Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 101 to 116 of 116

Thread: Gde se penzionisati?

  1. #101
    Quote Originally Posted by onnut View Post
    Ako se već ide na neku destinaciju, da se penzioniše, onda se bira mesto gde se živi mirno,u skladu sa prirodom, van gradova i stresa,mesta bez klimatskih ekstrema a pre svega mesta gde se živi dugovečno.

    Koje su to tačke na zemlji?

    https://youtu.be/Jhsj2nKWclk

    Nema Thai.
    Tamo se živi ekstremno kratko - prosek 65 godina.
    S tim sto ne mozes da poredis zivotni vek prosecnog lokalca i expata. Na Tajlandu prosecan expat zivi neuporedivo bolje od prosecnog lokalca.

    Niti je garantovano da bi expat koji se odseli u neke od tih Plavih zona ziveo dugovecno bez stresa jer ono sto tome doprinosi nije samo lokacija, vec pre svega lokalna zajednica i kultura. Diskutabilno je do koje mere bi stranac mogao da se integrise recimo na Okinawi. Kaze Yoyogi nema lokalne prijatelje, a to je sustinski aspekt dugovecnosti tamo - velike porodice i familija, komsiluk i prijatelji. Lokalni nacin zivota, hrana, obicaji, navike... Znak pitanja za stranca koji verovatno ne bi sve to mogao 100% da isprati i zivi kao lokalac dosledno.

    https://www.bluezones.com/about/hist...C%20California.

    "He has discovered five places in the world *– dubbed blue zones – where people live the longest, and are healthiest: Okinawa, Japan; Sardinia, Italy; Nicoya, Costa Rica; Ikaria, Greece, and Loma Linda, California."

    Ako si penzioner solo ili sa zenom bez dece, onda OK, mozes da biras gde god. Ali sa decom moras praviti kompromise da budes negde gde ce i ona steci dobro obrazovanje, gde ce biti infrastrukture za njih takodje...

  2. #102
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,524
    Quote Originally Posted by aussie View Post
    Jasno, samo u Australiji solidna privatna skola izadje oko 100k za 12 godina. Nije bas sitnica placati to cetiri puta vise na Tajlandu...
    Škola sa takvim programom (curricullum) i tog kvalietat košta svugde isto. +/- 5%. Dve godine je ispred ostalih škola. Ćerkin drug, koje se sa porodicom vratio u Huston, Texas, u javnu školu, kaže da je sve to učio pre dve godine i na časovima zeva. Diploma je IB (International Baccalaureate), milion srednjoškolaca u 146 zemalja sa time diplomira svake godine. IB score, sa njim se ide na bilo koji fakultet bez prijemnog, svi ih priznaju.

    Uporediva škola, Kincoppal, Sydney, Rose Bay:

    Azija, moja dežela.

  3. #103
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,524
    Quote Originally Posted by aussie View Post
    S tim sto ne mozes da poredis zivotni vek prosecnog lokalca i expata. Na Tajlandu prosecan expat zivi neuporedivo bolje od prosecnog lokalca.
    Nisu oni nikakvi ekspati, nikada nisu ni znali nešto da ih neka firma pošalje ili lokalna Thai zaposli kao expats.

    To su tipovi većinom ruinirani alkoholičari, ženskaroši, ekstenzivne tetovaže, možda i bili u zatvoru, možda ih je 80% takvih. Takvi se nigde ne nažive dugo.
    Azija, moja dežela.

  4. #104
    Quote Originally Posted by yoyogi View Post
    Škola sa takvim programom (curricullum) i tog kvalietat košta svugde isto. +/- 5%. Dve godine je ispred ostalih škola. Ćerkin drug, koje se sa porodicom vratio u Huston, Texas, u javnu školu, kaže da je sve to učio pre dve godine i na časovima zeva. Diploma je IB (International Baccalaureate), milion srednjoškolaca u 146 zemalja sa time diplomira svake godine. IB score, sa njim se ide na bilo koji fakultet bez prijemnog, svi ih priznaju.

    Uporediva škola, Kincoppal, Sydney, Rose Bay:

    Hvala bogu u Australiji ima standardizovano rangiranje pa mozemo sve precizno da vidimo ovde: https://bettereducation.com.au/Compa...y_schools.aspx

    Name:  Shkole.jpg
Views: 157
Size:  25.1 KB

    Dve skole da uporedimo sa tom IB.

    Trinity Anglican school, verovatno najbolja privatna skola u Cairns, ovde su cene na dnu strane: https://tas.qld.edu.au/domestic-enrolments/, sveukupno je oko 60K, 12 godina plus preparation. Skorovi su vrlo slicni, engleski isti nivo, matematika jedan rang niza; federalni skor IB je 99, a TAS 95; drzavni skor isti, ranking sajta IB je medju 8% najboljih, TAS je medju 9%.
    Uporediva skola, skolarina je 7 puta niza.


    Pal Buddhist school, jedina budisticka skola u Australiji, upisuje od 3-ce do 12-e godine i ukupan trosak za tih 9 godina je 70k AUD: https://pal.nsw.edu.au/tuition-fees/

    Engleski isti kao IB, matematika je za jedan rang niza. Po skorovima su slicne - federalni PAL je isti kao TAS, drzavni NSW malo manji, po rankingu sajta Pal upada u 19% najboljih dok je IB 8%. Skolarina 6 puta niza.

    Ima tu gomila skola na sajtu pa moze da se uporedjuje, uzeo sam ove dve jer sam njih prethodno gledao.U svakom slucaju sigurno mozes naci skolu koja ima isti ili bolji skor od te tvoje IB a drasticno je jeftinija reda nekoliko puta.

  5. #105
    Quote Originally Posted by yoyogi View Post
    Nisu oni nikakvi ekspati, nikada nisu ni znali nešto da ih neka firma pošalje ili lokalna Thai zaposli kao expats.

    To su tipovi većinom ruinirani alkoholičari, ženskaroši, ekstenzivne tetovaže, možda i bili u zatvoru, možda ih je 80% takvih. Takvi se nigde ne nažive dugo.
    Opsednut si tim zapadnim propalicama, o njima nisam pricao, vec bas o expatima na Tajlandu kojih ima dosta a koje si i ti pominjao, izmedju ostalog tvoje komsije u BKK iz Japana, Koreje, Kine itd.
    BKK ima 180 internacionalnih skola, znaci ima dovoljno expata da popune ta mesta u skolama svojom decom...

  6. #106
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,524
    Quote Originally Posted by aussie View Post
    Opsednut si tim zapadnim propalicama, o njima nisam pricao, vec bas o expatima na Tajlandu kojih ima dosta a koje si i ti pominjao, izmedju ostalog tvoje komsije u BKK iz Japana, Koreje, Kine itd.
    BKK ima 180 internacionalnih skola, znaci ima dovoljno expata da popune ta mesta u skolama svojom decom...
    To su ti uglavnom oni koji su došli da se penzionišu. Moje komšije su radno aktivne, poslale ih firme ili su lokalno zaposleni stranci. Nisi oni iz banaka i finansijskih institucija nego znaju nešto što treba u fabrikama, mašinski inženjeri, profesori po tim internacionalnim školama.
    Azija, moja dežela.

  7. #107
    Quote Originally Posted by aussie View Post
    ..... sustinski aspekt dugovecnosti tamo - velike porodice i familija, komsiluk i prijatelji. Lokalni nacin zivota, hrana, obicaji, navike...
    Vidiš ,zato sam i dovukao taj link ( rizikujući da nas Yoyogi , zajedno sa svim tim linkovima , protera sa ovog foruma) da bi ti izvukao taj zaključak, jer vidim da tako funkcionišeš , potvrdama sa googla.

    Da li su ovi , gore quotovani, aspekti života ,za tebe, bliži na Tajlandu, koji preferiraš, ili u Srbiji?

    Tebe google odvuče da porediš cene stanova , u BG ili NS od 3000 E sa cenom stanova u Bangkoku, izvodiš matematičke vratolomije da bi dokazao da je bolje u BKK.

    Pa ne misliš valjda da treba da se penzionišeš u BG , NS ili Bangkoku.

    I šta će ti uopšte stan?

    Meni prirodna intuicija govori da sa godinama treba da se povlačim iz grada u manju sredinu.Ja i živim ( i pre penzije) u manjoj sredini.U kući , sa nešto baštice, svoje voće povrće, komšije, prijatelji, navike...Stan u NS, za 4 godine prespavao sam samo 1 noć.To je za ćerku kao što Yoyogi reče i za svoj u BKK.

    To sam i tebi savetovao.
    U Srbiji,40-60 km od BG i NS ( gde sam ja), dovoljno daleko a dovoljno blizu, kuća sa malo baštice, 50-60k E.Ako imaš srpske papire, nisi stranac.Hrana, običaji, komšiluk..sve ti je već poznato.Za školu, i dete,troškova nema.Za ženu i thai hranu, sve je to stiglo u Srbiju.Evo danas smo u kući imali thai hranu.Oyster sos, čili pasta..kupljeni u supermarketu...
    Tebi to sa australijskom penzijom ( ili primanjima) treba da je peanuts.A ti pričaš kolike su rente u Srbiji, kao da si student.

    Vidim da se zanimaš za Yoyogija, šta on radi...

    Pa i on je pobegao iz Tokija.
    U Nagoji , periferno, u kući sa bašticom ( druga je stvar što je kasnije kuća porušena).Ako si na ovom forumu, vidiš da je stalno na biciklu u Morikoro parku a svaki slobodan dan odlazi u prirodu,u japanska sela sa šumama i rekama, skijanje..

    Gde je to u Thai?

    Pa tamo sam 80% vremena u klimatizovanom prostoru.Kao zatvorenik koji gleda svet kroz staklo.A boravio sam od Aprila do Jula.Od Jula do Novembra je još gore-kišni period.Možda si ti bio u Januaru, Februaru..kada je bolje ali tada bi bio tamo celu godinu.

    U Evropi, italijani, englezi ,nemci...kada se penzionišu idu na Kanarska ostrva.
    Razlog je-klima.Večito proleće.Malo varijacija temperature, vlage.

    Thai su tropi.
    Ekstremne vrućine, vlaga,monsuni,česte poplave, komarci..
    Jedno je otići tamo turistički a drugo živeti.
    Prilagodim se i ja toj klimi, ali jedno je prilagođavanje a drugo uživanje u penziji.

  8. #108
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,524
    Quote Originally Posted by aussie View Post
    Hvala bogu u Australiji ima standardizovano rangiranje
    Postoji i međunarodno rangiranje učenika na PISA testu koje australijske učenike 6. razreda stavlja na nivo 3-4 razreda Singapura, Koreje, Finske i Japana.
    Internacionalne škole su iz toga izuzete, one koje imaju IBP sistem. Jeftine to nemaju.
    Azija, moja dežela.

  9. #109
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,524
    Šta on radi: slepači i dovlači linkove a odgovore copy/paste na PPP pa se tamo obračunava a ja i ne znam šta on radi, nisam tamo bio 5 godina.
    Prijavio sam ga.
    Azija, moja dežela.

  10. #110
    Da si ti ziv i zdrav za Ikariju i te plave zone sam cuo prvi put preko 10 godina.

    Nemam mnogo rodbine u Srbiji, rodbina moze da se nabroji na prste jedne ruke. Od prijatelja se cujem sa cak i manje od broja rodbine. Komsiluk se promenio.
    Nakon 14 godina odsustva nisam ja vise deo toga. Na Tajlandu zena ima daleko vise rodbine i prijatelja nego sto ja imam u Srbiji.

    Kako gde je? Naravno da na Tajlandu nema skijanja, ali imas isto tako jezera, reke, sume, planine gde gotovo da nema stranih turista.

    Ti i Yoyogi ste 60 nesto godina, ja sam ipak 20 godina mladji tako da moram da razmisljam o detetu, nije samostalno. Interesujem se za ranu penziju, ne starosnu, ali ipak o detetu moram da vodim racuna.

  11. #111
    Quote Originally Posted by yoyogi View Post
    Šta on radi: slepači i dovlači linkove a odgovore copy/paste na PPP pa se tamo obračunava a ja i ne znam šta on radi, nisam tamo bio 5 godina.
    Prijavio sam ga.
    Slusaju te moderatori, suspendovali su me. Mada nisam prekrsio bilo kakvo pravilo foruma, i pre te tvoje prijave niko nista nije zamerao.

  12. #112
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,524
    Ti to tako, kurvinski kao i celog života radiš. Niko nije ništa rekao jer i ne znaju da sam ja postojao ni ko sam ja niti ko čita tvoje budalaštine.
    Da nisi tamo nosio screenshots tolerisao bih ovde šta pričaš.

    Adio, noskich.
    Azija, moja dežela.

  13. #113
    Potpisan sporazum o priznavanju penzija i staža sa Australijom.

    Vest od danas,koja ide na titlu TV u Srbiji.

    Može biti interesantno onima koji rade ( ili su radili, pa imaju staž, u Australiji) a žele da se vrate i penzionišu u Srbiji ili obrnuto.

    Evo vesti:

    https://rtv.rs/sr_lat/politika/potpi...m_1410318.html

  14. #114
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,524
    Quote Originally Posted by onnut View Post
    Potpisan sporazum o priznavanju penzija i staža sa Australijom.
    Bilo je to sa Thai da Aus penzija (staračka, ko je ima) može i tamo da se prima. Bilo je, ne znam da li je još, da moraš jednom godišnje da se javiš penzionom lično ili sa telefonskog broja koji radi samo sa australijskog tla.
    Stvarno, da umreš, koliko bi oni oko tebe žurili da prijave tvoju smrt Australiji i da prestanu da šalju penziju?

    Ako je ta penzija 1,000 AUD a da odeš iz Srbije u Australiju jednom godišnje, samo da se javiš, košta 3,000 AUD, eto penzije 25% manje. Još i da negde odsedneš bar nedelju dana.
    Azija, moja dežela.

  15. #115
    Quote Originally Posted by aussie View Post

    Evo primer sta moze da se kupi sada u BKK za 80 hiljada eura, a u Beogradu bi tako nesto kostalo 250 hiljada eura: https://www.ddproperty.com/en/proper...-sale-10498104
    Tek sad sam uśao u ovo.

    Vidim one ruse, našli rezervni položaj u Srbiji ,pa se setih da pogledam te bagatelne cene stanova u BKK( za ne daj bože), ako pripuca i u Srbiji.

    Kad ono - malo morgen!

    Kaže, 80.000 € za 84 kv.m. u najskupljoj , centralnoj zoni, Bangkoka, između Rachaprasong/Chitlom i Lumpini parka !!?

    Stan na 16 spratu Regent Royal Place 1, kondo- apartmanske zgrade, tačno uz Hansar kondo ,koji sam posetio u mojoj fazi interesovanja za stan u BKK.

    Da je malo bolje googlao mogao je naći moj post , na ovom forumu, sa treda:"Bangkok sa 16 miliona ljudi najveće malo mesti na svetu" #45 od 16.03.2016 o stanovima u toj zoni

    Name:  20230129_214919.jpg
Views: 107
Size:  41.5 KB
    Name:  20230129_214459.jpg
Views: 105
Size:  39.6 KB

    Dakle, taj stan tj. kondo, koji navodi, je izgrađen 1998 godine ( star je 25 godina) i tu je vlasništvo LEASEHOLD na 30 godina.Dakle za 5 godina - FAJRONT.
    Kakvo vlasništvo, takva i cena.

    U praksi moguće je da bi leasehold bio produžen ali bi verovatno Aussie doživeo taj fajront u svom životu.
    Da ne pričam da tu nema nikakvog nasledstva za dete a da ne znam ni koja je stopa poreza na nasledstvo u Thai.

    Ja sam , kao stranac,uvek gledao stanove iz Foreign Quote od 49% ali FREEHOLD, svoje vlasništvo.Mada i tu u budućnosti kada taj kondo bude oronuo i napušten , mislim da strancu ne bi mogao pripasti ni neki kvadrat zemlje od toga , ni za grob.
    Dobro, možda bi Aussie kupio nešto jeftinije iz domaće Quote, knjižio ga na Thai ženu, ali tako su mislili i oni o kojima Yoyogi piše , koji su završili na ulici kad su dobili nogu u doope od Thai žena pa se sudarili sa Thai zakonima.

    Što reče Yoyogi- njihova država njihova pravila a Aussie misli da će tu ( preko žene) biti svoj na svome.

    Kada se poredi standardizovano, novi stanovi u BKK sa novim u BG ili polovni sa polovnima dobija se druga slika tj. cene su tu negde, slične, ili je malo skuplje u BG ( čak i sa ovako naduvanim cenama).

    Možda nije lepo quotovati člana koji više ne može replicirati ali morao sam, da ne bi neko ko slučajno ovo pročita, pomislio da je BG 3 puta skuplji od BKK.

    Uostalom , nisam ni znao da on ima na PPP, svoj tred gde 15 godina žvaće ovu temu.

  16. #116
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,524
    Napravili su Thai da raportiranje na 3 meseca za penzionere (i na radnim vizama) može online. Probao sam,kao da još ne radi,u nedogled pita za CAPTCHA.
    To je značajno, bar meni, ako odem tamo da se skrasim.

    To use the new online 90 day reporting system, foreigners must register here:

    Thai Online 90 days reporting

    Registration information must be submitted in English.

    Once verified, a password will be sent to the registered email address (it took around 2 hours for us to receive the password - check your spam folder!)
    Azija, moja dežela.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •