Results 1 to 10 of 10

Thread: Okupacija Wall Streeta

  1. #1
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Okupacija Wall Streeta

    Koliko je to beznadezno, shvatio sam tek kad su srpski mediji preneli da im se obratio i Slavoj Zizek. Marginalni mrzilac kapitalizma koji nije video kako to moze i lepo da funkcionise.

    U drugom topiku imam o tome kako softver razjeda svet. Protestanti po Americi nisu programeri nego oni mahom kojima je softver zbrisao radna mesta koja bi inace tu bila. Bila su pre 5-10 godina kada su se odlucivali sta da uce ili studiraju ili su onima koji su ih izgubili tada bila stabilna.

    Nezaposlenost u Americi ima i jednu malo poznatu stranu: cak i od oglasenih radnih mesta nekih meseci se i 30% ne popuni jer nema kandidata koji imaju zadovoljavajuci strucni profil. Sta se verovatno desilo: skole su skolovale za jedno a biznisi isli za drugo. U procesu, softverom zamenjivali sve sto dise.
    Sada taj mismatch drzi verovatno vecinu nezaposlenih na ulicama ili bankrotirane.

    Obama nema nikakve krivice u tome. Niti to moze da resi.

    Direktno, nije ni Wall Street kriv, mada ih generalno smatram kriminalcima.

    Ko je onda kriv? Onaj ko je za ovakav pronalazak dobio i Nobelovu nagradu: Milton Friedman.

    Veli on:

    "Jedina funkcija bilo kog preduzeca je da donese profit shareholderima".

    Ako tako postavis stvari, onda je Wall Street i kriv jer se na njemu, to mu je i uloga, ta berza i obavlja. Opet, on je samo izvrsna, tehnicka, ruka necega sto je srce, ideologija sistema koji se na tome zasniva.

    Za razliku, japanski kapitalizam ima drugacije postavke: "Shareholders are not the only stakeholders. Nama je prioritet nasi korisnici, nasi zaposleni i njihove porodice pa onda tek akcionari.".

    To mnogi ne znaju a kada su filozofi i kao Slavoj Zizek pa ne znaju, onda su buranija.

    Kada bi im samo bio dozvoljen razglas, cak ni megafoni nisu dozvoljeni u toj slobodonj zemlji a u Egiptu, Tunisu su bili, cak i kod nas je 90-ih bio "Vukombil", Zizek bi jos jace grmeo o razvodu kapitalizma i demokratije.

    On ne zna da to moze da funkionise kada je pohlepa pod kontrolom. Na primer, u Japanu prakticno nema nasledjivanja (drzava zestoko oporezuje nasledstvo vec 150 godina, jos gore nego sto Warren Buffet trazi da se uvede u Americi), svaka generacija mora sama za sebe da zaradi, nema tatko i bratko.

    Ima jos jedna stvar koja doprinosi tolikoj nezaposlenosti: cela generacija ispada da nije ni za qrac. Nikada nisu pisali rukom, sve kompjuteri, rukopis im je kao u poluosnovaca.
    Unisteni Googlom cije rezultate citaju dijagonalno, daje im utisak da nesto znaju a sta znaju - drzi ih nezaposlenima.

    Jos unisteni socijalnim medijima misle da su neka kriticna masa ili ista.
    9.5 miliona nezaposlenih, 3 nedelje, samo 1,100 blog postova na njihovom sajtu. Koja je to "sila"? Pa za 2 nedelje cu ja na mom sajtu sam samcit imati vise postova (i bice duzi od 1-linera ili shodera kojeg tamo ima) i ne protestvujem protiv bilo koga.

    Poslednje, otisao im je Steve Jobs, celu generaciju nema vise ko da vodi za ruku i da pronalazi sta im "treba" (sve nepotrebna Apple govnarija, sve je to funcionalno postojalo i pre) i kako sa time da poziraju.
    Opet, niko se ne buni sto Apple pravi pare od kojima se mnogima sa Wall Streeta vrti u glavi.

    Znaci, nisu oni protiv para koje neko (Apple ih pravi zestoko) pravi nego idu na branje "low hanging fruit" koje bankari, siroko omrznuti, predstavljaju.
    Azija, moja dežela.

  2. #2
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Na vestima kaze:


    Na jednom transparentu u njujorškom parku, gde su se ulogoravali "okupatori Volstrita" stoji ispisano: u Japanu odnos prosečnih plata radnika i menadžera je 1:11, a u SAD 1:475, zabeležili su američki mediji.

    Googlatorska netacnost, istina, nekome ko ne radi realni zivot nije ni jaca strana pa veruje sta god vidi. I oni koji su nekad radili gledaju tu glupost i cute. Moza ni oni ne znaju?

    Odnos plata je u Japanu, kod mene nema radnika, sve fakultet:

    pripravnik 1: menadzer 2.5.
    pripravnik 1: direktor 4.5

    Tamo gde ima radnika - fabricka traka:
    Akio Toyoda, predsednik Toyote, najvece automobilske firme na svetu je na milion dolara, trideset puta vise od osnovnog radnika ali on je CEO, daleko vise od menadzera. Poslovodja bi bio na 2.5 a sef smene na 3, direktor pogona na 5.

    Predsednik i CEO moje firme 15 puta manje od Toyote po prometu (u centrali ima radnika na proizvodnji hardvera) je na 35 (tridesetpet) miliona dolara. To je 1,000 puta vise od osnovnog radnika.

    Dakle, to na plakatu je odnos radnika i CEO pa i to je ofrlje. CEO dobije koliko god akcionari hoce da ga plate, ne placa ga firma osim nominalne plate koja je delic tih 35 miliona, mozda 700 hiljada godisnje. To i dobije ako ispuni cilj % dividendi. Ako ne ispuni, nista, mogu i da ga najure.

    Odnos na plakatu znaci da ako moj radnik ima 50 hiljada, ja bih imao 550 hiljada. Joj, sto me to ne strefi, makar godinu dana, ako vec ne moze dve, ne da me ne bi videli na protestima nego bi trebali da preskacu ogradu moje vile da me paparazzishu.

    I sta ce ovome mome 35 miliona godisnje? Moze li normalan covek da potrosi i 200 hiljada pa i da je hedonista?
    Tu je i razlika izmedju dva kapitalizma: da je u Japanu, znao bi da od tih para njegovo potomstvo nema gotovo nista, 90% bi drzava uzela kada ode.
    Zato je Akio Toyoda presrecan sa milion godisnje, i to mu je previse.


    B92, cela vest, ko hoce da vidi

    Na stillu se vidi jedna sa mindjusama kroz gornju i donju usnu.
    Ne znam, nisam dugo bio u "belom" svetu, ovde ne bi nikada nigde dobila nikakv posao niodkoga.
    Azija, moja dežela.

  3. #3
    U razdeljak te, americki, ljubim Kink's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    27
    U jee, ispasce sada nesto ne valja sa Amerikom.

    A toliko sam je ljubio, pravo u razdeljak, svim zarom srca svooog.

  4. #4
    Gradjanka sam mala ja, lalalala andjelija's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Kink View Post
    U jee, ispasce sada nesto ne valja sa Amerikom.

    A toliko sam je ljubio, pravo u razdeljak, svim zarom srca svooog.
    Gde si nasao tog kapitalca? Mislim, kako si bas njega odabrao, takvih je ovde u USA na milione.

    Dobro je da na 92 Forumu nema ovog topika, bas bi nama doopeljupcima bilo nezgodno.
    Mirna, andjelija!

    (clone of yoyogi, for fun)

  5. #5
    Ko mi je skinuo cvet? Besna's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    22
    jeste andjo.

    Toliko smo truda ulozili u perfekcionisanje ljubljenja americkog doopeta da nam ne treba nikakvo propitivanje.

    Cak si nam i ti reper kako to treba.

  6. #6
    Gradjanka sam mala ja, lalalala andjelija's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    16
    Eno, pojavio sa i kod nas topik o wall street okupaciji.

    Ko je to pustio?

    Budibogsnama, kuda ovaj svet ide?
    Mirna, andjelija!

    (clone of yoyogi, for fun)

  7. #7
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Quote Originally Posted by yoyogi View Post
    ...

    Nezaposlenost u Americi ima i jednu malo poznatu stranu: cak i od oglasenih radnih mesta nekih meseci se i 30% ne popuni jer nema kandidata koji imaju zadovoljavajuci strucni profil. Sta se verovatno desilo: skole su skolovale za jedno a biznisi isli za drugo. U procesu, softverom zamenjivali sve sto dise.
    Sada taj mismatch drzi verovatno vecinu nezaposlenih na ulicama ili bankrotirane.

    Obama nema nikakve krivice u tome. Niti to moze da resi.

    ....
    Evo i potvrde gornjeg. B92 Vesti imaju ovaj clanak, 4 dana nakon sto sam to i sam rekao:

    Američka ispostava tehnološkog giganta Simens ima preko 3.000 radnih mesta koja nisu popunjena širom Amerike, ali za većinu njih potrebna je diploma iz prirodnih nauka, tehnologije, mašinstva ili matematike.

    Druge kompanije navode da imaju od šest do 200 nepopunjenih radnih mesta za koje preko devet meseci ne mogu da pronađu odgovarajuću radnu snagu.

    Privrednici bi da uvezu strane radnike

    Nezaposlenost u proizvodnji iznosi 8,4 procenata što je donekle niže od opšte stope nezaposlenosti koja iznosi 9,1 odsto. Prema podacima sa tržišta rada, u avgustu je postojala potražnja za 240.000 radnih mesta u proizvodnji, što je za 38,7 procenata više nego pre godinu dana. Problem je postao toliko ozbiljan da su se privrednici obraćali Kongresu da reše pitanje viza i pomognu im da zaposle visokokvalifikovane strance.




    Američkim preduzećima nedostaje visokoobrazovana radna snaga. Ona ističu da im je, uprkos tome što je stopa nezaposlenosti visoka, veoma teško da pronađu visokokvalifikovane radnike.

    Istraživanja pokazuju da 52 procenta američkih poslodavaca ima poteškoće da popuni ključna radna mesta, što je mnogo više od 14 odsto koliko je iznosio taj broj 2010. godine
    .

    Skolarci drumom, biznisi shumom.


    Ceo clanak
    Azija, moja dežela.

  8. #8
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    U Tokiju, 35 miliona stanovnika, okupilo se stotinak protestanata.
    I odmah protest izvrnuli u protivljenje nukernoj energiji.

    Nije isto kao u Americi. Ovde svaki skolarac (srednje skole) ili diplomac fakulteta ima posao nedelju dana nakon zavrsetka onoga sto je ucio.
    Cak im je i frka da odaberu firmu. Diplomci fakulteta se regrutuju na kraju trece godine, finalizuje se (njihov interes da rade za neku firmu, imaju ih po 3-10 da biraju) u februaru svake godine.

    5% nezaposlenost u Japanu? To je posledica Koizumijevog eksperimenta (Koizumi, Yunichiro, PM do 2005) i lizanja sa Amerikom da promeni zakon i ozakoni ono sto se kod nas zove "rad na odredjeno vreme". To pre njega nije bilo, svi hoce da poniste taj zakon. Velika pricha, da ne ulazimo sad, osim ako neko ne pita za detalje.
    Azija, moja dežela.

  9. #9
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Glupost koja strci sa parola i nikome ne smeta samo sugerise da se radi o googlatorskom neznanju svih.

    Sugerise i da su protestanti produktivni posteri na forumima ili slicnim bezlicnim (a zvanim "socijalnim" mrezama), po neznanju se ne razlikuju da li su u Srbiji ili NY.
    Na svojim Forumima mogu da budu zli i podmukli i da vredjaju kako se u RL ne bi usudili.

    Tu je koren gluposti protesta (koji se nije izborio ni za megafone, kakav Tunis ili Kairo): radi se o onima ciji je virtuelni status (po Forumima i FaceBook) + ljupkost njihovih iPhone i iPad nespojiv sa njihovim stvarnim nesrecnim i nistavnim statusom.

    A za borbu....taman posla da im policajac razbije, osteti ili pokvasi vodrenim topom iPhone ili iPad.
    Azija, moja dežela.

  10. #10
    nisam siguran da sam razumeo, ali da se zkljuciti da tvrdis da su nezaposleni krivi jer nisu adekvatno skolovani????>>>>mislim da u njihovom sistemu skolstva u poslednjih nekoliko desetina godina nesto skripi...tacnije na snazi je jos stari sistem skolovanja, a koji je prevazisla savremena tehnologija...previsoke su cene visokog skolstva i taj elitizam u USA privredi je sada prevazidjen. hocu reci savremena privreda trazi visoku strucnost kao masovnu pojavu a ne kao sporadicnu elitu. mislim da su tu problemi u USA. zamajac razvoja je strasno ubrzao i pred sobom sve razbija, velika je opasnost u toj centrifugalnoj slli. Ako se Apple urusi to nije strasno, jer puca 400-500.000 radnika u Kini, Koreji, Tajvanu, a ne u Americi, ali ako se Ford urusi ili nesto slicno onda je gadno u USA...zar ne???

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •