Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 20 of 143

Thread: Japan - proleće

  1. #1

    Japan - proleće

    Mada jos nije kalendarski (12. mart je danas) ovo je vec pocelo, cak sta vise sada je i najgore, gore nego kada sume ozelene.


    Jedna od prvih, mozda i prva, stvar koja pada u oci u prolece je veliki broj ljudi sa belim maskama na licu.

    Ponekad, u danima sa jakim vetrom, moze da bude i ovako nekako (slika iz novina):




    Razlog nije prehlada nego alergija na polen. U Arizoni sam to vidjao kada procveta pustinja ali to je bilo lokalno i trajalo nedelju-dve . Ovde je mesecima i po celoj zemlji. Naravno, nije uvek ovako.

    Evo ga kriminalac: japanski jasen (sugi) u cvetu.






    U sredini slike se vidi isti taj a po sumi okolo moze da se nazre jos po neki isto tako procvetali:






    Tu je problem koji retko koja zemlja ima, neke bi cak i volele da ga imaju: presumljenost. Negde 50tih i 60tih ti su jasenovi posadjeni na mestima gde je bilo goleti. Mislilo se za 15-20 godina ce biti zreli za secenje i upotrebu u gradjevinarstvu i za neke komade namestaja i bice ih uvek dovoljno.

    Sta se desilo: doslo je jeftino uvozno drvo iz Indonezije i drugih zemalja koje su sekle (tamanile) svoje dzungle i jasenovi su ostali neposeceni.
    Onda su jasenovi, kada dostignu 20 godina starosti, poceli da cvetaju i da se razmnozavaju. U pocetku tog cveta nije bilo mnogo.

    Sada jeste. Ne moze od njih da se zivi. Zbog duguljastog oblika Japana, osrednji vetar raznese polen i do najzabacenijeg kutka. Ni megapolisi kao Tokyo i Osaka nisu postedjeni.

    Broj zahvacenih alergijom se penje i dostici ce nekih 30% stanovnistva ove godine. Samo po sebi je samo neprijatno ali ekonomija trpi: ne zeleci da idu u kupovine pod alergijom, ljudi ostaju kod kuce i tako ne potrose 2 milijarde dolara mesecno koje bi inace potrosili.

    A jasen se i dalje siri. Cak ni kampanja seche epskih razmera kao npr. kod izgradnje piramida ne bi uspela da ih osetno smanji jer ih se toliko namnozilo a sume i planine gde se nalaze maltene neprohodne.


    Ovo listopadno drvece po brdu je sve taj jasen:






    Po sumama i gorama, sve svetlo zeleno je taj jasen:






    Tako, jasen se mnozi, niko mu nista ne moze. Stanovnistvo kija i nada se nekoj vakcini ili piluli da ih resi tegoba.

    Dok se to ne desi, maske se prodaju na svakom koraku kao papirne maramice i gleda se na vremenskoj prognozi hoce li biti vetra:






    Ove cene su kao u dinarima.
    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  2. #2
    Kalendarski, danas je prvi dan proleca.

    I dalje je sve golo a ovaj cvet je "ume" sljiva koja je u stvari, kajsija.



    Slika je ispred koreanske kuce u Little World muzeju. To cveta od polovine februara i znak je da nece vise biti snega. Omiljen cvet u poeziji, knjizevnosti i slikarstvu.



    Ove 2 slike su iz Shinjuku Gyoen, Tokyo. I Japancima je naravno prijatno da vide ovaj cvet.







    A kada se u junu, kao zelena, ta kajsija stavi u "shochu", dobije se umeshi slatkasto vino, podseca na vermut.
    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  3. #3
    Prolecne scene ne dolaze odmah sa kalendarskim prolecem, ovo pisem kako prolece tece.

    Jos uvek je golo, ocekuje se cvetanje tresanja 7-8 aprila.

    Prosle godine na danasnji dan, Hikone castle, jedan od retkih koji je u originalnom stanju od kada je izgradjen, 1622.



    Oko zamka ima kanal, model:





    Ovim camcem se ide na voznju kanalima, 30 minuta:



    Pogled sa kanala:



    U camcu ima sto sa suknjom od cebeta ("kotatsu"), ispod su grejaci i tu se podvuku noge:




    U samom zamku, stepenice strme 80 stepeni, maltene kao merdevine:





    Obavezno, niko ne sme da bude u cipelama. Dobije se kesa da se nose u ruci:





    Pogled sa kupole zamka na Biwa jezero (veliko kao otprilike dva puta Ohridsko):




    Samo mesto ima lepu glavnu ulicu:





    Da cvetanje nije daleko, kazu i ove rascvetale sljive (nisu sakura tresnje):

    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  4. #4
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Sakura, samo sto nije. Napupile su, bice za 3-4 dana. Moja ulica:




    Stvar je u tome, da dok je hladno, ne cvetaju. Oseti se toplota u vazduhu i dan posle toga su sve u cvetu.
    Azija, moja dežela.

  5. #5
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Dolazi, dolazi prolece, samo hladni vazdusni talasi to usporavaju.

    Prolece niko ne moze da zaustavi, 2-3 dana kasnije, ipak dodje:




    Azija, moja dežela.

  6. #6
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Jedna iz Washington D.C. Tamo ima cvetanje tresanja, bas sada.

    First Lady Michelle Obama, Yoriko Fujisaki, wife of Japan’s ambassador to the U.S., right, and others, plant a cherry blossom tree in Washington, on Tuesday (March 27). This year marks the centennial of the gift of cherry blossom trees from Japan to the United States in 1912.

    Azija, moja dežela.

  7. #7
    Danasnji tajfun (ima ih 20-40 godisnje) je napravio (ne bas veliku) stetu i poremetio saobracaj.



    Da je dosao 3 dana kasnije, omlatio bi latice tresanja (sakura). Ovako, samo sto nisu, nekih 30% procvetale, nije ih nesto ugrozio, nema latica na zemlji.

    Slike iz tajfunskog dana, moja ulica:




    Oko Toyota City Cultural Center, tu mi cerka vezba i ima baletski nastup, oni to zovu "recital" (kao clan ansambla) pred 2,000 ljudi:




    Ovo gore nisu tresnje (sakura) nego kajsije ("ume").

    Kolega koji je iz Tokija veceras isao u Hong Kong, kaze da mu je to bio najgori let u zivotu. Proleteo kroz tajfun. Mislio je avion ce se raspasti. Cudio se on (i ja isto) da nisu zatvorili Naritu (aerodrom).

    Nije pomoglo kad sam mu rekao da avion moze da "mashe" krilima 18 metara gore-dole (9m dole, 9m gore) i da ostane ziv. On tvrdi da je bilo je 2m.
    Turbulencija kada postaje neudobno i kada prestaje catering u kabini i svi da se vezu (i stjuardese) je na 50cm gore-dole.

    Istina, da priznam, drago mi je da nisam bio na tom letu Cathay Pacific (A-330).
    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  8. #8
    Samo sto nije....foto od juce (4. april)






    Evo, je, 70%, od jutros (5. april):








    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  9. #9
    Hanami Yasumi = praznik posmatranja cveta.

    Danas je taj dan, 8. april. Cela nacija je napolju pod sakurama. Bio sam 8 puta, slike su od danas a i od ranijih godina.

    Ideja je da se napravi piknik na otvorenom, ne samo spremljena hrana nego i rostil ili nesto drugo da se spremi.

    Okazaki zamak, rodno mesto Iyeyasu Tokugawe, koji je ujedinio (pa onda zatvorio) Japan.














    Ovako to ide. Razapne se ova plava plastika, to je znak da je piknik:













    Izuvanje obavezno:




    Ne mora samo da se donese i sprema. Ima i "sank da radi", kao sajam, sa jednostavnom japanskom hranom:



    Promenada:




    Moj omiljeni most preko kanala koji je nekad stitio zamak:



    Jedne godine je bila kisa:

    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  10. #10
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Jos slika. Od juce, od danas, od prethodnih godina, razna mesta.

    Kouragaike, Aichi:







    Kupola je botanicka basta, u pozadini je list iznad playhouse, bilo je mnogo puta:






    Opet Okazaki:

    Ova resetka ispod koje posetioci sakure rucaju izgleda neveselo. To je visterija, nosac za bilkju. Kako sakura prodje, ona dodje. Mozda je isto spektakularno.




    Pazi ovaj shank. Ovo su pakovanja mesa za rostilj. Koliko tu piletine ima da se ispece!




    Nase stare poznanice sa "Foto za danas":



    Isto Okazaki Castle:

    Azija, moja dežela.

  11. #11
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Hanami yasumi (cvetanje tresanja) u Tokiju.

    Shinjuku Gyoen, park u centralnom Tokiju. I ovde ima na desetine hiljada ljudi, ulaz se placa i ne sme da se unosi nikakav alkohol za piknik:




    Ovo je vec Yoyogi Park.
    Ulaz se ne placa, otvoren 24x7, sme da se unese i alkohol i sta god hoces. Ne skupi se ni milion ljudi na taj dan:










    Ja im kazem nej da pijete pivo kad je guzva, oni opet. Red uz zenski wc:





    Posle svega, ni trunka ne ostane ni za kime, nema korpi z aotpatke, svako svoje smece nosi kuci.

    Ovo je uz Imperial Palace. Jeste da se na camac ceka po 3 sata.




    Toliki cvet, sta je onda plod?

    Nejestiva, opora, kiselo-gorka visnja. Mislim da se kod nas to zove "oskorusha". Plod se svaki dan vidja kao ukras, ova crvena tacka u pirincu u bento (lunch box) da simbolizuje japansku zastavu:





    Ili lisce, uz posluzenje patispanj kolaca sa kafom:







    Tako, oni nashi sto su se potukli za mladice japanske tresnje, nece se od nje najesti.
    Azija, moja dežela.

  12. #12
    Pod cvetom sakure, pripravnici krecu u ljuti boj. 200-inak njih, cekaju autobuse firmi da ih odvezu na obuku. Prvih 6 meseci zaposlenja je samo obuka.





    Skoro svi na trotoaru su u "freshmen" odelima ili kostimima.








    Kroz sofersajbnu im izgleda ovako:







    Zanimljivo je, pri stupanju na posao, zna se samo odeljenje (marketing, inzenjering, proizvodnja) u koje se stupa na posao. Prvih 6 meseci je obuka za sve ista, maltene kao pesadijska obuka u vojsci koja je ista za sve rodove. Tek onda ide razvrstavanje.
    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  13. #13
    Taman kada sakure pocnu da precvetavaju, dolaze breskve (momo).

    Sanage, Aichi, je "Momo County". 300 tona velikih, slatkih kao med i za foto-zurnal lepih bresaka se odavde ubere.

    Kad se stavi u tradicionalno "meticulous" japansko pakovanje (nisu obicne gajbice), treba 250 kamiona da ih razveze.

    Sad su u cvetu:



    Trake su kao u boji, presijavaju se, da uplase ptice.


    Farmeri koji uzgajaju ove breskve nisu samo 1- dimenzionalni. Onaj "kavez" u pozadini je golf driving range, tu vezbaju svoj golf swing.




    Poznajem ih desetak, vidjam ih u Sanage onsenu.

    Neki su bivsi "salary man", kojima je bilo dosta rat-race pa su se povukli da u miru rade vocke.
    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  14. #14
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    U foajeu firme, tokijski ofis, stavili su breskve u cvetu:

    Azija, moja dežela.

  15. #15
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Prolecni Yoyogi park, od juce. Iz mog tokijskog ofisa.



    Nema neke velike razlike, park je, osim mozda 5% drveca, zimzelen. Zimska klima je kao u na primer, Rijeci.






    Park je otvoren 24x7, potpuno bezbedan.
    Azija, moja dežela.

  16. #16
    Ozelenelo je.
    Kuragaike, omiljeno mesto i jezero. Boja mosta je uobicajena i znacenje joj je da necastive sile ne prelaze kada je vide.



    Mladici sa devojkama - NAPRED, necastivi - STOJ!



    Tu ima i pecanja, porodicnog.




    Ovi imaju i cerku "od 4.5 i uce je da peca":




    Sasvim je normalno da se devojka "izvede" na pecanje, sa sve mamcima i rukovanjem ribom.




    Ribe ima do mile volje, samo ne pecaju oni tu ribu:






    To je "carp", ukrasna riba koju niko ne dira. Simbol prosperiteta i plodnosti, ima je po svim fontanama i ribnjacima. Citam da su je zapatili u Americi pa ih unistava ne znaju sta da joj rade.
    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  17. #17
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Vreme azaleja. Zovu ih "tsutsuji" pa se i pocetak maja meseca zove tako. Nije da se zove zvanicno nego zaljubljeni kazu da ce nesto uraditi u "tsutsuji" mesecu.

    Mesta inace bezvredna da se pogledaju, kao ovaj Toyota Boshoku Head Office (prave plastiku za kola) privlace paznju:



    Toyota gde se prave Crown i Corolla:



    Kariya highway osasis:




    Ispred poslovnih zgrada:







    Pa i stambenih:


    Azija, moja dežela.

  18. #18
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Jos jedno cvetanje za ovo prolece, visterija.



    One dolaze na red posle tresnji, breskvi i azaleja, bas za ovaj 1.majski vikend.

    Ovako je izgledalo pre 3 nedelje dok su cvetale tresnje:




    Ovako izgleda danas:




















    To traje 3-4 dana, posle cvet opadne i bude ovako:

    Azija, moja dežela.

  19. #19
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527


    Nishio, Aichi, poznato ribarsko mesto i prirodni rezervat skoljki. Male "clam shells".



    Kako se ljudi okupe po lepom vremenu kada se podesi oseka. Ovde je bila od 11-13h i svi se daju u vadjenje skoljki iz blata. Ima ih u neogranicenim kolicinama i jedna puna kofa za 2 sata nije nista specijalno.





    Porodicno, u parovima, omiljeni dnevni izlet za sve. Da neko veceras vidi ove zenske kako luduju u disku, ne bi verovao da su dan provele riskajuci po blatu.



    Ovako je lokacija izgledala po plimi:






    Od kraja marta do avgusta (kada voda i blato nisu hladni), ovo je svakodnevna zabava i izlet:











    Mada skoljki ima u neogranicenim kolicinama, ima dve vrste. Obe su jestive a ova svetlija je manje ukusna (i baca se):



    Posto one jedu pesak, uhvacene u kofu treba da se ostave 1 dan u morskoj vodi da ga ispljunu. Onda se kuvaju u "clam chowder" corbu.

    Ovi su ih nahvatali podosta:

    Azija, moja dežela.

  20. #20
    Kourankei, isto mesto kao iz “Japan jesen”, tada ima spektakularne jesenje boje.

    Mesto je uvek lepo, bar jednom mesecno idem tamo.

    Prolecne slike:




    Tacno se vidi koje drvece daje one predivne jesenje boje u "Japan - jesen" topiku.




    Mesto je uvek lepo, bar jednom mesecno idem tamo.





    Gore, neka guzva:




    To je za pecanje ayu pastrmke. Plati se karta, 300 Yen (3 EUR), dobije se broj kao za kros i nosi se preko odece.

    Ima red cekanja:





    Ima se pola sata, sta se uhvati, uhvati se. Obicno, cele porodice idu u to, uvek neko uhvati, u proseku 1.5 riba po ucesniku.








    Upecano, ide profesionalcima da ih stave na "skew". Nije potpuno necisceno, sa raznjicem prodrmaju ribu i povade "guts":





    Onda na rostilj:








    Moze i u obliznjem restoranu, za vece pare:




    Cak i ceo "setto" = set, sa soba noodles, cena 10 EUR:




    Ima tu jos sadrzaja, ceo dan da se provede. Bubnjarski orkestar:




    Pravljenje mamaca, to i deca rado rade:





    Ili patterna na drvetu:





    Koje majstori iseku na licu mesta (moze svako sam ili otac/majka ako hoce da rukuju masinom):

    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •