Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 81 to 100 of 116

Thread: Gde se penzionisati?

  1. #81
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Quote Originally Posted by aussie View Post
    Ovo moze kad se radi od kuce ili za penzionere. Ali previse daleko od bilo kakvog veceg grada. Sto moze biti i prednost, ali ne kad mora da se ide u kancelariju.
    Meni izlazi 75K AUD kada konvertujem 6.8M JPY.
    Ne pričamo li o gde se penzionisati? Probaj za te pare da kupiš bilo šta u Sydney.
    Azija, moja dežela.

  2. #82
    Quote Originally Posted by aussie View Post
    Treba naci lokalne restorane koje ti odgovaraju, a povoljni su poput onog sto sam naveo iznad na Puketu. Rente su jeftine ako ne insistiras na luksuzu i najatraktivnijim lokacijama za turiste, vec cim se malo odmakne od tih lokacija cene drasticno padaju. Za transport ako imas svoj skuter nema povoljnije, nikakvo iznajmljivanje, to zaobidji. Ili bus/songthaew itd.
    Puket kao oaza i penziona destinacija?!!
    Kako sam ga ja video a bio sam tamo 4 puta.

    Poslednji put 15 dana i 15 dana kiša bez prestanka.Nije to ona kiša iz Srbije, sitna, dosadna, prolazna,već je lila kao iz kabla.Bio je mislim Maj .Trebalo bi da je još prelazni mesec ka onim pravim kišnim.Avion Air Asia se jedva spustio u monsun.Bilo je i vriske a onda opšti aplauz kad se sletelo.I danas , koliko pratim, vidim da ima čestih poplava, odrona.U hotelskom ormanu stvari počele da buđaju od vlage.
    A prvi put bio sam tamo 2004, opet mislim u Maju.Ćerka je imala 4 godine.Patong beach.Smeštaj u hotelu , prvi red, pa zbog deteta i prvi sprat.Promašili smo za 6 meseci.Idućih godina strah da se ide tamo zbog tog cunamija.Cene su im tih godina strašno pale, ma skoro je džabe bio smeštaj u lux hotelima, pa hajde da se opet ide.Dođem, pola Patonga neprepoznatljivo.U onom hotelu mi pokazuju-voda je bila do trećeg sprata.Da sam promašio 6 meseci ne bih pisao ove redove.
    U mojoj Thai fazi ,kada sam hteo da kupim kondo, odvedu me dalje od Patonga negde oko Laguna beach nedaleko od današnjeg hotela Banyan Tree.Pravili su se neki blokovi kondominijuma , nije bilo preskupo , nedođija, a blizu je bilo mora.Pokazuju nam gradilište.Kažu , ako ste kupci, možete besplatno stanovati u prvom bloku dok se ne završi vaš.Pokazuje nam to a ispred nas projuri ogromna zelena zmija.Gledam tu Adamansko more - nije to Jadran ili Sredozemno.Jeste toplo ali obala izlokana , voda nemirna.Malo je tu dana za kupanje.
    Onda računam, tu je makar jeftina hrana, pomereno od turizma.Vidim ima Tesco/Lotus ali se mora proći kroz lokalni geto.A tamo, majko mila, nije to Tesco/Lotus kao u Bangkoku, smrad da sam morao začepiti nos, klaustofobija.Nisam ni video nivo cena.

    Da se razumemo, ja u Thai jedem lokalnu hranu,i u restoranu i na ulici.Ali ta hrana je prilagođena turistima.Makni se iz te zone i pokušaj jesti njihovu-pa nećeš moći jesti više od 10-20% izbora.

    Hranu od 35 THB , to nisam video ni na Kao Sanu.Ima ono iz menija "On Rice" ali to ni negledam.
    Ako ćeš jesti pirinač i povrće onda OK.
    To što si ti jeo je hrana bez mesa, ribe.Pokušaj je standardizovati na SRB standard.Dodaj joj 200 g mesa/ribe pa su te azijske porcije skoro duplo manje od srpskih pa ćeš videti da je hrana skuplja u Thai.
    Čak i riba , pisao sam na forumu.U Thai da kupiš ribu, 400 g porcija, otprilike je 300 THB na ulici.
    ( 8,5 E).U Srbiji, koja nema more, uvozna orada iz Grčke i Hrvatske je 600-800 din/kg .Da se ispeče, u ribarnici,još 150 din.Dakle ta porcija od 400 g bi bila 3 E, više nego duplo jeftinija.

    A za skuter, nigde nisam video da se luđe vozi, na strmini, nego od Patonga ka unutrašnjosti.Naleteo sam i na jedan udes, baš tu,vozač skutera, da mi je i sad scena urezana u sećanje.

  3. #83
    Quote Originally Posted by onnut View Post
    Puket kao oaza i penziona destinacija?!!
    Kako sam ga ja video a bio sam tamo 4 puta.

    Poslednji put 15 dana i 15 dana kiša bez prestanka.Nije to ona kiša iz Srbije, sitna, dosadna, prolazna,već je lila kao iz kabla.Bio je mislim Maj .Trebalo bi da je još prelazni mesec ka onim pravim kišnim.Avion Air Asia se jedva spustio u monsun.Bilo je i vriske a onda opšti aplauz kad se sletelo.I danas , koliko pratim, vidim da ima čestih poplava, odrona.U hotelskom ormanu stvari počele da buđaju od vlage.
    A prvi put bio sam tamo 2004, opet mislim u Maju.Ćerka je imala 4 godine.Patong beach.Smeštaj u hotelu , prvi red, pa zbog deteta i prvi sprat.Promašili smo za 6 meseci.Idućih godina strah da se ide tamo zbog tog cunamija.Cene su im tih godina strašno pale, ma skoro je džabe bio smeštaj u lux hotelima, pa hajde da se opet ide.Dođem, pola Patonga neprepoznatljivo.U onom hotelu mi pokazuju-voda je bila do trećeg sprata.Da sam promašio 6 meseci ne bih pisao ove redove.
    U mojoj Thai fazi ,kada sam hteo da kupim kondo, odvedu me dalje od Patonga negde oko Laguna beach nedaleko od današnjeg hotela Banyan Tree.Pravili su se neki blokovi kondominijuma , nije bilo preskupo , nedođija, a blizu je bilo mora.Pokazuju nam gradilište.Kažu , ako ste kupci, možete besplatno stanovati u prvom bloku dok se ne završi vaš.Pokazuje nam to a ispred nas projuri ogromna zelena zmija.Gledam tu Adamansko more - nije to Jadran ili Sredozemno.Jeste toplo ali obala izlokana , voda nemirna.Malo je tu dana za kupanje.
    Onda računam, tu je makar jeftina hrana, pomereno od turizma.Vidim ima Tesco/Lotus ali se mora proći kroz lokalni geto.A tamo, majko mila, nije to Tesco/Lotus kao u Bangkoku, smrad da sam morao začepiti nos, klaustofobija.Nisam ni video nivo cena.

    Da se razumemo, ja u Thai jedem lokalnu hranu,i u restoranu i na ulici.Ali ta hrana je prilagođena turistima.Makni se iz te zone i pokušaj jesti njihovu-pa nećeš moći jesti više od 10-20% izbora.

    Hranu od 35 THB , to nisam video ni na Kao Sanu.Ima ono iz menija "On Rice" ali to ni negledam.
    Ako ćeš jesti pirinač i povrće onda OK.
    To što si ti jeo je hrana bez mesa, ribe.Pokušaj je standardizovati na SRB standard.Dodaj joj 200 g mesa/ribe pa su te azijske porcije skoro duplo manje od srpskih pa ćeš videti da je hrana skuplja u Thai.
    Čak i riba , pisao sam na forumu.U Thai da kupiš ribu, 400 g porcija, otprilike je 300 THB na ulici.
    ( 8,5 E).U Srbiji, koja nema more, uvozna orada iz Grčke i Hrvatske je 600-800 din/kg .Da se ispeče, u ribarnici,još 150 din.Dakle ta porcija od 400 g bi bila 3 E, više nego duplo jeftinija.

    A za skuter, nigde nisam video da se luđe vozi, na strmini, nego od Patonga ka unutrašnjosti.Naleteo sam i na jedan udes, baš tu,vozač skutera, da mi je i sad scena urezana u sećanje.
    Napisao sam da za jeftino penzionisanje na Tajlandu veci deo ishrane treba da se zasniva na lokalnim povoljnim restoranima poput onog na Puketu koji sam uzeo kao primer. Nisam preporucivao iskljucivo Puket.
    Tajland je vertikalno dugacak 1600 kilometara, to je distanca u Evropi kao od Hamburga do Sicilije. Prema tome spektar izbora za zivot je zaista bogat.

    Patong je tourist trap Puketa. Nakrcali su tamo soping centre i zapadne lance restorana i nabili cene 2-3 puta vise nego standardne cene u ostalim delovima Puketa. Na primer lanac Swensen's koji prodaje sladolede, ima istu ponudu u svim prodavnicama ne samo na Tajlandu, vec i u Kambodzi, Laosu i sire, isti sladoled na Patongu kosta 2-3 puta vise. Taj Patong sam obisao jedan dan bez zelje da se ikada tamo vratim.

    Ne znam kako je bilo 2004te, ali kada se gradi neki novi deo grada, to po pravilu rade Burmanci, oni onda tu naprave za sebe privremeni smestaj, sa naglaskom na to privremeni. To je maltene kao izbeglicki kamp gde zive, onda se tu organizuje i neka kuhinja tako da sve to u fazi izgradnje ne lici na pozeljno mesto za zivot. Nakon sto se sve zavrsi oni sve to razmontiraju i idu dalje.

    Ja sam striktni vegetarijanac, a ako imam mogucnost izbora onda preferiram vegansku hranu. Ako nemam, mlecni proizvodi i jaja su ok. Tako da za mene na Tajlandu postoji nekoliko varijanti. Prva su lokalni vegetarijanski restorani koje uglavnom drze Kinezi koji su Mahajana budisti i oni se obicno nalaze u okolini njihovih hramova, mada nije obavezno. Ovi su restorani po pravilu jako povoljni, i taj restoran koji pominjem na Puketu pripada ovoj grupi. Druga varijanta su organski/restorani zdrave hrane cija su ciljna grupa stranci. Ovi restorani su po pravilu skuplji, cene su nesto povoljnije od zapadnih, ali ne mnogo. Uporedivi su sa jeftinijim restoranima na zapadu, medjutim razlika je u tome sto su oni na Tajlandu fancy varijanta, pa imaju vrhunske sastojke i atmosfera je na nivou, sve tip top. I na kraju ostaje opcija kuvanja kod kuce. Ponuda sastojaka za vegetarijansku ishranu nije toliko bogata kao na zapadu ali nije ni losa, tofu, pecurke, soja, sveze voce i povrce...

    Mada primecujem da postepeno ima vise izbora za vegetarijance, recimo u Sizzleru sada postoje opcije veganskih cufteta i veganskog hamburgera sto dobro dodje s obzirom da Sizzler ima svedski sto za salate. Lanac japanskih restorana Fuji takodje ima dosta dobre vegetarijanske opcije. Naravno, cene u tim lancima u shoping centrima su dosta skuplje od lokalnih restorana. Kada je rec o klasicnim lokalnim restoranima i ulicnoj hrani, ima i tu nekih vegetarijanskih opcija, mada ne previse. Obicno su u stanju da naprave vegetarijansku kombinaciju sa pirincem ili rezancima tako sto to upare sa povrcem i tofuom.

    Dopadaju mi se jako elektricni skuteri koji su sada na Tajlandu sve popularniji. Ne moze se sa njima ici na duze distance, ali su ok za svakodnevnu upotrebu po kraju, do plaze, do restorana, shoping centra itd.

  4. #84
    Quote Originally Posted by yoyogi View Post
    Ne pričamo li o gde se penzionisati? Probaj za te pare da kupiš bilo šta u Sydney.
    Rekoh vec, u Sidneju nema za te pare ni parking mesto, moze samo 100k plus.

    Medjutim ti iako si u penziji trebace ti da odes do bolnice s vremena na vreme, na neki koncert, izlozbu itd. Tako da je po meni idealno ovako nesto, ali ne toliko izolovano, vec makar na sat i po do dva od nekog veceg mesta.

  5. #85
    Quote Originally Posted by aussie View Post
    Bio sam u Srbiji poslednji put pre godinu dana i moj je utisak ...
    ima nekih jako bitnih aspekata zivota koji su se jako pogorsali. Na prvom mestu opste zagadjenje vazduha, pad kvaliteta u skolstvu i zdravstvu zbog emigracije kadrova, a standardno je atmosfera depresivna i takvo je osecanje medju ljudima. Takodje u Srbiji je cena nekretnina u gradovima zestoko otisla



    Ukratko solo osoba na Tajlandu koja mozda hoce da se jeftino penzionise i dalje moze sasvim solidno da zivi sa recimo 600-700 dolara. A ti vidi da sada u Beogradu ili Novom Sadu tesko mozes naci stan bez 300-400 eura mesecno.

    Pomenuh isto atmosferu, u Thai su ljudi daleko vise optimisticni. Letovi su jeftini kao i voz.

    Meni Thai klima nikada nije smetala, adaptiram se

    Srbija bi mogla da bude ok nekome ko bi voleo miran zivot na selu ili u nekoj vikendici. Moze se naci kuca takvih povoljno na sat i po od Beograda ili Novog Sada, onda to renovirati i uzivati. Za porodicu sa detetom tesko. Moze se napraviti takva neka oaza tamo, ali bi se neminovno naislo na probleme po pitanju skolovanja, zdravstva, administracije itd.
    Da li si ti primetio to zagađenje?
    Osim Beograda a što ne može biti više od legendarnih saobraćajnih zastoja i izduvnih gasova i neba kroz koje se ne vidi sunce u Bangkoku.
    Ne veruj puno medijima!

    Vidiš, ja živim u okolini BG i NS, kao da si ciljao moju lokaciju, i osećam se kao da sam u vazdušnoj banji.Pogotovo posle svakog povratka iz Thai.

    Kažeš-pad kvaliteta u školstvu , a to bi bio problem ako bi se živelo u selu u Srbiji.

    Živim u takvom manjem mestu, nije baš selo.
    Ćerka završila lokalnu gimnaziju.Škola bez državnog a kamoli svetskog rejtinga.Matematika pod mojom supervizijom.Troškovi školovanja -0.
    Iz takve "problematične lokalne škole" upisuje studije na FTN u Novom Sadu odsek SIT ( softversko inženjerstvo).Njih 80.Ove godine trebalo je 98 poena od 100 da se upiše.I drugi iz istih bezimenih srednjih škola iz Srbije i Republike Srpske.Idući mesec , sa 22 godine, diplomiraće.

    Name:  20230112_195031.jpg
Views: 171
Size:  38.9 KB

    Iz Egipta, sa letovanja.Jedna od njih je ćerka.

    Prošle godine , na praksi , u najvećoj IT u NS ponuđen joj posao.Zovu svaki mesec.Ne interesuje ih škola ni sredina gde su bili srednjoškolci.Videli su veštine koje poseduju i ponudili posao.
    Jedan od ovih momaka na slici, iz klase, odradio praksu u Microsoftu.Odmah mu ponuđen posao sa početnom platom od 5.000 Eura.Glatko ih odbio.Neće da radi kod nikoga, ni za kakvu platu a pogotovo da crnči u Microsoftu.To zaradi i bez formalnog posla.U kriptovalutama ima oko 1,5 miliona Eura( pre ovog pada, ako je to uopšte novac).Praksu iskoristio da vidi koje tu ko pa onda on nekima ponudio posao.Pravi privatnu firmu.

    Niko od njih , iz klase,nema nameru da ide u inostranstvo.

    Ćerkin fakultet me je koštao -0.Bila je na budžetu.
    Tačno za tu razliku koju bih platio za školovanje negde u inostranstvu kupljen joj je stan u NS 2018 god.

    Name:  20230112_200138.jpg
Views: 170
Size:  26.9 KB

    U samom centru, koštao je tada 110.000 E.Kvalitetno opremljen, još oko 20.000E.To je danas možda 50-80 % skuplje.

    Name:  20230112_200228.jpg
Views: 170
Size:  22.4 KB

    A za diplomski i automobil.
    Sve ovo bez kredita.

    Name:  20230112_192646.jpg
Views: 170
Size:  23.0 KB

    Parkiran u magacinu

    Name:  20230112_192928.jpg
Views: 170
Size:  30.4 KB

    Za ovu startnu poziciju , u inostranstvu bi morala uzeti kredit na 30 godina i dobiti " nanogicu".

    I još nešto kod nasleđivanja -u Srbiji ( mislim da je takvih samo 13 zemalja u svetu) nema poreza za prvi nasledni red, decu, supružnike.


    Yojogi piše da je u Japanu taj porez i do 80%.

    To su stvari koje daju komparativno drugu sliku o Srbiji a kojoj naśe generacije nisu razmišljale kada su kretale u inostranstvo.

    Letovi su sada jeftini iz BG (za Evropu) bar kao oni lokalni u Thai.Velika bitka je između Vizz Air ( low cost) koji uvodi i 4 stalni avion u BG i Airserbia.

    Za ovaj tvoj opšti utisak o Srbiji ne mogu reći da je netačan ali on je za mene irelevantan...kao da živim u paralelnom prostoru.

  6. #86
    Quote Originally Posted by onnut View Post
    Da li si ti primetio to zagađenje?
    Osim Beograda a što ne može biti više od legendarnih saobraćajnih zastoja i izduvnih gasova i neba kroz koje se ne vidi sunce u Bangkoku.
    Ne veruj puno medijima!

    Vidiš, ja živim u okolini BG i NS, kao da si ciljao moju lokaciju, i osećam se kao da sam u vazdušnoj banji.Pogotovo posle svakog povratka iz Thai.

    Kažeš-pad kvaliteta u školstvu , a to bi bio problem ako bi se živelo u selu u Srbiji.

    Živim u takvom manjem mestu, nije baš selo.
    Ćerka završila lokalnu gimnaziju.Škola bez državnog a kamoli svetskog rejtinga.Matematika pod mojom supervizijom.Troškovi školovanja -0.
    Iz takve "problematične lokalne škole" upisuje studije na FTN u Novom Sadu odsek SIT ( softversko inženjerstvo).Njih 80.Ove godine trebalo je 98 poena od 100 da se upiše.I drugi iz istih bezimenih srednjih škola iz Srbije i Republike Srpske.Idući mesec , sa 22 godine, diplomiraće.

    Attachment 6875

    Iz Egipta, sa letovanja.Jedna od njih je ćerka.Prošle godine , na praksi , u najvećoj IT u NS ponuđen joj posao.Zovu svaki mesec.Ne interesuje ih škola ni sredina gde su bili srednjoškolci.Videli su veštine koje poseduju i ponudili posao.
    Jedan od ovih momaka na slici, iz klase, odradio praksu u Microsoftu.Odmah mu ponuđen posao sa početnom platom od 5.000 Eura.Glatko ih odbio.Neće da radi kod nikoga, ni za kakvu platu a pogotovo da crnči u Microsoftu.To zaradi i bez formalnog posla.U kriptovalutama ima oko 1,5 miliona Eura( pre ovog pada, ako je to uopšte novac).Praksu iskoristio da vidi koje tu ko pa onda on nekima ponudio posao.Pravi privatnu firmu.

    Niko od njih , iz klase,nema nameru da ide u inostranstvo.

    Ćerkin fakultet me je koštao -0.Bila je na budžetu.
    Tačno za tu razliku koju bih platio za školovanje negde u inostranstvu kupljen joj je stan u NS 2018 god.

    Name:  20230112_200138.jpg
Views: 170
Size:  26.9 KB

    U samom centru, koštao je tada 110.000 E.Kvalitetno opremljen, još oko 20.000E.To je danas možda 50-80 % skuplje.

    Name:  20230112_200228.jpg
Views: 170
Size:  22.4 KB

    A za diplomski i automobil.
    Sve ovo bez kredita.

    Name:  20230112_192646.jpg
Views: 170
Size:  23.0 KB

    Parkiran u magacinu

    Name:  20230112_192928.jpg
Views: 170
Size:  30.4 KB

    Za ovu startnu poziciju , u inostranstvu bi morala uzeti kredit na 30 godina i dobiti " nanogicu".

    I još nešto kod nasleđivanja -u Srbiji ( mislim da je takvih samo 13 zemalja u svetu) nema poreza za prvi nasledni red, decu, supružnike.


    Yojogi piše da je u Japanu taj porez i do 80%.

    To su stvari koje daju komparativno drugu sliku o Srbiji a kojoj naśe generacije nisu razmišljale kada su kretale u inostranstvo.

    Letovi su sada jeftini iz BG (za Evropu) bar kao oni lokalni u Thai.Velika bitka je između Vizz Air ( low cost) koji uvodi i 4 stalni avion u BG i Airserbia.

    Za ovaj tvoj opšti utisak o Srbiji ne mogu reći da je netačan ali on je za mene irelevantan...kao da živim u paralelnom prostoru.
    Nazalost zagadjenje u Srbiji je toliko da EU tuzi Srbiju za zagadjenje okolnih zemalja. Znaci ne samo da to zagadjenje ne moze da se izbegne unutar Srbije, vec utice na ceo region. Ovde o tome: https://eeb.org/serbias-public-elect...ission-limits/ U BKK situacija nije savrsena, ali nikada nije konkurisao rekorderima u zagadjenju u Indiji i Kini dok se Beograd cesto na tim listama nalazi na samom svetskom vrhu.

    Te stvari koje navodis, to sto si bio mentor kcerki i sto mogu da rade u IT-ju za svetske kompanije, to nema nikakve veze sa Srbijom. To ste mogli da radite bilo gde, da joj ti budes mentor, ona posle da radi online ili u kancelariji Microsofta diljem planete.

    Veliki broj Thai se nakon obrazovanja i rada na zapadu vraca. Tako da imas svetske strucnjake u raznoraznim oblastima tamo.

    Super za tebe i za stan, ali pricamo o tome gde bi neko mogao da se penzionise sada, takva osoba bi morala za dobar stan u BG ili NS da iskesira 3000 eura po kvadratu sto je suluda cifra za gradove koji nisu cak ni regionalni centri, a kamoli svetski. Bangkok je svetski grad sa 15 miliona u metropolitan area. Najposeceniji grad na svetu bio 2019 i 4 prethodne godine, onda opet 2021: https://www.forbes.com/sites/alexand...h=21040e605f1b I cak kao takav mozes stan kupiti za trecinu cene u Beogradu.

    Lepo je to sto si ti svoju kcerku u startu obezbedio i sto zivis u balonu od sapunice. Samo sto kao sto i sam kazes, to nema mnogo veze sa Srbijom niti kako bi neko ko sad dolazi iz Australije, sa Tajlanda ili iz Japana, da se penzionise ili sa porodicom, mogao tamo da zivi a bez da ima u startu stan koji je kupljen pre eksplozije cena. Mogla je i u Sidneju da se kupi dobra kuca za milion pre deset godina, a sada je 3 miliona. Taj podatak ne vredi nista nekome ko sada razmatra da li da se preseli u Sidnej ili ne.

  7. #87
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Quote Originally Posted by onnut View Post

    Prošle godine , na praksi , u najvećoj IT u NS ponuđen joj posao.Zovu svaki mesec.Ne interesuje ih škola ni sredina gde su bili srednjoškolci.Videli su veštine koje poseduju i ponudili posao.
    Jedan od ovih momaka na slici, iz klase, odradio praksu u Microsoftu.Odmah mu ponuđen posao sa početnom platom od 5.000 Eura.Glatko ih odbio.Neće da radi kod nikoga, ni za kakvu platu a pogotovo da crnči u Microsoftu.To zaradi i bez formalnog posla.U kriptovalutama ima oko 1,5 miliona Eura( pre ovog pada, ako je to uopšte novac).Praksu iskoristio da vidi koje tu ko pa onda on nekima ponudio posao.Pravi privatnu firmu.

    Niko od njih , iz klase,nema nameru da ide u inostranstvo.
    5,000 EUR pripravnička plata? To je bruto 130,000 AUD godišnje, za pripravnika. U Australiji bi bio srećan da dobije polovinu toga.

    IT u Srbiji odlično žive, bolje nego u inostranstvu. Ako pare nisu 1:1 bar je opuštenije, pogotovo ako rade sami od kuće. Ima 5 godina kako nisam čuo da neko iz IT hoće da napusti Srbiju.
    Azija, moja dežela.

  8. #88
    Quote Originally Posted by yoyogi View Post
    5,000 EUR pripravnička plata? To je bruto 130,000 AUD godišnje, za pripravnika. U Australiji bi bio srećan da dobije polovinu toga.

    IT u Srbiji odlično žive, bolje nego u inostranstvu. Ako pare nisu 1:1 bar je opuštenije, pogotovo ako rade sami od kuće. Ima 5 godina kako nisam čuo da neko iz IT hoće da napusti Srbiju.
    Ako sam dobro razumeo to nije plata za bilo kakvog pripravnika, daleko od toga. Rec je o plati za ne samo najboljeg u klasi vec nekoga ko jednostavno jako mnogo zna i takav kadar se tesko moze naci na trzistu bio on pripravnik ili ne. I nije 130, vec 93.5K. Mali broj kadrova je sposobno da pokrene svoj biznis i ima dovoljno znanja i vestina za to. Microsoft je verovatno procenio da bi on njima zaradio mnogo vise od tih 5k eura pa su zato i hteli da ga privuku tom specijalnom ponudom.

    Moj prijatelj u Srbiji je regionalni menadzer u jednoj americkoj firmi koja radi IT support, pod njim je par stotina ljudi, on call je 24/7, pa prima 2000 eura.

    Postoji razlika izmedju nekoga ko ide trbuhom za kruhom kao sto smo to ti i ja radili u Australiji, i nekoga kome je dobro ali gleda da mu bude jos bolje. Evo ja sam prvi put isao trbuhom za kruhom, sad vec oprezno probiram godinama sta mi je ciniti kao naredni korak. Kad si mlad i nemas ni cvonjka u dzepu onda je lako dici sidro. Sasvim je druga stvar kad se odlucuje u ime i sa porodicom. Ako nesto zeznes nisi zeznuo samo sebe, vec i njih.

    Ti sto u Srbiji sa svojim stanom u vlasnistvu, kolima i platom od nekoliko hiljada eura idu u inostranstvo to cine iz sofisticiranijih razloga: manje zagadjenja, bolje zdravstvo i skolstvo, manje sirotinje u okruzenju, manje sitne korupcije, idu negde gde ih politika nece doticati itd. da ne nabrajam sad sve, svi znamo kakvi su problemi Srbije...

    Ima tu jos nesto. Kada imaju svoj stan, kola i za srpske uslove odlicnu platu, ljudi se teze odlucuju na emigraciju jer napustaju porodicu, familiju i prijatelje. Realno ko emigirira, se sa tim ljudima koji su ostali u Srbiji vidja jedanput godisnje ako je u Evropi ili blizu Evrope, a ako je dalje od Evrope jednom u nekoliko godina. U Australiji je to recimo jednom u 3-4-5 godina cak. Nije to bas svima podjednako prihvatljivo.

    Ti Yoyogi nisi bio u Srbiji 30 godina kazes, nije to bas svima lako, da se ukupan broj dana koliko opet vidis roditelje pre smrti svede verovatno na desetine ili mozda cak i na stotine dana, ali ne na godine vise. Isto vazi i za bracu i sestre i bliske prijatelje. Nije online potpuna zamena za to.

  9. #89
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Quote Originally Posted by aussie View Post
    I nije 130, vec 93.5K.
    Jeste. Dodaj porez na to.

    Quote Originally Posted by aussie View Post
    Moj prijatelj u Srbiji je regionalni menadzer u jednoj americkoj firmi koja radi IT support, pod njim je par stotina ljudi, on call je 24/7, pa prima 2000 eura.
    NCR. Oni imaju u Srbiji na hiljade ljudi, umesto u Kini ili Indiji.

    Quote Originally Posted by aussie View Post
    Ti Yoyogi nisi bio u Srbiji 30 godina kazes, nije to bas svima lako, da se ukupan broj dana koliko opet vidis roditelje pre smrti svede verovatno na desetine ili mozda cak i na stotine dana, ali ne na godine vise. Isto vazi i za bracu i sestre i bliske prijatelje. Nije online potpuna zamena za to.
    Nemam ja tamo nikoga rođenog da je živ, odavno.
    Azija, moja dežela.

  10. #90
    Quote Originally Posted by aussie View Post
    Ako sam dobro razumeo to nije plata za bilo kakvog pripravnika, daleko od toga. Rec je o plati za ne samo najboljeg u klasi vec nekoga ko jednostavno jako mnogo zna i takav kadar se tesko moze naci na trzistu bio on pripravnik ili ne. I nije 130, vec 93.5K. Mali broj kadrova je sposobno da pokrene svoj biznis i ima dovoljno znanja i vestina za to. Microsoft je verovatno procenio da bi on njima zaradio mnogo vise od tih 5k eura pa su zato i hteli da ga privuku tom specijalnom ponudom.



    Tačno je kako kažeš.
    On je van klase.Nije štreber.
    Bila mu je plaćena i ta praksa-1500 E.

    Ono što je meni bilo interesantno je- kako su ozbiljni ljudi , dobro plaćeni IT u Microsoftu prihvatili ponudu 22-godišnjaka koji je tu došao na praksu.Kao da su svi poludeli pa veruju u te priče o Ilonu Masku i sl. IT guruima.

    Kaže, tamo ih cede kao sunđere .Ponudio im je "slobodu" da izađu iz "trke pacova".Tako Robert Kyosaki u knjizi "Bogati otac, siromašni otac" naziva začarani životni krug trke zarada i troškova uz gubitak slobodnog vremena( a to vreme ih najviše žulja)..Ko ne veruje-on je lični primer.Neće da radi .On je već milioner u kriptovalutama ( tako on misli a izgleda i oni), zašto bi?

    Ponudio im je ideju da se napravi platforma za kripto igre u blockchain tehnologiji bazirano na Ethereumu kojih on već ima (1,5 miliona E) za pokretanje.Ponudio im je i procenat,da nerade za novce u Microsoftu već da novci rade za njih.
    Interesantno, da je svako za koga je procenio da mu treba- prihvatio.
    Napravili su softver, bilo je i nervoze, nekim stvarima nije bio zadovoljan pa ih je prepravljao, izgubilo se vremena.
    I onda kada se završilo i trebalo pokrenuti platformu- "malo morgen".
    Te stvari su kontrolisane od nekog.

    To još uvek traje, znam da traži nekog na čije bi ime to registrovao.U međuvremenu su i kriptovalute izgubile na vrednosti..

    Mlad je on , pametan a buntovan, ali plašm se da će i on završiti u " trci pacova" ( ako izduvaju kriptovalute) kao i svi.

    Mislio je sistem i na takve-da ne istrče.
    A nije ni jevrej ni "plave krve", već dete iz radničke porodice i to još bez oca i majke ( umrla od raka).

    Priča o Zakerbergu i sličnima je priča za malu decu.

  11. #91
    Quote Originally Posted by aussie View Post

    Super za tebe i za stan, ali pricamo o tome gde bi neko mogao da se penzionise sada, takva osoba bi morala za dobar stan u BG ili NS da iskesira 3000 eura po kvadratu sto je suluda cifra ....
    Nisam ja promašio temu niti pisao o ovome radi hvalisanja.

    Da krenemo redom , da ne promašim temu -penzionisanje.

    Šta je to penzionisanje?

    Sa stanovišta sistema- trenutak od kada pojedinac više ne može da stvara profit i služi kapitalu.A kapital je bitniji od čoveka jer je, za razliku od čoveka, besmrtan.Npr. neka njiva , ona je kapital koji oduvek postoji , ima svoju vrednost ,a neki smrtni ljudi koju su je posedovali, ko se njih još seća tj. zna se samo trenutni vlasnik a i on će umreti.Dakle, sa stanovišta kapitalističkog sistema , bilo bi najbolje da penzioner prvog dana odlaska u penziju umre jer predstavlja trošak.Naravno, to ne može javno da se kaže, ali pogledaj šta se radilo za vreme korone sa penzionerima, zatvaranje starijih od 65 , samo što nisu vršili eutanaziju.

    Sa stanovišta pojedinca, penzionera, stvari su drugačije.
    To je period od kada može potpuno da se upravlja svojim slobodnim vremenom i da se izađe iz one "trke pacova" , u kojoj je većina, jer priznali mi to ili ne , morali smo većinu slobodnog vremena menjati za novac.

    E sad ti postavljaš pitanje : GDE ići u penziju ? Stavljaš znak jednakosti između penzije i nekog pokretanja.Kao da mora negde da se ide.Kao da si bio u vrelom loncu pa se sad otvorio poklopac pa da se iskače .A onda razmatranje gde bi se to išlo da se nadoknadi ono što je propušteno " u loncu".Stvar je u tome što se nikad nije izašlo iz " trke pacova" .Sistem nam je ubacio " konstruktivnu grešku" nebitno od destinacije:Australija,Tajland,Srbija..

    Hrvati imaju dobru reč za penziju -MIROVINA.
    Vidiš sama reč ne ukazuje na kretanje.

    Kada se ima 60+, duša traži MIR .Težište se pomera sa ega na decu.Spokoj dobijaš ako sebe uveriš da si ih pravilno usmerio, dao im vaspitanje i moralnu vertikalu, i alat u ruke da izađu iz "trke pacova".Nadalje, da si roditeljima olakśao staračke muke jer starost je teška.Da te to ne pritiska.Bio sam svedok kada mi je umirao deda a kasnije i stric.Obojica su plakali , ne zbog nekih bolova nego zbog majki.Pritiskalo ih je nešto iz prošlosti.

    Destinacija je nebitna.Bitno je ne biti " u trci pacova".Onda nema pitanja GDE ići u penziju?

    A gde i kako izaći iz "trke pacova"?

    Veruj lakše je bilo u Srbiji nego u inostranstvu.

    Tih 90-ih , kada se sve raspadalo , firme zatvarale..brisan prostor ..mogao si bilo šta privatno započeti.Nema konkurencije.Dok smo mi inženjeri bežali u inostranstvo ( i ja sam hteo samo , srećom, nisam uspeo) npr. moj električar iz bivše firme koji je popravljao rasladne vitrine i frižidere otvorio malu privatnu radnju jer nam se firma raspala.Na tržištu nestala konkurencija, Frigostroj, Jugostroj, Soko Mostar...Danas 200 zaposlenih, njihov program, rashladne termotehničke opreme.Inženjere zaposlio da mu rade.E sad druga stvar je što se on širio, pa porobio poslom, pa praktično opet upao u zamku na ovoj drugoj strani.
    Probaj napolju u uređenom sistemu otvoriti jednu prodavnicu-ćoškaru.Nema šanse da budeś jeftiniji od "7 Eleven" ili " Family Mart".Pa onda razne licence izmišljene od sistema...
    A inženjeri su išli napolje da rade KOD NEKOG za NEKU PLATU , pa ma kolika bila nikad nisu izašli iz "trke pacova".Moj kolega u Kanadi vozi taxi.Žali se i još kaže da je počeo da se raspada i zdravstveni sistem.

    Ako je definicija penzije ono što sam napisao -potpuno raspolaganje slobodnim vremenom, onda sam ja u penziji već 30 godina .Od tada sam privatnik, sezonski posao- 6 meseci radim a 6 ne.Tačnije kao polupenzija.
    Bitno je da se za to vreme , koliko se radi, zaradi godišnja plata kao da sam u inostranstvu.A može se i više.

    Hteo sam i ja , kao i svi inženjeri , tada 90-ih, da bežim od toksične politike i zbog novca.To što nisam uspeo smatrao sam zlom sudbinom a sada vidim da sam bio blagosloven.
    Kada sam 1994 začepio nos, i počeo da radim pr
    ivatno, u svojoj kući, mislio sam da je to privremeno.

    Prvi mesec- zarada 4 inženjerske plate.Nije bilo konkurencije koja je konstruktivna greška koju je sistem smislio na ovoj drugoj strani.Sada vidim-bio je to istorijsko dobar moment da se počne bilo šta.
    Ako se ne širiš (a to možeš samo kreditima ), zadržiš jednostavan posao da ti ne porobi slobodno vreme, ostaneš van radara velikih konkurenata...i zadržiš taj zapadni nivo zarade, eto načina da se polu-izađe iz "trke pacova".

    Sada, kada, za 2 godine dođe starosna penzija,ništa mi se ne menja.Imao sam 30 godina dovoljni vremena za sebe, za putovanja...

    Ćerka mi sada, kada joj se društvo zapošljava i vidi šta je to..kaže ..da nisam svestan kako dobar posao imam.
    Oni treba da rade 30 godina sa 20 dana godišnjeg odmora i bez obzira što ima stan, pa i da ima dobra primanja, gde joj je slobodne vreme.
    E to je to.
    Na jednom putovanju , na Baliju, jedan naš iz Melburna , kada je čuo da sam mesec dana bio u Thai, pa onda 15 na Baliju i još ću 5 dana biti u Istanbulu , isto me pitao-čime se baviš da imaš toliko vremena.

    Ćerka mi sada kaže da bi radila par godina u IT a onda bi da radi / nasledi privatnu firmu
    Može, samo što je firma i pored rejtinga AA+ kao trska na vetru.Treba izbeći sve zamke sistema.Ali eto uspevam već 30 godina.

    Za naduvanu cenu stanova u BG i NS. treba pričekati par godina.Biće stanovi 500 E/m2.Onako kako i moraju-primereni primanjima u zemlji.
    Trenutno je Srbija destinacija za pranje para.Jedina zemlja gde se 90% stanova proda za keš, zato što nema nikakve provere porekla novca.

  12. #92
    Bolje umesto reci penzija da koristimo izraz finansijska nezavisnost. Taj izraz nema nikakve veze sa godinama, vec je rec o poziciji u kojoj su pasivni prihodi iznad rashoda pa time osoba u potpunosti raspolaze svim svojim vremenom kao slobodnim i nije vezana za bilo koju lokaciju.

    Destinacija, je naprotiv veoma bitna. Jer recimo u Australiji da bi se smatrao finansijski nezavisnim moras da imas otplacenu kucu i dovoljan nivo pasivnih prihoda da platis sve svoje troskove. A to je pozamasna svota kapitala jer medijana cena kuce u "capital cities" u Australiji je 870K, plus su procene penzionog fonda da za dvoje ljudi trebaju prihodi od makar 65K godisnje znaci potreban kapital je pod pretpostavkom povracaja na investicije od 4%: 65 / 4 = 16.25*100 = 1625. Znaci treba ti 1.625 miliona za pasivni prihod i 0.87 za kucu, ukupno 2.495, da zaokruzimo na dva i po miliona dolara.

    Dok na Tajlandu smo videli dobar stan na odlicnoj lokaciji za 3 miliona bahta, plus redovan prihod neka je pola sume potrebne u Australiji, 32.5K AUD godisnje. Prema tome stan je 131K AUD, kapital za prihod je 32.5 / 4 = 8.125*100 = 812.5, ukupno 943.5k AUD.

    Sta smo imali? 2.495/ 0.9435 = 2.644 Znaci u Australiji treba skoro tri puta vise kapitala za finansijsku nezavisnost nego na Tajlandu. Eto kako ljudi idu u prevremenu "penziju" sa 40 umesto sa 60, tako sto nakon 10 godina rada odu na Tajland umesto da ostanu u Australiji do kraja zivota.

    A za te sundjere u Microsoftu koje cede, mogu ti reci da sam ja ovde u Australiji uvek radio kao gospodin covek od 9-5. Bez preteranog pritiska i stresa. Imao sam srece sa izborom profesije. Eto Yoyogi se zacudio kako to necu da budem direktor, pa lepo mi ovako. Od Kovida radim od kuce. Imam u proseku par sastanaka dnevno i recimo 15-ak emailova dnevno od kojih su makar pola FYI only, znaci nemam nista tu da radim ili odgovaram. Zna se sta radim, to odradim, a veci deo radnog vremena je luft.

    PS Mozda se neko pita zasto poredim stan u Bangkoku sa kucom u Australiji. Pa iz vise razloga. Jednostavno stil zivota je drugaciji. U Australiji bez kuce si u stanu sa slabom izolacijom, cujes komsije, bude tu uvek i galamdzija - to jest bogana. Na Tajlandu zbog komaraca, kise i vlage, odrzavanja - stan je bolja opcija. Plus poredimo stan u centru sa kucom u predgradju tako da i to nivelise razliku donekle.

    Naravno moze se na Tajlandu ziveti i sa manje od 32.5K AUD godisnje, ali namerno nisam hteo da idem nize da se Yoyogi ne buni da je rec o siromastvu.

  13. #93
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Quote Originally Posted by aussie View Post
    Bolje umesto reci penzija da koristimo izraz finansijska nezavisnost. Taj izraz nema nikakve veze sa godinama, vec je rec o poziciji u kojoj su pasivni prihodi iznad rashoda pa time osoba u potpunosti raspolaze svim svojim vremenom kao slobodnim i nije vezana za bilo koju lokaciju.
    To nije tačno. Milijarder je finansijski nezavisan a dok ne deklariše da je u penziji (da neće "eagerly seeking or conducting work") ima da plaća porez kao da radi.

    Quote Originally Posted by aussie View Post
    Destinacija, je naprotiv veoma bitna. Jer recimo u Australiji da bi se smatrao finansijski nezavisnim moras da imas otplacenu kucu i dovoljan nivo pasivnih prihoda da platis sve svoje troskove. A to je pozamasna svota kapitala jer medijana cena kuce u "capital cities" u Australiji je 870K, plus su procene penzionog fonda da za dvoje ljudi trebaju prihodi od makar 65K godisnje znaci potreban kapital je pod pretpostavkom povracaja na investicije od 4%: 65 / 4 = 16.25*100 = 1625. Znaci treba ti 1.625 miliona za pasivni prihod i 0.87 za kucu, ukupno 2.495, da zaokruzimo na dva i po miliona dolara.
    Kakve milone ti pričaš? U Australiji, da bi imao starosnu penziju, možeš da imaš max svoj dom i manje od 250K u banci. Više od toga - tvoje pare su tvoja stvar, država nema ništa sa time, ne daje ti penziju a ti gledaj kako ćeš na to da plaćaš porez.

    Obavezan Superannuation uplaćuješ svaki mesec 7% plate (plus firma dodaje isto toliko) je tvoja penzija, ne plaća ti je država. Jedan koga znam, posle 25 godina uplaćivanja u Superannuation Fund, u 55. je dobio infarkt i nije više mogao da radi.55 godina je "early retirement" i njegove pare će da mu dolaze mesečno po 4,000 dolara, porez 7%. Ne da mu država ne daje ništa nego ga još i oporezuje (istina, minimalno).

    Quote Originally Posted by aussie View Post
    ta smo imali? 2.495/ 0.9435 = 2.644 Znaci u Australiji treba skoro tri puta vise kapitala za finansijsku nezavisnost nego na Tajlandu. Eto kako ljudi idu u prevremenu "penziju" sa 40 umesto sa 60, tako sto nakon 10 godina rada odu na Tajland umesto da ostanu u Australiji do kraja zivota.
    u Thai penzionerska viza može da se dobije sa 50+ godina starosti, ne ranije. Onda svi ostali uslovi isti.
    Azija, moja dežela.

  14. #94
    Nije se odnosilo na formalni penzionerski status i primanja od penzionog fonda. Finansijski nezavistan mozes biti nevezano za tvoje godine ako ti prihod od investicija pokriva zivotne troskove. Ako to imas bas te briga za penzione fondove i zvanicni status.

    Platis porez kao da radis, a ne radis, pa sta? Opet ako imas dovoljno prihoda od investicija ne dotice te.

    Ne treba ti starosna penzija niti penzionerska viza. Ako si izabrao Tajland kao lokaciju ne mora penzionerska viza, moze bracna ili Long Term Resident. Ili ko nema prodju na Tajlandu ne mora tamo, moze negde drugde. Ima dosta lokacija gde se lako obezbedjuje boravak, daleko lakse nego na Tajlandu.

  15. #95
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Quote Originally Posted by aussie View Post
    Nije se odnosilo na formalni penzionerski status i primanja od penzionog fonda. Finansijski nezavistan mozes biti nevezano za tvoje godine ako ti prihod od investicija pokriva zivotne troskove. Ako to imas bas te briga za penzione fondove i zvanicni status.

    Platis porez kao da radis, a ne radis, pa sta? Opet ako imas dovoljno prihoda od investicija ne dotice te.

    Ne treba ti starosna penzija niti penzionerska viza. Ako si izabrao Tajland kao lokaciju ne mora penzionerska viza, moze bracna ili Long Term Resident. Ili ko nema prodju na Tajlandu ne mora tamo, moze negde drugde. Ima dosta lokacija gde se lako obezbedjuje boravak, daleko lakse nego na Tajlandu.
    Misli šta ćeš sa realnim mogućnostima a ne kao da si milijarder. Jedeš tamo za 35THB i pričaš o investicijama. Što te onda brine 30,000 dolara godišnje školarine za dete? One koji se rasplinjuju u milionima kao po tvojim googlanjima to ne zanima, peanuts.

    Kakav long term resident? 2 miliona THB (50,000) EUR vize za 20 godina, to radi kao 200 EUR mesečne kirije da udišeš Thai vazduh. Tek onda treba da imaš stan i za život.
    Azija, moja dežela.

  16. #96
    Konkretno za mene boravak na Thai nema problema, to sam vec ponovio 2-3 puta kako mogu da boravim na spouse visa. A ta skolarina me brine jer nisam siguran da je najpametnije dati 420K AUD internacionalnoj skoli za 14 godina kako si ti dao.

    Za mene 420K nije peanuts, da jeste kupio bih kucu u Sidneju za 3 miliona i ne bih morao ni da idem nigde drugde...

  17. #97
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Pojednostavi ti to: treba ti mesečni prihod od 3,000 AUD i onda si i na bračnoj i penzionerskoj vizi.
    Azija, moja dežela.

  18. #98
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Quote Originally Posted by aussie View Post
    Konkretno za mene boravak na Thai nema problema, to sam vec ponovio 2-3 puta kako mogu da boravim na spouse visa. A ta skolarina me brine jer nisam siguran da je najpametnije dati 420K AUD internacionalnoj skoli za 14 godina kako si ti dao.
    U Thai provinciji, učeniku 8. razreda dam olovku i lenjir i pitam ga koliko je olovka dugačka. Žena mu prevede. Pojma nije imao ni šta ga pitam a kamoli da izmeri olovku i kaže u cm koliko je dugačka.

    Ćerka je išla godinu i po dana u privatnu Thai školu, mislim da je bilo 50,000THB godišnje. Seća se da su je deca izbegavala jer nije 100% Thai. Tada je imala maternji Thai.
    Azija, moja dežela.

  19. #99
    Ako se već ide na neku destinaciju, da se penzioniše, onda se bira mesto gde se živi mirno,u skladu sa prirodom, van gradova i stresa,mesta bez klimatskih ekstrema a pre svega mesta gde se živi dugovečno.

    Koje su to tačke na zemlji?

    https://youtu.be/Jhsj2nKWclk

    Nema Thai.
    Tamo se živi ekstremno kratko - prosek 65 godina.

  20. #100
    Quote Originally Posted by yoyogi View Post
    U Thai provinciji, učeniku 8. razreda dam olovku i lenjir i pitam ga koliko je olovka dugačka. Žena mu prevede. Pojma nije imao ni šta ga pitam a kamoli da izmeri olovku i kaže u cm koliko je dugačka.

    Ćerka je išla godinu i po dana u privatnu Thai školu, mislim da je bilo 50,000THB godišnje. Seća se da su je deca izbegavala jer nije 100% Thai. Tada je imala maternji Thai.
    Jasno, samo u Australiji solidna privatna skola izadje oko 100k za 12 godina. Nije bas sitnica placati to cetiri puta vise na Tajlandu...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •