U Hiroshimi sam bio nekoliko puta (veliki korisnik, Mazda, je baziran u Hiroshimi) ali ovaj put tematski.


Vako vam je to bilo 6. avgusta 1945. Tacno u 8:15 ujutro:





Pala je ova bomba. Do pre dolaska u Japan, sam, onako, kao iz skole, mislio da je bomba bila velika kao putnicki avion (kao DC-9 ili B-737).
Nije. Ovako je izgledaja i ovolika je bila:





Isto, mislio sam da je stvarno "pala", da se zarokala u zemlju i eksplodirala. Nije. Bomba je eksplodirala 600m iznad zemlje, kao sto kaze ova crvena lopta na maketi:








Minut ranije, u 8:14, mesto Hiroshima je izgledalo ovako. Crveni krug je gde je danas hotel u kome sam odseo:





Posle toga, mrtvi, krsh i lom:





Ova zgrada, koja je danas "Atomic Bomb Dome" je delimicno opstala. To je bila "Hiroshima Commerce Promotion Office", nesto kao Privredna komora.


Na mestu gde je danas hotel, nije ostalo nista:





A iz hotelske sobe se i sada lepo vidi A-Bomb Dome, on je tu:




Negde 1966. je poceo da se urusava ali su resili da ga ne ruse nego ucvrste i ostave za spomenik. Na listi je Unesco-a.


Jos nesto sto nisam znao: mislio sam da ona atomska pecurka dolazi od dizanja u vazduh svega oko mesta pada (kratera) bombe. Ne, to je da u vazduh ide sve sto je dole sprzeno i tako formira pecurku, to je i ova, u vazduhu eksplodirana bomba napravila.


Bice jos, u nastavku, iz samog muzeja.