Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 31

Thread: Gashou zukuri, kuće iz bajke

  1. #1
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Gashou zukuri, kuće iz bajke

    Shirakawa-go (selo Shirakawa) mi je jedno od najdrazih mesta od svih koje sam obisao. Isao sam tamo kada god sam mogao, od 2009. bar dva puta godisnje. To je od mene kao Beograd - Aleksinac, autoput.

    Mesto i kuce (59 kuca) su na UNESCO World Herritage.

    Kuce su do 200 godina stare, od drveta i bez ijednog eksera u njima. Sve su okrenute istok-zapad tako da privuku sto vise sunca na krov.






    U njima se i danas zivi, to je i poenta UNESO - da se sacuva tradicionalni nacin zivota.















    Krov im se menja jednom u 30-40 godina, to je seoska moba, 2 dana da se promeni:





    Naravno, jako su zapaljive:





    Ovo je pocetkom novembra, test protivpozarne opreme u selu:







    dve su pretvorene u pola muzej pa ukucani vode biznis licnog muzeja, kao ova, najpoznatija, Wada house:





    Ovako velike kuce nisu uobicajene u Japanu. Ovde je razlog da je bilo malo obradive povrsine (96% su guste planinske shume) pa su porodice pravile kuce kao fabrike gde su po spratovima radili razne stvari kada zbog hladnoce i duge zime ionako moraju da budu unutra.

    Iznutra, bas Wada house:







    Donji sprat je bio za zivot, spremanje hrane i spavanje.


    Gornji su bili za uzgoj svilene bube i pravljenje svile,





    za obradu sta god da su proizveli od poljoprivrednih proizvoda. Nema eksera u njima, sve je na vez:





    Dugotrajne su iz 2 razloga. Prvi je da je drvo korisceno za izradu (uglavnom) hinoki koje ima sopstveni miris koji stetocine ne vole. Drugi je stalno prisustvo dima od ognjista, stetocine ni to ne vole.


    Ista kuca, Wada, u pauzi izmedju 2 snega:






    I dok veje (snimljene su u dve razlicite godine):





    Slikana sa vidikovca, kao sushi, samo joj mohikanski friz od snega ostao:





    U kraju ima mnogo snega i jedini nacin da u sred zime krov ne bude potpuno prekriven je - da ga je vlasnik ocistio. Sneg nije uvek isti niti se uvek skida. Suv, praskast i lak sneg se ostavlja, taj je najcesci. Ako je vlazan (prvi obicno jeste), onda je tezak i 20 tona snega na krovu kuce naprave je da skripi i da se meskolji kao drveni jedrenjak na talasima.

    Onda, ovako:





    Jos malo sneznih slika:

















    3 vikenda u januaru i februaru, upere svetla na kuce i onda je tek spektakularno. Osvetljenje traje 3 sata i pristup je ogranicen inace bi zainteresovani zgazili selo. Kola su zabranjena. Ide se do 2km udaljenog parkinga i onda shuttle bus do mesta.





    Wada house, nocu:





    Ovde ima dobrih slika, profesionalnih.


    Savet: nesnosna je guzva, ko ide na ovo neka ocekuje jos pola miliona ljudi na istom mestu.

    Koliko god da mi je Canon Kiss dobar aparat, jednostavno, tolika je guzva da ne mozes da stanes da slikas, kamoli tripod.

    Ovako izgleda vidikovac 2 popodne. Do mraka je je jos 3 sata a busije se vec zauzimaju:





    Pola sata do mraka:






    Jedini nacin da se dodje do zgodnog mesta (na kratko) je da se stane u red i da te slika sluzbeni forograf (za pare, 10$, dobijes sliku na licu mesta) + sa jos 2 tvoja aparata. To je na ovoj platformi.




    A red je 45 minuta:





    Opet, to se zaboravi a lepo secanje ostaje.

    Evo zasto sam ih nazvao "kuce iz bajke":





    Moja cerka ima u sobi model gashou zukuri kuce i zimi zamislja da je u njoj dok ovako veje.
    Last edited by yoyogi; 01-01-14 at 16:41.
    Azija, moja dežela.

  2. #2
    Na 15km od Shirakawa-go ima onsen. Hot spring. Topla voda dolazi iz 1200-1600m dubine.
    Ima ih 3500 u Japanu, Japanci kazu mnogo vise jer se jedno mesto racuna kao jedno iako mozda ima 10-20 onsena.

    To je uvek uzivanje a zimi pogotovo kad sedis u toploj vodi (39C) a ako tebe sneg i snegom pokrivene planine.




    Naravno, ne ide se "hladan" napolje. Svi onseni imaju unutrasnji i spoljasnji onsen. Prvo u unutrasnji, da se lepo preznojis, 15 minuta. Onda, "vruc", mozes da ides napolje u spoljasnji. Go i bos.





    Cak sam i bos gazio u sneg, nista.




    Pogled na snezne planine dok si u toploj vodi:





    Njihov web sajt, na japanskom ali ima slike.


    Ulaz je 6US$, tamo samponi, regeneratori, BIC brijaci i cetkice za zube, ukljuceno u cenu.

    Naravno, poseban deo za muske i zenske.

    Slike su moje, u jednom trenutku nije bilo nikoga drugog pa sam na brzaka otisao u locker room i uzeo kameru.


    Shirakawa-go, zvanican sajt
    Bushi ! ...hahahaha...Bushi !...hahahaha...

    (clone of yoyogi)

  3. #3
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Isto mesto, od juce. Nije bilo nesto snega...dok nije poceo da veje:



    Bitno je da su se vratili turisti. Prosle godine u ovo vreme je bilo avetinjski, posle zemljotresa i Fukushime.

    Azija, moja dežela.

  4. #4
    Krovovi kuca su od "susuki" trave.




    Potpuno zrela i sasusena, u gradskom ataru Nagoya:



    Poznatija je kao "Japanese silver grass" zbog srebrnih kresti koje su pred sazrevanje atraktivne:



    Prakticno, ta trava je korov i ima je u izobilju. Na ovom mestu toliko da je turisticka atrakcija (vide se ljudi, nizi od trave) u kolonama:



    U Shirakawa-go, ima nekoliko "senika" za skladistenje krovne trave. Letnja slika:



    Zimska slika:



    Oni koji znaju da ce im trebati, uzmu deo pre zime pa obloze kucu od spolja:






    Neki samo kao branik od sneznih nanosa:

    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  5. #5
    Persimon, neobran, ostavljen da se osusi i da se od njega napravi rakija. Toliko je gorak (tanin) da ga ni ptice ne jedu. Velika kuca u kadru je "Wada house"



    Drvo slikano izbliza, gore na brdu, levo, je vidikovac odakle je prva slika:



    Jedna od kuca koja ima isto takvo drvo (ova u procelju na zaglavlju Foruma) pre snega

    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  6. #6
    21.decembar 2014, koja je to navala bila na Shirakawa-go.



    Turisti, uplatili turu, ima da idu po programu. Bilo je 50 autobusa





    Cak sta vise, mesto je po snegu jos atraktivnije nego kada ga nema

    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  7. #7
    Promocija Shirakawa-go u mom supermarketu. Zakupili prostor i postavili standove u obliku obozavanih gashou-zukuri kuca



    Poljoprivredni proizvodi, korenja za supe, cuda, ne znam ni sta je sta. Neke biljke su planinske, neuzgajane, samo pobrane



    Suveniri



    Ova velika lutka, imam je kao privezak za kljuceve, to je "sarubobo", amajlija.
    Saru je majmun a bobo je beba po planinskom dijalektu jezika koji se tamo govori. Prave ih babe unicicima kao lutke.



    Ko hoce, moze da se slika

    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  8. #8
    Oktobar 25. 2015, bili smo u okolini za nesto drugo pa svratili na kratko u Shirakawa-go. Prvo, kao i uvek, pravac na Shiroyama, vidikovac. Verovatno je ovo jedno od najmanje reprezentativnih doba za posetu (osim kada se otopi sneg a novo zelenilo nije izaslo).



    Od princanih polja ostala samo strnjika, lisce vec opalo, nema snega.




    Wada house, kada se sidje sa vidikovca



    Vec u 17:00 sve postaje avetinjski pusto. Restorani (ima mozda 3) se zatvaraju u 16:00, radnje u 17:00, poneka u 17:30.
    Parking (koji je preko reke) mora da se isprazni do 17:30, niko ne sme da ostane na njemu, ni autobusi. Ovom ulicom je zabranjen saobracaj, smeju samo mestani koji tu zive.
    Sve je ucinjeno da se ne desi da bogani koji su preplavili Bali i oni sto idu na "Full Moon Party" u Thai ne dodju i ne zapate se ovde.
    Nema jedne jedine radnje, ko bi nesto hteo da kupi za jelo ili pice morao bi da ide 20km na auto put servisnu stanicu.
    Nema ni ulicne rasvete u smislu neprekidnosti svetla.



    Opet, ima jedan kao "ryokan", minshuku, ovo im je sajt.

    Ovako izgleda po snegu



    I tu je navlaka. Ne mogu da shvatim ko bi, osim Lonelyplanetasa dosao ovako da se zayebe. Mesto Shirakawa-go je dobro za 1 sat, max 2, sa ruckom.
    Evo ih, dolaze, poslednjim autobusom, oni ce tu da prespavaju, jos uvek ne znaju sta ih ceka i da ovo vece u koje vuku kofere mogu da prikucaju kasnije na zid kao jednu od najvecih gluposti koju su napravili.



    U 19:00 glavna ulica izgleda ovako, tacno da mi jelen istrci pred kola:



    Selo, isto ono sa prve slike, je prakticno crna rupa (otisao sam opet na vidikovac posle onsena, bas da ovo slikam, bas za ovaj napis)



    Na 5m od bilo koje kuce vata te strava da ce vukodlak da te rastrgne u mrtvom mraku.

    I, kako su nasi junaci (oni koji vuku kofere, smart internet shoppers) prosli?

    Na sajtu minshuku (znaci: prenociste za sve) ima slika kao ognjiste. Jeste, tu im u 18:30 daju veceru, oko te vatre. Ko se zatekao u prenocistu, ne poznaju se a ne mogu da se odvoje. U 19:30, posle 60 minuta sedenja na podu, vecera gotova i svaku u svoju sobu (po nekoliko u jednoj, na patosu, na tatamijima se spava).
    Zidovi tanki, papirni, nema price.
    Nema cirkanja. Jedan WC za sve.

    Ujutro, dorucak. Posle dorucka napolje, ne moze da se ostane vise od jedne noci. Moze, ali prvo checkout u 10:00 pa se vrati u 17:30. Gde da bazas ceo dan, ne znam.

    I sta sada: izadju napolje (pricuvace im kofere) i videti da je mesto malo, dobro za pola sata-sat. Ne znaju sta da rade ni do rucka, kako posle da ubiju dan do autobusa koji ce doci po njih?
    Ovo je bila losa ideja, yebo mater onome sto je stavio na Internet i Lonely Planet a nije rekao da u mestu nema nista. Oni mislili da ce kao na nekom bekpekerskom mestu da cirkaju, pokazuju tetovaze, da se muvaju, pa mozda "nesto i bude". Nista od toga.

    Ne znam da li ce se vise secati da su spavali u toj kuci (ne znam da li je taj san ista bolji kada se cuje hrkanje i pokreti ostalih pod istim krovom iza papirnih zidova) ili stravicnog zayeba i dosade kroz koju su prosli.

    I ovome sto drzi taj ryokan su sigurno hteli da zabrane rad i da bilo ko ko ne zivi u selu tu ne moze da ostane preko noci. Verovatno nemaju legalnu osnovu da mu to urade.
    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  9. #9
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Shirakawa-go, ko hoce da vidi uzivo (GMT +9, 8 sati ispred Bg vremena) moze da vidi ovde, livecam.

    Kao sto rekoh, nocu je celo mesto crna rupa, ko uleti po japanskoj noci videce samo crno.

    Danas, preko dana:

    Azija, moja dežela.

  10. #10
    Poseta selu 24. januar 2016. Isto je kao uvek, samo napadao dobar sneg i jos je bila snezna oluja.



    Pauza u oluji



    Evo je opet, jak vetar, nosi vec napadali suvi sneg. Gore, na vidikovcu Shiroyama, naziru se ljudi koji stoje



    To su tipovi, hiljade njih, dosli da slikaju po osvetljenju sela, desava se 2 vikenda u januaru i 2 vikenda u februaru. Jeziva guzva.
    Ovako je bilo kada sam otisao na to osvetljenje februara 2012. Podne, na stotine je vec doslo gore i razapelo svoje tripode. Ne mozes da dodjes da pogledas selo sa javnog mesta:



    Navala je napravila mesto neupotrebljivim



    Radosna vest: ti koji su nekad dolazili u podne da "zauzmu mesto" sa svojom postavkom foto-tehnike, to vise ne mogu.



    Nema vise tripoda. Sada mogu da cupkaju 4 sata dok ne padne mrak i da slikaju iz ruke, slike od kojih uspe 1 od 500.
    Bas mi drago.
    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  11. #11
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Snezne slike 2017. Uvek isto, isto lepo



    Sa vidikovca



    Wada house iz bliza

    Azija, moja dežela.

  12. #12
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Mesto se zove Shirakawa-go po ovoj reci: Shirakawa. Shirakawa = "Bela reka".
    Brza je, ima pene, pa izgleda bela



    Jedne zime je izgledala ovako



    Pre neki dan, ovako. Sneg na kamenju pa kao mali plastovi belog sena

    Azija, moja dežela.

  13. #13
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Pogledam webcam iz Shirakawa-go, danas veje kao ludo



    Slucajno posle pogledam, u vreme kada je vec trebalo da bude bez svetla, i dalje veje



    Malo kasnije, i dalje



    Ovo vec nesto nije uobicajeno, i dalje svetlo



    Pa vec kada je mrkli mrak, veje ali joj ima svetla



    Autobusi dolaze na parking koji inace mora da se isprazni pre 17:30



    To je to: 3 vikenda u januaru i februaru imaju nocno posmatranje, sa osvetljenjem kuca do 20h. Ko je dosao ovaj put, nece mnogo videti i naslikati po mecavi



    A trebalo je da bude ovako, moja slika od pre 4 godine

    Azija, moja dežela.

  14. #14
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Stalno držim na jednom ekranu Shirakawa-go livecam i jutros vidim ovu scenu.
    Ovi isto znaju za kameru i gde je pa momak pozira dok devojka verovatno trazi kako da sačuva screenshot na mobilnom telefonu.



    Šta je tu čudno?

    Screenshot je od 7 ujutro. Prvi turistički autobusi dolaze u 10 ujutro, radnje za suvenire i svi biznisi se otvaraju u 10.

    Ovo dvoje su tu verovatno stigli po mraku prošlo veče, prespavali, pa izašli rano da se nagledaju zamandaljenog mesta. Brzo će da shvate da je mesto dobro za jedan sat i da nikada nije ružnije nego kada ode sneg a novo zelenilo nije izašlo.
    Azija, moja dežela.

  15. #15
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Ko rano rani - naiđe na sve zatvoreno

    Ova slika je od 5:30 ujutro, od jutros. U to vreme je i parking zatvoren.



    Šta su oni radili tumarajući od jedne do druge zatvorene radnje?

    Po svoj prilici, jet-lagged strani turisti koji su se probudili u svoje vreme pa da izboksuju neku korist što su uopšte tu.
    Pitanje je šta su mislili drugi, isto fejsbukovci sa kojima su spavali pod istim krovom, kada su ovi ustali rano, nije moglo to bez uznemiravanja ostalih i izašli u besciljnu i neproduktivnu šetnju. Slikaju i šalju na lajkove i tako taj zayeb prolazi i umnožava se.

    U Shirakawa-go se dođe na 2 sata, ne ostaje se posle 5 popodne.
    Azija, moja dežela.

  16. #16
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Propade mi juče poseta Shirakawa-go. Prvo sam proveo u saobraćajnoj gužvi 3 sata. Shirakawa je bilo da se izvadi dan kada prethodno nije uspelo (lale nisu procvetale na mestu gde smo išli, planina, sve pomereno mesec dana kasnije a jesen i zima dolaze mesec dana ranije).

    Već se na prilazu vidi da nije ozelenelo





    A onda ovo: da se dobije parking, 2 sata čekanja. Sat da se do njega stigne, taman da se dobije mesto kada parking mora da se isprazni u 17:30.



    Šta je bilo? U-turn.

    Naravoučenije: ne pokušavati ništa za vreme Golden Week (prva nedelja maja) kade gde god da hoćeš da odeš, to isto hoće još 2 miliona ljudi.
    Azija, moja dežela.

  17. #17
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Sa webcam, da i Shirakawa vidi nešto od proleća, ne samo snegove i mećave. Njima isto procvetalo

    Azija, moja dežela.

  18. #18
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Turistički savez Shirakawa-go je promenio mesto za kameru, livecam je sada na brdu, sa boljom panoramom, ovde.

    Screenshot od jutros



    Za one koji hoće tamo da prespavaju (i provedu) još više naglašava da je to samo spavanje i da tamo nema ništa posle 5 uveče. Čak ni ulične rasvete. Paze se oni da ih bekpekeri ne preplave i ne podave.

    Screenshot od večeras



    U parking (izmešten iz sela) ne može da se uđe pre 9:00am i mora da se isprazni pre 17:30.
    Azija, moja dežela.

  19. #19
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Gornje dve slike su iz jula meseca kada je sunce visoko. Danas, 27. oktobar, sunce je nisko i iskosa.

    10:00

    Kao da su se pretvorile u svoje senke




    14:00

    Azija, moja dežela.

  20. #20
    Rano je još da se na taj web traži sneg.

    Inače sad je dobar položaj kamere, čak i meni,odavde, će biti nekad zanimljivo da svratim i pogledam .

    Hvala za takav link.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •