Results 1 to 17 of 17

Thread: Insajder - Japanski stanovi stvarno mali?

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Funkcionalna kuca u Tokiju



  2. #2
    Pored ove kuce prolazim kolima, juce, biciklom, odem bas da je slikam. To je maltene kao kamp kucica u nekom izletistu.



    Opet, ovde neko zivi. Ima dvoriste, mali auto, pa ima i gore, "na sprat". Tu se verovatno montira za spavanje, na futonima



    Sudeci prema tipskim staklenim vratima (175cm), cenim da je kuca 3.5 x 3.5m + "sprat". To je nekih 20 kvm, mozda 24kvm. Bez regala, fotelja, stolova, to ispada daleko vece, cak mogu dvoje da solidno zive unutra.

    Sigurno, neko se je pruzao koliko mu je guber dugacak, nije rekao "meni vise od ovoga ne treba".

    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  3. #3
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,558
    Iseli se stanar. Garsonjere za izdavanje, rekao bih 18 ili 24kvm,



    Ovakve se grade najcesce kada neko nasledi zemlju pa da ne bi platio porez na nasledstvo (ispadne 85% od procenjene vrednosti zemlje), treba da podigne gradjevinu od 2 miliona dolara u komercijalne svrhe, ne da stanuje u njoj. Ako nece da gradi, ima rok godinu dana da proda zemlju (po zadatoj ceni i da plati porez).
    Mogu da se vide ovakve zgradice i u sred njiva i livada. U svim zgradama u Japanu stanovi imaju ulaz od spolja, nema unutrasnjih hodnika (da ne bi bilo stradanja u panici od vatre ili zemljotresa).



    Od velikih stvari stanar je imao sam frizider i ves masinu. Nikakvi trosedi, regali, stolovi, stolice, klaviri, garniture.



    I ode on. Ovaj mali kamionet je bio dovoljan da sve odjednom preveze.

    Azija, moja dežela.

  4. #4
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,558
    Kourankei, selo, gde nekretnine nisu skupe. Opet, ova gradjevina je skoro nezamisliva bilo gde drugde nego u Japanu:



    Mislim, da je to bila neka radnja, vlasnik ovaj koji ima kucu iza. Toliko zemlje je imao za odobrenje radnje, tolika i takva kuca. Na samoj glavnoj ulici sela

    Azija, moja dežela.

  5. #5
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,558
    Stalna izlozba kuca u mom gradu, koji ima najveci rast stanovnistva u celom Japanu. Sve mlade porodice sa decom.
    Svi proizvodjaci imaju po jedan model, realne velicine. Mozda 30 kuca za sve vrste placeva.



    Pazi samo ovu, za plac 3x6m:



    Ova je vec zesca:





    Izgleda kao hacijenda. Ima dosta staklenih povrsina u prizemlju



    U Japanu nema dvoslojnih stakala za prozore i staklena vrata pa bi zimi moralo dogrevanje. To se u stanovima gde je neko iznad i ispod tebe ne oseti mnogo ali u kuci i te kako.



    Struja se u Japanu placa prema instaliranom kapacitetu. Stanovi imaju na primer 30kwh, moja sadasnja kuca 46kwh, ova na slici verovatno 60kwh.

    To je potrebno da drzava zna koliko struje da proizvede, trosio je ne trosio.

    Tako, mi isti ljudi, ista porodica, ista potrosnja, u 2-sobnom stanu smo placali max (zimi, aircon) max 16,000 dinara mesecno. U sadasnjoj kuci ide do 32,000 mesecno, a u ovoj na slici mozda je max 60,000 dinara mesecno.

    Tako, struja u ovoj kuci je 3+ puta skuplja nego u dvosobnom stanu, cak i kada je potrosnja ista.
    Azija, moja dežela.

  6. #6
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,558

    Japan: Klizeći zidovi

    Čim se vidi, smesta se pogodi da se radi o Japanu. Klizeći zidovi od papira, "shoji".



    Ovaj su koncept usvojile odavno firme i hoteli za kongresni turizam, da ispregrade sale za konferencije prema broju učesnika.
    Ovo je Honjin, Tsumago, smeštaj za zvaničnike na putovanju, 1885.



    Od potpuno prolaznog od jedne strane kuće do druge



    Do potpuno zatvorenog prostora



    Ovo je privatna kuća sa Okinawe, pogodi se po crepu na krovu, nije od oštre trave ili drveta



    Tu se pomeraju ne samo unutrašnji nego i spoljašnji zidovi.



    Tropska klima, domaćica ih pomera nekoliko puta dnevno za najbolju promaju zavisno od doba dana.
    Azija, moja dežela.

  7. #7
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,558
    Timeshare nekretnina. Nemam nameru to da kupujem ali evo kako izgleda ne-japanska vila (nejapanska: građena prema standardima Hyatt apartmana). Ima dah Japana (nizak sto, podno sedenje) ali ima i normalan nameštaj.

    Moj bivši direktor (on se penzionisao, ja ostao) se od svoje bivše firme nadobijao akcija i onda ih prodao i kupio za 80,000$ timehare u ovom odmaralištu, ispod Mt Fuji.
    Kada je on to kupio, tada je kvadratni metar stana u centru Tokija bio toliko.

    Može da koristi 2 nedelje godišnje, nije uvek isti stan ili vila



    Ovaj put je bila vila






    Unutra je kao 5* hotel





    Vidi se da je odavno, 2005, TV nije flat screen.



    Celo veče je prošlo - u spremanju večere. Nabe, supa u koju stavi šta god ima





    Kuva se na pokretnom plinskom rešou



    Koliko muke, svaku dobije po jednu zdelu



    Za doručak ista zayebancija



    Mesto je "Fit Resort", sa pogledom na Mt Fuji.



    Azija, moja dežela.

Similar Threads

  1. Replies: 10
    Last Post: 03-07-15, 20:53

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •