Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 32

Thread: Predavanje engleskog u Tajlandu

  1. #1

    Predavanje engleskog u Tajlandu

    Pozdrav svima, a pre svega Yoyogiju, koji me je i uputio na ovaj više nego zanimljiv forum.

    Ja i moja devojka, oboje filolozi sa odličnim znanjem engleskog (mada nismo studirali konkretno engleski), smo zainteresovani da nađemo posao u Tajlandu kao predavači engleskog. Koliko sam uspeo da shvatim, taj posao je relativno lako naći, međutim, ono što me je pre nekog vremena odbilo od Tajlanda je pitanje bezbednosti i političke nestabilnosti u zemlji. Yoyogi mi je napisao da to nije tačno i da nema potrebe da brinem, pa sam sad obnovio interesovanje za zemlju osmeha.

    Elem, bio bih veoma zahvalan ako bi neko mogao da napiše svoja iskustva iz života tamo, koje su cene, kolika bi otprilike bila plata, da da neke savete, i tako dalje, drugim rečima, da me malo uputi. Takođe, što se tiče bezbednosti, da idem sam ne bih brinuo ni najmanje, ali pošto ide i moja devojka, moram da mislim i na njenu bezbednost - postoji li opasnost od kidnapovanja, prodavanja u belo roblje, itd? Koliko je Tajland zaista opasan, ako izuzmemo celu tu priču o političkoj krizi i terorizmu?

    Hvala vam svima!

  2. #2
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Plata za nastavnike engleskog pocinje od 40,000THB (nekih 1,000EUR).
    To je i plata 1st officer u Thai Airways B-737.

    Od nje moze fino da se zivi.

    Dvoje da rade za tu platu, to je premija u Thai. Medicinske sestre su na 10,000THB.

    Stan moze da kosta bilo sta (ima expats kojima firme placaju, njih ne brine cena ali dize ostalima). Ako ne trazimo stan u Knez Mihailovoj, moze fino da se stanuje za 15,000THB, sa bazenom u zgradi i na liniji skytrain, uporedivo sa lokacijom kao Merkator na Nbg.

    Ako se hranom snabdeva iz ekvivalenata Maxi, to je jeftino, mozda za dvoje 10K THB mesecno.

    Posto tamo imam svoj stan, mislim da bi mi trebalo 25-30K THB da lepo zivimo (cela porodica) i da pijem pivo na balkonu svaki dan.

    Generalno, dvoje da radi za 40K THB svako, pola toga bi moglo da se ustedi. Bar za mene koji znam Thai i ne treba mi mnogo putovanja i izleta i troskova.
    Azija, moja dežela.

  3. #3
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Pogledaj ovaj sajt.

    Vlasnik sajta (koga poznajem) je autoritet za Tajland. I sam je (Novozelandjanin) nastavnik engleskog.

    Teaching English in Thailand
    Azija, moja dežela.

  4. #4
    Yoyogi, stvarno sam ti neizmerno zahvalan! Sve to zvuči više nego primamljivo, naročito plata. A koji bi savet mogao da nam daš u vezi bezbednosti, šta smemo a šta ne smemo da radimo, postoje li opasni delovi grada (Bangkok)...

  5. #5
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Bezbednost je na visokom nivou, nasilje zapadnog tipa kao mugging, maltretiranje, da ne smes da prodjes po mraku, toga nema ili bar stranci ne treba toga da se plase. Ima, ako se i desi da nesto vidis (ja nikada nisam video za 10 godina) to je izmedju njih, njihovo podmirenje racuna, to te se ne tice.

    Jedino sto ne smes je bilo sta u vezi droge. Ne bi te obesili kao u Singapuru samo decenije zatvora sleduju.

    Moja prva opstina u Bangkoku je bila Khlong Toey gde ima slum u koji ni policija ne ulazi tek tako. Sad, to bi bilo kao reci da neko ne odseda u Hyatt apartmanima u Beogradu jer je u blizini "nehigijensko naselje" na obali Save.

    Nista ne brini, koncentrisi se na posao i zivot, nema tu distrakcija. Na nivou na kome ces biti videces da su Thai generalno miroljubivi ljudi i izbegavanje konflikta im je i u religiji. Tek dublje ulazenje (veza, brak) pokaze da nisu naivni ali do toga verovatno neces doci.
    Azija, moja dežela.

  6. #6
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616

    Stanovanje u Bangkoku

    Ko se misli da predaje engleski, evo primer kako izgleda pristojan stancic i koliko kosta.

    Plata nastavnika je minimum 40,000THB (nekih 1,000EUR). Ovaj stan je 8,000THB.

    Ovaj stan je bio uz Bangkok University, zgrada puna studenata i nastavnika (stranaca).



    To je u stvari soba, od 42kvadrata, sa kupatilom (kada). Svaka ima balkon.
    Nema kuhinje (sto je uobicajeno, nema nacina da sam napravis bolje i jeftinije nego prodavci uz ulicu). Na gornjoj slici, ovo sa zelenom tendom je restoran, samo za zgradu. Dobra i jeftina klopa, 1EUR za rucak/veceru, ako i toliko. Room service je po istoj ceni, bez naknade.

    Svaka soba ima aircon i namestena je ovako, bez frizidera i bez TV, mada mogu da se iznajme:



    Moze da se uzme na 1,2,3 meseca a i na duze. Tu stanuju deca bogatih Thai iz provincije.

    Opet, ovo je dobra lokacija, slicne ovakve sobe/stanovi su na raspolaganju za pola te cene ako nisu uz Univerzitet.



    Sve sobe imaju ADSL Internet. U zgradi ima jeftin laundry, ne treba ves masina. Full security, card access, ima security guard. Ima i parking za svaki stan.

    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  7. #7
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Quote Originally Posted by bakemono View Post
    ...Sve to zvuči više nego primamljivo, naročito plata. .
    Negde rece da engleski govorite dobro ali da niste bas engleski studirali.
    To bi, za nekoga ko je iz jedne od 7 zemalja engleskog govornog podrucja bilo dovoljno (bilo koji fakultet + maternji engleski) + TESOL certifikat da predaje po bilo kojim skolama osim na Fakultetima i International Schools.

    Filipinci sa fakultetom i odlicnim engleskim isto mogu.

    "Unqualified English Teachers" su oni koji imaju maternji jezik, bilo koji ekvivalent srednje skole i imaju neki aranzman u dubokoj provinciji da rade za 20,000THB.

    Ako niste ziveli na duze u engleskom govornom podrucju, bojim se da bi oni koji intervjuisu imali engleski isti, bolji od vaseg ili cak bili pravi Englezi. To onda nije dobro za posao.

    Moj sused u provinciji na granici Kambodze, Holandjanin, mislim da ima samo srednju skolu, 60 godina star, rece mi da je imao ponudu da predaje engleski za 12,000THB u lokalnoj skoli. Mala plata a male su mu i kvalifikacije i jedinini je stranac u 50km precniku pa ga uopste i uzimaju u razmatranje. To mi je on rekao mada mi nije jasno kako. Direktorka skole govori odlican engleski, bolje nego on.

    Za neke profesije (lekari, zubari, veterinari, dobar deo prosvetara) posao je siguran i prvo zaposlenje nakon diplomiranja se izvlaci na lutriji. Na tom poslu mora da se ostane 3 godine. Nakon toga mogu da se zaposle gde hoce. To zbog toga da se ne bi desilo da u Bangkoku sede hiljade nezaposlenih tog tipa dok unutrasnjost nema lekara ili ucitelja.
    Tu se desi, mozda u 30% slucajeva, da se tu ozene/udaju, skuce i nikad ne napuste provinciju.

    Zbog cega je to vazno: zato sto su takvi nekada deca bogatih roditelja koja su bila slana u Ameriku, Englesku, Australiju da uce jezik i boravila tamo mesecima ako ne i godinama. Oni mogu da te sacekaju na intervjuu za nastavnika.

    Ovo je skola "Jindapong" u Bangkoku gde je moja cerka isla od 3. do 4.5 godine, oni imaju strance nastavnike jezika.

    Skolsko dvoriste. Pokriveno, all weather. Zastava se dize ujutro u 8 i peva oda Kralju. Sva deca su obaveznim, istovetnim, uniformama sa grbom skole:




    Skolski bazen (jedan dan nedeljno je sportski, sva deca moraju da nauce da plivaju u prvih 6 meseci skole):





    Ucionice (sve klimatizovane) su ovaku u nizu jedna uz drugu. Ispred ucionice, ovo je njena uciteljica (prelepa zena + odlican engleski mada je nastava na Thai) u jaslicama:




    Ucionica. Ovo je bio zadnji dan skole i ova mala deca nisu morala da dodju u uniformi:





    Kafeterija i trpezarija (druga uciteljica u kadru):



    Trpezarija. Deca sedaju po poznatom rasporedu i sama ciste za sobom. Ovo je posle rucka, kao da niko nije bio:

    Azija, moja dežela.

  8. #8
    Ali sta ako smo mi završili filološki fakultet sa engleskim kao drugim jezikom (meni je prvi ruski, a mojoj devojci španski) i ako imamo TEFL (nameravamo ove godine da polažemo)? Jesmo li onda qualified teachers?

  9. #9
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Quote Originally Posted by bakemono View Post
    Ali sta ako smo mi završili filološki fakultet sa engleskim kao drugim jezikom (meni je prvi ruski, a mojoj devojci španski) i ako imamo TEFL (nameravamo ove godine da polažemo)? Jesmo li onda qualified teachers?
    Mislim da jeste. U stvari, "degree" znaci bilo koja ustanova tercijarnog obrazovanja, moze i ETF, PMF. Na to TEFL.

    Sa jezickim fakultetom je to samo bolje. To bi trebalo da nadomesti "non-native speaker", kao na primer Filipinci. Znao sam i jednu Turkinju koja je imala jezicki faks (nije engleski glavni jezik) + TEFL i predavala je engleski za normalne pare.

    Skole gde se dobija posao su tipa Kolarac samo toga tamo ima na stotine, mnogo masovnije nego (sto je bilo u moje vreme) u Srbiji.

    Jedna od vecih je ECC: ECC Bangkok

    Kao sto rekoh, oni koji te intrevjuisu treba da vide da mozete da predajete engleski. Akcenat nije veliki problem, sami Thai ne mogu lako da osete akcenat.
    Azija, moja dežela.

  10. #10
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Sa sajta Filoloskog fakulteta, saznao sam da jedna koleginica sa Filoloskog kojoj engleski nije bio glavni, dobila je posao u Japanu da ga predaje.
    Tu je i radi bas to - predaje engleski.

    Znaci, profesionalni lingvista, to je vazno i daje kredibilitet koji prevazilazi "native speaker" bez kvalifikacija i samo sa kursom. Ona je dokazala da to moze, u najrigoroznijoj od svih zemalja kada dodje do predavanja engleskog. U Thai bi bilo samo lakse.

    Jos, u Thai je bila kampanja da se zaposli stranac da predaje engleski, 200 hiljada njih, primali su i mesare i automehanicare, 75 godina stare, samo da skole ispune zadatu kvotu. Jos jedna olaksavajuca okolnost.
    Azija, moja dežela.

  11. #11
    Pozdrav svima na forumu
    Mene takodje zanima predavanje engleskog po azijskim zemljama. Inace, zavrsila sam anglistiku na Filoloskom fakultetu. Trenutno mi je aktuelno sticnje nekog od TEFL sertifikata. Da li neko moze da mi preporuci neki kvalitetniji online kurs te vrste? Na netu ih ima gomila... Ili je sve jedno, samo da se ima diploma?

  12. #12
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Na linku za ECC Bangkok, medju FAQ ima i ovo:

    Do you need a degree to work in Thailand? Is it a government requirement?
    The legal minimum requirement to work as a teacher in Thailand is a Bachelor's degree.


    yoyogi: jeste, za drzavne skole. Po masi privatnih kao one gde se ide 1 sat nedeljno nije ni to. Ima mozda 100 hiljada nastavnika engleskog ne verujem da 1% ima bilo kakav fakultet.

    Is a teaching degree mandatory?
    A teaching degree is not mandatory. A Bachelor's degree in any field will suffice as far as legal requirements are concerned.

    yoyogi: eto, sa diplomom Filoloskog za engleski ima da im presishash preko glave.

    What qualifications do you prefer?
    We prefer people with a Bachelor's degree, a CELTA, and some teaching experience.

    yoyogi: tu verovatno mozes da navedes neko iskustvo, sigurno je morala bar praksa da bude.

    Posalji im mejl, ima na linku za ECC, vidi sta ti kazu. Meni se cini da neko kao ti moze samo da se useta.
    Azija, moja dežela.

  13. #13
    Jojogi, hvala na odgovoru.
    Zapravo, dosad sam gledala poslove po Kini i Koreji. Ljudi koji su imali iskustva tamo kazu da je TAFL/TESOL pozeljniji od CELTE. Na Tajlandu je izgleda obrnuto.
    Je li EEC glavni portal za trazenje poslova na Tajlandu?

  14. #14
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Quote Originally Posted by Amarilya May View Post
    Jojogi, hvala na odgovoru.
    Zapravo, dosad sam gledala poslove po Kini i Koreji. Ljudi koji su imali iskustva tamo kazu da je TAFL/TESOL pozeljniji od CELTE. Na Tajlandu je izgleda obrnuto.
    Je li EEC glavni portal za trazenje poslova na Tajlandu?
    Izvinjavam se sto dugo nisam odgovorio, mislio sam da odem i licno pitam. U utorak (14, avgust) sam stvarno i navratio u jednu od stotina ekspozitura ECC ali onaj koji moze da prica je bio odsutan. Nisu oni "portal", oni su firma koja to radi 24x7, to je njihov biznis, najveci su od desetina takvih.

    Opet, posalji im email. Professional educator, Anglistic Studies MA, vidi sta ce da kazu. Pa nam ovde reci ako im ne trebaju takvi nego mesari i zidari sa maternjim engleskim i miki maus online certifikatima.
    Azija, moja dežela.

  15. #15
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Forum nastavnika engleskog u Tajlandu:

    ajarnforum.net

    (ajarn = nastavnik)

    Imao je ups and downs ali generalno vazi za najbolje mesto za raspitati se. Nastavnici engleskig u Thai koji su na drugim forumima, svi su clanovi i ovog koji je glavni za nastavnike.
    Moguce da profesionalni i diplomirani pedagog iz Srbije ubrzo vidi da mu je dosta clanova Foruma do kolena (koji imaju neku, mozda ni to, srednju skolu + certifikat).

    BangkokPhil, vlasnik (mislim 41 godinu star sada), poznajem ga (Englez sa nekim faksom koji nije filoloski, ne secam se, bilo je 2002. godine) je super tip.
    Last edited by yoyogi; 17-01-13 at 12:30.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  16. #16
    Jojogi, stvarno ti puno hvala na informacijama! Nadam se da ću uspeti ove godine da odem tamo, bilo bi to... nestvarno.

  17. #17
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Quote Originally Posted by bakemono View Post
    Jojogi, stvarno ti puno hvala na informacijama! Nadam se da ću uspeti ove godine da odem tamo, bilo bi to... nestvarno.
    Ovo do sada je bilo dok jos gledas. Ako se nesto primakne, nastojacemo da budemo od jos vece pomoci. Generalno, ne bi trebalo da bude nesto sto nije na engleskom, ako je na Thai, prevescemo ti ovde.

    Eh, nesto mi kaze da bih voleo da budem u tvojim godinama i u tvojim cipelama.

    Cok di kap!
    Azija, moja dežela.

  18. #18
    Yoyogi, mnogo ti hvala, zaista!

  19. #19
    Evo, prošle nedelje sam diplomirao, čim stigne uverenje o diplomiranju prevešću ga na engleski kod sudskog tumača, pravim CV i gledam oglase s Tajlanda. Javljam ako nešto nađem!

  20. #20
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    "Kako mogu da zapocnem, da konkurisem? I sta mi je potrebno?
    Diplomirao sam engleski jezik i knjizevnost nedavno i u diplomi mi bas pise "Profesor engleskog jezika
    "



    Pogledaj post #12.

    Isto, otidji na ovaj sajt, ova skola je najveca, ima na stotine ispostava po celoj zemlji: ECC Thailand.

    Ljudi dodju, pitaju, nestanu. Kazi kako si prosao pa da znam sta da istrazim.
    Azija, moja dežela.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •