Results 1 to 4 of 4

Thread: Hiroshima: od A-bombe do danas

  1. #1
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Hiroshima: od A-bombe do danas

    U Hiroshimi sam bio nekoliko puta (veliki korisnik, Mazda, je baziran u Hiroshimi) ali ovaj put tematski.


    Vako vam je to bilo 6. avgusta 1945. Tacno u 8:15 ujutro:





    Pala je ova bomba. Do pre dolaska u Japan, sam, onako, kao iz skole, mislio da je bomba bila velika kao putnicki avion (kao DC-9 ili B-737).
    Nije. Ovako je izgledaja i ovolika je bila:





    Isto, mislio sam da je stvarno "pala", da se zarokala u zemlju i eksplodirala. Nije. Bomba je eksplodirala 600m iznad zemlje, kao sto kaze ova crvena lopta na maketi:








    Minut ranije, u 8:14, mesto Hiroshima je izgledalo ovako. Crveni krug je gde je danas hotel u kome sam odseo:





    Posle toga, mrtvi, krsh i lom:





    Ova zgrada, koja je danas "Atomic Bomb Dome" je delimicno opstala. To je bila "Hiroshima Commerce Promotion Office", nesto kao Privredna komora.


    Na mestu gde je danas hotel, nije ostalo nista:





    A iz hotelske sobe se i sada lepo vidi A-Bomb Dome, on je tu:




    Negde 1966. je poceo da se urusava ali su resili da ga ne ruse nego ucvrste i ostave za spomenik. Na listi je Unesco-a.


    Jos nesto sto nisam znao: mislio sam da ona atomska pecurka dolazi od dizanja u vazduh svega oko mesta pada (kratera) bombe. Ne, to je da u vazduh ide sve sto je dole sprzeno i tako formira pecurku, to je i ova, u vazduhu eksplodirana bomba napravila.


    Bice jos, u nastavku, iz samog muzeja.
    Azija, moja dežela.

  2. #2
    Hiroshima, Peace Memorial Museum.


    To je park od mozda 5 hektara. Uvek je puno, skolske ekskurzije nadiru sa svih strana. U pozadini je Atomic Bomb Dome, sa sledece slike:








    Cena ulaznica je simbolicna, 50 dinara, za decu 30, za grupe preko 20 (sto je 90%, sve ekskurzije) besplatan. Tek da ne bude dzabe.








    Na pocetku 2. Svetskog rata, u Nemackoj se vec znalo za atomsku energiju.





    Naucnici koji su izbegli iz nacisticke Nemacke u Ameriku, nagovorili su Ajnstajna da potpise pismo Ruzveltu da se odobri istrazivanje upotrebe atomske energije u vojne svrhe pre nego sto Nemci to savladaju i upotrebe u ratu.





    Trebalo je doneti odluku: baciti A-bombu na Nemacku ili na Japan? Nemacka je bila vec gotova a i nije gotivno da se nepoznati efekti bombe i radijacije osete u srcu Evrope. Bolje neko ostrvo. Tako je velika trojka odlucila:




    Gde je baciti? Bilo je toliko mesta, konvencionalni bombarderi su, radi upoznavanja terena, bacali lazne a-bombe (tikve, "pumpkin) da se upoznaju sa terenom i vetrovima. Na mnogo mesta:





    Odluka je doneta 25, jula 1945. da prvi cilj bude Hiroshima. Izmedju ostalog, nije imala zarobljenicki logor za saveznicke vojnike/zarobljenike. Imala je preko 100 hiljada prinudno dovedenih na rad Koreanaca i Kineza ali to se nije racunalo:





    Bombardovanje je trebalo da se izvede vizuelno, tada nije moglo bolje. Tog jutra, 6. avgusta 1945. prvo su poleteli izvidjacki avioni da ocene vreme pa onda 3 B-29 od koji je jedan nosio A-bombu, jedan fotografsku opremu a treci naucne aparate i instrumente.

    Lepo vreme nad Hiroshimom joj je odredilo sudbinu:





    Ne samo da je oslobodjena temperatura od nekoliko hiljada stepeni, silina eksplozije je poslala sve sto moze i ne moze kao projektile. Ovaj armirano betonski zid pokazuje oziljke nanete letecim staklom sa drugih zgrada, kako se to zarivalo u beton, kamo li u telo.





    Ovaj tricikl je bio u senci pa se nije istopio:





    Tih meseci je bila mobilizacija dece 7+ razred da rushe kuce i ciste oko gradjevina koje bi mogle biti cilj konvencionalnih bombi, da naprave prazan prostor da se ne bi plamen sirio.
    U trenutku eksplozije atomske bombe, mnoga deca su bila na tim radovima napolju i nesrazmerno mnogo dece je na licu mesta poginulo , 15 hiljada.

    Rekonstruisano, neko ko je bio u senci:








    Cak i crep, koji se pravi pecenjem ciglene gline, je prokljucao od temperature. Stoji otvoreno da se pipnu mehurovi (izvinte na losem kvalitetu slika):








    Laboratorijske flasice u obliznjoj bolnici su se od temperature sjedinile kao u koral:





    I obicne, po kucama, istopile se:





    Ima potresnih slika, otvorene rane i opekotine, da ih ne stavljam ovde.
    Jedna koja odjekuje i danas, prica o devojcici Sadako, koja je prezivela eksploziju A-bombe ali je kasnije dobila leukemiju i umrla 1949.




    Dok se borila za zivot, uzela je da napravi 1,000 papirnih ptica da ozdravi.Ovo su njene originalne rukotvorine, izlozene:




    Nije uspela:



    Po njoj je napravljen ovaj decji spomenik miru. Na vrhu je Sadako i nad njom papirna ptica (crane) kao simbol mira. U sredini je zvono za mir, koje svako pozvoni:




    Ovi, kao kiosci okolo, puni su "paper cranes" koje su napravila deca iz skola:







    Da, mesec dana nakon bombe, tamo nije vise bilo opasnosti. Radijaciju su kise sprale, raspala se, poslat je australijski bataljon da okupira mesto i zavede red nad onime sto je prezivelo i opstalo.
    Jos sam ja u skoli ucio budalastine da tamo nece trava da raste 75 godina.

    A 1964., dvadeset godna nakon A-bombe, a pre nego sto sam ja uopste posao u skolu, tamo je stigao shinkansen.

    Danas, i decenijama, divan i prijatan grad, rado bih ziveo tamo. Tako jos od polovine 50-ih.






    Toliko o A-bombi. Da dete zna sta je to i sta je nuklearna opasnost a ne da mandrkne k'o mlad majmun na medijsku histeriju kao oko Fukushime gde se nije znalo ko je veca budala, CNN, BBC ili Kurir.

  3. #3
    Hiroshima, obala reke. Imaju splav a on ostao na suvom. Ovo mesto na reci je blizu usca u more i podlozno je plimi i oseki.






    Levo je Piece Memorial a desno Atomic Bomb Dome i mesto odakle polaze brzi brodovi za Miyajimu.
    Ova brda oko Hiroshime, to je pomoglo da se donese odluka da se bas tu baci A-bomba: 3 strane brda, jedna strana na otvoreno prema moru.






    Sam grad je sa sirokim avenijama i ulicama, sigurno, kada je moralo sve iz pocetka da se sagradi.










    Ima tramvaje, "streetcar", sto je retkost u Japanu.















    Kada se krene gliserom za Miyajimu, prolazi ispod desetak mostova koji, po plimi, mogu da budu ovako niski:







    Za ovaj iza da ne verujes da je gliser (niski, kao oni dunavski, jos nizi) uopste mogao da prodje ispod.






    Pokrivena ulica, klimatiozovana. Glavna shopping zona, Hondori.
















    Ima i nepokriveno. Tu je sediste Okonomiyaki restorana, specijalno na Hiroshima nacin. Stavicemo to u "Sta je bilo za klopu":



  4. #4
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Pozutela a sacuvana, naredba da se baci atomska bomba na Hiroshimu.

    Azija, moja dežela.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •