Results 1 to 20 of 144

Thread: Japan - proleće

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Japan - proleće

    Mada jos nije kalendarski (12. mart je danas) ovo je vec pocelo, cak sta vise sada je i najgore, gore nego kada sume ozelene.


    Jedna od prvih, mozda i prva, stvar koja pada u oci u prolece je veliki broj ljudi sa belim maskama na licu.

    Ponekad, u danima sa jakim vetrom, moze da bude i ovako nekako (slika iz novina):




    Razlog nije prehlada nego alergija na polen. U Arizoni sam to vidjao kada procveta pustinja ali to je bilo lokalno i trajalo nedelju-dve . Ovde je mesecima i po celoj zemlji. Naravno, nije uvek ovako.

    Evo ga kriminalac: japanski jasen (sugi) u cvetu.






    U sredini slike se vidi isti taj a po sumi okolo moze da se nazre jos po neki isto tako procvetali:






    Tu je problem koji retko koja zemlja ima, neke bi cak i volele da ga imaju: presumljenost. Negde 50tih i 60tih ti su jasenovi posadjeni na mestima gde je bilo goleti. Mislilo se za 15-20 godina ce biti zreli za secenje i upotrebu u gradjevinarstvu i za neke komade namestaja i bice ih uvek dovoljno.

    Sta se desilo: doslo je jeftino uvozno drvo iz Indonezije i drugih zemalja koje su sekle (tamanile) svoje dzungle i jasenovi su ostali neposeceni.
    Onda su jasenovi, kada dostignu 20 godina starosti, poceli da cvetaju i da se razmnozavaju. U pocetku tog cveta nije bilo mnogo.

    Sada jeste. Ne moze od njih da se zivi. Zbog duguljastog oblika Japana, osrednji vetar raznese polen i do najzabacenijeg kutka. Ni megapolisi kao Tokyo i Osaka nisu postedjeni.

    Broj zahvacenih alergijom se penje i dostici ce nekih 30% stanovnistva ove godine. Samo po sebi je samo neprijatno ali ekonomija trpi: ne zeleci da idu u kupovine pod alergijom, ljudi ostaju kod kuce i tako ne potrose 2 milijarde dolara mesecno koje bi inace potrosili.

    A jasen se i dalje siri. Cak ni kampanja seche epskih razmera kao npr. kod izgradnje piramida ne bi uspela da ih osetno smanji jer ih se toliko namnozilo a sume i planine gde se nalaze maltene neprohodne.


    Ovo listopadno drvece po brdu je sve taj jasen:






    Po sumama i gorama, sve svetlo zeleno je taj jasen:






    Tako, jasen se mnozi, niko mu nista ne moze. Stanovnistvo kija i nada se nekoj vakcini ili piluli da ih resi tegoba.

    Dok se to ne desi, maske se prodaju na svakom koraku kao papirne maramice i gleda se na vremenskoj prognozi hoce li biti vetra:






    Ove cene su kao u dinarima.
    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  2. #2
    Kalendarski, danas je prvi dan proleca.

    I dalje je sve golo a ovaj cvet je "ume" sljiva koja je u stvari, kajsija.



    Slika je ispred koreanske kuce u Little World muzeju. To cveta od polovine februara i znak je da nece vise biti snega. Omiljen cvet u poeziji, knjizevnosti i slikarstvu.



    Ove 2 slike su iz Shinjuku Gyoen, Tokyo. I Japancima je naravno prijatno da vide ovaj cvet.







    A kada se u junu, kao zelena, ta kajsija stavi u "shochu", dobije se umeshi slatkasto vino, podseca na vermut.
    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  3. #3
    Prolecne scene ne dolaze odmah sa kalendarskim prolecem, ovo pisem kako prolece tece.

    Jos uvek je golo, ocekuje se cvetanje tresanja 7-8 aprila.

    Prosle godine na danasnji dan, Hikone castle, jedan od retkih koji je u originalnom stanju od kada je izgradjen, 1622.



    Oko zamka ima kanal, model:





    Ovim camcem se ide na voznju kanalima, 30 minuta:



    Pogled sa kanala:



    U camcu ima sto sa suknjom od cebeta ("kotatsu"), ispod su grejaci i tu se podvuku noge:




    U samom zamku, stepenice strme 80 stepeni, maltene kao merdevine:





    Obavezno, niko ne sme da bude u cipelama. Dobije se kesa da se nose u ruci:





    Pogled sa kupole zamka na Biwa jezero (veliko kao otprilike dva puta Ohridsko):




    Samo mesto ima lepu glavnu ulicu:





    Da cvetanje nije daleko, kazu i ove rascvetale sljive (nisu sakura tresnje):

    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  4. #4
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,536
    Sakura, samo sto nije. Napupile su, bice za 3-4 dana. Moja ulica:




    Stvar je u tome, da dok je hladno, ne cvetaju. Oseti se toplota u vazduhu i dan posle toga su sve u cvetu.
    Azija, moja dežela.

  5. #5
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,536
    Dolazi, dolazi prolece, samo hladni vazdusni talasi to usporavaju.

    Prolece niko ne moze da zaustavi, 2-3 dana kasnije, ipak dodje:




    Azija, moja dežela.

  6. #6
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,536
    Jedna iz Washington D.C. Tamo ima cvetanje tresanja, bas sada.

    First Lady Michelle Obama, Yoriko Fujisaki, wife of Japan’s ambassador to the U.S., right, and others, plant a cherry blossom tree in Washington, on Tuesday (March 27). This year marks the centennial of the gift of cherry blossom trees from Japan to the United States in 1912.

    Azija, moja dežela.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •