Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 20 of 104

Thread: Japan - leto

  1. #1
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Japan - leto

    2011-ta. (Citajte dalje, ima i za danasnje dane)

    Nebitno za bas ovu godinu, uvek je ovako. leto pocinje sa tresnjama. Rekreativna berba, nije neka velika ali je jako popularno.

    Tresnje mogu da se kupe svugde, bez da se putuje 100km do farme ali to nije to: vezanost za selo i poljoprivredu u narodu nikada nije prestala. Niti poshtovanje za farmere. I da deca to vide i nauce.

    Guzve su velike, po svim farmama:






    Mora da se bukira preko Interneta a opet red za "broj" za ulaz na farmu:





    Unutra, prvo predstavnik farme procita pravila. Nema branja rukom nego secenje peteljki makazama, nema nosenja kuci. Svi imate 30 minuta:







    Svako dobije korpicu (zenska deca dobiju pink korpicu) , makaze, papirnu cashicu da pljucka semenke.

    Onda u tresnje:










    Obicno, prvo muzevi "idu na tresnju":






    Mada ni zenama to nije strano:







    Neki su zadovoljni onime sto je "low hanging fruit":











    Ukljucujuci i bebe:








    Na kraju "berbe", vrati se korpica, makaze i papirna casha sa ispljuckanim kosticama se bacu u kantu:







    Tu prodje 2,000 ljudi dnevno, 2 meseca tako, stvarno, sta bi bilo da svi pljucnu kostice na zemlju.


    Cena: 1,700Yen za odrasle, 800Y za decu. To je otprilike 20% manje nego da se ista kolicina tresanja kupi u radnji i pojede pred TV-om.

    Red i mir i tresnje pojedene. I deca da znaju da tresnje ne donosi "ujka krava" nego kako rastu i kako se beru.
    Azija, moja dežela.

  2. #2
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Water Parks

    Ova nedelja (avgust 6-10) je "Obon yasumi", za godisnje odmore. Sada su waterparks prepuni.
    Interesantno, ostrvska zemlja a nema 10 plaza. Ima, samo su morske struje takve da su plaze cesto natrpane otpatcima. Mogu da se vide plasticne flase napitaka firme "San Miguel" sa Filipina, sa takve daljine ih donose struje i tu ne moze nsta da se uradi.

    Samo nekoliko plaza nema taj problem.

    Obala je obicno zasuta betonskim konjima za odbranu od tsunamija, ovde se golim okom vidi da bi to sprecilo tsunami od 2-3 metra ali ne od 20 kao kod Fukushime.


    U Miyazaki prefekturi, dole juzno, uz more su napravili ovaj kompleks milijardu dolara:











    Kod mene ih ima, istina drugacijih, otvorenih samo za vreme skolskog raspusta 20 u krugu precnika 50km. Plus oni koji su cele godine, kao sajamske hale. Leti otvore jos 30% kapaciteta napolju. Lazy river ide i napolje.
    Azija, moja dežela.

  3. #3
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Laguna Gamagori (lucki grad, kao Rijeka ili Bar).


    Od 8 nedelja skolskog raspusta, mnogi negde odu, pa se i vrate.

    Sta onda?


    Laguna amusement park, napravljen na obali mora:




    Ima kao mediteransko selo za temu:




    A , moze da bude i guzva, kao danas:



    Svakog leta tamo odemo bar 10 puta. Spavas u svojoj kuci, 35 minuta voznje, sve u jednom danu. A voda kristalno cista, ovi electric boats (to moze posle 7 uvece) kao da su amfibije koje lebde:


    Azija, moja dežela.

  4. #4
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Vrela leta se provode po waterparks, ima ih na sve strane, svaki dan se ide u drugi. Na 5 do 30km daljine.

    Ovo je jedan manji, Foresta Hills





    Ulaz je upola jeftiniji nego po velikim, besplatan parking i nema tollway za autoput:




    I ovo je za troje nekih 50$.





    Za malu decu, ima ovaj bazen gde voda pada i siklja na razne nacine:




    Ovde ima kisha pod pritiskom, ubacis loptu za vodu a ona kao da je kosarkas zakucao:






    Besplatna stanica za (air station) za pumpanje decjih plovila:





    Tobogani (minimalna visina dece 120cm, rigorozno se pazi):









    Satori su za iznajmljivanje (18$), ne moze da se donese svoj sator:





    U kompleksu je i hotel i "wedding dome". Popularno za vencanja. Ograda waterparka je do pojasa, misim da je nezamislivo da neko proba da preskoci i udje besplatno.


    Azija, moja dežela.

  5. #5
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Nagashima Resort, od juce. Ovo je jedan od najvecih i najskupljih waterparks. Sa autoputem, ulaz, rucak, moze da ispadne 150$ za troje.

    Ogromno je. Ovaj roller coaster (treba biti lud pa u njega sesti) je najveci u Japanu:








    Lokera ima 10,000. Posto se placaju (3$) ne verujem da svaki clan porodice uzima poseban za sebe. Kapacitet je mislim 40 hiljada posetilaca.







    Ima picnic pod krovom, tu je kada je guzva, ovako:










    Kada nije guzva, onda je bolje. Sve tatami:





    Ko voli tobogane, ima, nije da nema:









    Ima i kvaka. Ovo sto se vidi nisu mravi koji nose larve nego se ceka u redu da se spusti tim gumenim plovilom niz tobogan. Moze da bude i sat cekanja:







    Za body boarding, ima poseban deo:










    Tobogan za spustanje "na doope":







    Za manju decu, ima ova hala, pod krovom, mini water park i svakojake igde sa vodom:









    Odozgo, imaju i vodene topove da prskaju one dole:



    Last edited by yoyogi; 20-08-11 at 12:40.
    Azija, moja dežela.

  6. #6
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ovaj software ima bug. Stavio sam da nema limita na attached images, kaze mi da sam vec stavio 32. Sto ga briga kad nema limita?

    Jos dva posta pa da zavrsimo Nagashima Resort.



    Za vecu decu (7-10 godina) ima ovaj poseban bazen sa vodenim cudima. Vidi se bure koje se prazni na 2 minuta:





    Onsen pool. Prema tabli uz njega, voda dolazi, vulkanski zagrejana, sa 1,600m dubine:






    Onda, nikakvo cudo da su topli tusevi, "onsen showers" sa istom tom vodom:


    Last edited by yoyogi; 20-08-11 at 12:37.
    Azija, moja dežela.

  7. #7
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Sada nesto sto je zakon (Zakon, u pravnom smislu) i odnosi se na sve bazene i waterparks. Na svakih 10 minuta pre punog sata (recimo, 13:50) svi napolje iz vode na 10 minuta.

    Ovako izgleda kada imas 60 hiljada ljudi unutra:




    Guard prodje kroz vodu, vadi ispale naocare (taman posla da neko na staklo zgazi i da se posece), odlepljene flastere, vade sve ono cemu nije mesto u vodi:





    Jos je vazan razlog da se spasioci rotiraju na nove pozicije da ne bi oguglali i prestali da paze.

    Mozda je jos i razlog, da toga nema, posle dana provedenog tamo, na vestima uvece cujes da se neko ili vise njih udavilo. "Pa taj lesh je plivao sa mnom ceo dan, ko bi rekao da ne roni?".


    Za naocare, svaki guard ima konopcice za vezivanje naocara oko glave, zaustavi svakoga ko naocare nosi i da mu jednu pantljiku da ih veze.

    Edit: sad sam se setio. Bio sam tamo 20 puta za zadnje 3 godine, nekako uvek u 3pm pustaju The Rolling Stones, od 3 do 5. Pre-Angie, ceo Sticky Fingers album, ukljucujuci i "Sister Morphy". Krajnje neobicno za takvo mesto, tu obicno idu vesele ili disko pesme.
    Azija, moja dežela.

  8. #8
    Quote Originally Posted by yoyogi View Post
    ...
    nekako uvek u 3pm pustaju The Rolling Stones, od 3 do 5. Pre-Angie, ceo Sticky Fingers album, ukljucujuci i "Sister Morphy". Krajnje neobicno za takvo mesto, tu obicno idu vesele ili disko pesme.
    Sister Morphy? Ako je moguce, onda,


    "Svidja mi se ova stvaaar, staru zelju budi mi...."
    Bushi ! ...hahahaha...Bushi !...hahahaha...

    (clone of yoyogi)

  9. #9
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ovi gornji waterparks su otvoreni svaki dan skolskog raspusta, rain or shine.

    Sta ako je shugavi kishni dan, kao danas?





    Jedno je otici tamo (u te velike i skupe waterparks) pa te uhvati kisha, drugo je znati da ce biti kisha. Ili zimi ili bilo kada. Onda se obicno ide u ove koji su all-weather, otvoreni svaki dan osim ponedeljka. Takvih ima 34 u krugu od 30km.


    Ovaj je novi, napravljen za Aichi World Expo 2005.




    Pola zgrade je klizaliste. Olimpijski medalisti iz Japana u umetnickom klizanju su uglavnom iz Aichi (Nagoya), bas gde zivim. Klizanje je dobro za zdravlje, bolje od trcanja. Zahteva stalnu koordinaciju ravnoteze, odvlaci brigu od stresa a ne cini nista lose kolenima. I sagoreva skoro isto kalorija i radi "fat burning".





    Pola je water park:




    (Kamere nisu dozvoljene unutra. Snimano od spolja, danas, ova zica u staklu je armatura zbog zemljotresa da se ne bi staklo prosulo na posetioce)






    Azija, moja dežela.

  10. #10
    leto je meni tesko podnosljivo u Japanu, omorina ubija, ne popusta no nocu. sreca, uvek ima hladnog piva!

  11. #11
    Neko na drugom Forumu, da ispadne fraer, dovukao jedva prepoznatljivi video sa nekog bazena u Tokiju. Evo za nas, rucno radjenog samo za ovde, Laguna Gamagori, 16. Avgust. 2011.


    (ima ton, smanjiti)





    Isto mesto, sa druge strane ovog bazen/jezera. Vidi se da u plicaku nije velika guzva. Umesto peska je meka neklizajuca guma.






    Svenk sa visine, bazen iz prva dva kadra se i ne vidi. Lazy river i jezero sa kamenim ostrvcetom:
    (ovo je u sred kratkotrajnog pljuska)






    Aquabic. Slabo se razaznaje, ima dve zenske na mostu koje daju ritam, ovi u vodi ispred njih (gde je guzva) igraju i vezbaju kako one pokazuju:







    Sto je najvaznije, sve ovo je na samoj obali mora. Nema teorije da more bude ovako cisto, zato na plazu retko ko i ide iako skoro svi ovi zive na morskoj obali ceo zivot.

    Snimljeno sa onog ferris wheel koji se vidi u prethodnim kadrovima.


    Last edited by Genki_des; 24-08-11 at 00:31.

  12. #12
    Skoro svako mesto ima svoj letnji festival. Kraj jula i bas ovo doba avgusta.

    I da ti niko ne kaze, primeti se ogroman broj ljudi, pre svega omladine, u tradicionalnim nosnjama. Bio sam na 5-6 njih, nisu sve slike iz iste godine.



















    Igra se ulicom, u krug, svi imaju po 5 (istih) nastupa na centralnoj bini gde je i ziri:




    Mada svako ima svoju koreografiju svi igraju uz istu pesmu. Zivahna pesma koja je beskrajna, moze da se ponavlja u nedogled, nesto kao La-Bamba.











    Primetimo sa leve strane da jedan vuce kolica. Svaka trupa ima svoj "support cart" sa vodom, peskirima, osvezenjem...to je na 35-40C.




    U pauzi igranja, deca imaju svoju tacku, posebno zapazeno i snimano:









    Ovo ne znam sta su..Tirolke?












    Crvenperke....






    Ovo je kineska kreacija. Ove sexy haljine se zovu "qipao", kako samo naglasavaju zenske obline a nisu svecana (bar ove) nego obicna nosnja



  13. #13
    Negde zadnji vikend u avgustu je kada sazreva seedless grozdje. Za placenu ulaznicu (20$) moze da se jede do mile volje ali nema nosenja kuci. Tu ima stvari da se napravi celodnevni izlet a obicno se ostaje od 10-13h, sa ruckom.

    Bio sam 4 puta, slike su od raznih godina.

    Sa ove slike je tesko reci da je ovo vinograd. Ja ovo pre nikada nisam video i postrojeni cokoti su bili ono sto sam znao.




    A jeste vinograd, sve kao da je sakriveno pod maskirnu mrezu.





    Ispod je citavo decje igraliste, rostilji, stolovi









    Svako grozd je pojedinacno uvijen u poroznu hartiju









    sa celofanskim prozorom da se vidi koliko je zreo









    Vinograd daje korpicu i makazice da se grozd odsece u peteljci, to svako dete mora da proba






    Ovako to oni jedu. U ledenu vodu pola sata





    Ne jedu se opne, meso se usisa iz puceta





    U potok uz vinograd, vlasnik pusti 100-nak zlatnih ribica i deca ih hvataju rukama.







    Neki uhvate i vise nego sto im treba:





    Ima posakrivanih zetona po vinogradu, deca ih nadju i onda vide sta su dobili na toj lutriji





    Padne i japanski bbq:



  14. #14
    4. septembar, jos je zvanicno leto. Water park rade jos sledeci vikend i onda gotovo za ovu godinu.


    Mino - Nagara river


    Nije cistoca vode i kupanja samo u perfektnim waterparks sa kontrolisanom temperaturom vode i uzorcima i analizama na svakih sat vremena.

    Divljina je isto tako cista, samo manje uredjena.

    Od nedelje, Mino, yanaba fishing na Nagara reci.


    Ideja je da se sa "yanaba" branom uhvati "ochi" ayu - riba (Wikipedia: ayu , japanska pastrmka) koja je polozila jaja negde uzvodno i vraca se "prazna" nazad prema donjem toku reke gde ce da okonca svoj jednogodisnji zivotni vek.

    "ochi" = stara, vec omrescena riba, vraca se sa mrescenja

    Tu ih presretnu i ulove za rostilj.

    Ovo je ideja:



    Da se brana na rukavcu u kome ima dosta ribe otvori i pusti na bambusovu prepreku (yana). Voda prodje kao kroz sito a riba ne moze i tu ih deca (i ko god plati kartu) hvataju golim rukama.

    Na plakatu pise "od 15. avgusta" samo jos nije bilo. Toplo je bilo leto i povratak rasterecene ribe je pomeren. Jos nema dovoljno.


    Second best: ima ovaj bazen sa ribom, plati se karta i ima se pola sata. Prve 2 ribe kostaju 10$, posle toga na meru. Obicno, za porodicu od 2 odrasla i 2 dece, 6 riba je vise nego dovoljno.





    I ovo, za manju decu, da hvataju rukama:




    Uz samu reku, ima 2 ovakva restorana, mislim 800 sedecih mesta, puno ko oko, ceka se sat vremena na sto:



    2 ovakva restorana, ovde se vidi mozda 50% ukupne povrsine:





    Jelovnik: ovaj prvi izbor, 3,000Y (~35$) je dovoljan za dvoje odraslih i 2 manje dece.



    Naravno, restoran ne peca svaku ribu posebno, imaju oni za to prirucni ribnjak:





    Kada se konacno doceka slobodan sto, na njemu ova masina: za pechenje ribe samo sto plamen dolazi odozgo (broiling):




    Sveza riba (ono sa jelovnika oni spreme, mi smo sami pekli), ociscena, se dobro pospe solju da ne pregori i da joj peraja ostanu posoljena na mestu, da ne otpadnu:



    Vidi se da riba ima i zube, neka deca se plase kada ovo vide da ih hvataju zive rukama:

    I tako..uz pogled na reku i planinu, pece se riba:






    Jedan kuriozitet, ovo nisam video 30 godina: bocu od 190cl, kao nekada "vitasok". Mislio sam da su pola litre standardne. Ne ovde. Jos uvek ove male a casha je kao za "malu kiselu":




    200m uzvodno, mada se ne vidi od okuke, ima jos lepse mesto, jedno od najprijatnijih iskustava ovog leta: cista, hladna (za waterparks hladna, za ovde 22C nije hladno, dete ostane u vodi 2 sata) planinska reka, kao Tara. Stena, skakanje...

    U planini:







    Ispod stene je 3.5m duboko, super za skakanje:



    I moje dete, u zuto-pink overall se nakanjuje da skoci:



    Odeee:



    Voda moze da se pije, tako je cista:




    Ne pije svako vodu u kojoj je. Ovaj tip pije pivo iz konzerve dok sedi u friskoj vodi i hladi se. Bila je neka pesma od "Rokeri sa Moravu", "Turio Ljubisa pivo da se ladi".

    Ovoga tipa je "turilo pivo da se ladi" pa zaboravilo da ga izvadi:


  15. #15
    Kao ostrvu, Japanu ne bi trebalo da nedostaje morske obale. Opet, zbog kretanja struja, pacificka obala je mahom zasuta svime sto struje nose (plasticne boce oranzade "San Miguel" sa Filipina kojih nema da se kupi u Japanu, to je 6 sati leta od Tokija).

    To je jedan vazan ako ne i najvazniji razlog za silne waterparks - tu se zna sta ima i nema u vodi.

    Opet, kolega ima dozvolu za motorni camac do 15m pa 2 puta preko leta odemo porodicno negde na usamljenu plazu na nekom ostrvcetu. Obicno na stranu prema Koreji (Sea of Japan) tu je obala cistija.



    Mnoga mesta uz obalu imaju zakon da plovila koja nisu u upotrebi ne smeju da se drze u luci (niti su dozvoljene marine).
    Razlog je da je opet lakse ako naidje tsunami i napadne te samo voda a ne 10 ili 100-tonski brod koji on nosi.

    Ima parking za camce i jahte iza lukobrana:




    Tu se camac/brod uzmu, dovuku do vode i kran ga spusti u vodu, posle isto tako podigne i vrati nazad na parking:







    More je cisto a pesak je crn, vulkanski:








    Ovo je obavezna stvar za plazu, to svako igra: suikavari (suika = lubenica, vari = razbiti).

    Jednome (svi prodju kroz to dok se lubenica ne pogodi i razbije za jelo) vezu peskirom glavu, zavrti se 5 puta oko stapa da izgubi orijentaciju koju pamti







    i onda na slepo, ide na nadje i razbije lubenicu. Drugi ga vode "levo, levo...desno, desno...)








    Cak i kad narihta vodjen komandama





    Kao od sale promasi





    Obicno traje 20 minuta dok neko konacno ne pogodi


  16. #16
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Odjava japanskog leta 2011.

    Danas je dozadnji dan da Laguna Gamagori otvoreni water park radi. Zatvara se 10. septembra.

    Sa vodene linije:




    U samo naredna 3 meseca do kraja godine: prestaje leto, dolazi i prolazi lepa jesen, i upada i pocetak snega i skijanja.
    Azija, moja dežela.

  17. #17
    Malo sam poranio sa odjavom leta. Citam da je sezona kupanja na Adi produzena zbog visokih temperatura za nedelju dana. To me je zakopkalo da pogledam dokle je Nagahsima otvorena i stvarno - do 25. septembra. Bio juce, verovatno i iduceg vikenda.


    Nekoliko klipova, rucni rad (nema tona, nece da grune).

    Ova decja kuca, pod krovom da zastiti od sunca, puna je raznih vodenih ludorija za decu do nekih 7 godina. Ima mini talas bazen.






    Slicno to, za vecu decu, na otvorenom. Poluge, konopci, kada ih se vuce i povlacui, voda iskace i prska na razne nacine. Ona dva bureta na vrhu se prevrnu na svakih 1 minut.






    Glavni talasni bazen:





    Guzva je manja nego pre 2 nedelje:






    Sa strane plaze, nije lose:





    Gde god sam stavljao ove slike, instinktivno neko kaže "uzas!". Kao da u Srbiji masovno imaju privatne bazene i kao da kod nas nema guzvi. A i zasta je guzva? Za kristalno cistu vodu? Japan pored svog mora uz koje vecina stanovnistva zivi na morsku obalu nikad ili retko ide na kupanje. Idu na ronjenje, surf, jet ski, pecanje ali ne na kupanje.

    Slike iz novina:

    Novi Sad, Strand:



    Beograd, Ada Ciganlija:



    Ulcinj:


  18. #18
    Nastavak od leto 2011.

    Danas je prvi dan leta 2012. jun 21.

    Medjutim, skolska godina traje jos mesec dana, do 20. jula. Onda raspust do 3. septembra.

    Skolska deca, mala, idu u skolu po kishi.



    Nije ni neka velika steta da su deca u skoli a ne na otvorenom. Ovo je najgore doba u Japanu, kisna sezona, beskrajne kise i pljuskovi (a letnje je toplo i vlazno). Traje do polovine jula pa i duze. To je kisa koja napaja pirincana polja.
    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  19. #19
    Tresnje svuda.

    Na ovom ekranu doktor objasnjava za sta su sve tresnje dobre i korisne:



    Cene su: podelis sa 100 i dobije se u EUR:




    I lubenice se prikrale, i crvene i zute. Ima, mada retko ko kupuje, da se kupi cela (vide se malo sa strane) ali se uglavnom kupuju na kriske. Razlog - mali frizideri:

    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  20. #20
    Umeshu, rakija od zelenih japanskih kajsija, ume, pravi se bas pocetkom leta.
    Na linku se vide proizvodi firme "Choya", oni su najpoznatiji.

    Ovako izgledaju u february i martu, one prve procvetaju:



    Za branje (nezrele) su negde u prvoj polovini juna i onda se prodaju po radnjama, rakiju moze da napravi svako, kod kuce i bez neke aparature.
    Uputstvo:




    I materijal, po svim supermarketima:










    Kupovne, u radnji:




    Vide se kajsije, one se ostave u boci. Snaga alkohola (i ukus) su kao zeleni vermut.



    Firma Choya, sponzorishe ovaj jedan bazencic u onsen parku u Hakone, voda ima miris "umesho" rakije:


    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •