Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 41 to 60 of 78

Thread: MEXT Stipendije

  1. #41
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Pogledaj ovaj sajt, Lake Biwa Attractions, trebace ti godinu dana da obidjes sve.

    Ja sam na 10-ak mesta sa sajta atrakcija vec bio.
    U subotu idem opet, da vidim najvecu bastu lokvanja u Japanu (bio sam u junu ali nisu bili procvetali) i jos 5 drugih mesta.
    Bez spavanja, to mi je sat i po autoputem.
    Azija, moja dežela.

  2. #42
    Ihaa, bice ovdje da se putuje, vidim ja
    Moracu polako ovo precesljat ako ovu lokaciju dobijem, pa jedno po jedno.

  3. #43
    Pozdrav svima, evo mene posle par mjeseci, javili su mi prije neki dan da nisam dobio stipendiju, tako da zasad nista od toga, jedino nakon sto zavrsim osnovne studije, hvala Vama na pomoci svakako, valjace mi ovo ponovo jednog dana.

  4. #44
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Hvala sto si se javio, ziv i zdrav ti nama bio.
    Eto, i to moze da se desi, da te odbiju. Ljudi o tome ne pricaju mada je to mnogo cesce nego da te prime.
    Azija, moja dežela.

  5. #45
    Istina ziva, djevojku koja je mene ucila japanski kad sam pocinjao su odbili dva puta, pa je preko neke studentske organizacije (AIESEC ili tako nesto) sad u Tokiju, uci engleski djecu u vrticu.
    A jos jedna moja prijateljica koja se prijavila za research je prosla, ona ce u Nagoju, ja mislim.

  6. #46
    Тешко је добити из прве, али је добро што си покушао, то искуство ће ти добро доћи следећи пут и уопште у животу, поготово интервју.
    Такав процес селекције, само још мало ригорознији је за добијање посла у Јапану у великим компанијама. Пријава, биографија, писани тестови, интервју (неколико нивоа) и онда чекање на телефонски позив који мења живот.
    Пази се на сваку ситницу у пријави и биографији, а нарочито на интервјуу. Пријатељ ми се запослио у Тојоту, имао је три радника Тојоте који су са нашег универзитета* који су му кориговали апликацију десетак пута док је нису испеглали.
    И кроз писање апликације човек много научи.

    Ако треба нека помоћ у вези са тим стојим на услузи.

    *то је универзитет организовао да бивши студенти помажу садашњим. Зна се тачно где је сваки дипломац који је завршио и те везе се негују.
    「吾唯足知」 (吾唯足るを知る)- "Samo za dovoljno ja znam"

  7. #47
    Hvala vam puno, imacu to na umu kad se budem opet prijavljivao.

  8. #48

    MEXT stipendija u Japanu

    Postovani,
    Videla sam nekoliko postova o studiranju u Japanu i cula sam za MEXT stipendiju.Imam nekoliko pitanja.Konkretno me interesuju dodiplomeske studije iz faramacije i medicine.Interesuje me da li znate neki konkretan fakultet,jer mi je ta selekcija od tri fakulteta prilicno zbunjujuca prvenstveno jer ne znam odakle da pocnem.Trazila sam drzavne fakultete i nasla mozda 20-tak iz ove oblasti,ali zaista ne znam kako da odaberem tri za aplikaciju.Naravno,zanima me kolike su realne sanse dobijanja stipendije iz ove oblasti u smislu potraznje za faramceutima prvenstveno.
    Takodje,koji je najbolji nacin za pripremu pismenog testa,da li treba prelaziti gradivo iz srednje skoli i da li je to gradivo uopste dovoljno za ovaj test(u slucaju sa farmacijom i medicinom radi se o 5 predmeta koji se polazu-matematika,hemija,biologija,japanski i engleski)pa me interesuje kako se pripremiti za ovaj test.
    Naravno,intervju znam da je posebna prica,mi ovde nazalost nemamo takvu praksu pa se nisam ni susretala sa takvom vrstom ispita,i interesuje me kao se spremiti za njega.
    Hvala Vam puno na odvojenom vremenu.

  9. #49
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Eto tacno to imas u tredu ispod "Japan Studiranje - Inostrani program", bas za farmaciju i bas za drzavni univerzitet.
    Sve sto vazi za taj vazi i za sve ostale.

    Odatle pocni.
    Azija, moja dežela.

  10. #50
    Hvala na informaciji.Procitala sam Vas post.Zanimaju se detalji samog studiranja i da li se mogu priznati ispiti sa nasih fakulteta?

  11. #51
    За конкретне универзитете:
    yoyogi је одговорио на другом треду, ја признајем да из те области не познајем ствари. Рецимо само да мој универзитет (Mie University) je изграђен око универзитетске болнице и да је прилично угледан што се тиче медицине. Потражићу мало ранг листе, али у старту могу да кажем да је у том смислу вероватно јачи од било ког у Србији.
    Хајде напиши којих 20 си нашла, можда је међу њима.

    За "реалне шансе за добијање стипендије у смислу потражње за фармацеутима":
    Пази, фармацеутима и докторима су отворена сва врата овог света, толико о генералној потражњи.
    У смислу потражње у Јапану, то не треба да те интересује јер се не пријављујеш за посао него за студирање.
    Међутим, све егзактне науке ("праве" науке) и инжењерство имају предност при селекцији у односу на хуманистичке (друштвене) науке, а поготово у односу на економију, менаџменте, чисту уметност.
    У том смислу реалне шансе су ти нешто веће. Ово нигде не пише, али из мог искуства отприлике тако функционише, што не значи да стипендије не добијају и ови са друштвених наука.
    Тако да се не оптерећујеш шансама, а поготово "реалним шансама".

    За припрему теста:
    Како би се спремала за квиз "Желите ли да постанете милионер?"
    Нема једноставног одговора. Ја сам се за новосадску архитектуру припремао тако што сам прочитао све уџбенике за 5-8 разред (историја, биологија, хемија, физика, музичко, ликовно,...) и неких 5 књига које су нам предочили на факултету.
    Имали смо тест опште културе и било шта је могло доћи.
    Ти овде имаш веома сужен избор, буди срећна
    Да сам на твом месту ја бих све што могу обновио, учио бих као кретен све што могу, јер ти ово дође као пријемни за факултет, а свакако ћеш нешто уписивати и нешто спремати.
    Од јапанског научи само најосновније, хирагану, катакану, 20 канђија и 20 израза и поздрава, чисто да знаш о чему се ту ради.
    Енглески, проради неке тестове, види неке компликованије граматичке зачкољице и то је то. Немаш пуно времена.

    За интервју:
    ћеш имати више времена, тако да отом-потом.
    што се тога тиче, битно је да добро разумеш сврху свог пријављивања и да то умеш једноставно и концизно да објасниш.
    Да разумеш зашто они уопште дају те стипендије и шта се од тебе очекује, тако да они то виде, али да се о томе нипошто не води разговор.
    Они не селектују увек најбоље по поенима, најшармантније или најозбиљније, већ људе са потенцијалом, одлучне, будуће лидере у својим земљама,
    људе који нису калкуланти већ хоће и имају потенцијал да мењају свет.
    Кад неко жели да буде доктор или да фармацеут, то у старту ојачава његову позицију, али без јасног става само по себи не значи ништа.

    Што се тиче признавања испита:
    Зависи од универзитета, али мислим да би они признали више испита са универзитета у Србији него што би "чувени" универзитет у Приштини признао испита са Харварда или Оксфорда.
    Али то важи у случају постдипломских студија, не верујем да можеш основне студије да наставиш од рецимо друге године, ако си на то циљала?

    Срећно и не устручавај се да питаш јавно. Ове ствари није срамота не знати, а ни ми не желимо да кријемо знање, већ да га поделимо на најефикаснији могући начин.
    「吾唯足知」 (吾唯足るを知る)- "Samo za dovoljno ja znam"

  12. #52
    Hvala Vam puno na svim informacijama,svakako cu da pitam opet uokoliko mi nesto ne bude jasno

  13. #53
    Pozdrav!Da li mozda znate gde mogu da nadjem novije testove,posle 2010. godine.Uspela sam da nadjem testove iz 2009. i 2010. ali ništa od novijih testova.Takodje,ako neko mozda zna kako da se spremi biologija konkretno,jer su testovi na engleskom i ne znam kako da spremim taj deo iz naših udzbenika zbog stranih termina.

  14. #54
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ispada da su ti testovi stvarno nesto, jesi li videla da se testovi razlikuju, traze vise znanja ili razlicita pitanja iz opstosti osnovnog obrazovanja? Meni se cini da bi to trebalo da bude u principu isto, ta se materija slabo menja na tom nivou i prema onome sto Raamen rece, to ili znas ili ne znas, nije nesto za spremanje, opste obrazovanje.

    Saran riba je:
    - sisar
    - mesojed
    - biljojed

    To sto ih nema - verovatno da retko ko, kada prodje, ode negde da postuje kroz sta je prosao. Mada mi je malo nezgodno da se pravi cheat-sheet za nesto sto ne treba.

    Kada Raamen ima vremena da naidje, on moze vise da kaze, mada mislim da je vec rekao.
    Azija, moja dežela.

  15. #55
    Da li mozda znate gde mogu da nadjem novije testove,posle 2010. godine.Uspela sam da nadjem testove iz 2009. i 2010.
    То је оно што су они објавили, тј. дали да се објави. Не верујем да ћеш негде наћи више од тога.
    Ако неко кришом услика и објави тестове, ризикује да буде дисквалификован или да му одузму већ додељену стипендију, зато то нико и не ради.
    2010 су били много тежи тестови, нешто су експериментисали. И пре и после 2010 тестови су били као 2009. године. То ти је битно да имаш представу о тежини.
    Нема потребе да тражиш још тестова, нећеш из њих учити нити ће они понављати питања.

    Takodje,ako neko mozda zna kako da se spremi biologija konkretno, jer su testovi na engleskom i ne znam kako da spremim taj deo iz naših udzbenika zbog stranih termina.
    Ја сам за биологију и хемију дудук тешки (катастрофичног профу имао у основној), не знам како бих ти могао помоћи. То је тест, свима је исти. Или јеси, или ниси.
    Шта бих ја радио да сам на твом месту (поред тога што бих биологију и хемију учио годинама унапред пре пријемног за медицину):
    Готово сви стручни изрази у енглеском као и у српском, а поготово у биологији, су или латинског или грчког порекла, тако да сигурно постоји велико преклапање.
    Одеш у библиотеку, тражиш медицински речник, може и неку књигу сликовницу о билогији, где имаш и визуално и читаш. Кренеш од најопштијих ствари, па све детаљније.
    「吾唯足知」 (吾唯足るを知る)- "Samo za dovoljno ja znam"

  16. #56
    Pozdrav svima!
    Nedavno sam vidio vijest u vezi sa MEXT stipendijama. Medjutim, dosta su mi konfuzne informacije pa bih molio nekog da mi pojasni ukoliko ima vremena.
    Ukratko, zavrsavam ubrzo cetvrtu godinu (3+1) elektrotehnickog fakulteta. Ono sto me zanima je da li ova stipendija podrzava petu godinu studija; koji su kriterijumi za dobijanje, kao i da li postoji neka vrsta testova?
    Unaprijed zahvalan.

  17. #57
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Druže, napravi pitanje malo preciznijim. Koju si vest pročitao, link da vidimo, onda šta si odatle shvatio i šta ti još treba.
    Azija, moja dežela.

  18. #58
    Hvala na odgovoru.
    Vijest sam procitao na http://www.yu.emb-japan.go.jp/srpski...onkursi_2.html. Dakle stipendije za 2018.g..
    Posto studiram po sistemu 3+1+1, a u inostranstvu je uglavnom 3+2, da li bih mogao da se prijavim za drugu godinu magistarskih studija jer sada zavrsavam prvu ovdje u Crnoj Gori.
    Izvinjavam se ako sam nejasan bio. Radim i studiram i kratak sam s vremenom pa je to i razlog zasto trazim pomoc ovdje.
    Pozdrav.

  19. #59
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ovo što piše ti je posle završenog fakulteta, dve godine magistarskih (istraživačkih) studija kojima prethodi 6 meseci kursa japanskog jezika. Ne znam kako i zašto bi ti priznali pola i remetili njihov plan.
    Možda i bi neki fakultet, kada bi ti japanski bio na akademskom nivou (ima ih i gde ne treba, sve je na engleskom, Okayama), direktno se upisao preko fakulteta (bez uplitanja države i bez stipendija) i platio 5,000-10,000 dolara za jednu godinu i sam sebi sve plaćao.

    To je na osnovu čitanja sa linka.
    Azija, moja dežela.

  20. #60
    Junior Member Sreto's Avatar
    Join Date
    Apr 2017
    Location
    Čačak
    Posts
    8
    Zdravo svima!

    Kada sam shvatio da mi je ovo poslednja prilika da pokusam za apliciranje pozurio sam I poslao ove godine aplikaciju za MEXT 2018 na prijemnom ulazu (brza posta mi i nije bas sigurna). Citajuci ovaj thread saznao sam par stvari, ali kasno... Trazio sam po silnim stranim sajtovima neke informacije, pa sam nekako ispisao aplikaciju i poslao "Application" i "Direct Placement Application".
    Interesuje me za ovaj drugi papir da li je bio obavezan da se sad posalje ili kasnije i da li moze da se rade ispravke ako se negde pogresi, tj da li ce ambasada pozvati u takvim slucajevima?

    Na Direct Placement papiru sam izabrao Nagoyu, Wasedu i Meiji, a tek sinoc sam pronasao da su Waseda i Meiji privatni fakulteti i da retko kad daju stipendiju za njih, ali su ipak u "Global30" i plus su veoma popularni i tesko je upasti na njih? Hocu li imati priliku da ja ponovo izaberem neke fakultete ako prodjem sve kako treba?

    Sto se tice testova, malo sam zbunjen oko toga. Da li se kod nas radi test iz engleskog i japanskog, ili engleskog, japanskog i matematike? Ili je to tamo u Japanu? Znanje engleskog mi je solidno, moze se reci na granici izmedju B2/C1 po Britanskom standardu, ali nemam jos nikakav sertifikat, a procitao sam da fakulteti traze dokaze o mom znanju engleskog?
    `
    Inace, aplicirao sam za drustvene smerove (pedagogija, sociologija, istorija), a na ta tri fakulteta koja sam naveo gore postoje smerovi "Global Japanese Studies" koji se bave kulturom, istorijom, sociologijom...

    Skroz sam pogubljen oko svega ovoga jer sam hteo sledece godine da apliciram, a izgleda da necu moci jer imam 20. Godina irodjen sam 1. Marta 1997. (ove godine je age limit izmedju 2. Aprila 1996 I 1. Aprila 2001. a pretpostavljam da ce biti sledece po jednu godinu pomereno i da necu moci jer sam rodjen mesec dana pre)?

    PS
    Poslao sam mejl ambasadi pre dve do tri nedelje i nisu mi jos uvek odgovorili na pitanja... Kad se zatvori ovaj konkurs za prijavu 19. Maja, razmisljam da ih pozovem...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •