Quote Originally Posted by bakemono View Post
...Sve to zvuči više nego primamljivo, naročito plata. .
Negde rece da engleski govorite dobro ali da niste bas engleski studirali.
To bi, za nekoga ko je iz jedne od 7 zemalja engleskog govornog podrucja bilo dovoljno (bilo koji fakultet + maternji engleski) + TESOL certifikat da predaje po bilo kojim skolama osim na Fakultetima i International Schools.

Filipinci sa fakultetom i odlicnim engleskim isto mogu.

"Unqualified English Teachers" su oni koji imaju maternji jezik, bilo koji ekvivalent srednje skole i imaju neki aranzman u dubokoj provinciji da rade za 20,000THB.

Ako niste ziveli na duze u engleskom govornom podrucju, bojim se da bi oni koji intervjuisu imali engleski isti, bolji od vaseg ili cak bili pravi Englezi. To onda nije dobro za posao.

Moj sused u provinciji na granici Kambodze, Holandjanin, mislim da ima samo srednju skolu, 60 godina star, rece mi da je imao ponudu da predaje engleski za 12,000THB u lokalnoj skoli. Mala plata a male su mu i kvalifikacije i jedinini je stranac u 50km precniku pa ga uopste i uzimaju u razmatranje. To mi je on rekao mada mi nije jasno kako. Direktorka skole govori odlican engleski, bolje nego on.

Za neke profesije (lekari, zubari, veterinari, dobar deo prosvetara) posao je siguran i prvo zaposlenje nakon diplomiranja se izvlaci na lutriji. Na tom poslu mora da se ostane 3 godine. Nakon toga mogu da se zaposle gde hoce. To zbog toga da se ne bi desilo da u Bangkoku sede hiljade nezaposlenih tog tipa dok unutrasnjost nema lekara ili ucitelja.
Tu se desi, mozda u 30% slucajeva, da se tu ozene/udaju, skuce i nikad ne napuste provinciju.

Zbog cega je to vazno: zato sto su takvi nekada deca bogatih roditelja koja su bila slana u Ameriku, Englesku, Australiju da uce jezik i boravila tamo mesecima ako ne i godinama. Oni mogu da te sacekaju na intervjuu za nastavnika.

Ovo je skola "Jindapong" u Bangkoku gde je moja cerka isla od 3. do 4.5 godine, oni imaju strance nastavnike jezika.

Skolsko dvoriste. Pokriveno, all weather. Zastava se dize ujutro u 8 i peva oda Kralju. Sva deca su obaveznim, istovetnim, uniformama sa grbom skole:




Skolski bazen (jedan dan nedeljno je sportski, sva deca moraju da nauce da plivaju u prvih 6 meseci skole):





Ucionice (sve klimatizovane) su ovaku u nizu jedna uz drugu. Ispred ucionice, ovo je njena uciteljica (prelepa zena + odlican engleski mada je nastava na Thai) u jaslicama:




Ucionica. Ovo je bio zadnji dan skole i ova mala deca nisu morala da dodju u uniformi:





Kafeterija i trpezarija (druga uciteljica u kadru):



Trpezarija. Deca sedaju po poznatom rasporedu i sama ciste za sobom. Ovo je posle rucka, kao da niko nije bio: