove gradjevine od leda ne ostave samo tako, da se istope. Od 11. februara pocinje rastavljanje, ista ona vojna inzenjerijska jedinica koja ih je postavila kao grube radove.
    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •