Results 1 to 18 of 18

Thread: Tajland Isan tura 2,500km: Buriram, Si Saket, Ubon Ratchatani, Yasothon, Roi Et..

  1. #1
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    646

    Tajland Isan tura 2,500km: Buriram, Si Saket, Ubon Ratchatani, Yasothon, Roi Et..

    Da zapocnemo ovaj tread. Moze da potraje danima dok se ne zavrsi. Tura je inicijalno bila zamisljena 4 max 5 dana ali je bilo 10 dana. Bilo je dosta voznje. U same gradove se malo zalazilo, atrakcije su bile van ili jednostavno nije bilo odlazaka u shopping malls osim u Koratu Terminal 21.
    Ovakvu turu stranac ne moze da napravi bez Thai national.Bar 80% atrakcija nije ni bilo na engleskom da se nadje. Jos, dosta znakova i putokaza je bilo samo na Thai, pogotovo van glavnih puteva a tu se zalazilo.
    Hoteli u provinciji su jeftini, pristojan smestaj sa svime ide od 350 THB (9 eura za noc za dvoje). Skoro da nema nista za preko 20-25 EUR, sve sa doruckom.
    Isan je za mnoge strance tajna,tamo retko ko ide, sama provincija (vise njih, sve zajedno se zovu Isan) ima 22 miliona stanovnika (kao bivsa SFRJ). Mislim da sam na mnogim mestima bio jedini stranac.

    Svih 2,500km pejzaz se nije menjao - nepregledna pirincana polja sa nekim drvetom tropske vegetacije. Prijatan i odmarajuci vidik. Mogla je trasa i da se optimizuje ali lokacije bile rastrkane, gde se prespava sta je sledece blizu.
    Mapa je suprotno od kazaljke na satu. Sa desna na levo.





    Sredina jeste ruralna i poljoprivredna ali po gradovima ima svega, primetna je sofistikacija gradskog stanovnistva. I po provincijskim hotelima usluga i cistoca su bili maltene na japanskom nivou.



    Mogao bih da zivim u Koratu, Ubon Ratchatani, Khon Kaen - ali samo ako moram. Ima svega ali daleko od mora, imaju low coast letove do BKK. Do mora sati i sati voznje. Ne da iz BKK idem na more svaki dan ali znam da mogu ako hocu.

    Opet, zavoleo sam Isan, njihovu opustenost a opet i vredan rad, kao sto poljoprivrednici oduvek rade. I njihovi skolovani profesionalci, njihova deca, imaju tu generacijama nasledjenu farmersku vrednocu i jednostavnu ljudsku dobrotu.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  2. #2
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    646
    Buriram. 30,000 stanovnika, Thai sampion u fudbalu, automobilska trkacka staza. 30% stanovnika govori Khmer.




    Da se zna, divlji slonovi na putu. Nisam video ni jednog



    Isanski pejzaz



    Isanska stvar: I-tack. Skalamerija koj sluzi kao kamiocic.



    I je za Isan, tack je zvuk koji proizvodi, "tack-tack-tack". Motor je od motokultivatora.



    Duz puteva, lokalni passion fruit i dragon fruit



    Hotel je bio u centru, 20 EUR



    Imao je pogled koji moze da se zatvori u kupatilo



    Na krovu terasa, pogled na grad, nijedne visoke zgrade



    Ima nocni zivot i to znacajan samo me to nije zanimalo. Ova instalacija je na kruznom toku u centru, uz jezero



    Od hamova, dva Khmer hrama, ruine





    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  3. #3
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    646
    Si Saket.



    Slabo stavljam slike hramova, iskreno, ne secam se ni kako se zovu. Vise stavljam lokalne stvari koje bi mi promakle da nisam pitao sta su.

    Usput, lokalni proizvod: mali crni luk (shallots), malo veci od klikera i mali beli luk, lokalni proizvod Si Saket.



    Hotel, 20 EUR





    Ova zgrada je deo hotela, tu su restorani



    Cak smo isli i u disco, besplatno za goste hotela



    Si Saket je jedino mesto gde smo trazili da ostanemo jos jednu noc.

    Put do nekog hrama, u njivi, imaju ovu kupolu za pravljenje cumura



    Sta lokalci voze, moj auto (desno) najmanji i najjevtiniji



    Urmine palme, plantaza



    Drvo za gumu, farma



    Vodopadi, malo mutni od kise, hiljade lokalaca se tu kupa





    Primetiomo da niko nema kupaci kostim.



    Ovo je bilo otkrice putovanja po Isan: dzungla, divlje pcele i njihove kosnice





    Lokalci skinu celu kosnicu, velicine ljudske butine i iscede med



    Uz put, ima da se kupi na tezgama, na desetine tezgi. 140THB )3.5 EUR za bocu). Kupio sam.
    Med je jakog mednog ukusa.



    Na kraju dana, nazad u hotel i dobra vecera, salmon fillet, 5 EUR. Kako god da su lepo ispekli salmon, Thai nacin da ne znaju kako se ta hrana servira. Ne znaju sta je chips, sta je hleb, sta je pire krompir. Opet, bilo je ukusno.

    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  4. #4
    Divlje košnice.To nikad nisam video.
    Rado bih probao taj med.

    Interesantni postovi.

  5. #5
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    646
    Quote Originally Posted by onnut View Post
    Divlje košnice.To nikad nisam video.
    Rado bih probao taj med.

    Interesantni postovi.
    Ja nikada nisam ni cuo za kosnice divljih pcela, do sada. Dzungla, na 50km nema agrotehnickih mera, zaprasivanja. Boca meda ima pipetu, pospe se med na hleb iz boce. Kazu, moze i u alkoholna pica (ona uzasna, Khao Lao).

    Niko ne brani da se te divlje kosnice skinu, izmuzu za med, sta bi same pcele radile sa tim medom? Maltene, kao da se mlecna krava ne muze.

    To ti je druze kada odes u nepoznatu nedodjiju sa Thai national. Otvore se nova vrata upoznavanja lokalaca kako i sa cime zive. A oni srdacni, ljubazni, cak i profesionalno poslovni.

    Da naglasim, nije ovo ekspedicija u divljaciju, putevi su odlicni, cak i regionalni.

    Eto, kompletirao sam puteshestvija kroz Thai Kraljevinu. Koliko god da sam postovao i voleo Thailand, ulazak u njihove detalje i dnevni zivot, koliko sam mogao da upijem.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  6. #6
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    646
    Ubon Ratchatani (122,000 stanovnika), krajnji istok Thai. 610km od Bangkoka.
    Pre hotela, hramovi.









    Ova instalacija je cela od voska





    Ova barza, zaboravio sam sta je







    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  7. #7
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    646
    Ubon Ratchatani Airport. Prolazio sam pa svratio.



    630km od Bangkoka, opravdava letove.





    Ima 1.3 miliona putnika, Nish ima 430 hiljada godisnje.
    Mada se zove "International", nema medjunarodnih letova. Ovo je 11 letova dnevno.

    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  8. #8
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    646
    Ubon Ratchatani,hotel, 20 EUR.









    Ovo je vjetnamska kajgana, ljutkasta i vrlo ukusna. U Ubonu ima 100-godina stare vjetnamske emigracije.

    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  9. #9
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    646
    Ubon Ratchatani. Krajnji istok Thai. Mekong reka. Sao Chaliang, view point i muzej. Stenovite formacije.





    I parking je na stenovitim plocama




    Sa ove litice vidi se vecito mutni Mekong, koji prolazi kroz 5 drzava. Sa druge strane reke je Laos.



    Ovde, u Thai, sunce prvo izlazi i zalazi.




    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  10. #10
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    646
    I dalje Ubon Ratchatani.



    Ne moze biti istocnije i "Isanije" od ovoga.



    Resort je mali, mislim da ne moze da primi vise od 30-ak gostiju. To je bilo i najskuplje za 10-dnevnu turu. 60 EUR.




    Jednostavno i lepo uredjen



    Ima stolove uz vodu, kada je pun, i tu se sedi za obroke









    Soba je jednostavna, sve su kuce uz vodu








    Pogled iz sobe na Mekong




    Zalazak sunca iznad Mekonga. Tu prvo zalazi u Thai




    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  11. #11
    Pratim sa zanimanjem.

    Kao nekad kad sam čekao nov Lunov Magnus Strip ili Politikin Zabavnik.

    Name:  20240819_103104.jpg
Views: 134
Size:  20.8 KB

    Name:  20240819_103118.jpg
Views: 132
Size:  16.0 KB

    Izlazak sunca,pretpostavljam, ako je najistočnije.

  12. #12
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    646
    Quote Originally Posted by onnut View Post

    Izlazak sunca,pretpostavljam, ako je najistočnije.
    Jeste izlazak, to je najistocnija tacka Thai. Tako i zalazak.

    Za izlazak nema obavestenja (osim da je tako, ima gore slika), park se otvara u 8 ujutro i niko ne bi mogao da dodje na izlazak sunca u 4 ujutro. Zatvara se u 19h pa za zalazak ima publike.

    Za zalazak, ima, svakodnevno se menja, u koje doba. Ja sam posmatrao zalazak, taj dan je bilo 18:25. sa verande kuce-hotela uz Mekong.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  13. #13
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    646
    Yasoton, 20 hiljada stanovnika, znacajna kineska populacija. Do njega, pejzaz nepromenjen.

    (na mobilnom slike su male taman za ekran, na PC su onolike koliki je ekran).






    Bilo je usputno mesto sa dva zadrzavanja. Hram manjeg znacaja



    Gradski park uz jezero, koji vrvi od ekskurzija, utorkom je bio pust, taj dan je sve zatvoreno.
    Dzinovska "naga", Phaya Naga Museum





    Dzinovska zaba (toad), ima lift, moze da se udje do vrha, zatvoreno utorkom.
    Legenda je da je neko ko je rodjen sa kozom zabe ugovorio isporuke kise za poljoprivredu.
    Toad nije isto kao recna ili barska zaba, zivi u poljima.



    Yasoton je proizvodjac organske hrane.




    Jaja na stapicu i zaru




    Naprave prednju i zadnju rupu u ljusci jajeta, isisaju sadrzaj, odbace zumance a belance posebno isprze sa zacinima i sosovima i kao injekcijom ubrizgaju nazad u ljusku (sa dodacima, kajgana od belanaca je dovoljna da napuni) pa onda na zar.





    Purenjaci u komusi


    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  14. #14
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    646
    Roi Et, 500km od Bangkoka, 35,000 stanovnika.





    Na prilazu mestu vidikom dominira Roi Et Tower, visoka 101m, samo ime Roi Et i znaci "101"





    Toranj je modeliran po lokalnom instrumentu "vot", ima zvuk kao panova frula



    Ima muzej





    Vidikovac, jedan sprat ima stakleni pod







    Lep je vidik, popili smo kolu u kafeu



    Park oko jezera je lep i ima ljudi ceo dan







    Sam hotel, u centru, 800THB, nista posebno.







    Taj toranj kao da izdize duh svima, od svuda se vidi. Can su i kandelabri na glavnoj ulici u tom obliku.

    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  15. #15
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    646
    Roi Et, slika na zidu hotelskog foajea. Tu im je sve cime se ponose.



    Nema skoro nista na engleskom, ne secam se kako se ovaj hram (sa like iz hotela) gde Buda stoji visoko zove







    Prvi put vidim, da se kesama prodaju male ribe, to su one (jeftinije) koje idu na rostilj uvaljane us so, kada porastu.
    Ima i slatkovodnih skoljki i ne znam ceka. Kanali i jezerca na privatnim imanjima su svugde oko Roi Et.


    Ovo je netacno. Zena mi objasnila (ona snima svoje video za Reel, za svoju Thai publiku, nismo zajedno kada negde dodjemo) da se te ribe bace u slobodu, u kanal oko hrama, nece ih loviti i jesti, budite nase dobre duse u vodi.



    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  16. #16
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    646
    Maha Sarakam. Tu zena ima prijateljicu sa neta (neko selo) i zato smo isli, da ih vidimo. I moja zena je seljanka iz dzungle, jeste zavrsila Ekonomski faks ali se poreklo nikada ne zaboravi.

    Mesto je stvarno pazuh Thai





    Lepi Isan i pejzazi isti



    I-tak, tu znas da si u Isan, poljoprivredna radna masina, na svakih 5 minuta moze da se vidi. Motor je od kultivatora, na njega nasadili prokolicu. Cak mu ni registracija ne treba.



    Ima hramova, to sam ne bih znao da nadjem, zena je nasla i snimala svoj video sat vremena.







    Domacini su se stideli svoje kuce, da im stranac kao ja udje u nju. Kako god da su lepi i odvazni na netu, nisu hteli da im neko stranac kao ja udje u nju. Video sam ja to mnogo puta pre.

    Vecera sa njihovo dvoje dece, na koju smo ih pozvali a oni nas odveli na mesto koje hoce.



    Provinciji Thai je ovo festa. Korean BBQ. Moja zena im prevela sta to znaci i odakle dolazi.





    A klopa, koja se pece na tvom stolu je nista od ukusa. Video sam lokalce koji kod njih kupe i nose kuci, u kesama.
    Klopa je losa, mislim da turisti ne bi pristali da to jedu bez obzira kako je jeftino.









    Nesto sam i pojeo, oni uzivali,



    Mislim da je bilo 15 EUR za 4-tvoro odraslih i dvoje dece

    A hotel, u Maha Satakham 20 EUR za dvoje sa doruckom je bio pristojan.





    Nema teorije da neko, stranac, sam, bez kola, ikada ovo vidi.

    Jos sam vise zavoleo Thai i Isan.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  17. #17
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    646
    Maha Sarakam, zavrsetak.

    Uz put se prodaje so. Ona ide u sosove mada se jela ne sole direktno.



    So nije morska nego iz rudnika soli (kao Tuzla) u Bandungu, to je granica sa Laosom. Na velikim dzakovima pise "soft flour" kao da je unutra brasno. Nije, to su polovni dzakovi u kojima je nekada negde bilo brasno, ovi prodavci soli ih kupili za skoro nista, istresli i u njih pakuju so.

    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  18. #18
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    646
    Khon Kaen, o njemu je pisano 2019. sa tadasnje ture, pre pandemije Khon Kaen.

    Pejzazi Isanski, prijatni



    Isan pokretna budzevina, kamion sa motorom motokultivatora, "itak".



    Grad cist i prijatan





    Ima sve, robne kuce, supermarkete



    Naravno, ulicne prodavce ulicne hrane



    Ovo nisam drugde video, urme, zute



    Boje sljive



    Ovo je najpoznatiji i najveci hram, Phra Mahathat Kaen Nakhon







    Unutra, pre murali nego freske, iz Isan seoskog zivota



    na nekima se vidi da zene nisu pokrivale grudi. Tako je bilo do vladavine King Rama 5 (Chulalonghorn), vladao od 1886 do smrti 1910. Njegov unuk je King Bhumibol Adulyadej, vladao od 1946. do smrti 2016.



    Ovde se vidi jedan seljanin koji svira "vod", instrument iz regiona, kojim se ponosi grad Roi Et.



    Ima lepo jezero, gradski park









    Nije bilo spavanja, bilo je prosli put, 2019.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •