Results 1 to 10 of 10

Thread: Meiji Mura - muzej ponovo sklopljenih kuća i zgrada

  1. #1

    Meiji Mura - muzej ponovo sklopljenih kuća i zgrada

    Meiji Mura, muzej zgrada i kuca od 1867. do 1989. koje su bile izgradjene nakon otvaranja Japana prema svetu. Meiji era, od 1867. Nekih 60 zgrada i kuca.

    Posto zgrade ne mogu da stoje dugo (zbog stalnih zemljotresa), ruse se i grade nove. Neke od njih, arhitektonski vredne i koje je bilo moguce srusiti na starom i ponovo sastaviti na mestu ovog otvorenog muzeja, su izlozene i moze u njih da se udje u pogleda. Imaju originalni namestaj i neke izgledaju potpuno funcionalne (struja, voda).

    Postoje aranzmani, puno ima turistickih autobusa. Treba ceo dan da se pogleda, sa decom i dva dana.

    Na ulazu, prvo treba ( a ne mora, moze i peske) stari i originalni transport iz tog doba.

    Parni, stvarno parni, voz:



    Originalni vagon:




    Stari tramvaj, osoblje je u uniformama iz 19. veka:




    Ovo napred, ova korpa, ne znam za sta je, mozda za teske kofere putnika:




    Rani 20. vek, autobus (mada je glanc novi, Toyota):



    Prva zgrada, kasapnica iz Kobea:



    Na gornjem spratu je restoran sa originalnom klopom koja se spremala od mesa iz mesarnice:




    Meso je cuveni "Kobe beef" (Kobe gyuniku) gde se kravama daje da piju pivo pa ih se i masira da meso posle ima pravu teksturu;




    Od kada je pocela de se jede (i uzgaja) govedina u Japanu, ovo je bio nacin spremanja koji zivi i danas.




    Prvo secer. Nisam znao, secer vrlo doprinosi pojacanju ukusa mesa. Steak sosovi ga imaju. Ovo je iz dana kada nisu pa je secer isao odvojeno i vidljivo:




    Onda meso. Oni sve rade, ti gledas dok se kuva ispred tebe:




    Posle povrce:



    Kada je gotovo, nudle ukljucene, skloni se sa vatre:



    Crkva Svetog Jovana:




    Originalne klupe i orgulje:




    Kuca dekana Gakusein (Univerziteta):






    Pola je bilo za zvanicno, pola za privatno.

    Velika razlika. Privatni deo:




    Zvanicni deo:



    (nastavice se)

  2. #2
    Kuca dva coveka od reci u japanskoj knjizevnosti. Ziveli su u njoj jedan posle drugoga. Ogai Mori i Soseki Natsume:





    Spoljasnost nagovestava novi prilaz arhitekturi kuce:





    Vidi se da ima hodnike pa iz njih do soba. To pre 1860. nije bilo:






    Gradska kuca (samo podsetnik: ovo je sruseno i ovde ponovo sastavljeno) Mie prefecture:




    Satovi firme Seikosha:







    Ta je firma od 1982. podeljena na Epson Printers i Seiko satove.
    Bushi ! ...hahahaha...Bushi !...hahahaha...

    (clone of yoyogi)

  3. #3
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Imperial Hotel

    Nekada najbolji hotel u Japanu, Imperial Hotel Tokyo.




    koji je srusen 1969. glavni ulaz i foaje ponovo sklopljeni u Meiji Mura otvorenom muzeju.



    Kamen izgleda grub i neobicne boje. Uzet je sa Mt Fuji, vulkanski, kao obloga ovog dimnjaka i ispod njega (stvarno je ova slika bas sa Mt Fuji ):




    Sklapanje je zavrseno 1985. godine, za otvaranje muzeja.



    Originalna recepcija



    Koja je videla i neke slavne i legendarne goste:



    Foaje je predivan:






    Originalna kafeterija iz 1924. sa kolacima po istom receptu, osoblje u istim uniformama, isti namestaj i eneterijer:



    Sa obilaskom, slikanjem i kolacima, moze da se provede 2 sata u ovom hotel-eksponatu muzeja.

    Edit: vulkanski kamen koji je koriscen je Oya stone sa severozapadne strane Mt Fuji. Jedinstven je po tome sto se lako obradjuje a vatrostalan je - on je prosao kroz temperature u srcu vulkana koje se u pozarima tesko ili nikada ne dostizu i ne prenosi toplotu dalje.
    Azija, moja dežela.

  4. #4
    Само треба истаћи-подвући (иако се може прочитати на слици) да га је пројектовао чувени амерички архитекта Френк Лојд Рајт (уз Ле Корбизјеа најпознатији архитекта) и да је ретка грађевина која је преживела катастрофални Канто земљотрес 1923. Извињавам се, професионална деформација
    「吾唯足知」 (吾唯足るを知る)- "Samo za dovoljno ja znam"

  5. #5
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Frank Llloyd Wright

    Ima slika tog legendarnog arhitekte u tom delu Imperial hotela, u prirodnoj velicini.



    Ja nisam iz te struke, prva gradjevina njegovog mozga delo je bila The Guggenheim Museum u New York.
    Azija, moja dežela.

  6. #6
    Sorry, Guggenheim museum му је била последња (1958), чији завршетак није ни дочекао жив Али вероватно је била најпознатија
    「吾唯足知」 (吾唯足るを知る)- "Samo za dovoljno ja znam"

  7. #7
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Prvi put sa tada za njega cuo, kada sam posetio Guggenheim muzej.
    Azija, moja dežela.

  8. #8
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Imigracija na Havaje.
    Japanski drustveni Dom iz Hilo, Hawaii, sagradjen 1889. a rasklopljen 1968. i ponovo sklopljen u Meiji Mura 1969.



    Originalna gradjevina (nisam smanjivao sliku, moze da se uvelica i procita tabla)



    Izrez sa table:




    Viori se havajska zastava koj jos ima britansku u sebi:




    Japan ima tradiciju emigracije u Juznu Ameriku i Havaje. Posle 250 godina (15 tadasnjih generacija) izolacije, kada se zemlja otvorila, u Japanu nije bilo skoro nista.

    U Brazilu ima 1.5 miliona Japanaca ili poreklom Japanaca, u celoj Latinskoj Americi mozda 2 miliona.
    Isli su da rade na plantazama secerne trske i kafe. Izvor je bio uglavnom Hiroshima pa na dole:



    A odrediste uglavnom ostrva Oahu i Hawai



    Japanska emigracija na Havaje

    Interesantno da je, i posle otvaranja Japana 1868. emigracija bila zabranjene iz vrlo neobicnog razloga: da oni koji odu da rade na Havaje obrukaju Japan kao naciju. Onako kako su Kinezi radeci na izgradnji zeleznica u uopste po Americi, brukali kinesku naciju.

    (
    Between 1869 and 1885 Japan barred emigration to Hawaii in fears that Japanese laborers would be degrading to the reputation of the Japanese race, as had occurred with the Chinese.)

    Unutra same kuce, eksponati. Kafa koju su proizvodili:




    Cuvene havajske kosulje su u stvari japanske, da omoguce slobodu pokreta na njivi:

    Azija, moja dežela.

  9. #9
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Imigracija iz Japana u Brazil 1908.

    Najvise Japanaca je emiriralo u Brazil, Japanska imigracija u Brazil 1908.
    Posle raspada feudalizma 1868, bivsi kmetovi su se nasli u nezgodnoj situaciji i posle 250 godina izolacije u zemlji nije bilo mnogo drugih izbora za njih. Japan je jedva postojao kao drzava, razaslao emisare da skupljaju znanje po svetu (o obrazovanju, industriji, tehnici, pravu, drzavnoj upravi). Ta emigracija je bila tada i zavrsila, pre 100 godina.

    U Meiji Mura ima original japanske kuce iz Registro, Brazil:



    Neumanjena slika table sa podacima:



    Isecak:



    Kasato-maru, brod koji samo to radio: saobracao za Brazil i nazad:




    Tu se sreli sa ovejanim robovlasnicima koji nisu promenili mentalitet decenijama nakon ukidanja ropstva. Ovaj u sesiru na slici iza bas tako i izgleda:




    Kafa, koju ne pijem, nisam ni znao da ovako izgleda i raste:



    Alatke. Vazna je ova za hvatanje zrna:




    I musko i zensko otislo "na kafu" samo od ovakvog kafenisanja puca kicma:



    Plantaze, nepregledne:



    U Thai je kafa skoro nepoznata i tek teskim marketingom su poceli da primame ponekog da se dohvati.

    U Japanu je, zahvaljujuci vezama sa Brazilom, masovna. Ne bas kao na Zapadu ali zacudjujuce rasirena za azijsku naciju. Kada je Starbucks zatvorio 1,700 radnji sirom sveta pre 5 godina, u Japanu ne samo da nije zatvorio nijednu nego je jos i otvorio novih 100-nak. Oko mog ofisa u Tokiju ima 10 Starbucks u krugu od 500m.
    Azija, moja dežela.

  10. #10
    Meiji Mura, od juce (mada se nista nije promenilo godinama).

    Pozoriste, japanski "kabuki". Zgrada, sagradjena 1892, rasklopljena i preneta 1971.







    Nema sedista, gledalo se klececi na tatamijima:



    Ovo su mozda bolja "sedista", ne znam:




    Bila je, gore, i loza:






    Neko bi rekao, tu ne moze da stane vise od 50 ljudi. A bilo je i vise:



    Japansko pozoriste i njihova teatralnost su nama tesko razumljivi, tesko da mozemo da shvatimo poentu. Istina, Japanac da gleda "Miris poljskog cveca" ili "Ko to tamo peva", njima bi bilo isto tesko da shvate, ako uopste i odgledaju do kraja nasu verziju zabave.
    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

Similar Threads

  1. Replies: 3
    Last Post: 15-04-14, 20:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •