Results 1 to 6 of 6

Thread: Yokohama - uz Tokyo a opet "away from it all"

  1. #1
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Yokohama - uz Tokyo a opet "away from it all"

    Yokohama, nekih 40km od Tokija je spojena sa njime, nema prekida u gradjevinama izmedju 2 grada.

    Sa skoro 4 miliona stanovnika i svime sto treba i ne treba, meni se cinilo da sam u Singapuru.

    Koje fantasticno mesto, ja sam se cudio sto pola firme zivi tamo i putuje svaki dan. Za vikend ti se cini da si otisao na odmor kada si kod kuce.

    Hteo sam da se pojedem sto nisam isao cesce dok sam ziveo u Tokiju 3 godine. Nisam ni jednom bio.
    Sada sam otisao kao turista i na ulicama vidim putokaze "Yoyogi 38km" i sve isto kao da sam u Tokiju.

    Od fantasticne Yokohame, ovo je mozda najbolje: Minato Mirai kompleks.

    Kada sve pocne dobrim i legendarnim hotelom (nisu svi iz ovog lanca tako upecatljivi da se odmah prepoznaju, silueta sedi na vrhu skulpture, kao jedro)





    Ferris wheel iz sobe:





    Sutradan soba iz ferris wheel:








    Najvisa zgrada u Japanu, LandMark Tower:
    (edit: ja sam ovo pisao 2010. a link na wikipediju vodi na stanje iz 2012. pa je ova zgrada 4. po visini u Japanu dve godine nakon originalnog posta)









    Do izgradnje Taipei 101 (Taipei, Taiwan) ova zgrada je imala najbrze liftove na svetu (45kmh). Onda je za Taipei 101, ista firma napravila jos brze liftove (60kmh) i pomerila ovu zgradu na drugo mesto.


    Sa jedne od glavnih ulica:





    Imao sam neka posla u delu grada zvanom Yamate i tamo sam se iznenadio koliko ne-japanskih gradjevina ima. I danas je tu dosta stranaca, nesto kao Dedinje.

















    Imam za jos 2 posta ali to sutra.
    Azija, moja dežela.

  2. #2
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Yokohama, Chinatown

    "Goodwill Gate":





    Istocna kapija:









    Verovatno jedno od najposecenijih mesta u Yokohami:









    Legendarne zenske haljine "qipao", ove su 25$. Odlicno naglasavaju zenske obline, cak i kada su na civiluku moze da se nasluti :





    Kineski escajg i posude:





    Svuda mirisi i odlicna kineska hrana. Posle otvaranja Japana 1859. godine, u lucku Yokohamu su nagrnuli Kinezi uglavnom iz Guangzhou, Canton. Tako je i hrana dominantno iz tog kraja.





    Pekinska patka, 30$ za dvoje (prilozi, supa, salata, ukljuceni):




    Seafood:





    Ovo mi je posebno bitno. Ova radnja, tu se nesto ceka, pa i stojecki jede na ulici:





    Ceka se na famozni (bas iz ove radnje) "shorompo":




    Ukus je nezaboravan. To je kao mleveno meso za knedle, u supi, oba kuvana na pari u zatvorenoj puslici.

    Ovako ih prave:




    Pune ove puslice od testa mesom i supom, zavrnu im poklopac i onda na paru, u drvene dvospratne posude sa poklopcem, na kuvanje na pari. (vide se te posude medju prvim slikama u ovom postu). Zato svi ukusi ostaju unutra:





    A jedu se ovako: probije se opna i prvo popije supa. Onda stapicima meso i nakraju testo, kao pogacica:





    Ima ih u raznim varijantama, nije ni jeftino:





    "Restoran" je prakticno, kiosk. Nema za sedenje u nutra a red je uvek. Jedu na ulici, stojecki:








    Izgleda kao da golubici stavljaju jedno drugime u kljuncic. Jeste i to samo se tu izvodi jedna vazna tehnika koja se ne vidi: da bi se isisala supa iz shoronpoa, to je najvazniji i najukusniji deo, shoronpo treba da se usnama kao poljubi i uvlacenjem vazduha probije testo u usisa supa. To je zadovoljstvo koje devojka na slici priustava svome momku. Vidi se na slici da on u stvari ne odgriza komadic nego isisava sadrzaj.





    Ovo je bilo nedelju dana pred Bozic 2010. Zapadna jelka i tradicionalni bambus jedno us drugo:





    Na kraju, Kwan Tai temple:


    Azija, moja dežela.

  3. #3
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Yokohama, njihova Knez Mihailova i Minato Mirai


    Yokohama slikana sa Yamate brda (isto ono gde su Zapadne kuce):



    Njihova pesacka zona sa odlicnim radnjama je Motomachi:










    (kola su u ulici rano ujutro, posle nema).


    Minato Mirai, zona zabave, akvarijuma, muzeja.
    Obicno prvo odem na ferris wheel (ako ima) da vidim sta je sve tu:









    Ima i ovaj brod (bio sam ispravljen, nije kao "Galeb" nego kao skolski brod "Jadran", Nihon Maru.):




    U punoj snazi:





    Moze da se udje, ostareli (penzionisani i volonteri) oficiri su po celom brodu da objasne sta cemu sluzi. Spavaca soba za mornare:





    Trpezarija:





    Oficirska kantina:




    Ima ivica oko stolova da posudje ne padne pri uzburkanom moru:




    Maketa broda "Argentina Maru". Dosta Japanaca je emigriralo pocetkom 20-og veka. Danas ih u Brazilu ima mozda 1.5 miliona, sve stara emigracija. Predsednik Perua je bio Fujimori.





    Od poznatih likova koji su prosli kroz Yokohamu, bio je i Charlie Chaplin:





    Ovo je poseban ugodjaj: da deca mogu da uvezu brod u luku. Utisak je kao da si na komandnom mostu, tu je i bruj motora:





    Na kraju, celo mesto na dlanu, interaktivno:


    Azija, moja dežela.

  4. #4
    Ова стара зграда (заборавио сам шта је тачно била) је претворена у отворени музеј, углавном о историји Јокохаме, а то је опет углавном историја чувене луке у Јокохами.


    Међу изложеним стварима су и ове две слике доле.
    Мапа представља трговачко острво тзв. "деђима" (出島 - "излазити" и "острво")са којег је Јапан имао прозор у свет.
    Кад се Јапан "отворио" за свет под притиском/претњом Американаца овако је то изгледало:
    Пола острва је било насељено странцима, пола острва Јапанцима. И физички куће су им биле раздвојене јер Јапанци нису хтели утицај те културе.
    Исто је било и у Хирошими и Кобеу у једине три луке које су били отворили. По острву су могли слободно да се крећу.


    Како је изгледао сам долазак Американаца. Комодор Пери и чувени "црни бродови" које су Амери дотерали и пријатељски убеђивали Јапанце да се друже с њима, јер би они у супротном морали да бомбардују град.
    С друге стране, "црни бродови" су просто шокирали Јапанце и натерали их да прихвате да су технички инфериорнији и да ипак морају да прекину изолацију. Није то ишло глатко и без преврата, али у сваком случају ова сцена на слици доле је то све започела.
    Attached Images Attached Images    
    「吾唯足知」 (吾唯足るを知る)- "Samo za dovoljno ja znam"

  5. #5
    Мали али симпатичан музеј је у склопу огромне зграде царине.



    Експонати су пример шта све људи шверцују и шта се све копира.
    Од трофеја за светско првенство у фудбалу до Луи Витон ташница, преко дроге и оружја.

    Attached Images Attached Images      
    「吾唯足知」 (吾唯足るを知る)- "Samo za dovoljno ja znam"

  6. #6
    У Токију је ретко где град директно у додиру са морем. Углавном су такве локације заузете халама, пристаништима, складиштима, фабрикама,... Јокохама је (ако узмемо да је и Јокохама Токио) уз Одаиба једино такво место због чега је и атмосфера доста другачија.

    Што се мене тиче, од свега најјачи утисак оставља Осанбаши пристаниште. На историјском месту (прва лука након изолације, 1859), али нешто сасвим ново и непоновљиво (изграђено 2002.)

    Улаз


    На крову је парк направљен од обичних дасака и зелених површина, магично место. Слике не могу да дочарају, јер на лицу места све изгледа још заталасаније.




    Испод је терминал за међународне пловидбе.


    А кад се гледа из даљине не изгледа ништа посебно.
    Attached Images Attached Images                  
    「吾唯足知」 (吾唯足るを知る)- "Samo za dovoljno ja znam"

Similar Threads

  1. Karaoke: "prazan orkestar"
    By yoyogi in forum Japan: Život i rad, svakodnevnica
    Replies: 1
    Last Post: 20-10-14, 21:56
  2. Replies: 0
    Last Post: 04-09-14, 13:04
  3. Replies: 0
    Last Post: 29-06-12, 20:26
  4. "Rekreativni" (Love) hoteli u Japanu
    By Genki_des in forum Japan
    Replies: 0
    Last Post: 01-12-11, 17:11
  5. Aerodrom "Morava", Tadic prvi putnik
    By yoyogi in forum Ekonomija
    Replies: 1
    Last Post: 08-10-11, 20:24

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •