Results 1 to 15 of 15

Thread: Shinkansen : 300km/h voz, od 1964.

  1. #1
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Shinkansen : 300km/h voz, od 1964.

    "That's the way to travel" je najkraci i najtacniji opis Shinkansena koji mi pada na pamet.



    Shinkansen je otvoren za Olimpijadu u Tokiju 1964. Od tada je prevezao 7 milijardi putnika, prakticno celokupno stanovnistvo planete - bez ijedne nesrece u kojoj je neko nastradao.

    Putovao sa njime mozda preko 200 puta, nikad nije prestala da me fascinira brzina, efikasnost, tacnost i udobnost tog voza. Red je da ima i poseban topik.

    Na relaciji Tokyo - Osaka (550km, slicno kao Beograd - Ljubljana) u spicevima idu na 3 minuta.



    Za vozove u istom smeru postoje po 2 platforme pa se menjaju inace putnici bi udarali jedni u druge bez toga.



    Unutra, bolje nego u avionu. Kada bi RyanAir stavio sedista da imaju razmak kao Shinkansen, trebao bi da poveca flotu sa 200 na 300 aviona da zadrzi isti kapacitet.



    Stjuardesa sluzi sendvice i napitke (ima i alkohol) za novac. Cene su iste kao u 7-11, nisu kao u ugostiteljskim objektima.

    Jedan vagon, 100 putnika. Shinkansen, 15 vagona, 1,500 putnika po kompoziciji.

    Tacnost: ne verujem da ce svi da kliknu na link i procitaju, izvod sa wikipedija:

    Punctuality
    The Shinkansen is very reliable thanks to several factors, including its near-total separation from slower traffic. In 2003, JR Central reported that the Shinkansen's average arrival time was within six seconds of the scheduled time. This includes all natural and human accidents and errors and was calculated over roughly 160,000 Shinkansen trips completed.[13] The previous record, from 1997, was 18 seconds.


    Linije (~2,500km):



    Najstariji (1964.) i najnoviji (2008.) Shinkansen:

    Azija, moja dežela.

  2. #2
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ima 65 shinkansena u kadru:



    Ovde spavaju, remiza kod Osake, jedna od 6:







    Ovo je simulacija kako idu Shinkanseni na liniji Tokyo - Osaka (kao Beograd - Ljubljana). Ove zute, plave i crvene tacke sto se pomeraju.

    U jednom trenutku ih ima 100 u oba smera, svaki po 1,500 putnika....to je 150 hiljada ljudi u njima u svakom trenutku.
    Masinovodja ima ulogu samo da bude tu. Naravno da on nosta ne vozi, Shinkansenima se upravlja iz jednog centra, kao air-traffic control. Kakav bi signal on i video na 300 na sat. Trepne i ne primeti ga.


    Azija, moja dežela.

  3. #3
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Pritiskom na pedalu, sedista se okrenu. Ovi ljudi putuju zajedno pa su okrenuli sedista da se gledaju dok pricaju.



    Ima i automatski, kada voz menja smer, perserka pritisne dugme i sva sedista se okrenu odjednom. Naravno, kada je voz prazan.
    Azija, moja dežela.

  4. #4
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Stajanje na 300km/h:

    Ovi ljudi stoje, nisu se zatekli u prolazu, dok voz ide 300 kmh.




    I izmedju vagona:



    U prvoj nedelji maja i prvoj nedelji avgusta, stajanje je kao u tramvaju, sve puno.
    Azija, moja dežela.

  5. #5
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ulazak shinkansena u stanicu:




    Osoblje se pri svakom ulasku i izlasku u vagon okrene i pokloni (nadam se da se vidi stjurdesa na drugoj strani vagona):





    Kondukter (kada je video da ga snimam, poklonio se jos jednom):


    Azija, moja dežela.

  6. #6
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Danas, Shinkansen, kao i uvek, perfekcija na delu.

    Steta da nisam mogao da uhvatim perserku Shinkansena u celoj figuri. Ona je "budno oko" nad svima isto tako perfektnim. Moram da kazem, lep joj je sesir.

    Azija, moja dežela.

  7. #7
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Evo je, cela figura. Kada prodje, kao da je manekenka:




    Medjutim, nije ona tu samo da izgleda lepo. Putniku je kapnula kafa na pod. Menadzerka servisa to spazi i na licu mesta pocne da cisti:






    Kondukterka naplacuje razliku u karti, pri tome klekne na jednu nogu. I ona ima lep sesiric:

    Azija, moja dežela.

  8. #8
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Stjuardesa sa napitcima i lakim obrocima (sendvici, lunch box). Cene su kao u radnjama, nisu restoranske:

    Azija, moja dežela.

  9. #9
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Stjuardesa sa gornje slike se pokloni na izlasku iz vagona:




    Mt Fuji sa 300km/h:

    Azija, moja dežela.

  10. #10
    "Takav Shinkansen ne postoji", rece Dzou jedan turista u Japanu.



    Postoji, nego sta, Kyushu Shinkansen.



    Kyushu, juzno ostrvo Japana (tu su Fukuoka i Nagasaki).

    Bager, traka, odlagac

    (clone of yoyogi)

  11. #11
    Shinkanseni, opet uhvaceni na spavanju kod Osake. Ima ih mozda 200 kompozicija (po 15 vagona), neki uvek odmaraju.





    Japan je jedna od poslednjih bogatih zemalja gde pusenje nije zestoko progonjeno. Jos uvek postoje vagoni za pusace. Posto nije dovoljno, jos imaju ove "komore"za pusenje izmedju nekih vagona.



    Vrata se sama zatvaraju, ima dve naspramne "kabine".



    Unutra dve velike kao piksle, usisivac dima, Nije gasna komora, imaju i prozor da uzivaju u brzom proletanju kroz pejzaze:

    Bager, traka, odlagac

    (clone of yoyogi)

  12. #12
    Da se shinkansen ubrza do 200kmh i da se na toj brzini odrzi 1 sat, treba zapanjujuce malo energije: svega 100 EUR a unutra 1,500 putnika.



    Od 10 vagona, 3 imaju trole koje se uposljavaju naizmenicno.

    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  13. #13
    Dnevno iz Tokija ima 220 polazaka i dolazaka shinkansena. Da uzmemo samo dolaske, kada voz treba da se ocisti i krene na novi put, to ispada na svakih 8 minuta. Poslednji polaze u 22h, prvi u 6. Razlog je pre svega da, ako stigne posle 23:30 ili krene pre 6 ujutro, putnici ne bi imali gradski prevoz da dodju do stanice ili od nje odu.

    Ekipa koja odrzava voz besprekorno cistim, prosecna starost 52 godine, ima ih 800.



    Sta moze da se uradi za 7 minuta u vozu od 10 vagona i 1,500 sedista, tako 110 puta dnevno?

    Prvo , samo da se sedista okrenu u drugom smeru za novu liniju, to je podvig za 7 minuta.

    To je brzinsko ciscenje i skupljanje ako je neko nesto ostavio. Ja sam jednom zaboravio foto aparat u dzepu sedista, odem na izgubljeno-nadjeno, voz vec otisao a u ofisu ceka moja kamerica upakovana u plasticni omot sa brojem voza, sedista i datumom.
    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  14. #14
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Shinkansen napunio 50 godina.



    Sto se mene tice, Shinkansenom sam se vozio vise od 200 puta, mozda blize 300 puta. To je nacin da se lepo putuje. Bez cekiranja, od grada do grada. Kao Beograd - Ljubljana za 2 sata i 30 minuta.

    U tekstu, prenetom iz "Japan Today", ima i pohvala i dilema.
    Jedna, koja nas se dotice je - sta ce staruca populacija da radi sa postojecim i novoplaniranim brzim prugama? Demografski, Srbija je danas tamo gde ce Japan biti 2040-te. I opet, Srbija masta o brzoj prugi do Budimpeste (ne do Zagreba ili Ljubljane), za koga?

    Clanak iz "Japan Times":

    Japan's bullet train hits half century

    National Sep. 25, 2014 - 07:00AM JST ( 13 )


    Japan's bullet train hits half century

    Tokyo (AFP) —

    Fifty years ago, the first bullet train pulled out of Tokyo station and hurtled across the countryside, heralding Japan’s arrival as a modern economic powerhouse with a transport system soon to become the envy of the world.

    Less than two decades after a bitter World War II defeat that left much of the country in ruins, Japan was at the cutting edge with its sleek, airplane-shaped “shinkansen” that glided over great distances of newly-laid track.

    “With the start of the shinkansen, we had a feeling that the starving time would end and Japan would change dramatically,” recalled Fumihiro Araki, a former railway engineer.

    “The shinkansen aimed to be the world’s fastest train; it gave people hope and made Japan look forward,” said 73-year-old Araki, now deputy director at the Railway Museum in Omiya, north of Tokyo, where the first engine—named “Hikari” (light)—is housed.

    “It was nicknamed the ‘superexpress of dreams’ and actually gave Japanese people a dream,” he added.

    The bullet train unveiled on October 1, 1964 was the centrepiece of Japan’s coming out party, which would begin in earnest a week later with the Tokyo Olympics. It proved Japan had caught up with—and even surpassed—other developed countries.

    Never mind that its construction had lumbered Japan with huge debts as its runaway budget spiralled out of control, or that public opposition to the project had been fierce.

    - Celebrated blend of old and new -

    The shinkansen connected Japan’s two major urban centres, Tokyo and Osaka, by way of 66 tunnels and 96 bridges at speeds of up to 210 kilometres (130 miles) an hour, shortening travel times by a whopping two and a half hours.

    That meant a businessman could travel from Tokyo to Osaka and back again in a day. It also lassoed both urban centres for people who wanted to go to concerts or to go shopping in the new consumer economy.

    It also brought top tourist spots like the ancient capital of Kyoto much closer, and allowed passengers a majestic view of Mount Fuji as the gleaming new train sped past, simultaneously giving Japan the picture that sums up its celebrated blend of old and new.

    “The shinkansen helped enhance Japan’s economic competitiveness by accelerating the concentration of population and industries in Tokyo,” said Osuke Itazaki, a senior analyst at SMBC Nikko Securities in Tokyo.

    It was also credited with “boosting mobilisation of people around the country, and it is still playing that role,” said Itazaki.

    The network expanded over the following decades to connect more parts of the mountainous country, and now covers all major population centres on the main island of Honshu and the southern island of Kyushu.

    Despite running in an earthquake-prone country, none of the 324 million annual passengers—who travel at speeds of up to 320 kilometres (200 miles) an hour—has ever died because of a shinkansen derailment or collision, although people have committed suicide by jumping in front of the trains.

    - Legendary punctuality -

    The system has almost legendary punctuality rates with the average delay considerably less than a minute.

    Today, bullet trains leave Tokyo for Osaka up to every three minutes and travel the 515 kilometres in two hours and 33 minutes.

    Fifty years after its inception, the shinkansen is no longer unique—several countries, including China, now have high speed train networks. Whether Japan can ever regain its crown remains to be seen.

    Ultra speedy magnetic levitation—maglev—trains, which hover 10 centimetres (4 inches) above the tracks and are propelled by magnets, are in development, with a proven top speed of 581 kilometres per hour on a test track.

    The plan is to launch maglev services between Tokyo and the central city of Nagoya by 2027. By 2045 they are expected to link Tokyo and Osaka in just one hour and seven minutes, less than half the current time.

    But there are doubts the scheme will ever come to pass. The costs are astronomical—estimated at nearly $100 billion just for the stretch to Nagoya, with more than 80 percent of the route expected to go through costly tunnels.

    Analysts question whether a shrinking and ageing Japan can really afford to saddle itself with a project this big, even with such an elongated time frame.

    The 127 million-strong population, of whom around a quarter are 65 or over, is expected to shrink to 86 million over the next forty years, with four in ten people expected to be elderly in the coming decades.

    “I don’t expect Japanese people’s overall demand for travel will increase radically even once the maglev starts operating,” said Takaji Suzuki, an expert in transportation systems and economy at Nagoya-based Chukyo University.

    The maglev project was probably given the go-ahead because the shinkansen to Osaka is ageing and will need to be refurbished at some point, he said.

    “When you think of Japan’s demographic transition and balance, it’s true that the company going ahead with constructing the (maglev) system is not in an optimistic situation,” said Suzuki.

    © 2014 AFP
    Azija, moja dežela.

  15. #15
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Najmanje 24 puta godišnje idem ovom trasom i Mt Fuji može da se vidi jednom ili ni jednom. Sedišta sa strane sa koje je planina se prva rasprodaju. Jedna od retkih prilika, pre neki dan



    Shizuoka, kojoj pripada Mt Fuji, je prestonica zelenog čaja, plantaže u nedogled.

    I da se provozamo, retko se vidi ovako jasno

    Azija, moja dežela.

Similar Threads

  1. Jugoslavija 1964. Promotivni film Pan Am airline
    By yoyogi in forum Yugo nostalgija
    Replies: 5
    Last Post: 24-01-23, 03:25

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •