Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 21 to 31 of 31

Thread: Gashou zukuri, kuće iz bajke

  1. #21
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Sneg dođe oko 15. decembra. Tamo odem bar jednom godišnje, oko Božića. Nekada i 2-3 puta. Ako imam goste, sa zadovoljstvom idem i leti.

    Mislim da sam od 2009. do sada bio preko 20 puta.
    Azija, moja dežela.

  2. #22
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Kada sam na webcam video da je palo dovoljno snega, odemo u Shirakawa-go. 17. decembra 2017. Po ko zna koji put. Tamo sam išao koliko god puta sam mogao.

    Prvo se ode na vidikovac





    Broj turista (kao što sam i ja) je zapanjujući, bez obzira da li su došli svojim kolima ili tour-package



    Ovde sam pomislio da li je ovaj viseći most od parkinga do sela pravljen da izdži toliki broj pešaka



    Wada house, iz blizine



    A iz same nje (poseta se plaća 300Y, toliko i dinara) se vidi taj isti viewpoint



    Unutar te kuće, bilo je pre na istom ovom topiku



    Noćno osvetljenje da naglasi lepotu (vidi se na webcam) dolazi od ovakvih sijalica uperenih u prozore



    Uveče se vratimo na isti viewpoint, sumrak



    Pa još malo i noć. Cupkali u mestui da se još smrači

    Azija, moja dežela.

  3. #23
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Shirakawa-go, Night Illuminations

    Danas sam bio na skijanju na 40km (autoputem) od Shirakawa sela. Kako se skijanje završi (liftovi prestaju da rade u 16:30) baš sam mogao i do tamo da odem. Danas je jedan od 5 dana kada imaju osvetljenje sela.
    Ne mere.



    Bio sam na tom noćnom gledanju, ima postova od pređašnjih godina. Kada je bilo manje turista. Desilo se, na hiljade i hiljade su dolazile zadnjih godina i zagušili mesto. Uveli su (ukinuli što je pre bilo slobodno):

    - da se popne na vidikovac kolima, ne može;
    - da se peške popne na vidikovac uvek otvorenom stazom - ne može.
    - da se dođe do vidikovca, jedino autobusom (minibusom) sa kupljenom kartom u mestu;
    - te se karte daju onima koji u selu odsedaju prvo, onda na prodaju idu i razgrabe se za 10 minuta.

    Zato ga gledam sa njihove webcam, kao i vi što možete. Bar sam lično bio 2 puta noću, ako mi je za utehu.
    Azija, moja dežela.

  4. #24
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    22. april 2018. Na webcam se vidi da je sneg otišao pa se i rascvetalo.

    Azija, moja dežela.

  5. #25
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    U Shirakawa-go je vrlo teško ući. Dva sata da se dođe do parkinga, desetine autobusa, na stotine automobila. Na screen shot sa njihove livecam (17:00 11.februar 2019) , vidi se masa ljudi, to nikada pre nije bilo toliko.



    Uradio sam U-turn otišao (istim autoputem 14km) u Gokayama, Gokayama, Sakanuma selo..

    Isto na listi UNESCO. Ovo je autobuska čekaonica, kao gashou zukuri kuća, unutra klupe sa jastucima i grejanje.



    Same kuće su tu, tri su muzeji. plaća se ulaz 200 dinara (u koje nisam ulazio, moraju da se skinu cipele)






    Mnoge imaju ove "suknje" od trske da se zašite od bočnog snega



    Ima dva jezera ovakva, rezervoari vode za slučaj požara



    Obnovljena oplata krova od "susuki" trave/trske



    Pet-šest kuća su prodavnice suvenira



    Ima i dva mala restorana, sa tradicionalnom hranom, nisu skuplji nego drugde



    Pošto se ulaz ne plaća (ovde se ne plaća ni parking), ne znam šta Shirakawa-go (parking se plaća 500 dinara) i ovo mesto imaju od navale turista osim prodaje suvenira.
    Osim samih kuća, nema objekata i drugih mami-pare atrakcija, restorani su minorni a turisti prođu brzo, ne troše, osim ako kupe neki suvenir.





    Samo im izgaze sve, ostave po neku plastičnu bocu i samo im prave nered i remete im život. Nije ni čudo da izgleda, za Japan, negostoljubivo.
    Azija, moja dežela.

  6. #26
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Primećuje se manjak turista iz Kine, više zbog "Corona virus" a ostalih zbog nedostatka snega. Jedan snežni dan, 8. februar 2020. odemo i nije bilo strašne gužve.

    Viđena na webcam, od kuće:





    Webcam ugao je pomeren, izgleda da ga još tjuniraju. Ovako je sada, ovaj ram. Preskočili su Wada house (najveću, ona je i muzej u koji može da se uđe)



    Standardni pogled sa glavnog vidikovca



    To je ta ruševina bivšeg zamka, 100m na desno od glavnog vidikovca. Bio sam tu i pre. Ima kao platforma, ispod nje je webcam



    Evo je gde je webcam



    Azija, moja dežela.

  7. #27
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Bio sam pre neki dan (19. jul 2020), osim što nema turista ništa se nije promenilo. Nego, na 15km od Shirakawa-go ima još 3 sela sa tim kućama.

    Gokayama, Suganuma i Ainokura.



    To su mnogo manja sela, max 20-25 kuća ali su iste i neke su otvorene za posete kao muzeji.

    Gokayama (bile su ranije zimske slike, kada nije moglo da se uđe u Shirakawa-go od gužve)



    Sva 4 sela (jedno je, Suginuma, nenastanjeno) su na listi UNESCO kao jedna celina.



    Uobičajena lepota





    Neke u prizemlju imaju suvenirnice, jedna je muzej. Jarko zeleni pirinač koji još nije oklasao daje ovu lepu boju









    Ko hoće da vidi baš kuće, iste su kao u Shirakawa-go





    Gokayama ima dobra polja pirinča, ne samo u sred sela



    Azija, moja dežela.

  8. #28
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Suginuma, gashou zukuri kuće ali njima niko ne živi. To je na 500m od Gokayama sela (gde se živi)





    To je u stvari kamp i obrazovno mesto za školske ekskurzije



    Kuće su velike spavaonice za decu





    Jedna od streha za pripremanje hrane i pranje sudova



    Ovo je valjda kuća za seminare, predavanja



    Nema nikakvog razloga da se posećuje, ja sam to uradio radi kompletnosti.
    Azija, moja dežela.

  9. #29
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ainokura je poslednje od 4 sela.

    Ova slika je iz maja 2010 kada sam bio prvi put, još je bilo snega na planinama.
    Bio je to deo turističkog paketa, nisam se ni sećao kako se mesto zvalo.



    Ovo su slike od sada, ništa se nije promenilo



    Ima 21 kuću, u njima se živi







    Komšijske bašte









    Jedna je muzej





    Ima dva restorana, jedan je i suvenirnica



    Kada sam ovo primetio, nisam znao šta je. To je ko instrument, ovaj je veliki, to moraju dvojica da rukuju



    Ovi su manji. Instrument se zove "sasara" ili "binzasara" i pravi zvuk kao domine koje padaju u nizu. Ili kao zvečarka.



    To je lokalna folklorna igra, "kokiriko". Da sam znao šta je, kupio bih instrument da okačim na zid. Sledeći put.



    Welcome arch je upravo taj instrument.



    Vratiću se opet kada bude snega.
    Azija, moja dežela.

  10. #30
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    U Higashiyama Botanical Garden, Nagoya, ima jedna kuća iz 1842. rasklopljena sa mesta koje je posle poplavljeno akumulacionim jezerom i sastavljena ovde.







    Može da se uđe





    Dupli zid, sklonjen preko dana u džepove sa obe strane fasade



    Čuvar izvuče



    I sa leve i sa desne strane



    I zatvori kuću.

    Azija, moja dežela.

  11. #31
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Shirakawa-go. Krov se menja jednom u 30 godina i tada je to moba, 320 ljudi i trebalo im je 3 dana.



    Danas selo ima 1,600 stanovnika (ove kuće su samo turistički deo u kome živi verovatno manje od 50 ljudi) i ne verujem da ih ima 320 radno sposobnih svezajedno a kamoli još da ostave svoj posao 3 dana da nekome menjaju krov.



    To sada urade 5-6 radnika za nedelju dana.



    Ovako izgleda kad završe.

    Azija, moja dežela.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •