Results 1 to 15 of 15

Thread: Shinkansen : 300km/h voz, od 1964.

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,536

    Shinkansen : 300km/h voz, od 1964.

    "That's the way to travel" je najkraci i najtacniji opis Shinkansena koji mi pada na pamet.



    Shinkansen je otvoren za Olimpijadu u Tokiju 1964. Od tada je prevezao 7 milijardi putnika, prakticno celokupno stanovnistvo planete - bez ijedne nesrece u kojoj je neko nastradao.

    Putovao sa njime mozda preko 200 puta, nikad nije prestala da me fascinira brzina, efikasnost, tacnost i udobnost tog voza. Red je da ima i poseban topik.

    Na relaciji Tokyo - Osaka (550km, slicno kao Beograd - Ljubljana) u spicevima idu na 3 minuta.



    Za vozove u istom smeru postoje po 2 platforme pa se menjaju inace putnici bi udarali jedni u druge bez toga.



    Unutra, bolje nego u avionu. Kada bi RyanAir stavio sedista da imaju razmak kao Shinkansen, trebao bi da poveca flotu sa 200 na 300 aviona da zadrzi isti kapacitet.



    Stjuardesa sluzi sendvice i napitke (ima i alkohol) za novac. Cene su iste kao u 7-11, nisu kao u ugostiteljskim objektima.

    Jedan vagon, 100 putnika. Shinkansen, 15 vagona, 1,500 putnika po kompoziciji.

    Tacnost: ne verujem da ce svi da kliknu na link i procitaju, izvod sa wikipedija:

    Punctuality
    The Shinkansen is very reliable thanks to several factors, including its near-total separation from slower traffic. In 2003, JR Central reported that the Shinkansen's average arrival time was within six seconds of the scheduled time. This includes all natural and human accidents and errors and was calculated over roughly 160,000 Shinkansen trips completed.[13] The previous record, from 1997, was 18 seconds.


    Linije (~2,500km):



    Najstariji (1964.) i najnoviji (2008.) Shinkansen:

    Azija, moja dežela.

  2. #2
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,536
    Ima 65 shinkansena u kadru:



    Ovde spavaju, remiza kod Osake, jedna od 6:







    Ovo je simulacija kako idu Shinkanseni na liniji Tokyo - Osaka (kao Beograd - Ljubljana). Ove zute, plave i crvene tacke sto se pomeraju.

    U jednom trenutku ih ima 100 u oba smera, svaki po 1,500 putnika....to je 150 hiljada ljudi u njima u svakom trenutku.
    Masinovodja ima ulogu samo da bude tu. Naravno da on nosta ne vozi, Shinkansenima se upravlja iz jednog centra, kao air-traffic control. Kakav bi signal on i video na 300 na sat. Trepne i ne primeti ga.


    Azija, moja dežela.

  3. #3
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,536
    Pritiskom na pedalu, sedista se okrenu. Ovi ljudi putuju zajedno pa su okrenuli sedista da se gledaju dok pricaju.



    Ima i automatski, kada voz menja smer, perserka pritisne dugme i sva sedista se okrenu odjednom. Naravno, kada je voz prazan.
    Azija, moja dežela.

  4. #4
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,536

    Stajanje na 300km/h:

    Ovi ljudi stoje, nisu se zatekli u prolazu, dok voz ide 300 kmh.




    I izmedju vagona:



    U prvoj nedelji maja i prvoj nedelji avgusta, stajanje je kao u tramvaju, sve puno.
    Azija, moja dežela.

  5. #5
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,536
    Ulazak shinkansena u stanicu:




    Osoblje se pri svakom ulasku i izlasku u vagon okrene i pokloni (nadam se da se vidi stjurdesa na drugoj strani vagona):





    Kondukter (kada je video da ga snimam, poklonio se jos jednom):


    Azija, moja dežela.

  6. #6
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,536
    Danas, Shinkansen, kao i uvek, perfekcija na delu.

    Steta da nisam mogao da uhvatim perserku Shinkansena u celoj figuri. Ona je "budno oko" nad svima isto tako perfektnim. Moram da kazem, lep joj je sesir.

    Azija, moja dežela.

  7. #7
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,536
    Evo je, cela figura. Kada prodje, kao da je manekenka:




    Medjutim, nije ona tu samo da izgleda lepo. Putniku je kapnula kafa na pod. Menadzerka servisa to spazi i na licu mesta pocne da cisti:






    Kondukterka naplacuje razliku u karti, pri tome klekne na jednu nogu. I ona ima lep sesiric:

    Azija, moja dežela.

Similar Threads

  1. Jugoslavija 1964. Promotivni film Pan Am airline
    By yoyogi in forum Yugo nostalgija
    Replies: 5
    Last Post: 24-01-23, 03:25

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •